Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

Entry Clearence

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby kharon » Fri Oct 26, 2007 6:21 am

Arkadaşlar, dün itibari ile HSMP kabulümüz geldi -puanı daha çok olduğundan eşim adına başvuruyu göndermiştik-

Forumdaki bilgiler için emeği geçenlere teşekkürler. Başvurmayı düşünenler ; aracı kuruma filan gerek yok...guide'ı takip edin yeter.

Benim iki sorum şunlar : eşim adına aldık hsmp'yi fakat iş olanakları olarak benim alanım daha cazip ve ilk önce benim gitmemin bir yolu var mı ? Entry clearence ı beraber halledince ilk önce kimin gideceği bir problem oluşturur mu ?

İkincisi, alanımda çok cazip contract bazlı işler var ama iş bulma ajansları beni -daha çok kazanacaklarından- sürekli perm. positionlara yönlendiriyor. Contractor çalışmanın hukuki anlamda bir zorluğu var mı ? Türkiye deki gibi şirket kurmayla filan mı uğraşmam gerekiyor ?

Şimdiden teşekkürler
kharon

New postby hcho » Fri Oct 26, 2007 8:38 am

Recruiterlarin kontratli pozisyonlardan daha az kazandiklarini hic sanmiyorum. Ellerinde daha cok perm pozisyon oldugu icin oraya yonlendiriyorlardir.

Entry cleanerence'i bir kere aldiktan sonra kimin once geldigi bir problem olusturmaz.

Yanliz gelis tarihiniz biraz kotu gorunuyor. Kasimin ortasi falan gibi buraya geleceginizi varsayarsak, burasinin Christmas moduna girmesine denk geleceksiniz. Isler beklediginizden daha yavas gelisebilir.
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby kharon » Fri Oct 26, 2007 8:45 am

gelişimiz için acele etmiyoruz, nihayetinde entry clearence için 6 ayımız var. gelecek senenin başına da bırakabiliriz.

geçen sene avustralyaya gitmistim benzer sekilde. bana is bulan ajans yıllık gelirimin %10 u kadar bir meblagi almıstı calistigim sirketten...ingilterede de isleyisin aynı oldugunu sanıyorum ama contract pos. icin isleyis nasıl bilmiyorum.

Sonucta contract ile cok daha fazla kazanma imkanım oldugundan ilk once onu tercih edecegim.

Tesekkurler
kharon

New postby mehmet_nt » Tue Jan 15, 2008 7:29 am

@ Kharon

selamlar, EC için konsolosluğa başvurduysan gerekli evraklarda geçen:

7. Geçerli Çalışma İzninin Aslı [Aslı + fotokopi] ve Birleşik Krallık Çalışma İzni Dairesinden teyid yazısı [Aslı + Fotokopi]

şu kısım nedir acaba?? aydınlatabilirsen çok sevinirim...

şimdiden teşekkürler...
bilgi paylastikca cogalir...
mehmet_nt

New postby kharon » Tue Jan 15, 2008 7:36 am

Selamlar,

ilgili maddede biz de supheye dusduk -iki ayrı seyden bahsediyor- ama sadece bize gonderilen tek sayfalık yazıyı verdik nihayetinde. Hicbir problem cikmadi; EC i aldık.

15 gun sonra gidiyoruz insallah.
kharon

New postby turgut reis » Wed Jan 16, 2008 8:56 pm

Selam,

EC belgelerini sanırım SETUR'a teslim ediliyormuş. Randevu almak için burayı aradığımda paralı bir hatta yönlendiriliyorum.
http://www.visa4uk.fco.gov.uk/ sayfasından da online randevu alınabiliyor sanırım. EC alan arkadaşlar burayı mı aradılar yoksa online başvuru mu yaptılar.
turgut reis

New postby 386-DX » Wed Jan 16, 2008 11:17 pm

Başvuruyu online yaparsanız formu online doldurup ücreti online ödeyip randevuyu da öncelikli olarak alabiliyorsunuz. Şuradan: http://www.visa4uk.fco.gov.uk/

Randevuyu da online alabilirsiniz. Onun da adresi şu:
http://www.visainfoservices.com/

Ben öyle yaptım, oldu gayet.
386-DX
ROBERT PLANT

New postby mehmet_nt » Thu Jan 17, 2008 7:34 am

cevaplar için herkese teşekkürler, özel mesaj atan arkadaşlara cevap yazamadım, zira özel mesaj özelliğim nedense kilitli...
mehmet_nt

New postby erkankarakas » Thu Jan 17, 2008 7:46 am

Ya benim de özel mesaj özelliğimm kilitli :( site memuru buna çare bulsun olmadı devlet buna çare bulsun :P
erkankarakas

New postby mehmet_nt » Thu Jan 17, 2008 3:33 pm

Bu arada sormayı unuttuğum bi notka vardı da, EC için konsolosluğa görüşmeye çağırıyorlarmı, bilgisi veya tecrübesi olan varmı acaba??
mehmet_nt

New postby coskan » Thu Jan 17, 2008 4:31 pm

sanirim artik cagirmalari gerek cunku parmak izine gectiler
coskan

New postby mehmet_nt » Thu Jan 17, 2008 4:55 pm

Parmak izini benim bildiğim Koşuyolundaki Vize Başvuru Merkezi alıyor. Evraklar burada elden teslim edilip foto çekimi ve parmak izi alınıyor.

Evrakları inceleyen ingiliz yetkililer ise Beyoğlundaki konsoloslukta. Gerek duyulan görüşmeler onlarla yapılıyor.

@Kharon,

bu konudaki tecrübeni paylaşırsan çok seviniriz...
mehmet_nt

New postby turgut reis » Thu Jan 17, 2008 5:24 pm

Peki EC alan arkadaşlar hangi belgeleri verdiler?
Approval Letter
Başvuru formu ve vize ücreti
2 fotoğraf
Üniversite Diploması
Bordro

Bunun dışında bişey var mı?
turgut reis

New postby kharon » Fri Jan 18, 2008 7:50 am

Merhabalar,
Biz websitesinden randevu alınabildiğini bilmeden kapıda 6 saat beklemek zorunda kalmıştık.
6 Aralık 2007 itibari ile biometrik fotograf ve parmak iziniz için mutlaka konsolosluğa bizzat başvurmanız gerekiyor.

https://www.visainfoservices.com/tr_TR adresinden yararlanabilirsiniz.
Konsolosluk Altunizade/Çamlıca otobüs duraklarının orada (Mabeyin restaurantının hemen arkası).
Biz ekstra olarak iş bulabileceği fikrini destelemek için sertifika falan da vermiştik.
Not: HSMP için verdiğimiz tüm belgelerin asıllarını da yine teslim etmiştik.
kharon

New postby kharon » Fri Jan 18, 2008 8:03 am

Bir de son bikaç aylık banka hesap hareketleri ve/veya hesap cüdanı ve ailenin banka cüzdanları/hesap hareketleri. Babamın emekli oldupunu belirten bir yazı vermiştim, sorun çıkmadı.
Bu arada çevirmelerini 4. Levent metrosu çıkışındaki Keyhan Tercüme'ye (http://www.keyhantercume.com)yaptırmıştık, tavsiye ederiz, aynı gün uygun fiyata teslim etmişlerdi.
kharon

Next

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü