Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

Ankara anlasmasi vizesi!

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby htc » Mon Apr 16, 2012 9:05 am

Evet Miyu londragazete den alinti yapmistim.. Aradin mi ulasabildin mi?
htc

New postby miyu » Mon Apr 16, 2012 9:11 am

htc;

Aradim ama ulasamadim. Otomatik bir ses kaydi cikti, basvuru yapali 6 aydan az zaman gecenler basvuru durumlarini ogrenemezler gibi bir seyler soyledi. Gecen hafta posta ile ack letter istemistim. 1-2 hafta daha bekleyip ben de email gonderirim sanirim.
miyu

New postby based » Mon Apr 16, 2012 12:29 pm

Ben 2 kez mektup gonderdim, en az 10 kezde bu numarayi aradim. Bu numaradan birine ulasabilmeniz 20dk aliyor. Ulastiginizda da karsinizdaki kisinin ECAA hakkinda bilgi sahibi olmasi gerekiyor. Aksi taktirde boyle bir vize turu yok diyip telefonu kapatabiliyorlar. Garip isler donuyor anlamadim.

Neyse bilgi sahibi birine duserseniz, bu basvurunun ucretsiz oldugunu bu nedenle basvuru yaptiginizi ispatlamanin tek yolunun acknowledgement letter oldugunu soyluyorlar, ve ucretsiz basvurularda genellikle letter gonderilmedigini ekliyorlar. Ack letter icin mektup gonderebilirsiniz diyorlar, onu yaptigimi soyleyince, cevap almak icin 3-4 hafta beklemen gerekiyor diyorlar. Simdi doldurduk zamani, biraz once mail attim, yarinda telefonla arayacagim bakalim.
based

New postby htc » Wed Apr 18, 2012 11:38 am

Bana dun cevap geldi e-mail ile.. Basvurunuz is kuyrugunda bekliyor gibilerinden birsey.. Ne kadar bekleyecegim belirsiz ama.. Bu gidisle 4-5 ayi bulacak gibi..

Based, mailine cevap geldi mi ?
htc

New postby based » Wed Apr 18, 2012 12:01 pm

Evet bana da cevap geldi, ayni sekilde diyor, bu maili vize durumunuzun devam ettigine dair ispat olarak kullanabilirsiniz falan demis.

Bu arada 15 Subatta basvuran bir arkadasa 3 yillik extensioni geldi.
based

New postby htc » Wed Apr 18, 2012 12:35 pm

based wrote:Evet bana da cevap geldi, ayni sekilde diyor, bu maili vize durumunuzun devam ettigine dair ispat olarak kullanabilirsiniz falan demis.

Bu arada 15 Subatta basvuran bir arkadasa 3 yillik extensioni geldi.

Ne sansli kisi :)
Avukat araciligi ile mi yapmisti acaba arkadasin?
htc

New postby based » Thu Apr 19, 2012 12:13 pm

Avukat kullanmadi
based

New postby imotep » Fri Apr 27, 2012 7:22 am

Merhaba Arkadaşlar,

Dün itibariyle istanbuldan başvurak vizesini alanlar kervanına katılmış bulunuyorum. Uzun ve yorucu bir süreçti.

Forumda bildiklerini paylaşan tüm arakadaşlara teşekkür ederim.

Deniz Gök ile çalıştım. http://www.gokis.co.uk/
Başvurmayı düşünenlere kesinlikle tavsiye ederim.

Bu konuyu araştıran arakdaşlara biraz bilgi vermek açısından kendi sürecimden bahsetmek isterim:

IT Sektöründe (telekom) çalışıyorum. Evliyim ve eşim de IT sektöründe çalışıyor.
İkimiz birlikte başvurduk ve ikimize de vize verdiler.
Yazılım üzerine çalışacağımı anlatan bir iş planı hazırladım. Eşimin ne iş yapacağından hiç bahsetmedim. Kişisel hayatımda nasıl geçineğimden nerede kalacağımdan hiç bir şekilde bahsetmedim. Görüşmede de sormadılar.

Evraklarımı tamamlayıp teslim ettikten tam 2 hafta sonra arayıp 1 hafta sonrası için görüşme randevusu verdiler. Görüşmem 25 dk civarında sürdü. İş planı üzeriden sorular sordular ve samimi olup olmadığımı ölçtüklerini düşünüyorum.
Görüşme yaptığım gün akşamına belgerimin hazır olduğuna dair sms geldi, ertesi gün öğleden sonra teslim aldım.
Görüşme bitiminde olumlu olumsuz bilgisi vermediler
Görüşmede, forumu takip edenlerin zaten bildiği gibi, bir tercüman oluyor ve isterseniz türkçe konuşabilirsiniz diyorlar, ben inglizce konuşmayı tercih ettim. Cam duvar arkasından görüşüyorsunuz, beklemiyordum biraz şaşırdım açıkçası.
Çok heyecanlanmıştım ama gerek yok yapmayın ;-) Görüşme sırasında sakin olmanız gerekiyor.
ingiltere'ye ne zaman gideceğimi sormuşlardı makul bir açıklma ile formlarda yazdığımdan daha ileri bir tarih olacağını belirttim, o tarihten başlatmışlar vizemi, eşimin ise mülakat gününden başlıyor, garip bir durum ama endişe edilecek bir şey değil.

Belgeler konusunda:
Çalıştığım şirketten, şirket sahibi olmadığım için sadece maaş bordrolarımı, tercümelerini ve inglizce referans yazısını verdim, imza sirküleri, resmi gatesi yazısı, vs. gerek yok,
Bankalardan aldığım hesap dökümlerinde sadece dökümleri ve tercümelerini verdim, yine banka imza sirküleri gibi belgelere gerek yok. Ayrıca bankadan inglizce olarak toplam varlık bilginizi belirten bir döküman alıyorsunuz.
Tercüme bürosu genellikle uzun ve tekrar eden bilgilerin ilk ve son bir kaç satırını çevirmiş. Çok beğnemedim tercümleri ama vize de sorun yaratmadı. Çalıştığım tercüme bürosu http://www.akademitercume.com
tercüme'leri onaylatmadan önce mail ile isteyip kontrol edin ve son zamana bırakmayın. Ayrıca inglizceniz iyi ise tüm dökümanları elinizden geldiğince siz çevirin, daha ucuza getirebilirsiniz diye düşünüyorum. Yaptıkları şey verdiğiniz belge formatını ellerinden geldiğince korumak. Mesela tablo olan bir dökümanı word'de tablo ile benzetmeye çalışmışlar ama çok amatör buldum şahsen. Yapabiliyorsanız, siz tercüme edin ve onlara onaylatın.

Merak eden olursa, daha önce hiç ingiltereye gitmemiştim bu da olumsuz bir etken olmadı.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar, sorular oldukça elimden geldiğince yanıtlamaya çalışacağım, daha önce tecrübelerini paylaşan arkadaşlara tekrar teşekkür ederim.
imotep

New postby ali1453 » Sun Apr 29, 2012 3:32 pm

imotep wrote:Merhaba Arkadaşlar,

Dün itibariyle istanbuldan başvurak vizesini alanlar kervanına katılmış bulunuyorum. Uzun ve yorucu bir süreçti.

Forumda bildiklerini paylaşan tüm arakadaşlara teşekkür ederim.

Deniz Gök ile çalıştım. http://www.gokis.co.uk/
Başvurmayı düşünenlere kesinlikle tavsiye ederim.

Bu konuyu araştıran arakdaşlara biraz bilgi vermek açısından kendi sürecimden bahsetmek isterim:

IT Sektöründe (telekom) çalışıyorum. Evliyim ve eşim de IT sektöründe çalışıyor.
İkimiz birlikte başvurduk ve ikimize de vize verdiler.
Yazılım üzerine çalışacağımı anlatan bir iş planı hazırladım. Eşimin ne iş yapacağından hiç bahsetmedim. Kişisel hayatımda nasıl geçineğimden nerede kalacağımdan hiç bir şekilde bahsetmedim. Görüşmede de sormadılar.

Evraklarımı tamamlayıp teslim ettikten tam 2 hafta sonra arayıp 1 hafta sonrası için görüşme randevusu verdiler. Görüşmem 25 dk civarında sürdü. İş planı üzeriden sorular sordular ve samimi olup olmadığımı ölçtüklerini düşünüyorum.
Görüşme yaptığım gün akşamına belgerimin hazır olduğuna dair sms geldi, ertesi gün öğleden sonra teslim aldım.
Görüşme bitiminde olumlu olumsuz bilgisi vermediler
Görüşmede, forumu takip edenlerin zaten bildiği gibi, bir tercüman oluyor ve isterseniz türkçe konuşabilirsiniz diyorlar, ben inglizce konuşmayı tercih ettim. Cam duvar arkasından görüşüyorsunuz, beklemiyordum biraz şaşırdım açıkçası.
Çok heyecanlanmıştım ama gerek yok yapmayın ;-) Görüşme sırasında sakin olmanız gerekiyor.
ingiltere'ye ne zaman gideceğimi sormuşlardı makul bir açıklma ile formlarda yazdığımdan daha ileri bir tarih olacağını belirttim, o tarihten başlatmışlar vizemi, eşimin ise mülakat gününden başlıyor, garip bir durum ama endişe edilecek bir şey değil.

Belgeler konusunda:
Çalıştığım şirketten, şirket sahibi olmadığım için sadece maaş bordrolarımı, tercümelerini ve inglizce referans yazısını verdim, imza sirküleri, resmi gatesi yazısı, vs. gerek yok,
Bankalardan aldığım hesap dökümlerinde sadece dökümleri ve tercümelerini verdim, yine banka imza sirküleri gibi belgelere gerek yok. Ayrıca bankadan inglizce olarak toplam varlık bilginizi belirten bir döküman alıyorsunuz.
Tercüme bürosu genellikle uzun ve tekrar eden bilgilerin ilk ve son bir kaç satırını çevirmiş. Çok beğnemedim tercümleri ama vize de sorun yaratmadı. Çalıştığım tercüme bürosu http://www.akademitercume.com
tercüme'leri onaylatmadan önce mail ile isteyip kontrol edin ve son zamana bırakmayın. Ayrıca inglizceniz iyi ise tüm dökümanları elinizden geldiğince siz çevirin, daha ucuza getirebilirsiniz diye düşünüyorum. Yaptıkları şey verdiğiniz belge formatını ellerinden geldiğince korumak. Mesela tablo olan bir dökümanı word'de tablo ile benzetmeye çalışmışlar ama çok amatör buldum şahsen. Yapabiliyorsanız, siz tercüme edin ve onlara onaylatın.

Merak eden olursa, daha önce hiç ingiltereye gitmemiştim bu da olumsuz bir etken olmadı.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar, sorular oldukça elimden geldiğince yanıtlamaya çalışacağım, daha önce tecrübelerini paylaşan arkadaşlara tekrar teşekkür ederim.

mrb vizeni almana sevindim ve birkaç sorum olucaktı:
1) Türkiye den başvurularda ordaki yapacağın iş için kira konusunu nasıl hallettiniz yani demek istediğim araştırıp ortalama tutağınız bir yerin kirasını mı bulup belirttiniz.
2)Türkiye den başvurduğunuz da şirket açmak gerekli mi ki gerekli ise bunu nasıl hallettiniz
3) müşteri mektupları isteniyormu Türkiyeden başvurularda
4) bir sermaye gösterdiniz mi?
5)Bu yukarıda belirtmiş olduğunuz danışmanlık firmasından her konuda mı destek aldınız yoksa sadece business plan hakkında mı destek aldınız
şimdiden cok teşekkur ederim
ali1453

New postby imotep » Mon Apr 30, 2012 8:09 am

Teşekkürler,

1. Evet, ofisi tutuacağım bölgeyi belirleyip, bir ofis buldum ve onun kirasını baz aldım. Bunu belgeleyebilmek önemli. Ofisi kiralayan firmadan email ile fiyat bilgisi ve koşullar hakkında bilgi almıştım. Bu mailin çıktısını kullandım.

2. Türkiye'den başvurduğunuzda -100% emin değilim ama- şirket kurmanız gerekli. Başvuru yaparken şirketi kurmadım, kurmuş olmanız da gerekmiyor, sadece yaptığınız planlar ve gidince kuracağınızı anlatmanız gerekiyor.

3. Hayır, henüz kurmadığım şirketin müşterisi de yoktu. Sadece potansiyel müşteriler hakkında araştıma yapmanız ve kimlerin neden sizin ürünlerinizi/servislerinizi alacağını açıklamanız gerekiyor.

4. Elbette, anlattığınız iş planına göre şiketinizi kurmak ve ilk masrafları karşılmak için bir sermaye göstermek durumundasınız, bu sermaye'yi ben türk lirası olarak gösterdim. Ama başvurduğum zamanki kur üzerinden kaç pound yaptığını gösteren bir belge verdim. Sermayenizi gösterirken bu sermayeyi nasıl topladığınızı açıklayabilmeniz önemli bir konu. Sermaye dışında işinizi kurup gelir elde edene kadar geçinebileceğiniz bir miktar ek bütçeyi de göstermenizde fayda var.

5. Gok Immigration her konuda destek veriyor. Sadece Business Plan değil. Kesinlikle tavsiye ederim.

Kolay gelsin.
imotep

New postby ali1453 » Mon Apr 30, 2012 1:26 pm

cevabın için teşekkür ederim size vizenizle başarılar dilerim
ali1453

New postby htc » Tue May 01, 2012 1:52 pm

Arkadaslar, herhangi bir gelisme var mi acaba vizelerinizle ilgili paylasirsaniz sevinirm..
htc

New postby miyu » Tue May 01, 2012 8:27 pm

htc;

Bende bir gelisme yok. Bir tek dun email gondermistim ECAA takimina, bugun basvurunuz queue`da bekliyor gibilerinden bir cevap gonderdiler. Bir de basvurunuzu isleme alinca size haber verecegiz demisler ama pek inanasim gelmedi. Sana da emailde oyle demisler miydi?
miyu

New postby htc » Tue May 01, 2012 10:13 pm

Miyu,

Ayni cevabi herkese gonderiyorlar ve bana da aynen oyle yazmislardi..
Isin garip kismi maillere hemen cevap gonderebiliyorlar her ne kadar standart olsada.. Belki haber verirler islem baslayinca ama bu gecikmelerle ilgili hic bir aciklama yok.. Belirsizlik icinde hersey..
htc

New postby on_the_road_again » Fri May 04, 2012 7:29 pm

selamlar,

kendi yaptigim hazirliklarla Nisan'in ilk haftasi basvurmustum. Bugun arayip gorusmeye cagirdilar. Gorusme sonunda olumsuz donme ihtimali nedir sizce?
on_the_road_again

PreviousNext

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü