Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

Ankara anlasmasi vizesi!

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby ingiltere123 » Thu Oct 17, 2019 12:00 pm

Haluk wrote:Brexit’te AB ile Johnson arasında anlaşmaya varıldı biliyorsunuz. Söylenene göre, Johnson Avrupalı liderlerden “uzatmaya onay vermemelerini” isteyecekmiş. Yani, eğer bu doğruysa, İngiltere 31 Ekim itibarı ile kesin olarak (anlaşmalı veya anlaşmasız) AB’den çıkıyor.

Bizim vizeler eğer 31 Ekim itibarı ile hala onaylanmamışsa, herhalde direkt reddolunur çünkü hukuki dayanağı ortadan kalkmış oluyor. Değil mi?

https://www.ft.com/content/f71b1eb2-f0c ... 67d8281195

2 yıl bir geçiş süresi olmayacak mıydı? O sürede de başvurular devam eder diyorlardı.
ingiltere123

New postby Haluk » Thu Oct 17, 2019 12:15 pm

ingiltere123 wrote:
Haluk wrote:Brexit’te AB ile Johnson arasında anlaşmaya varıldı biliyorsunuz. Söylenene göre, Johnson Avrupalı liderlerden “uzatmaya onay vermemelerini” isteyecekmiş. Yani, eğer bu doğruysa, İngiltere 31 Ekim itibarı ile kesin olarak (anlaşmalı veya anlaşmasız) AB’den çıkıyor.

Bizim vizeler eğer 31 Ekim itibarı ile hala onaylanmamışsa, herhalde direkt reddolunur çünkü hukuki dayanağı ortadan kalkmış oluyor. Değil mi?

2 yıl bir geçiş süresi olmayacak mıydı? O sürede de başvurular devam eder diyorlardı.

O bilgiyi nereden aldınız bilmiyorum ama benim Gov.uk sitesindeki bilgilendirmeden çok açık ve net olarak anladığım, Ankara Antlaşması için herhangi bir geçiş süreci olmayacağı yönünde. Bakın sitedeki bilgilendirmede aynen şöyle deniliyor:

Link: https://www.gov.uk/government/publicati ... out-a-deal

Specific agreements with the EFTA states and Turkey

It is not the Government’s intention to transition all agreements in their entirety. This includes the EEA Agreement, the EU-Swiss Free Movement of Persons Agreement and the Ankara Agreement.
(özetle: Birleşik Krallık hükümetinin tüm antlaşmaları geçiş sürecine tabi tutmak gibi bir niyeti yoktur -buna EEA antlaşması, AB-İsviçre Kişilerin Serbest Dolaşımı Antlaşması ve Ankara Antlaşması da dahildir) - yani Ankara Antlaşması'nda geçiş süreci yok burada yazılana göre. Danışman firmalar son dakika başvurularını geri çevirmemek için öyle bir şey söylemiş olabilir (kimse parayı geri çevirmek istemez neticede -ama insanların umutlarıyla oynamak, reddolunacağını bile bile 2000 poundlarını almak da, ne bileyim...). Benim görüşüm tabi bu. Bilemiyorum. Umarım yanılıyorumdur.
Haluk

New postby yunusdogan » Thu Oct 17, 2019 12:28 pm

Elf wrote:13 Eylül başvurum bugün olumlu sonuçlandı :)
Ben ve erkek arkadaşım için dependant başvuru yaptık,ikimizde onay aldık.Bekleyen arkadaslar da olumlu sonuç alırlar umarım. Basvurusunu henuz tamamlanmamış arkadaslar için ayrıntıları hangi belgeleri hazırladık paylaşacağım. Başarılar herkese.

Elif hanım merhaba hayırlı olsun öncelikle şimdi sizden evrakları ve mumkunse iletişim bilgisi istemiştim ama bu süreç çok önemli cevap beklemekteyim .

Analşmayı kendiniz mi yazdınız ikili belgeler nelerdir ? bizim sizinle konusmamız lazım çünkü forumda cok nadir unmarried partner hakkında bilgi var hem bakarsınız bizede çıkarsak oradada destek oluruz birbirimize kız ardaşım ve ben haberlerinizi bekliyoruz.
Tam hangi alanda başvurdunuz taslak örneğiniz görme şansımız varmı kesinlikle bir şekilde iletişim kurabilirsek çok sevinirim bizim için çok önemli desteklerinizi bekliyoruz.
Last edited by yunusdogan on Thu Oct 17, 2019 12:33 pm, edited 1 time in total.
yunusdogan

New postby Elf » Thu Oct 17, 2019 12:35 pm

ingiltere123 wrote:
Elf wrote:13 Eylül başvurum bugün olumlu sonuçlandı :)
Ben ve erkek arkadaşım için dependant başvuru yaptık,ikimizde onay aldık.Bekleyen arkadaslar da olumlu sonuç alırlar umarım. Basvurusunu henuz tamamlanmamış arkadaslar için ayrıntıları hangi belgeleri hazırladık paylaşacağım. Başarılar herkese.

Çok sevindim hayırlı olsun. Buradan mı paylaşacaksınız?

Çok teşekkurler. Evet burdan paylaşırım. Mesai saatindeyim uygun olunca yazacagım.
Elf

New postby ingiltere123 » Thu Oct 17, 2019 2:28 pm

Haluk wrote:
ingiltere123 wrote:

merhabalar. zannediyorum ki may döneminde de anlaşmaya varılmış ama parlementoda red olmuş. o yüzden cumartesi gününün kritik olduğu söyleniyor. içerdeki dosyaların etkilenmeyeceğini söylüyor hala danışmanlar. benim mantığım şunu almıyor. o ki kesin çıkacaksın 31 ekimde, başvuruları 1 ay ya da 3 ay öncesinden kapat. açıklanma süren 1-3 ay arası sonuç olarak. yani başvurmuş insanın hakkını neden yiyesin. visa4uk'den başvuruları 10 gün önce kapamışlar. şuan gov.uk den randevu alınıyormuş sadece. imigration connection firmasıyla görüştüm. onlar da içerideki başvuruların normal değerlendirileceğini söylüyor. bekleyip göreceğiz.
ingiltere123

New postby Selene » Thu Oct 17, 2019 3:19 pm

Merhabalar,
Brexit sonrası içerideki başvuruların yanı sıra bugün benim aklıma 3 yıllık uzatma başvuruları takıldı.
İçerideki başvuruları inceleyip vizeleri verseler bile 1 sene sonundaki 3 yıllık uzatma başvurusu sırasında bize "Artık AB süreci bitti, dolayısıyla bu vize de kalktı. Uzatma başvurusu almıyoruz," diyebilirler mi dersiniz?
Yani hepimiz onca uğraşlar sonucunda vizelerimizi alıp oraya gidip bir düzen kurduktan sonra uzatmada sorun yaşayabilir miyiz Brexit nedeniyle? Avukatlar ne diyor acaba bu konuda? Bir şeyler duyan, okuyan var mıdır?
Selene

New postby Elf » Thu Oct 17, 2019 8:41 pm

Merhaba herkese
13 Eylül de lead + unmarried partner basvurusu yaptık ve başvurumuz 17 Ekimde olumlu sonuçlandı. Erkek arkadaşım için dependant basvuru yaptık.
Önce kendi basvurumu anlatayım.
Telekomünikasyon alanında başvuru yaptım. Mühendisim ve global bir firmada 4 yıl tecrübem vardı.
Depandant basvuruyu düşünerek 10bin pound para gösterdik. Paranın bir kısmı birikim bir kısmıda araba satışından göstedik. Araba alış ve satış belgelerinin ikiside ekledik. Diğer kısmı birikim paramdı. Ayrıca paranın bir kısmı dolar bir kısmı TL olarak hesaptaydı.
Potansiyel müşteri yazısı bir tane bulabildim onu da Türk bir arkadaşımın firmasından aldım.
Kalan belgeler klasik şirket yazıları referans mektupları,sertifikalar,..vs herkesle aynı
Yurt dışında birkaç projeye katılmıştım ve biri ingiltereydi faydası olmuş olabilir. Bunları kanıtlayıcı evraklar ekledim.
Ayrıca tüm belgelerin çevirisini yaptırdık.(nüfus kayıt örneği,sertifikalar vs dahil).Hiçbir belge Türkçe değildi.
Güzel bir cover letter yazdık. Kadın girişimci olarak başvuru yaptıgımdan, yurt dışı deneyimlerimden,eğitim durumumdan,ne işler yapacağımdan kısaca bahsettik.

Depandant için belgeler asıl uğraştıran kısımdı. Öncelikle şunu söyleyeyim unmarried partner basvurusunda dependant için eğitim durumu,iş deneyimi,maddi durum kanıtı vs hiçbir belgeyi koymanıza gerek yok. Sadece istedikleri şey ilişki kanıtı,ilişkinizin gerçekliğine inanmaları. Bunun üzerine yoğunlaşın ve 2 yıllık ilişkinizi destekleyen tüm belgeleri basvuruya ekleyin.
Biz 2 yıl kadar öncesi telefon konuşma dokumu aldık. Ayrıca e-devletten üzerimize kayıtlı numaraları gösteren belgeleri de ekledik.
Whatsap konuşmalarını çıkarıp çevirisini yaptırdık. Bu da yaklaşık 2 yıl kadar önceydi.
A4 kağıtta düzenlenen ailemle,erkek arkadasımın kuzenleri ailesiyle olan fotografları ekledik ve altına açıklamalarını yazdık.
İkametgah kaydı çok önemli.Yapabiliyorsanız e-devletten Tarihçeli İkametgah belgesi.
Benim annemden ilişkimizi onaylayan, basvuruyu destekleyici mektup.
Erkek arkadasımın babasından aynı şekilde ilişki onay yazısı.
İkimiz adına yapılan Kira Kontratı.
Benim adıma olan Doğalgaz Faturası ve erkek arkadasım adına su faturası. Bunlar eski tarihli değildi.
Erkek arkadasımın su faturası ödediği banka dekontunu bulduk. Yaklasık bir buçuk yıl öncesi.
ikimiz adına booking den ayrılmış gitmek istediğimiz tarihe uygun şekilde otel ayırttık(bir haftalık). Uçak rezervasyonları ekledik.
Orada tutacagımız eve dair resimleri koyduk ve benim business plan,banka dokumlerini dependant basvuruya ekledik.
Bir de apartman yöneticisinden yazı aldık biraz komik :) Aynı evde ne kadar süredir yaşadığımızı anlatan kısa bir mektup.

Her ikimiz içinde evrakları numaralandırdım,ilk sayfaya başlıkları yazdım. İçerik sayfası oluşturdum dosya düzenine de dikkat ettim kısaca.
Paylaşacaklarım bu kadar.Herkese başarılar diliyorum başvuru sürecinde. Yardımı dokunan herkese teşekkürler.
Elf

New postby exeman » Fri Oct 18, 2019 6:04 am

Biliyorsunuz vizeyi alıp İngiltere'ye girince 7 gün içerisinde polis kaydı yapmak gerekiyor. Yakın zamanda ilk polis kaydı için başvuru yapan oldu mu? Londra özelinde yoğunluk olduğu Ocak, hatta Şubat'a randevu verildiği söyleniyor.
exeman

New postby gulhanu » Fri Oct 18, 2019 6:16 am

exeman wrote:Biliyorsunuz vizeyi alıp İngiltere'ye girince 7 gün içerisinde polis kaydı yapmak gerekiyor. Yakın zamanda ilk polis kaydı için başvuru yapan oldu mu? Londra özelinde yoğunluk olduğu Ocak, hatta Şubat'a randevu verildiği söyleniyor.

bunu ben de dün bir arkadaştan duydum. Polis kaydı için Ocak ayına randevu vermişler ama geçici bir belge vermişler ve randevu tarihine kadar geçerli olacağını iletmişler. Bir arkadaşımın arkadaşı:)
gulhanu

New postby gulhanu » Fri Oct 18, 2019 6:17 am

Selene wrote:Merhabalar,
Brexit sonrası içerideki başvuruların yanı sıra bugün benim aklıma 3 yıllık uzatma başvuruları takıldı.
İçerideki başvuruları inceleyip vizeleri verseler bile 1 sene sonundaki 3 yıllık uzatma başvurusu sırasında bize "Artık AB süreci bitti, dolayısıyla bu vize de kalktı. Uzatma başvurusu almıyoruz," diyebilirler mi dersiniz?
Yani hepimiz onca uğraşlar sonucunda vizelerimizi alıp oraya gidip bir düzen kurduktan sonra uzatmada sorun yaşayabilir miyiz Brexit nedeniyle? Avukatlar ne diyor acaba bu konuda? Bir şeyler duyan, okuyan var mıdır?

Gerçekten şu an öncelikli cevap verilmesi gereken konu bu. Şu an bu kadar hazırlık yapıyoruz düzenlerimizi bozup gideceğiz ama ya ilk sene sonunda bu anlaşmanın geçerliliği yok artık denirse?
gulhanu

New postby Haluk » Fri Oct 18, 2019 8:09 am

gulhanu wrote:

Gerçekten şu an öncelikli cevap verilmesi gereken konu bu. Şu an bu kadar hazırlık yapıyoruz düzenlerimizi bozup gideceğiz ama ya ilk sene sonunda bu anlaşmanın geçerliliği yok artık denirse?

Bir yılın sonundaki değerlendirme süreci ve onu takip eden süreçteki ILR başvurusuyla ilgili olarak genel kanı, halihazırda Birleşik Krallık'a yerleşmiş olanlar için bir takım düzenlemeler çıkarılacağı ve onların mağdur edilmeyeceği yönünde. Mesela Birleşik Krallık Türkiye Büyükelçisi Sir Dominick Chilcott halihazırda İngiltere'de olanlar mağdur edilmeyecek. Onlar BK'daki yaşamlarına devam edebilecekler diye açıklama yapmıştı. Ayrıca, hukuk bürolarının / danışman firmaların sitelerinde de benzer görüşler var. Ama kimse kesin bir şey bilmiyor ve her konuda, her şey anlık değişiyor. Çok sinir bozucu.
Haluk

New postby musician » Fri Oct 18, 2019 8:44 am

Merhaba Arkadaşlar;

31 ekime kadar yoğun bir başvuru olduğundan TLS 500 TL ücret istiyor. Fakat kasım ayı için istenmiyor. Ben randevuyu 9 kasıma aldım. Brexit süreci randevu verildiğine göre etkiemiyor demekki.
Herkese bu süreçte başarılar dilerim.

İş planım danışman tarafından hazırlanıyor.
Gelişmeleri adım adım bildireceğim.
musician

New postby Selene » Fri Oct 18, 2019 8:47 am

Haluk wrote:
gulhanu wrote:

Bir yılın sonundaki değerlendirme süreci ve onu takip eden süreçteki ILR başvurusuyla ilgili olarak genel kanı, halihazırda Birleşik Krallık'a yerleşmiş olanlar için bir takım düzenlemeler çıkarılacağı ve onların mağdur edilmeyeceği yönünde. Mesela Birleşik Krallık Türkiye Büyükelçisi Sir Dominick Chilcott halihazırda İngiltere'de olanlar mağdur edilmeyecek. Onlar BK'daki yaşamlarına devam edebilecekler diye açıklama yapmıştı. Ayrıca, hukuk bürolarının / danışman firmaların sitelerinde de benzer görüşler var. Ama kimse kesin bir şey bilmiyor ve her konuda, her şey anlık değişiyor. Çok sinir bozucu.

Ben bu konu ile ilgili şöyle bir yazı buldum:
https://www.gov.uk/government/publicati ... out-a-deal

Bu linkten search=turkey diye arattığınızda Ankara Anlaşması ile ilgili yazılanlara göre 3 yıllık uzatmalarda bir sorun yaşanmayacak gibi görünüyor. Ama bu şu an için yazılı olan tabii. Daha önceden de yasaları değiştirip birçok Türk vatandaşı mağdur etmişlerdi biliyorsunuz.
Selene

New postby ingiltere123 » Fri Oct 18, 2019 10:51 am

Türkiye Cumhuriyeti ile Avrupa Ekonomik Topluluğu arasında Bir Ortaklık Oluşturma Anlaşması (Ankara Anlaşması)
Türkiye’nin AB’yle ilişkisi, büyük ölçüde Türkiye Cumhuriyeti ile Avrupa Ekonomik Topluluğu (“Ankara Anlaşması” olarak da anılır) arasında bir Ortaklık yaratan Anlaşma ile ek protokolleri ve konsey kararları ile yönetilmektedir. Türkiye ile olan ilişkimizin ticari unsurları rehberde açıklanmaktadır.
Türk vatandaşları, Ankara Anlaşmasından türetilen belirli haklara sahiptir. AB’den çıktıktan sonra, İngiltere’nin bu anlaşmaya olan yükümlülüğü anlaşılmayacak bir senaryoda düşüyor. Bununla birlikte, geçiş düzenlemesi olarak İngiltere, ECAA düzenlemelerinin yerleşik Türk nüfusu için etkisini çoğaltmaya çalışacaktır. Bu, yerleşik ECAA işçileri ve ECAA iş adamlarının ve aile üyelerinin şimdi olduğu gibi benzer uygunluk şartlarına sahip daha fazla izin için başvuruda bulunmalarını ve İngiltere’de yerleşmeye başvurmalarını sağlayacaktır. "İngiltere’nin anlaşmasız bir durumda ayrılmasından sonra gelen Türk vatandaşları ile ilgili olarak henüz bir taahhütte bulunmadık."

Son cümle bizden bahsediyor :)
ingiltere123

New postby Selene » Fri Oct 18, 2019 11:15 am

ingiltere123 wrote:Türkiye Cumhuriyeti ile Avrupa Ekonomik Topluluğu arasında Bir Ortaklık Oluşturma Anlaşması (Ankara Anlaşması)
Türkiye’nin AB’yle ilişkisi, büyük ölçüde Türkiye Cumhuriyeti ile Avrupa Ekonomik Topluluğu (“Ankara Anlaşması” olarak da anılır) arasında bir Ortaklık yaratan Anlaşma ile ek protokolleri ve konsey kararları ile yönetilmektedir. Türkiye ile olan ilişkimizin ticari unsurları rehberde açıklanmaktadır.
Türk vatandaşları, Ankara Anlaşmasından türetilen belirli haklara sahiptir. AB’den çıktıktan sonra, İngiltere’nin bu anlaşmaya olan yükümlülüğü anlaşılmayacak bir senaryoda düşüyor. Bununla birlikte, geçiş düzenlemesi olarak İngiltere, ECAA düzenlemelerinin yerleşik Türk nüfusu için etkisini çoğaltmaya çalışacaktır. Bu, yerleşik ECAA işçileri ve ECAA iş adamlarının ve aile üyelerinin şimdi olduğu gibi benzer uygunluk şartlarına sahip daha fazla izin için başvuruda bulunmalarını ve İngiltere’de yerleşmeye başvurmalarını sağlayacaktır. "İngiltere’nin anlaşmasız bir durumda ayrılmasından sonra gelen Türk vatandaşları ile ilgili olarak henüz bir taahhütte bulunmadık."

Son cümle bizden bahsediyor :)

Yani burada diyor ki 31 Ekim'den sonra vizesini alıp gelecek vatandaşlara henüz bir taahhüdümüz yok? Ama bizleri açıkta bırakmayacaklardır diye düşünüyorum. Buna inanmak istiyorum :) Deneyimleyip göreceğiz belli ki.
Selene

PreviousNext

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü