Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

Ankara anlasmasi vizesi!

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby debedebe » Wed Sep 02, 2020 4:25 pm

brave wrote:Herkese selamlar,
Ocak 2020 de AA vizemiz basladi, 3 gunluk giris cikis yapip brp kartlarimizi aldik. Bazi saglik problemlerinden dolayi gidemedik ardindan pandemi basladi. Sonrasinda da burdan is arayip oyle gidelim dedik. Fakat 2 aydir olumlu bir gelisme olmadi. Simdilerde de kararsizlik yasiyoruz. 4 ay kaldi vizemizin bitmesine. Uzaktan bir is yaptik cok cuzi miktarda da olsa. Sormak istediklerim sunlar:

-Sanirim en az 6 ay kalmak gerekiyor normalde UK'de, simdilerde gitsek 3.5 ay kalmak sorun olur mu?
-Esim kendi adina yeniden basvuru yapsa diye dusunduk, su anda dependent vizesi var zaten, elinde suresi bitmemis vize varken AA icin basvurabilir mi?
-bu aralar Istanbul icin TLS ten hangi zamana randevu alınabiliyor en yakın acaba?

Merhaba,
Umarim isleriniz yolunda gider , hem pandemi sebebiyle hem de vergi degisiklikleri sebebiyle artik isler cok daha zorlasti. AA vize uzatma icin UK'de ne kadar kaldiginizin cok onemi yok, son hafta bile gelip basvuruda bulunabilirsiniz. Bence pandemi sebebiyle islerin tam baslayamadigi, iyi gitmedigini aciklayan bir yazi ile vize uzatmaya basvurursaniz , maddi gucunuzu belgeleyerek , 3 yil olmasa da 1 yil uzatma alirsiniz. UK'de olmamaniz 5 yil sonra alinacak kalici oturumu (ILR) biraz otelemis olur.
debedebe

New postby gerginmeraklı » Sun Sep 06, 2020 9:39 pm

Merhabalar, artık herkesin homeoffice tarafından telefonla arandığını ve dosyayla ilgili her şeyin sorulduğu söyleniyor acaba bu durum gerçek mi? Deneyimleyenler oldu mu ve çok detay soruluyor mu her şey?
Teşekkürler
gerginmeraklı

New postby jeutheux » Wed Sep 09, 2020 10:49 am

debedebe wrote:
Ocak 2020 de AA vizemiz basladi, 3 gunluk giris cikis yapip brp kartlarimizi aldik. Bazi saglik problemlerinden dolayi gidemedik ardindan pandemi basladi. Sonrasinda da burdan is arayip oyle gidelim dedik. Fakat 2 aydir olumlu bir gelisme olmadi. Simdilerde de kararsizlik yasiyoruz. 4 ay kaldi vizemizin bitmesine. Uzaktan bir is yaptik cok cuzi miktarda da olsa. Sormak istediklerim sunlar:

-Sanirim en az 6 ay kalmak gerekiyor normalde UK'de, simdilerde gitsek 3.5 ay kalmak sorun olur mu?
-Esim kendi adina yeniden basvuru yapsa diye dusunduk, su anda dependent vizesi var zaten, elinde suresi bitmemis vize varken AA icin basvurabilir mi?
-bu aralar Istanbul icin TLS ten hangi zamana randevu alınabiliyor en yakın acaba?

Merhaba,
Umarim isleriniz yolunda gider , hem pandemi sebebiyle hem de vergi degisiklikleri sebebiyle artik isler cok daha zorlasti. AA vize uzatma icin UK'de ne kadar kaldiginizin cok onemi yok, son hafta bile gelip basvuruda bulunabilirsiniz. Bence pandemi sebebiyle islerin tam baslayamadigi, iyi gitmedigini aciklayan bir yazi ile vize uzatmaya basvurursaniz , maddi gucunuzu belgeleyerek , 3 yil olmasa da 1 yil uzatma alirsiniz. UK'de olmamaniz 5 yil sonra alinacak kalici oturumu (ILR) biraz otelemis olur.

Bizde de durum tam olarak böyle şu anda. Biz BRP'lerimizi almaya Mart ayında gitmiştik ve geldiğimiz hafta pandemi başladı. Pandemi nereye gidiyor, İngiltere'ye taşınmak mantıklı mı derken şirketi bile kurmadık. Ancak uzatma almak ve seneye taşınmak istiyoruz. Bizim aklımızdan da eşim adına tekrar mı başvursak geçiyor ama böyle bir başvuru yapılabiliyor mu biz de bilmiyoruz. Dependent vizesi devam ederken yeni bir business planla kendi adına başvuru yapıp, ben dependent olabiliyor muyum bilen cevap verebilirse çok sevinirim.

Uzatma başvurusu yapmak için biz de pandemiyi gerekçe gösterip bir dilekçe yazmayı düşünüyoruz. Uzatma öncesinde de şirketi kurmayı planlıyoruz. Siz şirketi kurdunuz mu ve muhasebeci tuttunuz mu acaba?
jeutheux

New postby brave » Wed Sep 09, 2020 3:08 pm

jeutheux wrote:
debedebe wrote:

Merhaba,

Bizde de durum tam olarak böyle şu anda. Biz BRP'lerimizi almaya Mart ayında gitmiştik ve geldiğimiz hafta pandemi başladı. Pandemi nereye gidiyor, İngiltere'ye taşınmak mantıklı mı derken şirketi bile kurmadık. Ancak uzatma almak ve seneye taşınmak istiyoruz. Bizim aklımızdan da eşim adına tekrar mı başvursak geçiyor ama böyle bir başvuru yapılabiliyor mu biz de bilmiyoruz. Dependent vizesi devam ederken yeni bir business planla kendi adına başvuru yapıp, ben dependent olabiliyor muyum bilen cevap verebilirse çok sevinirim.

Uzatma başvurusu yapmak için biz de pandemiyi gerekçe gösterip bir dilekçe yazmayı düşünüyoruz. Uzatma öncesinde de şirketi kurmayı planlıyoruz. Siz şirketi kurdunuz mu ve muhasebeci tuttunuz mu acaba?

Biz sirketi kurduk, muhasebeci de var. Uzaktan cuzi miktar is yaptik. Uzatmaya Tr den basvuruluyor mu onu merak ediyorum.
brave

New postby jeutheux » Wed Sep 09, 2020 6:07 pm

gov.uk'de "You must be in the UK to extend your visa." diye yazıyor. Sanırım Tr'den yapılamıyor.
jeutheux

New postby Zagor001 » Tue Sep 22, 2020 10:56 am

Herkese hayırlı günler bol şanslar dilerim arkadaşlar. 32 yaşındayım evliyim ve 3 yaşında bir kızım var. Bir kamu kurumunda iyi denilebilecek bir kadroda çalışmaktayım. Memuriyet evvelinde özel sektörde hatırı sayılır derecede büyük ölçekli bir firmada bölge pazarlama yöneticiliği yaptım. Özel sektör kariyerim oldukça iyi durumda. Akabinde 9 yıllık bir memuriyet tecrübem var. Hala memuriyete devam etmekteyim. Malumunuz olduğu üzere monoton memur yaşantısı beni her geçen gün daha da rahatsız etmeye başladı. Monotonluğun yanında aldığım ücretin gösterdiğim eforun karşılığı olmaması da cabası. Belirttiğim sebeplerden ötürü temmuz ayı itibariyle ailemle birlikte Ankara anlaşmasına başvurma kararı aldık. Eylül 15 itibariyle Ankara başvuru merkezinde parmak izi ve imzalarımızı verip başvurumuzu tamamladık. Bu süreçte bir danışmanlık şirketinden yardım aldık. Başvurduğum iş alanı özel sektör tecrübelerimden de anlaşılacağı gibi pazarlama sektörü üzerine. Amacım kısa vadede İngiltere de ikamet edeceğim şehirde faaliyet gösteren türk dükkan ve mağazalarına risk analizi, piyasa araştırması, pazarlama stratejileri, yatırım danışmanlığı yapmak. Uzun vadede eğer mümkünse müşteri portföyümü artırıp pazarlama alanında bölgesel bazda tanınan bir şirket haline getirmek. Hali hazırda bana referans mektubu ve potansiyel müşteri mektubu yollayan 5 tanıdığım var. Şirket kurulumu ve yaşam maliyetlerimizi karşılayacak tutar eşim adına kayıtlı bulunan gayrimenkulün satışı sonucunda elimize geçti. Fakat biz gayrimenkul satışından sonra parayı eşim ve benim adıma kayıtlı bulunan toplamda 4 hesapta vadesiz altın alarak değerlendirdik. ( Önce A Bankası, sonra A Bankasından B Bankasına havale oradan tekrar vadesiz altın alımı, Sonra o bankadan benim adıma kayıtlı bulunan C Bankası gibi). En son tutarı gbp yaparak şahsi hesabıma çektim. Bahsettiğim hesap aynı zamanda memur maaş ödememi aldığım bankanın hesabı. Dolayısıyla para kaynağı olarak maaş birikimi desem bile sıkıntı yaşayacağımızı düşünmüyorum. Başvurumuzu yapalı bugün itibariyle 1 hafta oldu. Sonucu merakla ve sabırsızlıkla bekliyorum. Lakin aklıma takılan bir husus var. Benimle aynı durumda olan yada daha önce böyle bir durumu duyan birisinin mutlaka forumda mevcut olduğunu ve bana yardımcı olabileceğini düşünerek yazıyorum. Bahsettiğim üzere halen bir kamu kurumunda devlet memuru olarak çalışmaktayım. Ankara anlaşması kapsamında vizemizin gelmesi durumunda memuriyet hakkımı kaybetmemek ve bu süreci en az riskle karşılamak amacıyla memuriyetten istifa etmeyi düşünmüyorum. Bu sebeple ilk 1 yıl ücretsiz izin almak istiyorum. 1 yıl sonunda oluşacak konjonktüre göre ya yeni bir çocuk sahibi olmak suretiyle 2 yıl daha ücretsiz izin talebinde bulunacağız, ya herşey yolunda gidecek madden ve manen aradığımızı bulmamız neticesinde memuriyetten istifa edeceğim, yada olmasını isteyeceğim en kötü ihtimal ; başaramayıp geri dönecek ve kaldığım yerden memurluğa devam edeceğim. Neyse asıl soruya geleyim. 657 Sayılı Kanuna göre memur kişi ücretsiz izin alsa bile halen memurluğun gerektirdiği bazı hallere uymakla mükelleftir. Dolayısıyla ücretsiz izin kapsamındayken İngiltere de şirket kurmam ve yönetmem 657 Sayılı kanuna aykırı ve memuriyet açısından kademe ilerlemesinin durdurulması cezasıyla cezalandırılmam olası. Ancak bunun tespit edilebilirliği konusunda net bir bilgim yok. Türk Hükümeti ihbara dayalı olmaksızın vatandaşının yurtdışında açmış olduğu şirketten haberdar olabilir mi? Değerli yorum ve önerilerinizi bekliyor olacağım. Saygılar.
Zagor001

New postby inspector44 » Thu Sep 24, 2020 10:26 am

Merhaba zagor001
Ben de sizinle benzer durumdayım. Sekiz yıldır kamu çalışanıyım. Nickimden ne iş yaptığımı anlamışsınızdır. Bahsettiğiniz hususun ortaya çıkması için ya ihbar olması, ya devletin(ilgili kurumun) belli hususlardan şüphelenip ücretsiz izin alanlarla ilgili özel bir araştırma yapması ya da ülkedeki elçiliğin orada vatandaşlarıyla ilgili bir çalışma yapmasıyla ortaya çıkabilir ki bunların hepsi düşük ihtimal. Suç işeme gibi olağanüstü durumlar da hususu ortaya çıkarabilir. Biz eşimle istifa edip gitmeyi planlıyoruz. Gemileri yakarsak belki daha çok çabalar başarılı olabiliriz diye düşündük. İyi çalışmalar.
inspector44

New postby Zagor001 » Thu Sep 24, 2020 12:26 pm

Saygılar üstat. Özel olmazsa sizin iş planınız hangi alan üzerine ve başvurunuzu tamamladınız mı?
Zagor001

New postby inspector44 » Thu Sep 24, 2020 5:37 pm

Merhaba sayın Zagor
Ben, genişletilmiş business consultancy üzerine başvuracağım. Evrakları ve iş planını hazırlıyoruz. Siz de biz de olumlu sonuç alırız inşallah. İyi günler.
inspector44

New postby Zagor001 » Thu Sep 24, 2020 6:53 pm

Hayırlı haberlerinizi bekliyor olacağım sayın inspector umarım herşey gönlümüzce olur
Zagor001

New postby yilmaz » Wed Sep 30, 2020 11:57 pm

Merhaba,
benimde ankara anlaşmasında birinci yılım, uzatma başvurusunda evraklarımı yükledim. Kuzey İrlanda da ikamet ettiğim için parmak izi randevu kapalı olduğu için alamıyorum. 4 kişilik aile olduğumuz için londraya gitmek oldukça zor olacak. Bu şekilde de beklemek biraz sıkıntılı. Parmak izi için kuzey irlandanın açılmasınınımı beklemem doğru olur yoksa londradan bir tarih alıp parmak izi vermek mi?
yilmaz

New postby erkutdilber » Thu Oct 01, 2020 10:11 am

selam ;
İkiz kızlarım New York stella adler studio of acting summer conservatory mezunu . Geçen hafta 6 aylık turist vizesi ile Londra ya geldiler. Sinema ve tiyatro konularında iş planı hazırlıyarak Ankara Anlaşmasına başvurmak istiyorlar . Bu konudaki tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinir

şimdiden teşekkürler
erkutdilber

New postby newlondoners2020 » Mon Oct 05, 2020 10:34 am

Merhabalar,
Bizim de ilk olarak mayıs ayında giriş çıkış yapmamız gerekiyordu, pandemiden dolayı gidemedik , uzatma istedik, şu an 15 kasım'a kadar ilk girişi yapmamız gerekiyor.
2-8 kasım arası orada olmayı planladık brp kartlarımızı almak için, derken İngiltere Türkiye'yi karantina listesine aldı, biz de 14 günlük karantina sebebi ile gidiş tarihimizi 18.10 olarak revize ettik.
Polis kaydı için OVRO randevu sistemi yeni açıldı ve şu an en erken aralık ayı için randevu görünüyor.

Sorum şu ki biz ilk gidişimizde sadece brp kartı alsak, polis kaydı yaptırmasak, polis kaydını ocak ayında temelli gittiğimizde yaptırsak sorun olur mu acaba ?
Bilgisi olan varsa yanıtlayabilirse çok sevinirim.
Dilerim herkesin işleri yolunda gider, bol şans ...
newlondoners2020

New postby cpmconsultancy » Wed Oct 14, 2020 7:31 pm

newlondoners2020 wrote:Merhabalar,
Bizim de ilk olarak mayıs ayında giriş çıkış yapmamız gerekiyordu, pandemiden dolayı gidemedik , uzatma istedik, şu an 15 kasım'a kadar ilk girişi yapmamız gerekiyor.
2-8 kasım arası orada olmayı planladık brp kartlarımızı almak için, derken İngiltere Türkiye'yi karantina listesine aldı, biz de 14 günlük karantina sebebi ile gidiş tarihimizi 18.10 olarak revize ettik.
Polis kaydı için OVRO randevu sistemi yeni açıldı ve şu an en erken aralık ayı için randevu görünüyor.

Sorum şu ki biz ilk gidişimizde sadece brp kartı alsak, polis kaydı yaptırmasak, polis kaydını ocak ayında temelli gittiğimizde yaptırsak sorun olur mu acaba ?
Bilgisi olan varsa yanıtlayabilirse çok sevinirim.
Dilerim herkesin işleri yolunda gider, bol şans ...

Hayir ilk OVROyu mutlaka yaptirin. eger cok dolu iseler size oraya gidip kendinizi gosterdiginiz icin bir kagit veriyorlar. Sonra kayit yaptiriyorsunuz. Biz de kasim ayinda geldik. OVROya gittik ve bize bir kagit verdiler. Sizi OVROya showup ettiniz kabul ediyoruz gibi. Mart ayinda gelip yaptirin dediler. Biz sonraki bir iki ay icinde yerlestigimiz Surrey sinirlarinda bir OVROya randevu alarak hemen bir iki gun icinde kayit yaptirdik.
cpmconsultancy

New postby newlondoners2020 » Thu Oct 15, 2020 8:01 am

Bilgi için çok teşekkürler,
2 gün önce sistemden 9 şubat için randevu aldık.
Ama sizin yorumunuzdan anladığım kadarıyla 18 ekimde gittiğimizde uğrayıp en azından bakın biz randevumuzu ancak 9 şubat için alabildik diyelim, bize de bir kağıt verirler büyük ihtimal.

Çok teşekkür ederim yorumunuz için.

Selamlar,
newlondoners2020

PreviousNext

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü