Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

Ankara anlasmasi vizesi!

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby inx » Tue Aug 14, 2018 7:21 am

@borasum 2 adet mektup var aslında, birisi daha önce çalıştığın yerlerden alacağın referans mektupları diğeri de potansiyel iş mektupları (niyet mektubu diye geçiyor).

Referans mektubunda sizi nereden tanıdığını, neye dayanarak bu referansı verdiğini açıklamalı.

Potansiyel müşteri (niyet) mektubunda da sizin hangi hizmetinizi neden kullanacağını, size nasıl ulaştığını vs yazması gerekiyor.

Her iki mektupta da kişinin iletişim bilgilerini muhakkak yazmalısınız, yani ulaşılabilir kişilerden almanızda fayda var çünkü arıyorlar.

Farklı lokasyonlarda olmanız sebebi ile elden alamadıklarınız olursa imzalayıp taratıp size göndermeleri yeterli.

Tabi niyet mektubu olayı benim yukarıdaki durumum gibi bir şey sanırım, kimi vermemiş bunu ama vize almış, kimi verdiği halde alamamış :) Yine iş dönüyor dolaşıyor BP'de bitiyor bence. İyi bir BP'yi bu belgelerle desteklerseniz sonuç olumlu olacaktır. Ama tek başlarına çok büyük katkıları yok. Genelde evraklar arasında olması gerekenlerden biri olarak niteleniyor.

Bir de cover letter yani kendinizi tanıttığınız bir yazı var o ayrı tabi, CV ya da BP içinde (ya da ek üst yazı olarak) kendinizi, işinizi tanıttığınız ve İngiltere'de kurmak istediğiniz iş modelini nelere dayandırdığınızı kısaca özetleyen bir yazı olacak bu da. Yani inceleyen vize memurunun inceleme öncesi kafasında bir model oluşturabilirsiniz.
inx

New postby borasum » Mon Aug 20, 2018 12:57 pm

Cevaplarınız ve desteğiniz için çok teşekkür ederim :)
Bir sorum da başvuru işlemleri bitip kabul aldıktan sonra ki süreç ile ilgili olacak:
Başvuru belgelerini gönderdim, konsolosluk tarafından çağırıldım ve sonuç olarak onayı aldım diyelim.
Onay aldıktan ne kadar süre sonra İngiltere’ye gidip yerleşmek ce şirket açmak durumundayım?
Bana tanıdığı belli bir süre var mı? Varsa ne kadar?
Diyelim ki ben 1 sene sonra gidip yerleşmek ve şirketimi açmak istiyorum bu mümkün mü?
Yanıtlarınız için çok teşekkür ederim gerçekten çok çok yardımcı oluyorsunuz arkadaşlar:)
borasum

New postby inx » Fri Aug 24, 2018 6:07 pm

@borasum merhaba,

Bildiğim kadarı ile vize onayını aldıktan 1 ay içinde İngiltere’ye giriş yapman lazım. Giriş yaptığında sana 1 aylık vize basıyorlar, polis merkezine kayıt olduğunda da sana 1 yıllık vize veriliyor. Ancak bu 12 ay kavramı İngiltere girişte basılan vize ile mi başlıyor yoksa polis merkezinde basılan vize ile mi ona tam emin değilim.

Yani vizeyi aldıktan sonra 1 aylık süren var, 3 yıllık uzatma başvurunda sorun yaşamaman için İngiltere’ye gidince şirketi mümkün olan en kısa sürede kurman tavsiye ediliyor.

Bu süreçleri aşarsan vizen yanıyor. Tekrar başvurman gerekir.

Sektörün nedir bu arada ?
inx

New postby orduevi » Sat Aug 25, 2018 10:48 am

Görüşme sırasında gorevli vizeyi verirsek ne zaman baslamasini istersiniz diye soruyor. Ben Kasim'da baslamasini istiyorum dersen uygun görürlerse Kasim'da verirler. Diyelim ki vize sonucu Ekim 15'de eline ulaştı. Vizede Kasım yazıyor diyelim. Turkiye'deyken 15 gun sonra 1 yillik sure baslar. Vize 1 aylik olur. Ingiltere'ye giriş yapılınca BRP alınır. BRP bitiş tarihi ilk vizenin alindigi Kasım'a gore belirlenir.
orduevi

New postby mehmetc » Sat Aug 25, 2018 6:11 pm

borasum wrote:Cevaplarınız ve desteğiniz için çok teşekkür ederim :)
Bir sorum da başvuru işlemleri bitip kabul aldıktan sonra ki süreç ile ilgili olacak:
Başvuru belgelerini gönderdim, konsolosluk tarafından çağırıldım ve sonuç olarak onayı aldım diyelim.
Onay aldıktan ne kadar süre sonra İngiltere’ye gidip yerleşmek ce şirket açmak durumundayım?
Bana tanıdığı belli bir süre var mı? Varsa ne kadar?
Diyelim ki ben 1 sene sonra gidip yerleşmek ve şirketimi açmak istiyorum bu mümkün mü?
Yanıtlarınız için çok teşekkür ederim gerçekten çok çok yardımcı oluyorsunuz arkadaşlar:)

1 sene sonra gidip yerleşmen mümkün değil ama 1 sene içinde istediğin zaman gitmen mümkün zira ilk verilen vize 1 sene.

İngiltere'ye ne zaman yerleşeceğin ve şirket kuracağınla ne zaman giriş yapman gerektiği arasında direk bir ilişki yok.

Öncelikle ilk vize aldığında sahip olduğun vizeyi tanımlayayım. Sana vize verildiğinde bu 1 aylık bir vize ve ismi -vignette visa- yani geçici vize. Bunun süresi 1 ay. Bu 1 aylık süre içerisinde İngiltere'ye giriş yapman gerekiyor. Bu 1 aylık vize ile 1 ay boyunca giriş çıkış yapabilirsin.

Bu vize ile giriş yapıp postaneden BRP kartını alınca artık ondan sonraki 1 yıl boyunca İngiltere'ye bu BRP kartın ile girebiliyorsun. Tüm giriş-çıkışlarında BRP kartını kullanıyorsun.

Özetle İlk vize verildiğinde bir adet 1 aylık vignette vizen var. Bir de Home Office'in verdiği 1 yıllık vize hakkına sahip olduğuna dair bir belge var, bu bir A4 kağıt bir belge.

Sonrasında 1 ay içinde BRP'ni alınca artık İngiltere'ye giriş için BRP'ni kullanıyorsun.

Şirket kurma ve İngiltere'ye yerleşme konusunda ise bir kural yok. İstediğin zaman şirket kurabilirsin. Tavsiye edilen şirketi hemen kurma meselesi şundan; bir an önce müşteri bulup iş yapmaya başla ki bir yılın sonunda vize uzatmaya başvurduğunda finansal gelirin değerlendirilecek ve uzatma 1 yıl ya da 3 yıl bu performansa göre verilecek. Bu tavsiyenin nedeni bu.

Ama mesela senin iş modelin 3 ayda yeterli para kazanmaya müsait bir modeldir. BRP kartını alırsın, sonra örneğin 6. ayda İngiltere'ye gelir işini kurarsın ve geri kalan 6 ayda iş yapar para kazanırsın ve uzatmanı bu performansa göre alırsın. Bu mümkün.

Ankara Anlaşması vizesinde kuracağın işle ilgili bir kategori şartı olmadığı gibi hangi parayı ne zaman kazanacağına dair bir şart ta yok.

Kolay gelsin.
---
mehmetc

New postby escobarber » Sun Aug 26, 2018 8:16 am

Merhabalar Erhan ben Bursadan yeni katılan üyeyim. eskiyene kadar yazıcam adımı.neyse uzatmadan.

Ankara anlaşması kapsamında gelmeyi düşünüyorum. tammm net bi bilgi alabildiğim biyer ollmadı. epeyde araştırdım üç aşağı beş yukarı bazı soruların cevaplarında farklılık göstesede aynı şeyden bahsediliyor yalnız ; turstik vize ile gelip 5 gün londada kalıp tekrar türkiyeye dönücem. 2. gelişimde (1 ay sonra) ankara anlaşması için dava açıcam sanıyorum. yani böyle yapmamın daha faydalı olacakğını söyleyen biri oldu.hem tr deki firmalar biraz daha tuzlu yapılarmışibu işi orada ortalamaya 1k sterline halledilebiliyormuş ve 4.5 ay içinde en geç karara bağlanıyormuş. ekimin 10 unda orda olmayı planlıyorum bi aksilik olmazsa. 2. gelişimde kasım-aralık gibi olucak. esasen öğrenmek istediğimde turistik vize alıp böyle işi dolambaçlı yoldan yapmak mantıklımıdır. yoksa direk ankara anlaşmasına başvurmak dah kestirme ve net sonuçmu verir. veya zamandan ve paradan tasarrufmu ettirir
escobarber

New postby inx » Sun Aug 26, 2018 8:49 pm

@escobarber sanırım dava açmaktan kastınız vizeye başvurmak, öyle olduğunu düşünerek cevap yazıyorum.

Bildiğim kadarı ile öncelikle parça parça olmuyor, yani İngiltere'ye turist vizesi ile gittikten sonra orada 1 ay kadar zaman geçirip öyle başvurun deniliyor (bunun tam bir süresi yok sanıyorum, turist vizesi ile geldin amacın başka olmasın, biraz kalıp araştırma yaptım gibi denilir ikna edilir diye düşünülüyor muhtemelen).

Ancak zaten başvuru yaparsanız pasaportu da verdiğiniz için ülkeden çıkamazsınız. Yani burada ekstra 0,5 - 1k vermeyeceğim derken orada 4-5k harcamak durumunda kalabilirsiniz.

Bu arada turist vizesi aldınız mı? Zira turist vizesini bile baya zor veriyorlar bildiğim kadarı ile (banka hesabındaki paranın ispatı, maaş durumu, çalışma durumu vs.).
inx

New postby Londoneye » Mon Aug 27, 2018 10:30 am

Merhaba ,

Ben geçen mart ayında Ankara antlaşması ile vizemi aldım,
Fakat sağlık sebeplerinden dolayı brp almaya gidemedim .Sağlık sorunları şuanda hallolmuş durumda , aynı vizeyi kullanmak istiyorum. Böyle bir durumla karşılaşmış olan varmıdır ? Yada nasıl hareket etmem gerekiyor yardımcı olabilirmisiniz.
Londoneye

New postby bugra99 » Mon Aug 27, 2018 6:10 pm

Merhaba Arkadaslar,

Ben Ankara'dan basvurali 12 haftayi /3 ayi gecti ama hic ses yok. Benim gibi 12 hafta once basvurup ta cevap gelmeyeniniz var mi aramizda? Ne email geldi, ne de TLS'in sayfasinda Decision Made yaziyor hala.

Devletin sayfasinda da 12 hafta icin de gelir diyor:
https://www.gov.uk/turkish-business-person

Tesekkurler.
Last edited by bugra99 on Mon Aug 27, 2018 6:12 pm, edited 1 time in total.
bugra99

New postby escobarber » Tue Aug 28, 2018 8:00 pm

inx wrote:@escobarber sanırım dava açmaktan kastınız vizeye başvurmak, öyle olduğunu düşünerek cevap yazıyorum.

Bildiğim kadarı ile öncelikle parça parça olmuyor, yani İngiltere'ye turist vizesi ile gittikten sonra orada 1 ay kadar zaman geçirip öyle başvurun deniliyor (bunun tam bir süresi yok sanıyorum, turist vizesi ile geldin amacın başka olmasın, biraz kalıp araştırma yaptım gibi denilir ikna edilir diye düşünülüyor muhtemelen).

Ancak zaten başvuru yaparsanız pasaportu da verdiğiniz için ülkeden çıkamazsınız. Yani burada ekstra 0,5 - 1k vermeyeceğim derken orada 4-5k harcamak durumunda kalabilirsiniz.

Bu arada turist vizesi aldınız mı? Zira turist vizesini bile baya zor veriyorlar bildiğim kadarı ile (banka hesabındaki paranın ispatı, maaş durumu, çalışma durumu vs.).

@inx aydınlattığın için teşekkürler hocam. şuan halihazırda işleyen bi şirket var üstüme Bursada. bankadaki parayıda hallediyorum problem yok araç falan satıcam. Mesleki yeterlilik belgemde var ( lkuaförlükte usta öğretici lazer epilasyon kalıcı makyaj vs.) esasen araştırdığım şey en rahat nasıl gelebilirim. 1k 2k pound problem değil ama kesin bi sonuca varamıyorum ya muallakta kalıyorum. oraya geldigimde avukat ve muhasebeciyle görüşmek amacıyla 5 gün kadar kalıp tekrar dönücem. aklıma yatan en net fikir o oldu. 2. gelişimde yanımda belgelerimide getirip ankara anlaşması kapsamından faydalanmak için işlemleri orda başlatmam söylendi.mantıklı geldi açıkcası.Dörtbuçuk ay kadar sürüyormuş sanırım. vizeye başvurumu 3 eylülde yapıcam. bu işlerden anlayan biri var yardımcı olucak epey ülke gezdi dönemsel ingiltereyede girip çıkıyo da. sistem sürekli değiştiğinden dolayı onunda yetersiz olabileceğini düşünüyorum. epey bi tedirginim. hareket edemiyorum sağa sola :/ tama vaakıf olunabilecek bi konuda değil sanıyorum epey karmaşık. çalışma vizesi alsam nasıl olur bilemiyorum. (ne çok şey bilmiyomuşum valla he ).biraz zamana bırakmam gerekicek sanıyorum biraz deneme yanılma yöntemile ilerlicem gibi duruyo
escobarber

New postby Gemekler » Wed Aug 29, 2018 8:04 pm

Merhabalar,

Bizim vizemiz 24 temmuzda başladı. 7-20 ağustos arasında Londra’da brp kart ve polis kaydını yaptırdık. Bu ayın 15-20 si arasında taşınabileceğim. Yıllık UK dışında ne kadar süre kalabiliyoruz. Belli bir sınır varmı yıl içinde kullanabileceğimiz izinler dahil?

Teşekkürler şimdiden.
Gemekler

New postby topdemir.s » Thu Aug 30, 2018 9:33 am

galipdayi wrote:Merhaba arkadaslar 2 ortak olarak limited sirket kurmak icin basvuruda bulunacagiz.
Ingiltere basvurulari icin olan forma goz gezdirirken Business expenditure kisminda

Business rates
Class 2 NI contributions
Employer's tax&NI liability
Employer's liability insurance
Public liability insurance
VAT
Tax put aside
Bank interest
Payment for Business plan

kisimlari kafami karstirdi bilgisi olan arkadaslar yardimci olabilir mi?
Tesekkurler

merhaba , başvurunuza onay aldınız mı? biz de bir arkadaşımla birlikte hazırlıyoruz fakat çok fazla ortak başvuru yapan yok bu sebeple size sormak istediğim bir kaç soru var
topdemir.s

New postby topdemir.s » Thu Aug 30, 2018 9:34 am

merhaba , başvurunuza onay aldınız mı? biz de bir arkadaşımla birlikte hazırlıyoruz fakat çok fazla ortak başvuru yapan yok bu sebeple size sormak istediğim bir kaç soru var
topdemir.s

New postby inx » Thu Aug 30, 2018 4:06 pm

Gemekler wrote:Merhabalar,

Bizim vizemiz 24 temmuzda başladı. 7-20 ağustos arasında Londra’da brp kart ve polis kaydını yaptırdık. Bu ayın 15-20 si arasında taşınabileceğim. Yıllık UK dışında ne kadar süre kalabiliyoruz. Belli bir sınır varmı yıl içinde kullanabileceğimiz izinler dahil?

Teşekkürler şimdiden.

Bu aydoğdu davası nedeniyle değişen kurallardan önce bir süresi yoktu ancak şu an getirilen şartlardan biri "1 yıl içinde 180 günden fazla İngiltere dışında bulunmama" maddesi.

Kanımca ilk yıl bu süreyi mümkün olduğunca yukarıya çekin, hatta özel durumlar harici pek İngiltere dışında zamanınızı geçirmeyin ki vize memuru işinizi yapmak için çaba gösterdiğinizi görsün.
inx

New postby onurcal » Fri Aug 31, 2018 10:46 am

Merhaba, forumda yeni bir üyeyim, bir süredir takip ediyordum ve sayenizde çoğu soru işaretini giderdim. Ancak kafamda hala netleşmeyen noktalar var bunları size danışmak istedim.

Abi - kardeş olarak iki yazılımcıyız ve ortak olarak Ankara antlaşmasına başvurmak istiyoruz. Gerekli belgeleri, business plan'i kendimiz hazırlıyoruz. Araştırdığımız kadarıyla %50 hisse ile iki ortak şirket açabiliyormuşuz.Fakat;

1- Ortaklı başvurularda her ortak ayrı mı başvuru yapmak zorunda yoksa beraber,tek bir başvuru oluyor mu? Eğer ayrı ayrı başvurmak gerekirse her ortak kendi için ayrı business plan mı yazmak zorunda?

2- İki ortağa da maaş yazmak gerekli mi? Yoksa sadece Director için mi zorunlu maaş göstermek? Ve maaş göstermek gerekirse bunu business plan'ın financial plan kısmına gider olarak eklemek gerekiyor mu?

Eğer daha önce ortak olarak başvurmuş veya bu sorularım hakkında bilgisi olan birileri varsa yardımınızı bekliyoruz.

Şimdiden teşekkür ederiz.
onurcal

PreviousNext

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü