Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

Ankara anlasmasi vizesi!

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby Phantom » Wed Oct 12, 2011 8:42 am

Mülakatım iyi geçti vizeyi de aldım. Öğleden sonra pasaportumu vereceklerini söylediler. Sırada istifa edip Londra'ya gelmek var.

Mülakatta ise business plandan konuştuk. Plana uygun,mantıklı cevaplar verdim.
Phantom

New postby temren » Wed Oct 12, 2011 8:52 am

Tebrikler Phantom,

Ben de 6 Ekim' de başvuru yaptım. Gok Immigration ile çalıştım. Telefon bekliyorum.

Business planla ilgili neler sordular?
temren

New postby Phantom » Wed Oct 12, 2011 12:09 pm

Teşekkürler.
Sorular genel olarak şu model:

1)Uk de ne yapacaksın,
2)Bu işi neden Uk de yapacaksın?
3)Yapacagın iş için gerekli kosulları sağlıyor musun ?
4)Daha önce şirket kurdun mu?
5)İngilizcen nasıl ?
6)Kuracağın şirket kime hitap edicek?
7)Ürünlerin fiyatları ne olacak?
8)Rakiplerin kimler olacak?
9)Rakiplerine karşı avantajların neler?
10)Uk de tanıdığın var mı?
11)Şirketi onlarla mı kuracaksın?
12)Bu konuda piyasa araştırması yaptın mı? Sonuçlar nasıldı?
13)Kar ve ciro beklentin nedir?
14)Ne kadarlık bir yatırım yapıcaksın?
Phantom

New postby temren » Tue Oct 18, 2011 12:47 pm

Arkadaşlar, ben ve eşim de bugün itibariyle (18 Ekim 2011) vizelerimizi almış bulunuyoruz. Mülakata çağrılmadığım halde dün "vize başvuru evraklariniz işlemleri tamamlanmiş olarak konsolosluktan geri gelmiş... vs" sms' i gelince oldukça endişelenmiştik ancak sonuçta vizeleri vermişler. Daha önce ikimizin de İngiltere' de uzunca bir süre bulunmuş olmamızın etkisi var sanırım bu şekilde almış olmamızda. Darısı başvurmuş, başvuracak arkadaşların başına...

Burada yazılanlara eklenecek pek birşeyim yok. Sadece tercümanlardan bahsedebilirim. Biraz aceleye geldiği için tercümanlık firmalarını ne doğru düzgün araştırabildim ne de bulduğum firmayla pazarlık yapabildim. Ben belgelerimi "Uluslararası Dil Hizmetleri"' nin tercümanlarına çevirttim: http://udhiz.com/
Velahasıl 1100 lira ödedim. Kazık yediysem de incitmeden söyleyin lütfen...
temren

New postby placebo » Thu Oct 20, 2011 12:04 am

visitor student vizesiyle gelen bir arkadasim, bu konuda tecrubeli bir avukat kanaliyla UK den basvurusunu yapti ve vizesini aldi. Hatta ilkokul mezunu adama bile almislar vizeyi.
placebo

New postby olamalam » Thu Oct 20, 2011 9:16 am

olamalam wrote:
@olamalam, sen gercekten ciddi misin, Tier 1G'den ECAA1'e gecmek istediginden. ECAA1 kisa sureli, vatandasliga imkan vermeyen bir vize turu. Tier 1'i da kapattilar, bir kere ciktiktan sonra istesen de geri donemezsin ve hatta kotalarla vs bask tur bir vize alma imkanin da yok. £800 icin attan inip eseege neden biniyorsun anlamadim gercekten. Sonra cok pisman olursan bak soylemedi deme.

hehe, evet, ciddi ciddi ECAA1'e donuyorum. Umarim bir terslik cikmaz.
ECAA1'e donmek istememin temel sebebi bana donus yolunun gorunmus olmasi. Buraya gelirken aklimda 2-3 sene kalmak vardi ozel durumlarimdan dolayi erken donmem icap ediyor. 2012'nin baslarinda Turkiye'ye donecem muhtemelen. Bir kac ayligina 800pound vermenin hic manasi yok.

Bugun vizem elime gecti.
7 Ekim'de ECAA1 formunu posta ile yolladim. 12 Ekim'de 2 senelik vizemi basmislar. (posta kutumu daha duzenli kontrol etmeliyim)
Avantajlari: Bedava, hizli, kolay*
Dezavantajlari: Vatandaslik yolu kapali gorunuyor (ama ankara anlasmasi ile vatandaslik alan arkadaslarim var), vizemin uzerine calistigim sirketin ismini yazmislar (Bu sirkette 3 seneden az calistigim icin).

Yakin zamanda geri donecegim icin benim icin Tier1'dan cikip basvuru ucretini gezip tozmaya harcamak daha mantikli gorundu :)

* Verdigim belgeler: hesap hareketleri, maas bordrolari, is yerinden mektup, police registration, ECAA formu, 2 fotograf
olamalam
ROBERT PLANT

New postby siyah » Thu Oct 20, 2011 11:38 am

Merhaba Arkadaslar,

Ben ankara antlasmasi ile ilk yilimi bitirmek uzereyim. Ikinci basvuruyu yapmak icin, sanirim normalde 3 yillik veriyorlar, hangi evraklar gerekli?

Home-office in sayfasinda ve diger sitelerde hep ilk basvuru bilgileri var! Ikinci basvuru icin neler gerekli, pek birsey bulamadim.

Tahmini olarak,
referans mektuplarini, fatularimi ve banka decontlarini. Muhasebeci de yarin bir kac belge gonderecek.

Bunlarin disinda baska neye ihtiyacim olabilir?
Home-office in sayfasindaki ECAA2 formunu tekrar doldurmak gerekiyor mu? (http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/sitec ... /ecaa2.pdf)

http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/visas ... /business/
siyah

New postby onders » Sun Oct 30, 2011 11:19 pm

Merhabalar,

Ben de Ankara anlaşması ile İngiltere'ye geldim.
Police registration yaptırdım. ama station'da polis bana dedi ki, sana bir mektup verilmiş olması lazım vizenle birlikte o yok mu diye sordu. Ben de yok, dedim. Çünkü cidden yok, bana öyle bir mektup verilmedi. Bu mektup nedir?
Police bir de home office i arayarak onun bir kopyasını almam gerektiğini söyledi. ancak home office in telefonlarında, konu ile ilgili bir line a bağlanamadım.
Nasıl yapılır, ne yapılır fikri olan?

Teşekkürler
onders

New postby olamalam » Mon Oct 31, 2011 12:06 pm

@onders

Ben gecende ECAA1 ile extension aldim. Bana belgelerimi geri yolladiklari zarfin icinde boyle bir mektup da vardi. Sana su tarihler arasi icin vize veriyoruz, bu sure icerisinde suanda calismakta oldugun sirket harici bir yerde calisamazsin gibi aciklamalar yaziyordu.

Tier1 alirken de boyle bir mektup aldim diye hatirliyorum ama onu police registrationda sormamislardi. Sen bir de buraya sor bi, acaba digerlerinden boyle bir mektup istemisler mi?
http://www.alaturkalondra.com/forum/viewtopic.php?f=9&t=326

Sana basvururken yolladigin belgeleri geri yolladilar degil mi? O zarfin icerisinden boyle birsey cikmadi mi?

Bir de police registration'u yaptirabildin anladigim kadariyla. Yaptirdiysan dert etme derim. Bundan sonraki police registration'larini lokal polis karakollarinda yaptiracaksin. Oralarda boyle problemler cikmaz.

illa ki mektubunu cok merak ediyorsan UKBA'ya mail at derim.
olamalam
ROBERT PLANT

New postby onders » Mon Oct 31, 2011 1:40 pm

@olamalam

Teşekkürler hocam.
Police registration tamam aslında da. bu letter başka bir yerde de lazım olma ihtimaline karşı, halledeyim dedim.

ok bakalm UKBA'ya da bir mail atalım. Muhetemelen çok geç cevap gelir ama deneyelim bir kez.
onders

New postby olamalam » Mon Oct 31, 2011 2:04 pm

onders wrote:ok bakalm UKBA'ya da bir mail atalım. Muhetemelen çok geç cevap gelir ama deneyelim bir kez.

Yok 1-2 gunde cevap alman lazim.
olamalam
ROBERT PLANT

New postby Phantom » Mon Oct 31, 2011 4:11 pm

Ankara Antlaşmasından bana da mektup verilmedi. Belki İngilteredeki başvurarda veriyolardır. Belgeleri de mülakat çıkışı vermişlerdi içinde mektup yoktu.
Phantom

New postby dragar » Sat Nov 12, 2011 2:44 pm

Arkadaslar yukarida bahsettiginiz mektubu sadece Ingiltere icinden basvuranlara veriyorlar; diye biliyorum. Turkiye'den basvuranlarin dosyasindan boyle bir yazi cikmiyor. Ben Ingiltere'ye Ankara Anlasmasi ile ilk geldigimde bankaya hesap acmaya gitmistim. Lloyds bankasi benden mektubumu vermemi istedi. Daha once bu statude hesap actiklarimiz hep bu mektubu veriyordu diye. Ben de bana vermediler deyince Home Office'ten yazi isteriz vs diye yokusa surduler. Belki ugrassam acardim ama HSBC o mektubu istemedigi icin onlarla actim. Hala da onlarla calisiyorum. Gecen baska bir is icin ayni subeye gitmistim. Sana burda business hesabi acalim dediler. Olmaz, benim sizin bankanizla calisabilmem icin TC Icisleri Bakanliginden mektup getirin dedim. :)
dragar

New postby dragar » Sat Nov 12, 2011 2:56 pm

siyah wrote:Merhaba Arkadaslar,

Ben ankara antlasmasi ile ilk yilimi bitirmek uzereyim. Ikinci basvuruyu yapmak icin, sanirim normalde 3 yillik veriyorlar, hangi evraklar gerekli?

Home-office in sayfasinda ve diger sitelerde hep ilk basvuru bilgileri var! Ikinci basvuru icin neler gerekli, pek birsey bulamadim.

Tahmini olarak,
referans mektuplarini, fatularimi ve banka decontlarini. Muhasebeci de yarin bir kac belge gonderecek.

Bunlarin disinda baska neye ihtiyacim olabilir?
Home-office in sayfasindaki ECAA2 formunu tekrar doldurmak gerekiyor mu? (http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/sitec ... /ecaa2.pdf)

http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/visas ... /business/

Sevgili Siyah,

Ankara Anlasmasi uzatimi sanildigi kadar kolay bir surec degil. Ayni is ile devam edeceksen yanilmiyorsam yeni is plani verilmiyor ama inanilmaz redler geliyor. Sahsen tanidigim red alan pek cok arkadas oldu. Red sebeplerini ferman gibi siralayip red veriyorlar. O kadar cok sebeple donusler oluyor ki bunlara cevap verecegime geri doneyim moduna giriyorsun. Ilk basvurudan daha zor cunku artik ellerinde kozlari var. Basvururken sunu sunu yapacagini soylemistin yapmamissin. Su adama niye bu kadar buyuk fatura kestin? inannilmaz. Sadece bir red maddesi ornegi veriyorum: Daha once fatura keserek mal sattigin birinin daha sonra evini kiraladigini anladik. demisler. Arkadas bana anlatirken soyledi. Bir adama mal zatmis muhabbet ederken ev ariyorum demis o da benim bos ev var emlakci vs ugrasmadan sana kiralayayim demis. UStelik adam da Ingiliz Turk de degil. Gel de ugras.

O yuzden size onerim Ankara Anlasmasi isleri ile ugrasan bir danismanlik firmasina gidin. Ilk basvuru kadar cok ucretleri yok. Arkadas Deniz Gok (Gok Immigration) ile uzatmisti. En son 840 poundtu ve yakin bir gecmisteydi. Bol sans.
dragar

New postby Cankat Işık » Wed Nov 16, 2011 3:00 pm

Ben de Türkiye'den başvuru yapacağım Ank. anlaşmasına.

1. Sorum:
Business plan 'ı türkçe olarak mı sunmalıyım , yoksa inglizceye çevirmeli miyim?

2. sorum:

Başvuru formları hangileridir? Nereden almalıyım?(UK'de ticaret yapmak için başvurucam!)

İlginize teşekkür ederim
Cankat Işık

PreviousNext

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü