Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

Entry Clearence

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby electron73 » Thu Jan 24, 2008 8:08 pm

Turgut Reis'in sorusunu ben de tekrarlamak istiyorum.

Yakın zamanda EC alan arkadaşlar, hangi belgeleri verdiniz?
Ayrıntılı olarak sıralayabilecek olan var mı?

Forumda HSMP approval ile ilgili çok bilgi var ama EC konusu biraz yetersiz kalıyor...
electron73

New postby turgut reis » Fri Jan 25, 2008 9:13 pm

@electron73
Ben henüz almadım ama, forumda yazılanlar ve özel mesajlarla aldığım cevaplara göre, verilen belgeler şöyle..

Approval Letter
HSMP için verdiğin belgelerin hepsi
Başvuru formu ve vize ücreti
2 fotoğraf
Son 3 aylık Bordro
Bankada paran olduğuna dair belge (İngiltere'de 1-2 ay idare edicek kadar)
Askerlik durum belgesi
Pasaport

Bu listede zaten verilebilecek tüm belgeler var :) Ben bu belgelerle başvuracağım. Sonuç alınca buraya tüm süreci anlatan bi mesaj yazarım.
turgut reis

New postby 386-DX » Sat Jan 26, 2008 4:32 pm

Ben daha dün başvurdum, sıcak sıcak aktarayım size:

- Pasaport
- HSMP kabul mektubu
- HSMP başvurusuna yolladığınız tüm belgeler
- Erkekseniz askerlik durum belgesi (fotokopi oluyor)
- İngiltere'ye gidip yerleşip iş bulana kadar geçinebileceğinizi gösteren para (yani sizin veya ailenizin banka hesap özeti, 3 aylık)
- Yukarıdakilerin fotokopileri
- Online doldurduğunuz vize formunun çıktısı (imzalamayı unutmayın)
- 530YTL nakit (veya online ödediyseniz dekontunun çıktısı)
- 2 fotoğraf (beyaz fon, 3.5-4.5cm, rötuşsuz, yüz 29-34mm, vs. kriterleri var - çoğu fotoğrafçı İngiliz vizesi için derseniz biliyor)

Ayrıca şunun çıktısını alıp doldururmanız da oradaki işinizi biraz kısaltacaktır: http://www.vizebasvurumerkezi.com/pdf/hsmp.pdf

Başka bir şeye gerek yok.

İngilizce olmayan belgeleri tercüme ettirmeniz lazım ama tercümenin noter onaylı olmasına gerek yok. Ya da kendiniz tercüme edip bir yeminli tercümandan kaşe alabilirsiniz, ucuza gelecektir. Muhtemelen kendiniz tercüme etseniz onu da kabul ederler. (Bu arada HSMP'ye yolladığım belgelerin dışında bir tek askerlik durum belgesini tercüme ettirdim)

Bu arada tekrar hatırlatayım; Altunizade'de bulunan yer konsolosluk değil, vize başvuru merkezi. Buradaki elemanlar başvuruyu inceleyip kabul edip konsolosluğa iletiyorlar sadece. Sonuçlanınca da yine buradan gidip pasaportunuzu ve belgelerinizi geri alıyorsunuz (ya da tercih ettiyseniz 15YTL karşılığı kuryeyle evinize geliyor)
386-DX
ROBERT PLANT

New postby diyab » Sat Jan 26, 2008 10:42 pm

@386-DX
Hocam baska belgeye gerek yok demissin ama bi muhtarliktan ikamet ilmuhaberi bide adliyeden sicil kaydi kaldi dunya namina hatirladigim belge olarak. Yahu benimki gerci hsmp degil work permitti ama verdigim belgeler work permit, fotograf, vize formu, birde banka hesap durumu.
Uyanık TV şimdi App Store'da! Kullanın kullandırın efenim...
http://itunes.apple.com/tr/app/uyan-k-t ... 70868?mt=8
diyab
ROBERT PLANT

New postby 386-DX » Mon Jan 28, 2008 11:39 am

Düz work permit için farklı olabilir, onu bilemiyorum, ama HSMP için o saydıklarının hiçbirini istemiyorlar.
386-DX
ROBERT PLANT

New postby electron73 » Mon Jan 28, 2008 7:43 pm

turgut reis, 386-DX

Çok teşekkürler verdiğiniz listeler için. Gerçekten faydalı olacak.

Bir iki hafta sonra ben de başvuracam EC için. Hayırlısı artık...

Bu arada EC'yi aldıktan 2 ay sonra ingiltereye taşınmak sizce uygun mudur? Bir mahsuru olur mu?
electron73

New postby mehmet_nt » Tue Jan 29, 2008 1:48 pm

Ben başvuran arkadaşlara bişi sormak istiyorum, vizenin başlama tarihi konusunda herkangi bir talepte bulunabiliniyormu acaba? Mesela ben şubatta başvursam (nisan 15 en son benim için, ama aradan çıksın istiyorum) ve mart sonu vizemin başlamasını talep etsem olurmu acaba, bi fikri olan var mı??
bilgi paylastikca cogalir...
mehmet_nt

New postby 386-DX » Thu Jan 31, 2008 11:28 am

ECO'ların başlangıç tarihini 3 aya kadar erteleme hakları var diye biliyorum, ama kafalarına eserse yapmayabilirler de.
Bence çok aradan çıksın diye düşünmeyin, gitmenize yakın başvurun. Hepi topu 2 günde çıkıyor zaten. Ya da şimdiden alın dursun. Vize çıktığı gibi gitmeniz gerekmiyor sonuçta.
386-DX
ROBERT PLANT

New postby aroggora » Sat Feb 02, 2008 9:50 pm

Arkadaşlar Merhabalar,
Bu kadar seviyeli ve faydalı bir forum daha önce pek görmemiştim. Kuruculara ve katkısı olan herkese içtenlikle teşekkür ederim.

Benim bir sorum var:
EC için işlemleri sırasında banka hesabında gösterilmesi gereken asgari bir meblağ var mı?

Varsa bunu ispat için banka dekontumu veriyoruz, onlar mı inceliyor?
aroggora

New postby 386-DX » Mon Feb 04, 2008 12:26 pm

3 aylık hesap özeti veya hesap cüzdanını verebilirsiniz. Benim hesabım yurt dışında olduğu için babamınkini verdim, onu da kabul ediyorlar.

Bildiğim kadarıyla belirli bir meblağ yok. İngiltere'den iş teklifi alıp almamış olduğunuza, son işinizden aldığınız paraya vs. göre değişebilir. Özetle oraya gittikten sonra yerleşip iş bulana kadar yetecek paranız var mı ona bakıyorlar.
386-DX
ROBERT PLANT

New postby aroggora » Mon Feb 04, 2008 8:12 pm

@386-DX
Verdiğin bilgiler için teşekkür ederim

"Özetle oraya gittikten sonra yerleşip iş bulana kadar yetecek paranız var mı ona bakıyorlar."

İki kişi(biri dependant) iş bulana kadar (takribi 1-2 ay olsa mesela) minimum ne kadar gerekir sizce? Veya ne kadar sterlin olsun isterler?
aroggora

New postby aroggora » Mon Feb 04, 2008 8:19 pm

@386-DX
Verdiğin bilgiler için teşekkür ederim

"Özetle oraya gittikten sonra yerleşip iş bulana kadar yetecek paranız var mı ona bakıyorlar."

İki kişi(biri dependant) iş bulana kadar (takribi 1-2 ay olsa mesela) minimum ne kadar gerekir sizce? Veya ne kadar sterlin olsun isterler?
aroggora

New postby merci » Tue Feb 05, 2008 8:36 am

yanlış hatırlamıyorsam
2600 + 1 dependant 1600
her bir dependant için 1600 daha ekliyorsun
ama tabi alt limitlerle kalmasan iyi olur
merci
ROBERT PLANT

New postby aroggora » Tue Feb 05, 2008 6:00 pm

@merci
Teşekkürler mersi :)
aroggora

New postby electron73 » Wed Feb 13, 2008 8:55 pm

Merhaba,

VAF2 dokumanını inceliyordum. Aklima bir iki soru takildi.

1) Online basvuru sirasinda doldurdugunuz dokuman VAF2 nin aynisi mi?
2) 5.6 nolu soruda: Have you made an application to Home Office to remain in the UK in the last 10 years? Bu soruya cevap olarak HSMP Approval letter bilgilerini girecegim. Yaniliyor muyum? Genel sormus biraz. Aklim karisti.
3)Kendi geliriniz yeterli gozukuyorsa, anne ve babanin gelirini de ispatlamaya gerek var mi?

4) Bir de internetten randevu isteyince gun secme sansiniz var mi? Size kac gun sonrasina randevu verdiler?
electron73

PreviousNext

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü