Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

Ankara anlasmasi vizesi!

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby donniedarko.zen » Thu Jan 25, 2018 11:48 am

Herkese merhaba,
Yeni mezun ve deneyimsiz bir bilgisayar mühendisi olarak sizlerin düşüncelerinizi ve deneyimlerinizi öğrenmek için post'u yazıyorum. Şu an İngiltere'deki bir üniversitede stajımı yapıyorum. Bu staj sonrasında da İngilterede kalıp çalışmak istiyorum. Bu nedenle Ankara anlaşmasına başvurmak benim ilk hedefim. Bir kaç sorum olacak sizlere
1) Ankara anlaşmasinin yeni bir mezuna verilme olasılığı nedir sizce? En nihayetinde hükumete göre biz is kuruyoruz.
2) En büyük korkum Ankara anlaşmasını yapabildikten sonra iş bulamamak. Şu an UK'de Jr software developer olarak is bulabilme potansiyelim nedir sizce?

Bunun dışında yeni bir mezun için Ankara anlaşmasi ve de UK'de bilgisayar mühendisliği olmak adına her türlü düşünce ve deneyimleri dinlemeye oldukça açığım.

Şimdiden teşekkür ederim herkese.
donniedarko.zen

New postby Brooks Was Here » Thu Jan 25, 2018 2:14 pm

Arkadaşlar itiraz ettiğimiz başvurumuz, aktif durumda mıdır? yani itirazın sonucunu beklemeden yeni bir planla başvuruda bulunabilir miyiz?
Brooks Was Here

New postby Okeanos » Fri Jan 26, 2018 8:05 am

Merhaba,
En son 23 ocakta 20 kasım başvurusu sonuçlanmıştı. Kasım ayının son haftasında ya da Aralık ayında başvurmuş ve sonuç almış başkası oldu mu acaba?
Teşekkürler.
Okeanos

New postby mimar_istanbul » Fri Jan 26, 2018 8:18 am

Merhaba,

24 kasım'da ankara anlaşmasına başvurduk eşimle.Bahsedilenlere göre 10 Şubat gibi sonuç gelmesi lazım Şubat sonuna doğru da muhtemelen Londra'da olmuş oluruz diye düşünüyorum.

1 Mart itibariyle TR'de askerlik tecilim bitiyor ve muhtemelen askerlik Mayıs veya Ağustos celbine sevkim çıkacak.

Sizce bu durumda Londra'ya geldiğimde askerlik ertelemsi yaptırabilir miyim?

Şimdiden çok teşekkürler
mimar_istanbul

New postby Denizkumgunes » Fri Jan 26, 2018 8:38 am

mimar_istanbul wrote:Merhaba,

24 kasım'da ankara anlaşmasına başvurduk eşimle.Bahsedilenlere göre 10 Şubat gibi sonuç gelmesi lazım Şubat sonuna doğru da muhtemelen Londra'da olmuş oluruz diye düşünüyorum.

1 Mart itibariyle TR'de askerlik tecilim bitiyor ve muhtemelen askerlik Mayıs veya Ağustos celbine sevkim çıkacak.

Sizce bu durumda Londra'ya geldiğimde askerlik ertelemsi yaptırabilir miyim?

Şimdiden çok teşekkürler

Biz de 24 Kasım'da İstanbul'dan başvurduk bekliyoruz. Geçenlerde 20 Kasım başvurusu sonuçlandığı için 10 Şubat'ı bulacağını sanmıyorum. Her an cevap gelebilir.

Askerlikle ilgili tam bilgim olmamakla beraber, tahminimce senin sevkin çıksa bile tecil yazını gönderdikten sonra tecilini yapacaklardır. Yine de doğru bilgi Askerlik şubelerinden alınabilir. Gidip görüşmeni öneririm.
Denizkumgunes

New postby malitekin » Sat Jan 27, 2018 7:37 am

Merhaba

20 Kasım basvurumuz dün olumlu olarak sonuçlandı.

Vize 22 Ocaktan itibaren başlıyor

Çocuğumuzun pasaportunu Pazartesi alacağız.

Evrakta bir şey gözüme takıldı, sürecin 10 yıla çıkma gibi bir durumundan bahsediyor gibi bununla ilgili bilgisi olan varmı

Bir de 1 aylık vizemizde herhangi bir tarihte gitmemizin bir sakıncası olur mu?

Bazı işlerimizi hallettikten sonra gitmek istiyoruz
malitekin

New postby Emre » Sat Jan 27, 2018 10:55 am

@malitekin hayırlı olsun. Gelen sonuç evrakında mı yazıyor "10 yıl" gibi bir şey? Daha önce hiç böyle bir bilgi duymadık Ankara Anlaşması ile ilgili. Metni paylaşabilir misin?
Emre

New postby kismetseolsun » Sat Jan 27, 2018 8:41 pm

Merhaba,

Benim ozel bir durumum var ve forumlarda ornegini bulamadim. Esimle gidecegiz ancak bir onceki esimden oglum var. Dependant olarak onu da gostermek istiyorum, yarin birgun kismet olursa vatandaslik ve sansi olsun diye. Ayrica yazlari yanima gelmesini istiyorum. Ancak okuluna Turkiyede devam edecek.

Kuraldan anladigim kadariyla 2 yil cogunlukla bende kalmayacagi icin uzatma alamayip haklarini kaybedecek.

Bu durumda nasil bir basvuru yapmaliyim? Ankara ant basvurusunda dependant olarak basvurmali miyim, en azindan vizesi olup gelip gitmelerde sorun yasamamasi adina.

Yoksa ank anlasmasinda dependant olarak basvurmayip zamani geldiginde ayri bir sekilde mi basvurmaliyim, bu durumda da yazlari bana hangi vize ile gelecek...

Bilgisi ya da tecburesi olan paylasirsa cok sevinirim.
Tesekkurler.

Ya da, dependant olarak basvurup hic gitmeyince durum ne olur dependantin? Asil basvuru sahibi icin olumsuz olur mu?
kismetseolsun

New postby kismetseolsun » Sat Jan 27, 2018 8:43 pm

Arkadaslar merhaba,

IT sektorunde basvuru dusunuyorum, esim de bilgisayar muhendisi. Dependant olarak onunla ilgili ne detayda bilgi vermemiz gerekir? Onun permanent islerde calisma hakki olacagi icin contract bulana kadar isimiz kolaylasir diye dusunuyoruz ancak vizeye basvururken cok detay verince esi zaten ooh ne guzel calisacak die olumsuz bir donus olur mu acaba?

Biz onun hesabindaki parayi, diploma transkript gibi belgeleri koyalim die dusunmustuk ancak ters teper mi diye endise ediorum. Bilgisi olup paylasan aradasima simdiden tesekkur ediyorum.

Herkes icin hayirlisi olsun. Kismetse olsun.
kismetseolsun

New postby malitekin » Sun Jan 28, 2018 6:58 am

Emre wrote:@malitekin hayırlı olsun. Gelen sonuç evrakında mı yazıyor "10 yıl" gibi bir şey? Daha önce hiç böyle bir bilgi duymadık Ankara Anlaşması ile ilgili. Metni paylaşabilir misin?

@ Emre
Gelen evrakın son sayfasında yazıyor bu bilgi, yarın danışmanımla görüşeceğim ve daha net bir bilgi alacağım buradan da ne olduğunu yazarım.
malitekin

New postby Metinhld » Sun Jan 28, 2018 8:16 pm

Mercan wrote:Sevgili grup üyeleri 8 Kasımda yaptığımız 2.başvurumuz bugün olumlu sonuçlandı. Bekleyen tüm arkadaşalar sabır ve bol şans diliyorum.

@Mercan, tebrikler, hersey gonlunuzce olsun.

aileyi Londra'ya getirme isleri filan uzun zamandir bakamiyorum buraya. hatirlayan vardir belki bizim zarfin icinden sonuc kagidinin cikmadigindan bahsetmistim burada. o kagit gercekten onemliymis arkadaslar. iyi ki ucretli mail adresine mail atip sormusum. yanlislik olmus, sagolsunlar cok hizli cevap verip bize ulastirdilar, telefon edip sinirda mutlaka yanimizda olmasi gerektigini hatirlattilar. cuma elimize gecti pazar ucaga bindiler. aklinizda olsun, nadir de olsa operasyonel hatalar olabiliyor.
Metinhld

New postby mimar_istanbul » Mon Jan 29, 2018 6:18 am

kismetseolsun wrote:Arkadaslar merhaba,

IT sektorunde basvuru dusunuyorum, esim de bilgisayar muhendisi. Dependant olarak onunla ilgili ne detayda bilgi vermemiz gerekir? Onun permanent islerde calisma hakki olacagi icin contract bulana kadar isimiz kolaylasir diye dusunuyoruz ancak vizeye basvururken cok detay verince esi zaten ooh ne guzel calisacak die olumsuz bir donus olur mu acaba?

Biz onun hesabindaki parayi, diploma transkript gibi belgeleri koyalim die dusunmustuk ancak ters teper mi diye endise ediorum. Bilgisi olup paylasan aradasima simdiden tesekkur ediyorum.

Başvuru kimin üzerinden yapılıyorsa o kişiye ait cv-transkript belgeleri isteniyor, eşinize ait belgelere gerek yok diye biliyorum biz vermedik.
mimar_istanbul

New postby nurbanuh » Mon Jan 29, 2018 6:23 am

merhaba,
bizim de benzer bir durumumuz vardı. eşim de ben de IT sektoründeyiz. o businessman ben ve kızım dependant olduk. ancak BP de ya da verdiğimiz evraklarda benim de çalışabileceğime vurgu yapmadık. çünkü dependant olmanın şartı zaten sana dependant olacağın kişinin bakacağını taahhüt ediyor olman. ankara anlaşması için gov.uk de de başka bir işe gerek duymadan ailenize bakabileceğinizi kanıtlayın diyor. dolayısıyla businessman ın dependantlarından bağımsız tüm bunları yapabileceğini kanıtlaması lazım.

bizimki doğru mu bilmiyorum, henüz cevap gelmedi. (24 Ocak'ta başvurduk.)

https://www.gov.uk/turkish-business-per ... st-provide

(proof that you can support and house yourself and your dependants during your stay, for example bank statements or payslips for the last 6 months)

kismetseolsun wrote:Arkadaslar merhaba,

nurbanuh

New postby kismetseolsun » Mon Jan 29, 2018 8:57 am

@nurbanuh

Tesekkurler verdiginiz bilgi icin. Peki dependantin calisma durumuna dair bilgi vermeyince, gelen vizede No work seklinde bir donus olur mu acaba? Forumda bazilariin basina gelmis ama hata olarak gelmis olabilir. Dependant hakkkinda bilgi vermesek bile onun orada muhendis olarak calismasina bir engel olmaz diye varsayabilir miyiz?

Tesekkurler.
kismetseolsun

New postby Emre » Mon Jan 29, 2018 9:10 am

Dependent çalışacak diye belirtmen gerekmiyor. Belirtsen de belirtmesen de dependentların istedikleri işte çalışma hakları zaten otomatikman oluyor. Asıl başvuru sahibi, yalnızca iş planında belirttiği işi yapabilir.

Bir ara bir dependentin vizesi "No work" olarak gelmişti forumda ancak o hataydı. Onu düzeltip yenisini gönderdiler.
Emre

PreviousNext

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü