Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

Ankara anlasmasi vizesi!

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby olamalam » Thu Sep 08, 2011 11:44 am

Ahan da aldigim cevap: (adam copy paste yapmis, ben de copy paste yapiyorum :) )

Dear Sir/Madam,

Thank you for your enquiry.

Please be advised that, if you are a Turkish citizen who is legally
employed in the United Kingdom because you have a visa that gives you
permission to work, a decision by the Association Council of the ECAA
has given you certain rights. You may:

apply for further permission to stay in the United Kingdom after you
have worked here for one year, so that you can continue to work for the
same employer (if a job is available);

change employers after you have been working here for three years, if
you are continuing to work in the same occupation; and
work in any type of job for any employer after you have been working
here for four years.

If your application is successful, we will give you permission to stay
as a Turkish ECAA worker.

You will not be able to apply for Indefinite Leave to Remain.

To apply for permission to stay in the United Kingdom as a Turkish ECAA
worker, you should complete application form ECAA 1 Turkish Employed.

For further information and to download the application form and
guidance notes, please visit the UK Border Agency website at:

http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/worki ... h/workers/

I hope that this information will be of assistance to you.

Yours faithfully,
olamalam
ROBERT PLANT

New postby foofighter » Thu Sep 08, 2011 3:55 pm

surasi da ingiltere merkezli baya unlu bir vize/danismanlik burosu:

http://www.garthcoates.com/iscivizesi.asp

sayfada epey bir anlatmislar. hatta demisler ki:

SÜRESİZ OTURUM İZNİ ve VATANDAŞLIK

İngiltere İçişleri Bakanlığı (Home Office), Türk İşçi Vizesi'ne sahip olanların süresiz oturum izni alamayacağı tezini öne sürmektedir. Ancak tartışmaya açık olan bu husus, yeni bir hukuki mucadelenin başlangıcı olarak görülmektedir. Uzman avukatlar, bu vize ile 10. yılını tamamlayanlara süresiz oturum izni verilmesi ve ardından vatandaşlık başvurusu yapma şansı tanınması konusunda hem fikirdir.

Ankara antlasmasinin en kotu tarafi maasli calisamamak degil: ILR ve vatandasliga giden yolun kapali gorunmesi. yukaridaki avukat burosu baya umitli 10 yil sonrasi icin. tabi garantisi nedir? bilemiyoruz.
foofighter

New postby olamalam » Thu Sep 08, 2011 4:01 pm

Ben sahsen ILR almayi dusunmuyorum. 4 senem daha var ve ben buyuk ihtimalle onumuzdeki sene Turkiye'ye geri donecem. (malum irkci saldirilar, ekonomik kriz vb.)

Bu durumda tier1 uzatma ucretinden (900 pound!!) yirtabilirsem dadindan yinmez.

Ayrica Ankara anlasmasi ile ILR alan arkadaslarim mevcut.
olamalam
ROBERT PLANT

New postby foofighter » Fri Sep 09, 2011 10:01 am

calisan olarak mi almisti arkadaslarin? yoksa kendi sirketlerini kurarak mi?
foofighter

New postby olamalam » Fri Sep 09, 2011 10:37 am

Kendi sirketleri vardi.
Ama bunun durumu degistirmemesi gerekiyor.
olamalam
ROBERT PLANT

New postby Caylak » Wed Sep 14, 2011 5:12 pm

Gercekten faydali bir forum olmus.Burdaki bazı bilgilerden de faydalanarak 9 Eylul 2011 tarihinde basvurdum.Simdi sonuc bekliyorum heyecanla.1,2 haftada sonuc alan arkadaslari gorunce sevindim.Gitmek dogru karar mı onu da bilemiyorum.Makina Muhendisiyim.Yüksek Lisans'im da Makina Muh.4,5 yıldır Uluslararasi bir Otomotiv Sirketinde calisiyorum.Son 2 yıldır is sebebiyle İngiltere'ye gidip geliyorum.Pasaportumda 4 tane 6 aylık UK, 5 tane Schengen, 2 tane Amerika vizesi var.İstanbul'dan basvurdum.Business plani tamamen kendim hazirladim.Otomotiv uzerine Danismanlik sirketi kuruyorum.Amerika,İngiltere ve Turkiye'den referans mektuplari aldim ve ekledim.calistigim sirket dokumanlari,son 3 aylık Bordro, SGK hizmet dökümü ekledim.Aldigim tüm sertifika ve egitim belgelerini ekledim.savciliktan temiz kagidi, nüfus sureti, lisans ve yüksek diplomalari, banka hesap dokumleri, evimin tapusu, araba ruhsati, evlilik cuzdani, hitap mektubu,detaylı CV ekledim.Toplam 70-80 sayfalik bir basvuru oldu.Bu arada websitesi yaptim ve kartvisit bastirdim.Bunları da ekledim. Basvurumu gören arkadaslar "sana cikmazsa kimseye cikmaz" diye gaza getirdiler ama gorecegiz.sonucu paylasirim...
Caylak

New postby 386-DX » Thu Sep 15, 2011 1:17 am

Bence başvurunuzu bu şekilde yapmanız pek de iyi bir fikir değil. Kendimin ve başkalarının tecrübelerinden gördüğüm kadarıyla istenilenden fazla belge vermek işleri kolaylaştırmıyor, bilakis uzatıyor ve zorlaştırıyor. Kriterler zaten belli. Bunları karşılıyorsanız vizeyi alıyorsunuz. Karşılamıyorsanız da isterseniz belge olarak padişah fermanı getirin bir şey farketmiyor.
386-DX
ROBERT PLANT

New postby Caylak » Thu Sep 15, 2011 4:01 am

Aslinda vizeyi alan arkadaslar ve forumlarda okuduklarim disinda birsey eklemedim.Ornegin Royal Blue "normal 6 aylik turist vizesinde verdigim sirket evraklarini verdim" demiş.Yani imza sirkusu, maas bordrosu filan.Bunun uzerine bu dokumanlari ben de ekledim.Normalde dusunmuyordum.Ayrıca son anda vize alan bir arkadas sabıka temiz kaydı ve nüfus suretini soyledi.Onları da son anda ekledim.Yani gerekli olduğu soylenen evraklar ve tavsiyeler disinda ekstra bir doküman koymadim.Bahsetmiş olduğum vizeler pasaportun icinde zaten.Onlarla ilgili bir fotokopi filan koymadim.Ama yurtdisina fazla gidip gelmis olmak güven acısından belki destekleyici olabilir onlar için.Sonuc olarak alakasız ve gereksiz bir doküman eklemedim ama açıkcası eksik bir doküman da birakmadim sanirim.İnsallah ters tepmez kalın basvuru:)
Caylak

New postby Caylak » Thu Sep 15, 2011 10:00 am

Az önce Konsolosluktan arayıp 20 Eylül tarihine mülakat için çağırdılar.9 Eylül'de başvurmuştum.Forumdaki arkadaşların söylediği gibi mülakat formalite şeklinde geçerse sanırım önümüzdeki hafta vizeyi alırım ve 1-2 hafta içinde alanlar kervanına ben de katılırım:)
Caylak

New postby Phantom » Fri Sep 23, 2011 2:09 am

Arkadaşlar ben de dün ankara antlaşması için başvurumu yaptım. Başvuru öncesi burdaki bilgiler çok işime yaradı hepinize teşekkür ederim.

Genel olarak royal_blue'nun verdiği belgeleri verdim. Business planı ise MmarlonN'ın paylaştığı taslağı baz alarak oluşturdum.

Bilgisayar mühendisiyim. Özel bir bankanın teknoloji kısmında çalışıyorum.

Gelişmeleri paylaşırım.
Phantom

New postby Phantom » Tue Oct 04, 2011 6:44 pm

12 Ekim'e mülakat tarihi verdiler. Adım adım ilerliyorum :)
Phantom

New postby olamalam » Wed Oct 05, 2011 2:34 pm

bu mulakat is kuracaklar icin sanirim. Benim basvuracagim ECAA1'de oyle bisey yazmiyor.
olamalam
ROBERT PLANT

New postby HSAG1D » Wed Oct 05, 2011 3:57 pm

@olamalam, sen gercekten ciddi misin, Tier 1G'den ECAA1'e gecmek istediginden. ECAA1 kisa sureli, vatandasliga imkan vermeyen bir vize turu. Tier 1'i da kapattilar, bir kere ciktiktan sonra istesen de geri donemezsin ve hatta kotalarla vs bask tur bir vize alma imkanin da yok. £800 icin attan inip eseege neden biniyorsun anlamadim gercekten. Sonra cok pisman olursan bak soylemedi deme.
HSAG1D
ROBERT PLANT

New postby Phantom » Wed Oct 05, 2011 3:58 pm

Başvuru bilgilerinde bende görmemiştim. Burdan okumuştum mülakata çağırdıklarını. Telefonda görüşmek istiyoruz tarzında konuştular.
Phantom

New postby olamalam » Wed Oct 05, 2011 4:45 pm

@olamalam, sen gercekten ciddi misin, Tier 1G'den ECAA1'e gecmek istediginden. ECAA1 kisa sureli, vatandasliga imkan vermeyen bir vize turu. Tier 1'i da kapattilar, bir kere ciktiktan sonra istesen de geri donemezsin ve hatta kotalarla vs bask tur bir vize alma imkanin da yok. £800 icin attan inip eseege neden biniyorsun anlamadim gercekten. Sonra cok pisman olursan bak soylemedi deme.

hehe, evet, ciddi ciddi ECAA1'e donuyorum. Umarim bir terslik cikmaz.
ECAA1'e donmek istememin temel sebebi bana donus yolunun gorunmus olmasi. Buraya gelirken aklimda 2-3 sene kalmak vardi ozel durumlarimdan dolayi erken donmem icap ediyor. 2012'nin baslarinda Turkiye'ye donecem muhtemelen. Bir kac ayligina 800pound vermenin hic manasi yok.
olamalam
ROBERT PLANT

PreviousNext

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü