Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

Schengen Vizesi

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby based » Thu Jun 23, 2011 11:56 am

THY icin konusuyorum, Miles&Smiles bolumune giris yaparsan(uyelik ucretsiz) rezervasyon yapip-iptal edebiliyorsun. Vize basvurulari icin iyi bir secenek
based

New postby Volkan » Thu Jun 23, 2011 8:53 pm

tesekkurler based.
Volkan

New postby 386-DX » Thu Jul 28, 2011 10:17 am

Sylvan wrote:Schengen vizesine Turkiye'den basvurmanin verilen sure bakimindan daha mantikli oldugunu duydum. Bu konuda tecrubesi olan var mi?

Öğrenci vs iseniz Türkiye'den başvurmanız mantıklı olabilir, ancak burada yaşıyor ve para kazanıyorsanız buradan başvurmanızı öneririm. Ben Londra'ya geldiğimden beri hep Fransa konsolosluğundan başvurup aldım, sırasıyla 6,3,6,12,12 aylık verdiler.
386-DX
ROBERT PLANT

New postby cazkedisi » Fri Jul 29, 2011 10:10 pm

ben isvicre'den dun turistik vize aldim, ingiliz vizemin 3 ay suresi kalmasina 2 ay kaldigi icin 2 aylik verdiler 40 gun istedigim halde ve cok girisli. halbuki isteseler 2 girisli verebilirlerdi, cunku 2 seyahat gostermistim. ustelik 3 gunde cikti, cok kolay ve temiz oldu. bir giriste de 20 gun kalma hakki verdiler. eger ingiliz vizem daha uzun olsa eminim 6 aylik da verirlerdi fransa gibi. erken tarihe (ayni ay icin) randevu bulmak da cok kolay oldu, diger avrupa ulkelerine yazin olan talep isvicre'ye kisin oldugu icin. simdilerde avrupa'ya gitmek isteyenler icin uygun bir secenek olabilir.
cazkedisi
ROGER WATERS

New postby merope » Sun Oct 09, 2011 9:16 pm

arkadaşlar ben 2 aylık bir contractı bitirdim ve şu anda işsizim :) Fransa vizesi almak için böyle işsizken başvursam sorun olur mu sizce? son 3 payslip ve letter from employer istedikleri için sıkıntı yaşayacagım sanırım.
Eşim çalışıyor onun beni support edecegini gösterecegim. yalnız eşimle degil annemle gidicez fransaya.
beni support eden kişi benimle degil vs. diye sorun yaşar mıyım bu konuda bilgisi olan var mı?
merope
ROGER WATERS

New postby silvertr » Thu Oct 13, 2011 3:48 pm

Uk den schengen vizesine basvuran arkadaslar hangi belgeleri verdiler yazabilirler mi acaba ?
silvertr
ROBERT PLANT

New postby 386-DX » Mon Oct 17, 2011 6:30 am

istenen belgeler standart. konsolosluk sitelerinde hepsi yazıyor.
hesap dökümü, 3 aylık bordro, iş yerinden yazı, bilet, otel, sigorta
386-DX
ROBERT PLANT

New postby dnz » Wed Oct 26, 2011 10:58 am

Selamlar

Dun Isvicre business schengen vizem sonuclandi.

Vize basvuru merkezine verdigim dokumanlar:
1. Fotograf - Vize basvuru merkezinde 4 pound'a cektirebiliyorsunuz.
2. Londra'da calistigim firmadan calisma belgesi (hangi pozisyonda calisiyorum, neden Isvicre'ye gidecegim ve masraflarimi kim karsilayacak vs)
3. Isvicre'den davet yazisi (Isvicre'deyken nerede calisacagim, isin icerigi ve suresi)
4. Pasaport ve UK calisma izninin fotokopisi
5. Ucus bileti ve hotel rezervasyonu (ucusumu ve otelimi cok yakin bir tarihe aldigim icin vizeye bu sekilde basvurursam kabul edemeyeceklerini soylediler ve tekrar rezervasyon yaptirmami istediler)
6. Seyahat sigortasi (sirketin genel sigorta policesinin ciktisini aldim).
7. Basvuru formu ve pasaportlarim.

Basvurudan iki gun sonra vizemi aldim: 3 aylik cok girisli vize. Rezalet. Schengen bolgesinde toplamda 30 gun kalabiliyorum. Ayrica ismi business olsa bile, bu vize ile sadece toplantilara katilabiliyormusum. Orada aktif olarak calisacaksam (proje isi dahil) calisma izni almam gerekiyormus. Bir de Van der Elst vizesi diye birsey varmis simdi onu arastiriyorum.

Umarim bu bilgi birilerine yardimci olur.
dnz

New postby silvertr » Wed Oct 26, 2011 1:23 pm

@dnz daha "rezelat" durumlar duydugumu soylemek isterim..
silvertr
ROBERT PLANT

New postby dnz » Wed Oct 26, 2011 10:05 pm

:) eminim öyledir, benim de basıma daha kötü olaylar geldigi oldu fakat gecmiste alınan onca schengen vizesinin, şirket yazılarının vs üstüne 30 günlük vize alınca pek hoş olmuyor durum. Özellikle soz konusu is olunca.. Neyse, herkese kolay gelsin başvurularda diyelim.
dnz

New postby cfq » Mon Dec 19, 2011 5:16 pm

@dnz: bugun pasaportumu aldim. Isvicre'den business schengen vizesi, ayni kagitlar falan. Acikcasi 2 is gununde sonuclandi ama sadece 6 gun ve tek giris.
cfq

New postby skywalker » Sat Apr 07, 2012 12:28 pm

Haberde diyor ki:
"Avrupa Birliği Komisyonu üyeleri Türkiye'ye vize kolaylığı getirecek kararların alınacağı toplantı öncesi genel çerçeveyi belirledi."
"Avrupa'da yaşamış Türklere vize gerekmeyecek"
"Bu kararlar nisan sonunda komisyondan geçecek. Temmuz'dan itibaren uygulanmaya başlanacak. Bütün AB üyesi ülkeler kararları uygulamak zorunda."
http://www.ntvmsnbc.com/id/25337590/

Şu Schengen'den kurtulsak Temmuz'da ne güzel olur
skywalker

New postby silvertr » Sat Apr 07, 2012 3:18 pm

"yasamis" ile neyi kastediyorlar acaba. Resident olmak gerekirse (ILR sahibi vatandas olmayan) buyuk bir kiyak olmaz heralde.
silvertr
ROBERT PLANT

New postby olamalam » Sun Apr 08, 2012 12:01 am

Ben de biraz once haberlerde okuyunca aklima ayni soru geldi, alaturkaya'ya bakayim dedim. yasamis muglak bir kelime olmus ve benzer kararlari yabanci sitelerde bulamadim.

alinan kararlar "kolaylik" ise, AB ulkerlerinde hali hazirda yasayanlari veya vatandaslik alanlari kastettiklerini soyleyemeyiz cunku onlarin zaten bu hakki var. Belli bir sure oturma izni almis ve yasamis, vergi odemis vs gibi bir sart araniyor olmasi lazim ama bunu cok iyimser olarak yaziyorum. sahsen biz bu isten yirtarsak cok ama cok sasiririm.
olamalam
ROBERT PLANT

New postby London » Sun Apr 08, 2012 7:22 pm

Avrupa'da olup da vizeye ihtiyaci olan Turkler, bulunduklari ulkeden vatandaslik almamis olan turkler dogal olarak, ben Tier 1 ve Tier 2 (ve belki diger Tier'lar) vizesine sahip olanlarin kafadan, "Avrupa'da yasamis olan turkler" kategorisine dahil oldugunu dusunuyorum acikcasi. yok eger bunlari kapsamiyorsa, kimi kapsayacak?
tabi belli olmaz envai cesit istisna koyup bizi disarida da birakabilirler orasi oyle ama, ben bir hayli umitliyim bu mevzudan. benim daha cok, temmuz'a yetismemesi seklinde bir beklentim var, yani bildigin yetismeMEsini bekliyorum, belki seneye falan olabilir bilemiyorum. 3 ayda bu isi baglarlarsa ben de ona cok sasiricam.
London

PreviousNext

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü