Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

Ankara anlasmasi vizesi!

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby player1 » Fri Nov 08, 2019 8:40 am

Merhaba arkadaşlar, az önce kayıt oldum foruma yanlış bir yerde soruyorsam sorumu kusura bakmayın.
Ankara anlasması vizesine ilk başvurumuz iş planındaki eksilikliklerden dolayı red gelmişti bu eksikliği tamamladık tekrar başvurduk bu kez de para kaynağından dolayı red geldi. Açıklamam gerekirse para kaynağı(yaklasık 10000 pound) olarak babam iki aracını satıp bize hibe etmişti buna dair araç satış sözleşmelerini,hibe mektubunu (letter of grant şeklinde) ve araçların ne zaman alınıp satıldığına dair belgeleri sunduk fakat babamın finansal durumunu görmek istemişler red sebebimiz babamın finansal durumunun bize bu parayı hibe edecek kadar yeterli olup olmadığını kanıtlayamamıs olmamız.
Bu durumda nasıl bir yol izlemeliyiz? Babam memur emeklisi,hayvancılıkla uğraşıyor ev var fakat tapu kendi üstüne değil,bir tane daha aracı var ama bu defa onu da gösterirsek 3 aracı var ne iş yapıyor bu adam diye algılyabilirler diye düşünüdük.
Yardımlarınız için teşekkürler.
player1

New postby Cgr » Fri Nov 08, 2019 10:31 am

player1 wrote:Merhaba arkadaşlar, az önce kayıt oldum foruma yanlış bir yerde soruyorsam sorumu kusura bakmayın.
Ankara anlasması vizesine ilk başvurumuz iş planındaki eksilikliklerden dolayı red gelmişti bu eksikliği tamamladık tekrar başvurduk bu kez de para kaynağından dolayı red geldi. Açıklamam gerekirse para kaynağı(yaklasık 10000 pound) olarak babam iki aracını satıp bize hibe etmişti buna dair araç satış sözleşmelerini,hibe mektubunu (letter of grant şeklinde) ve araçların ne zaman alınıp satıldığına dair belgeleri sunduk fakat babamın finansal durumunu görmek istemişler red sebebimiz babamın finansal durumunun bize bu parayı hibe edecek kadar yeterli olup olmadığını kanıtlayamamıs olmamız.
Bu durumda nasıl bir yol izlemeliyiz? Babam memur emeklisi,hayvancılıkla uğraşıyor ev var fakat tapu kendi üstüne değil,bir tane daha aracı var ama bu defa onu da gösterirsek 3 aracı var ne iş yapıyor bu adam diye algılyabilirler diye düşünüdük.

Danışmanım beni uyarmıştı, sakın paranın tamamını hibe göndermesinler, insan, oğluna parasının tamamını vermezmiş onlara göre! Babanın maaş bordosunu koymadın mı? Bende sadece maaş bordrosu yeterli gelmişti.
Cgr

New postby player1 » Fri Nov 08, 2019 12:16 pm

Cgr wrote:
player1 wrote:Merhaba arkadaşlar, az önce kayıt oldum foruma yanlış bir yerde soruyorsam sorumu kusura bakmayın.

Danışmanım beni uyarmıştı, sakın paranın tamamını hibe göndermesinler, insan, oğluna parasının tamamını vermezmiş onlara göre! Babanın maaş bordosunu koymadın mı? Bende sadece maaş bordrosu yeterli gelmişti.

Evet bize de söylenen o su an %30 ndan fazlasını göndermemeliymiş,hayır sadece hibe mektubu vardı karşılıksız veriyorum geri istemeyeceğim şeklinde.
player1

New postby Cgr » Fri Nov 08, 2019 3:47 pm

player1 wrote:
Cgr wrote:

Evet bize de söylenen o su an %30 ndan fazlasını göndermemeliymiş,hayır sadece hibe mektubu vardı karşılıksız veriyorum geri istemeyeceğim şeklinde.

Yok ben %90' ını gönderttim. Bir de emekli maaş dökümünü, problem çıkmadı.
Cgr

New postby fnb » Fri Nov 08, 2019 11:14 pm

E o zaman vize görevlisi "kötü niyetli ve ön yargılı" olduğu için değil, gerçekten de deneyiminiz olmadığı için ret almışsınız. Değil mi? Bu vize için en önemli 2 kriter deneyim ve para. Hatta deneyim paradan daha önemli. Çok düşük sermayelerle gideni çok duydum ama sıfır deneyimle bu vizeyi alabilen hiç duymadım. Danışman bile bile lades etmiş sizi.

Öncelikle merhabalar tekrar. Eğer postu dikkatli okumuş olsaydınız ''kötü niyetli ve ön yargılı'' ifadelerini ilk ret için söylemediğimi anlardınız zira ön yargı olabilmesi için bir olayın öncesi olması gerekir. Değil mi? Ek olarak 2. reddin nedenleri çok farklı ve saçma şeyler dilerseniz onları da açıklayabilirim ancak söz konusu ilk ret olsa bile görünüyor ki bu anlaşma hakkında yanlış değil ancak eksik bilgilere sahipsiniz aksi takdirde bazı retlere tecrübe yetersizliği sebep olarak gösterilse de Ankara anlaşmasıyla iş kurma hakkı elde edebilmek için herhangi bir iş ile ilgili tecrübeniz ya da eğitiminiz olması şartı arandığını biliyor oldunuz. Deneyimsiz birinin vize aldığını duymadım demişsiniz, bu gayet doğal bir şey ancak sizin duymamış olmanız vize alan olmadığının bir ölçütü değil çünkü sadece benim tanıdığım yeni mezun 4 kişi var olumlu sonuç alan ve bunlardan biri de benimle aynı alandan başvuran arkadaşım. Bu grup gerçekten bir çok insana yardımcı oldu ve olmaya da devam ediyor ancak lütfen fazla bilginiz olmayan konularda yorum yaparken biraz daha dikkatli olalım yeni başvuracak genç arkadaşları yanlış yönlendirmemek adına.
fnb

New postby Haluk » Sat Nov 09, 2019 6:45 am

fnb wrote:
E o zaman vize görevlisi "kötü niyetli ve ön yargılı" olduğu için değil, gerçekten de deneyiminiz olmadığı için ret almışsınız. Değil mi? Bu vize için en önemli 2 kriter deneyim ve para. Hatta deneyim paradan daha önemli. Çok düşük sermayelerle gideni çok duydum ama sıfır deneyimle bu vizeyi alabilen hiç duymadım. Danışman bile bile lades etmiş sizi.

Öncelikle merhabalar tekrar. Eğer postu dikkatli okumuş olsaydınız ''kötü niyetli ve ön yargılı'' ifadelerini ilk ret için söylemediğimi anlardınız zira ön yargı olabilmesi için bir olayın öncesi olması gerekir. Değil mi? Ek olarak 2. reddin nedenleri çok farklı ve saçma şeyler dilerseniz onları da açıklayabilirim ancak söz konusu ilk ret olsa bile görünüyor ki bu anlaşma hakkında yanlış değil ancak eksik bilgilere sahipsiniz aksi takdirde bazı retlere tecrübe yetersizliği sebep olarak gösterilse de Ankara anlaşmasıyla iş kurma hakkı elde edebilmek için herhangi bir iş ile ilgili tecrübeniz ya da eğitiminiz olması şartı arandığını biliyor oldunuz. Deneyimsiz birinin vize aldığını duymadım demişsiniz, bu gayet doğal bir şey ancak sizin duymamış olmanız vize alan olmadığının bir ölçütü değil çünkü sadece benim tanıdığım yeni mezun 4 kişi var olumlu sonuç alan ve bunlardan biri de benimle aynı alandan başvuran arkadaşım. Bu grup gerçekten bir çok insana yardımcı oldu ve olmaya da devam ediyor ancak lütfen fazla bilginiz olmayan konularda yorum yaparken biraz daha dikkatli olalım yeni başvuracak genç arkadaşları yanlış yönlendirmemek adına.

Ben de zaten yeni başvuracakları yanlış yönlendirmemek, onlara elden geldiğince yardımcı olmak adına yorum yapıyorum (burada yorum yapan herkes de öyle yapıyor). Amaç o. Vize görevlisinin karar verirken kılavuz olarak kullandığı business guidance belgesinde, Evidence of experience and qualifications bölümünde, deneyim ve deneyimin belgelerle ispatlanması konusu ele alınmış. İlk okumada bu husus vize görevlisinin inisiyatifine bırakılmış gibi görünebilir. Ancak, tedbirli düşünen bir insan, bir şey inisiyatife bırakılmışsa, en çok oradan gol yenileceğini de bilmeli. Başvurusunu ona göre hazırlamalı. Benim burada sizin ret almış olmanızdan bir çıkarım olmaz, aldığınız ret beni sevindirmez. Tam aksine, burada birisi onay aldım dediği zaman hep birlikte seviniyoruz. Cevap bekleyenler olarak az bir şey moralimiz düzeliyor. Birisi kalkıp “vize görevlisi önyargılı olduğu için ret aldım” yazdığında da hep birlikte endişeleniyoruz (ki bu önyargı ille de ilk başvuru olumsuz olduğundan ötürü bir önyargı olmayabilir –misal vize görevlisi Türklere karşı önyargılı da olabilir, öyle de anlaşılabilir. Ben öyle anladım şahsen). Her neyse, geçmiş olsun size.
Haluk

New postby newlife » Sat Nov 09, 2019 7:42 am

Herkese merhaba,

Dün benim ve 3 dependant(eşim ve 2 çocuğumuz) başvurumuzun sonucunu OLUMLU olarak teslim aldık. Sizlere kendi hikayemi ve bu süreçte neler yaşadığımı özetlemeye çalışacağım. Bundan sonra okuyacaklarınız tamamen beni bağlayan ve tavsiye niteliğinde olmayan bilgilerdir. Unutulmamalı ki her başvuru kendine özeldir, hiçbir başvuru birbirinin aynısı olamaz. Başvurunuzun gerçekçi ve samimi olması gerekmektedir.

Tam gününü hatırlamamakla beraber Eylül ayı sonu Ekim ayı başı gibi eşim Ankara Anlaşması çerçevesinde başvuru yapıp şansımızı deneme fikrini paylaştı. Bundan sonra birkaç gün çeşitli videolar, makaleler, blog yazıları inceleyerek sürecin nasıl işlediğini, neler yapılması gerektiğini, hazırlık evrakları vs. inceledim. Buna karar verdiğimiz zaman 31 Ekim'de Brexit gerçekleşecek ve dolayısıyla Ankara Anlaşması çerçevesinde başvuru yapılamayacağı riski vardı. Elimizi çabuk tutmamız lazımdı.

Başvuruyu danışman desteği olmadan kendi çabamla hazırladım. 3 Ekim günü tam anlamıyla evrak hazırlamaya ve iş planı yazmaya başladım. 4 Ekim günü çocukların pasaportlarını yenilemek için başvurduk, 10 Ekim'de pasaportlar geldi. 16 Ekim günü Online başvuru yapıp, 21 Ekim'e randevu aldım. Randevuya gittiğimde Dependant'lar için ayrı başvuru yapmam gerektiğini öğrendim.(Eksik araştırma!) Ben kendi başvurumu içeri verdim. 21 Ekim akşamı Dependantlar için online başvuru yapıp 25 Ekim'e randevu aldık. Başvuruları içeride benim başvurumla birleştirdik. 8 Kasım'da sonuçlarımızı aldık.

Ben bu hazırlık sürecinde neler yaptım, hangi evrakları hazırladım ve bu evrakları hangi çerçevede hazırladım bunları anlatayım.

14 yıllık iş deneyimine sahip bir Endüstri Mühendisi'yim. Çalışma hayatımın ilk 10 yılını büyük kurumsal firmalarda çeşitli kademelerde çalışarak , sonraki 3 yılını bir KOBİ'nin üst düzey yöneticisi olarak ve son yılını da mikro düzey bir işletmenin sahibi olarak geçirdim. İş Planı'nı da ahşap ve mobilya sektöründe danışmanlık ve ticaret alanlarında faaliyet gösterecek bir firma çerçevesinde hazırladım.

İş Planı için youtube videolarını ve çeşitli hazır şablonları inceledim. Bu kaynaklar yardımıyla çalışmanın ana şablonunu ve kendime bir yapılacaklar listesi çıkarttım. İş Planı'na aşağıda belirteceğim evrakları ekledim.

- Özgeçmiş(İngilizce)
- Diploma ve Transcript(İngilizce)
- Eğitim, Sertifika ve Katılım Belgeleri(Hepsi için özet bir kapak, İngilizce olmayanlar için de ayrıca bir İngilizce ön yazı)
- Mevcut yaptığım iş ile ilgili örnek çalışmalar, fotoğraflar
- Referans Mektupları( Üniversite, Çalıştığım Yöneticiler, Çalışma Arkadaşları, İş Yaptığım Firmalar, Malzeme Aldığım Tedarikçiler)
- Website'min bana ait olduğunu gösterir fatura

İş Planı'nı daha ikna edici kılmak ve bu vizeyi istediğimi ifade edebilmek için internet üzerinden Virtual Office(Sanal Ofis) kiraladım. Hiç İngiltere'de iş yapmamış, hiç oraya gitmemiş birisi olarak bana inandırıcı gelmediği için Potansiyel Müşteri Mektubu hiç eklemedim.

Başvuru evraklarının ikinci kısmı ise Maddi Kaynak kanıtlarıydı. Bunun için hem şahsi hem de şirket banka hesap dökümlerini 2019 yılı başından itibaren olacak şekilde bankadan imzalı bir şekilde aldım. Oldukça fazla sayıda banka hareketi olduğu için kapak sayfasına 5.000TL'nin üzerinde olan gelen işlemler için açıklama yapacağımı belirttim. Sonrasında tüm bu işlemler için önce İngilizce bir kapak sayfası ve varsa sözleşme, fatura ve tahsilat makbuzlarının kopyalarını ekledim. Anapara olarak £10.000 getireceğimi yazdım.

Başvuru evraklarının üçüncü kısmı ise şahsi ve şirket evraklarının hazırlanmasıydı. Ben aşağıdaki evrakları verdim.

- SGK Dökümü (SGK Kaşe İmzalı)
- Nüfus Kayıt Örneği (Kaymakamlık Kaşe İmzalı)
- Sabıka Kaydı (Kaymakamlık Kaşe İmzalı)
- Evlilik Cüzdanı (Fotokopi)
- Sahip olduğum araç ruhsatları ve gayrimenkul tapuları(Fotokopi)
- Nüfus Cüzdanı (Fotokopi)
- Eski Pasaportlarda Yer Alan Vizeler(Fotokopi)
- Şirket Kuruluş Sözleşmesi (Fotokopi)
- Ticaret Sicil Kaydı (İTO Kaşe İmzalı)
- İmza Sirküleri (Noter Kaşe İmzalı)
- Vergi Levhası (Fotokopi)
- Faaliyet Belgesi (İTO Kaşe İmzalı)

Tüm bu evrakları mümkün olduğunca ilgili makamlardan onaylatarak almaya çalıştım. Yukarıdaki evrakların hemen hemen hepsi Türkçe'ydi. Bu evrakların hepsinin başına ben İngilizce olarak bir kapak yazısı yazarak ne evrağı olduğunu açıkladım.

Sonuç olarak 03 Ekim-20 Ekim arası süren bir hazırlık süreci ve 345 sayfa döküman. 21 Ekim Başvuru - 08 Kasım Sonuç. 1 aylık vizenin başlangıcı tam olarak istediğimiz tarihe verilmiş.

Umarım faydalı olabilmişimdir. Tekrar ve son kez belirtiyorum. Bu yazdıklarım tamamen bana aittir ve tavsiye niteliğinde olmayan bilgilerdir. Hiçbir kimsenin kafasını karıştırmak istemem. Bizim için bu süreç maddi olarak asgari seviyede geçirilmeliydi ve böyle yaşadık. Bu süreç oldukça yorucu geçti. Bol koşuşturmalı gündüzler ve bol uykusuz geceler yaşadım.

Umarım başvuru yapan ve yapmayı düşünen herkesin dileği gerçekleşir. Sizlere kolaylıklar dilerim.
newlife

New postby oneroncer » Sat Nov 09, 2019 9:00 pm

Herkese Merhaba,

Öncelikle böyle bir forum'u kuran ve bu forumu değerli mesajları ile destekleyenlere çok teşekkür ederim.

Benim sorumu araştırmama rağmen bulamadım, eğer daha önce soruldu ise şimdiden affola...

Ben ailemle birlikte ankara antlaşmasına başvuru yapmak istiyorum. gov.uk adresinden kendi başvurumu yaptım ve en sonunda otomatik olarak tls contact sitesine randevu oluşturma penceresine kadar geldim. Başvuru sonundaki checklist'te sadece kendi adım geçiyor, eşim ve çocuklarımın adı geçmiyor.

1.) Aynı online başvuruyu eşim ve çocuklarım içinde ayrı ayrı gov.uk sitesinden yapmam gerekiyor mu?

2.) tls contact adresinde randevu alırken aile ile randevu alma işlemi nasıl oluyor? Esnek randevumu almam gerekiyor.

3.) businessplan ve diğer gerekli evrakları digital olarak tarayıp biryere yüklemem gerekiyor fakat o kısım neresi bulamadım.

Şimdiden cevap verenlere çok çok teşekkür ederim, herkese kolaylıklar...
oneroncer

New postby serdaragorn » Sun Nov 10, 2019 5:29 am

newlife wrote:

21 Ekim'de evrak teslim eden bir baska endustri muhendisi olarak tebrik ederim, bugun yarin bende sonuc bekleyebilirim demekki. hayirli olsun
basvuru esnasinda tum belgelerin ingilizce olmasi mecbur deniliyor cevirmek yerine aciklayici onyazi yeterli olmus
oneroncer wrote:

her basvuru sahibi icin ayri ayri basvuru yapilmasi randevu alinmasi evrak hazirlanmasi gerekiyor, dependantlarin herbiri dahil, infant dahil
en cok sorulan sorulardan biridir
serdaragorn

New postby brave » Sun Nov 10, 2019 2:13 pm

oneroncer wrote:Herkese Merhaba,

Öncelikle böyle bir forum'u kuran ve bu forumu değerli mesajları ile destekleyenlere çok teşekkür ederim.

Benim sorumu araştırmama rağmen bulamadım, eğer daha önce soruldu ise şimdiden affola...

Ben ailemle birlikte ankara antlaşmasına başvuru yapmak istiyorum. gov.uk adresinden kendi başvurumu yaptım ve en sonunda otomatik olarak tls contact sitesine randevu oluşturma penceresine kadar geldim. Başvuru sonundaki checklist'te sadece kendi adım geçiyor, eşim ve çocuklarımın adı geçmiyor.

1.) Aynı online başvuruyu eşim ve çocuklarım içinde ayrı ayrı gov.uk sitesinden yapmam gerekiyor mu?

2.) tls contact adresinde randevu alırken aile ile randevu alma işlemi nasıl oluyor? Esnek randevumu almam gerekiyor.

3.) businessplan ve diğer gerekli evrakları digital olarak tarayıp biryere yüklemem gerekiyor fakat o kısım neresi bulamadım.

Merhaba,
Her birey icin ayri ayri basvuru yapmanız lazım gov.uk^den. Depandantlar icin su adimlari takip etmelisiniz.

Gov.uk de
Visas kısmından Family in the UK kismindan "apply as a parent" veya "child" (aynı yere cıkıyor ikisi de)
Burdan "outside the uk" "apply online"
burdan sonra devam ettiginizde "Join or accompany...." ile baslayan kısmı seciyoruz
"working in the uk" sectikten sonra turkiyeden basvuru yapacagınzı belirtip cıkan ekrandan "partner or child of a turkishbusiness person"
bu kadar.

Randevularınızı aynı saate alabilirsiniz
biz o sekilde yapmıstık.

bir de upload kısmını gorebilmeniz icin randevuyu olusturmanız lazım.+
brave

New postby Blabla » Sun Nov 10, 2019 6:30 pm

Referans mektubu ornegi olan var mi? Acil
Blabla

New postby serdaragorn » Mon Nov 11, 2019 4:43 am

Merhaba tekrar
21 Ekim'de biyometrik verdigim basvurum dun 10 Kasim'da olumlu sonuclandi. Katar'dan basvurdugum icin Pazar isgunu. Bu sitenin cok faydasini gordum deneyimlerini paylasan herkese cok tesekkur ederim. Bilgi isteyenler oldugu icin verdigim tum evraklarin listesini ve kisaca surecimi belirtmek istiyorum. Bu arada belirteyim hayatimda hic ingiltereye gitmedim.

Toplam 10 yillik is tecrubem ile son 7 yildir havayolunda calisan bir endustri muhendisi olarak Cardiff'te seyahat acentesi kuracagim. Evli ve bir cocuk sahibiyim ancak basvuruma dahil etmedim daha sonra ayrica basvurmayi dusunuyorum. Araci kullanmadim herseyi kendim hazirladim, bazilari uzulebilir ancak is plani dahil istenen evraklari kendi basiniza arastirarak ogrenerek hazirlayamiyorsaniz ingilterede tutunmaniz biraz zor.

Gelelim evraklarima, harfi harfine sisteme yukledigim butun evraklar sunlar:
1-Business Plan(CV dahil 24 sayfa, renkli grafikler piyasa kosullari rakip firma fiyatlari ve neden basarili olunacagini gosteren analizler iceriyor)
2-Bir onceki ve simdiki isverenden calisma belgesi, ingilizce duzenlediler
3-Simdiki isverenden maas belgesi ve son 12 ay bordrolari, yabanci firma oldugu icin ingilizce
4-Turkiye'deki TEB USD hesabimda duzenli olarak biriktirdigim 4800 usd, internet subesinden ingilizce cikti aldim sube onayladi (Hesaptaki usd yaklasik 4000 pound ediyor, 4000 pound da son maasimdan gelecek, 7000 pound da end of service benefit var toplam 15000 getirecegim dedim, 6000 firmama yatirim, 2000 ilk ay yasam masraflarim, kalan 7000 de acil durumda kullanmak uzere bekletilecek dedim business plan funding details kisminda)
5-Cardiff'te bir design firmasindan website design ve brand design teklifleri
6-Londra'da bir muhasebe firmasindan accountancy teklifi
7-Evlilik cuzdani orijinalinin fotokopisi
8-Cocuk dogum sertifikasi, nufus mudurlugunden ingilizce veriliyor
9-Godaddy den 1 dolara aldigim domainle amatorce duzenledigim website ekran goruntusu
10-Ornek konaklanacak ev, rightmove.co.uk den, business planda masraf gosterildigi tutarda kirasi olan
11-Universite transkripti, diploma turkce oldugu icin orijinal ingilizce transkriptlerden birini yukledim
12-Tabiki pasaport fotokopisi, sadece ilk sayfa
13-Internetten online hizmet veren firmalardan business card fiyati, host seyahat acentesi firma fiyatlari ve business insurance ekran goruntulerini aldim, hepsini kurusu kurusuna business planda belirttim
14-Business declaration dedikleri sirketin tamamen bana ait olacagini A4 kagida yazdim imzaladim

Hicbir belgeyi cevirmedim, basvurumun toplam maliyeti 1 dolar oda mecburi degildi. Herkese basarilar dilerim.
serdaragorn

New postby oneroncer » Mon Nov 11, 2019 11:35 am

brave wrote:
oneroncer wrote:Herkese Merhaba,

@brave çok teşekkürler değerli bilgiler için...

Merhaba,
Her birey icin ayri ayri basvuru yapmanız lazım gov.uk^den. Depandantlar icin su adimlari takip etmelisiniz.

Gov.uk de
Visas kısmından Family in the UK kismindan "apply as a parent" veya "child" (aynı yere cıkıyor ikisi de)
Burdan "outside the uk" "apply online"
burdan sonra devam ettiginizde "Join or accompany...." ile baslayan kısmı seciyoruz
"working in the uk" sectikten sonra turkiyeden basvuru yapacagınzı belirtip cıkan ekrandan "partner or child of a turkishbusiness person"
bu kadar.

Randevularınızı aynı saate alabilirsiniz
biz o sekilde yapmıstık.

bir de upload kısmını gorebilmeniz icin randevuyu olusturmanız lazım.+

Çok Çok teşekkür ederim, değerli bilgiler için...
oneroncer

New postby oneroncer » Mon Nov 11, 2019 11:38 am

serdaragorn wrote:Merhaba tekrar
21 Ekim'de biyometrik verdigim basvurum dun 10 Kasim'da olumlu sonuclandi. Katar'dan basvurdugum icin Pazar isgunu. Bu sitenin cok faydasini gordum deneyimlerini paylasan herkese cok tesekkur ederim. Bilgi isteyenler oldugu icin verdigim tum evraklarin listesini ve kisaca surecimi belirtmek istiyorum. Bu arada belirteyim hayatimda hic ingiltereye gitmedim.

Toplam 10 yillik is tecrubem ile son 7 yildir havayolunda calisan bir endustri muhendisi olarak Cardiff'te seyahat acentesi kuracagim. Evli ve bir cocuk sahibiyim ancak basvuruma dahil etmedim daha sonra ayrica basvurmayi dusunuyorum. Araci kullanmadim herseyi kendim hazirladim, bazilari uzulebilir ancak is plani dahil istenen evraklari kendi basiniza arastirarak ogrenerek hazirlayamiyorsaniz ingilterede tutunmaniz biraz zor.

Gelelim evraklarima, harfi harfine sisteme yukledigim butun evraklar sunlar:
1-Business Plan(CV dahil 24 sayfa, renkli grafikler piyasa kosullari rakip firma fiyatlari ve neden basarili olunacagini gosteren analizler iceriyor)
2-Bir onceki ve simdiki isverenden calisma belgesi, ingilizce duzenlediler
3-Simdiki isverenden maas belgesi ve son 12 ay bordrolari, yabanci firma oldugu icin ingilizce
4-Turkiye'deki TEB USD hesabimda duzenli olarak biriktirdigim 4800 usd, internet subesinden ingilizce cikti aldim sube onayladi (Hesaptaki usd yaklasik 4000 pound ediyor, 4000 pound da son maasimdan gelecek, 7000 pound da end of service benefit var toplam 15000 getirecegim dedim, 6000 firmama yatirim, 2000 ilk ay yasam masraflarim, kalan 7000 de acil durumda kullanmak uzere bekletilecek dedim business plan funding details kisminda)
5-Cardiff'te bir design firmasindan website design ve brand design teklifleri
6-Londra'da bir muhasebe firmasindan accountancy teklifi
7-Evlilik cuzdani orijinalinin fotokopisi
8-Cocuk dogum sertifikasi, nufus mudurlugunden ingilizce veriliyor
9-Godaddy den 1 dolara aldigim domainle amatorce duzenledigim website ekran goruntusu
10-Ornek konaklanacak ev, rightmove.co.uk den, business planda masraf gosterildigi tutarda kirasi olan
11-Universite transkripti, diploma turkce oldugu icin orijinal ingilizce transkriptlerden birini yukledim
12-Tabiki pasaport fotokopisi, sadece ilk sayfa
13-Internetten online hizmet veren firmalardan business card fiyati, host seyahat acentesi firma fiyatlari ve business insurance ekran goruntulerini aldim, hepsini kurusu kurusuna business planda belirttim
14-Business declaration dedikleri sirketin tamamen bana ait olacagini A4 kagida yazdim imzaladim

Hicbir belgeyi cevirmedim, basvurumun toplam maliyeti 1 dolar oda mecburi degildi. Herkese basarilar dilerim.

merhaba, çalıştığım şirketten maaş bordrosu aldım, fakat Türkçe. İngilizce veremiyoruz dediler, siz bir ön yazı yazmanız gerek dediler, sizin elinizde örnek bir template yada şablonu bulunur mu bu yazının? teşekkürler...
oneroncer

New postby eddardstark » Mon Nov 11, 2019 1:29 pm

merhabalar,

Daha önce eski sistemde (visa4uk) başvurup red almıştım, şimdi yeni sistemi kullanacağım ve evrakları taratma kısmı konusunda endişeliyim çünkü zaman zaman sistemden dolayı insanlar sıkıntı yaşıyor(muş).

bu konuda nelere dikkat etmeliyim?
eddardstark

PreviousNext

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü