Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

Entry Clearence

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby irfkan » Fri Sep 05, 2008 2:07 pm

arkadaşlar,
entry clearance için banka hesabında son 3 aydır 2800£ olması ne kadar kati bir şarttır?
mesela bu süre boyunca paranın bu civarda dolanması ama altına inip çıkması sorun mudur.
ya da nakit para mıdır aranan yani üzerine tapulu bir evin olması yeterli midir para şartını sağlayamasak da.

olamıyormuş öğrendim. 3 ay 2800 üstü nakit şart :(
Last edited by irfkan on Sat Sep 06, 2008 9:17 pm, edited 1 time in total.
irfkan

New postby irfkan » Sat Sep 06, 2008 9:15 pm

@merci
yapı krediden eşinizin hesabını ortak hesaba çevirttiğinizi yazmışsınız. bu konuyu bir bankacı arkadaşıma sorduğumda bunun mümkün olmadığını ancak yeni bir hesap açılabileceğini söyledi. genel bir bankacılık içtihatıymış anladığım.
bu işi nasıl başardığınızı ve maintanance ispatı için bankaya hazırlattığınız belgeleri öğrenebilirmiyim.
gerçi ortak hesap için bana çok güvenen bir arkadaş bulmam gerekecek önce ama :) yine de nasıl yapılacağını öğrenmem lazım şu an için başka alternatifim yok :?
irfkan

New postby afsinb » Mon Sep 08, 2008 4:59 am

Selamlar,

Arkadaşlar ben Tier1 ile değil HSMP ile başvuranlardanım. irfkan arkadaşım biraz kafamı karıştırdı. Benim durumum biraz karışık.

10 Haziran'da işimden ayrılmak durumunda kaldım. Ve malum banka hesabım inişli çıkışlı. 2600 poundu daha göremedi.

Ben vzeyi alacağım tarihten önce bu parayı sağlasam sadece olmaz mı ?

Hoş daha approval letter bile gelip gelmeyeceği belli değil. Hala bekliyoruz göndermişler de airmail de kaybolmadıysa artık...
afsinb

New postby playdead » Mon Sep 08, 2008 11:37 am

Herkese selam,

Arkadaşlar benim de aklıma takılan bir durum var: 3 aylık banka hesap özetini belgeliyoruz mainteance için, bir arkadaşım istenen parayı hesabıma yatıracak bu hafta, sonra 3 ay bekleyeceğim.

paranın kimden geldiği, bana ne için verildiği sorulmayacak değil mi?

bir de para ytl ise son hesap özeti gününün kuru mu yoksa ilk günün kuru mu alıp hesaplamalar yapılmalı ona göre £ a çeviricem veya çevirmeyeceğim.

of şu transactional arrangements yapan birileri olsa da bize yardımcı olsa ya.(borçla harçla becermiş biri olması tercih sebebimdir.)
playdead

New postby afsinb » Mon Sep 08, 2008 3:42 pm

Dün bu başlığın altındaki girişleri kucarlarken @haphazard'ın da aynı şeylerden bahsettiğini duydum. 3 ay beklememiş. Hesabımda para en fazla 1 aydır duruyordu diyor. 3 aydır hesabındaki girdi çıktıyı da çıkarmış ve göstermiş. Adamların tek kontrol ettiği gerçekten bunu yapabilip yapamayacağımız olduğuymuş.

@pleydead

kuruşu kuruşuna hesap yapmak yerine ben derim ki sınır 2800 ise 3500 pound bul onu koy hesabına. Böylece çok da fazla kurdan etkilenme olmaz.

Benim durumlar daha karışık... Maaş hesabım kredili hesap çoğu zaman eksiye düşüyor. Hatta şuanda bile ekside ve hatta hatta dipte. Bu hesabı gösterirsem kesin kes red yerim. Diğer hesabımdan da borç kesiliyor, onu da soruşturacaklar. Diğer hesabı gösterdiğmde diyebilirler ki e kardeşim bu senin maaş hesabın değil. Üstüne bir de tabi ben işten ayrıldım. Biraz borç harç edindik 3 ayda. Ufff....

Benim bu iş olmayacak galiba ya ne hayaller kurmuştum.
afsinb

New postby playdead » Mon Sep 08, 2008 3:55 pm

@afsinb

teşekkürler cevabın için.

ya ne bu umutsuzluk approval ı aldıktan sonra kimse tutamaz bizi. Bul işte aileden, eş dosttan birilerini kredi çeksinler 3 ay sonra faiziyle beraber geri ödersin. Sen vizeni al gerisi gelir zaten ;)
playdead

New postby afsinb » Thu Sep 11, 2008 11:22 pm

@playdead

kardeş umutsuzluktan değil, şuan gerçekten çok fena dağıtmış durumdayım da :) Yani ben vizeye onay veren kişi olsam, benim gidi durumda olan birine kesinlikle vermezdim.

Hani hesaplar "0" görünse bir bakıma açıklarım işte derim, işten çıktım ondan filan bunlar eksi görünüyor baya kıllandırıcı bir durum.

Senin de dediğin gibi bulacağım bir 10 bin YTL bir yerden koyacağım 1-1.5 ay. Sonra da faiziyle geri ödeyeceğim.

Daha approval letter gelemedi, sinir stres sahibi oldum resmen.
afsinb

New postby dean777 » Fri Sep 12, 2008 6:23 am

sevgili afsinb,
irfkan kafani karistirmasin :)

HSMP onayini aldigin anda 2800 GBP gibi bir sartin kalmiyor diye biliyorum. yani sen gelir durumunu zaten belgelemissin.
o mektupla gidince sadece EC belgeleri lazim ki bunlari da forumun ilk kisimlarinda yaziyor.

bu para isi de ayri bir sacma.
kredi cek mesela koy, 3 ay sonra git EC yi al, sonra geri yatir krediyi.

------
yanlis biliyormusuz... EC de de lazimmis para. ama tecrube eden birisinden de duymak lazim tabii. olsun gene de moralleri bozmayalim.
dean777

New postby abbulu » Fri Sep 12, 2008 9:37 pm

Arkadaslar,
harcla borcla vizeyi almak kolay da buraya geldiginizde de kendinizi is arama surecinde gecindirecek kadar birikiminiz olmalı. Birikim olarak da en az £2000 bahsetmek abartmak olmaz. Kendinizi bir sure burda gecindirek birikiminiz yoksa burda zor duruma dusebilirsiniz. £2800 olayı laf olsun torba dolsun diye bir sart degil, dikkatinizi cekerim.

@dean777
£2800 sarti her zaman vardi, HSMP de alsaniz, tier1 de alsaniz bu sart vardi hala da var.
abbulu
ROGER WATERS

New postby seawolf » Sat Sep 13, 2008 6:11 am

1. Arkadaşlar, konsolosluğa gitmiş olan biri adresi tarif edebilir mi?

2. Garanti Bankası'nın konsolosluk kağıdında 'today' ibaresi kullanılıyor ancak tarih yok?

3. EC başvuruları fast track olarak mı alınıyor, yani pasaportu alma süremiz nedir? 3 gün?

Şimdiden teşekkürler..
seawolf

New postby denise » Sat Sep 13, 2008 2:54 pm

@afsinb
ben de HSMP ile Ec alanlardanim. Mart basinda almistik EC yi yanlis hatirlamiyorsam. Banka hesabini da Ec basvurusu yaptirmadan 1 hafta once actirmistim, son anda ogrenmistim cunku boyle bir birikim gostermek gerektigini.Ben bankadan "su kisinin su subedeki hesabinda gunumuz itibari ile birikimi bu kadardir" diye imzali antetli keseli yazi almistim. Akbank kendisi boyle bir yaziyi hazir formatta veriyor zaten. Yani en az 3 aylik hesap olacak diye bisey yoktu. Ama belirteyim ben Martta aldim EC yi , ondan sonra degismis olabilir kurallar.
denise

New postby 386-DX » Sun Sep 14, 2008 1:10 am

@seawolf
Konsolosluğa gitmiyorsunuz, vize başvuru merkezine gidiyorsunuz. İyice okuyun açıklamaları, başvuru sayfalarını.
Bir süre öncesinde kadar fast track idi, artık değil.

@denise
Değişti kurallar sonradan. Bankadan alacağınız yazı hiçbir şey ifade etmez. Gayet de son 3 aylık hareketleri gösteren bir hesap dökümü istiyorlar.

@dean777
Siz de yanılıyorsunuz. HSMP approval alanlar artık Tier 1 kurallarıyla başvurmak durumunda. Dolayısıyla 2800 göstermeleri gerekiyor maalesef onların da.

@afsinb
Olmaz. Son 3 ay boyunca en az 2800 olması gerek hesabınızda. Kurallar gayet net.
386-DX
ROBERT PLANT

New postby abbulu » Sun Sep 14, 2008 1:29 am

386-DX in uyarıları dogrultusunda onceki mesajıma bir duzeltme yapmak istiyorum.

HSMP ile vize alırken 2800£ yokmus ben yanlıs hatırlıyormusum. Herkesten ozur diliyorum.

Fakat su an itibari ile vize almaya kalkarsanız,
2800£ sartini her halukarda saglamaniz gerekiyor.
abbulu
ROGER WATERS

New postby munu » Mon Sep 15, 2008 7:27 am

Merhaba,

Ben bu Cuma EC icin randevu aldim ve simdi belgeleri hazirliyorum. Son birkac ay icinde EC alan arkadaslardan rica ediyorum. Lutfen asagidaki listenin yeterli olup olmadigini soyleyebilirler misiniz?

Tesekkurler

* Approval Letter
* HSMP için verdiğim belgelerin hepsi
* Başvuru formu (PBS VAF 9 Appendix 1) ve vize ücreti
* 2 fotoğraf
* Pasaport (+ ilk 4 sayfanın fotokopisi)
* Bankadan alacagim ingilizce belge ( istenen tutarin 3 aydir hesapta oldugunu gosteren)
* Son 3 aydaki hesap hareketleri / çevirisi
munu
ROBERT PLANT

New postby Bali » Mon Sep 15, 2008 9:13 am

Merhaba arkadaslar,

Ben de hsmp kabulu alip, EC icin tier1(general) basvurusu yapacak olanlardanim. Ortak hesap olayini halledemedigim icin 3 ay beklemek durumunda kaldim. Sizlere maintenance ile ilgili bir kac sorum olacakti.

1) 3 ay bu ayin 19 unda doluyor. Bankadan o gun itibariyle belgeleri (hesap hareketleri ve/veya hesap cüzdani) alsam ve ayni gun veya ertesi gun basvursam sorun olur mu sizce?

2) Bu belgeleri banka ingilizce veremiyor. İlla ingilizceye tercume ettirmeli miyim? Daha once EC basvurusu yapan arkadaslar ingilizce mi verdiler?

Tesekkurler.

@munu

sitede yazanlara gore listen tam bana gore. (VAF9 ve Appendix1 ayri formlar galiba)

What do I need to make my application?

* Your passport or travel document;
* The application forms VAF9 and Appendix 1 with all mandatory sections completed;
* The fee as published on the visa fees page on this website. This cannot be refunded and you must pay in local currency;
* Your biometric details (see below);
* A recent passport sized photograph (please note that photographs should measure 45mm x 35mm and be:
o in colour taken against a white background;
o clear and of good quality and not framed or backed;
o printed on normal photographic paper;
o full face and without sunglasses, hat or head covering (unless it is worn for cultural or religious reasons but the face must not be covered)
(If the application is successful, the photographs provided will be reproduced on the visa vignette).
* All documents as specified in the Tier 1 (General) Policy Guidance as stated in the Immigration Rules. If you do not submit relevant documents, your application is likely to be refused as we will be unable to award the relevant points.

Important!
You must be able to demonstrate that you have funds to support yourself and any dependants. For the main applicant this is £2,800 with a further £1,600 needed for each dependant accompanying you or planning to join you within 12 months of your arrival in the UK. These amounts must be held in your personal bank account for a minimum period of 3 months, for which you must show bank statements/other evidence immediately preceding and dated no more than 7 days prior to the date you submit your application. The balance should not fall below the required minimum at any time during the 3 month period. See also the Maintenance part of the question below telling you what documents you will need to include with your application.
Bali

PreviousNext

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü