Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

Schengen Vizesi

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby theK » Sat Oct 30, 2010 2:03 pm

bişi sorucam, daha önce soruldumu bilmiyorum bulamadım.

Farklı bir schengen vizesi ile istediğimiz ülkeye gidebilirmiyiz. Ben iş için single entry hollanda vizesi almıştım, o iş olmadı şimdide almanyaya gitmem gerekiyor, hollanda vizem hala geçerli onu kullanıp hiç hollandaya uğramadan almanyaya gidebilirmiyim? bunu yapan oldumu?
theK

New postby vamosbien » Sat Oct 30, 2010 6:09 pm

gidersin tabii..ben defalarca yaptim..sadece pasaport bombossa ve ilk schengen vizense kuskulandiklarini duymustum ama sorun olacagini sanmiyorum..vize aldigim ulkeye nadiren gittim simdiye kadar..
vamosbien
ROBERT PLANT

New postby erdalax » Sun Oct 31, 2010 9:58 pm

Elindeki vize Shengen vizesi mi yoksa sadece Hollanda vizesi mi?
Single entry vizen varsa vizenin verildigi ulke disinda baska bir ulkeye girmen zor olabilir.
erdalax

New postby rambo » Sun Oct 31, 2010 10:51 pm

teoride almalari lazim ama sonucda kapidaki gorevlinin iradesine kalmis bi durum. Isterse almaz, denied entry'i basar, daha sonra vize almaya calisirken cok problem yaratabilir.

Hollandadan almanyaya giris yapmaya calisabilirsin ? transit ucus felan bakarsan cok ucuza, garanti direk.. Pasaportunda iki damga olur boylece Hollanda entry + germany exit, bidahaki vize alislarda daha da rahat alirsin boylece. (bi tasla iki kus)

Belcika shengen ile yaptim bende zamaninda, ama hep belcikadan giriyordum bi sorun olmuyodu.
rambo
ROBERT PLANT

New postby hcho » Mon Nov 01, 2010 4:40 pm

Teoride almamalari lazim, ilk girisi her zaman vizeyi aldigin ulkeden yapmak gerekiyor. Tabi pratikte cogu zaman buna dikkat etmiyorlar. Ama ters birine denk gelirsin, ya da guvenlik onlemlerinin arttirildigi bir doneme denk gelirsen aynen geri gonderirler.
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby HSAG1D » Wed Nov 03, 2010 11:42 am

benim boyle durumlarda uyguladigim cozum, vizeyi aldigim ulkede stop-over'i olan aktarmali ucak bulmak ve boylece schengen bolgesine vizeyi aldigim ulkeden girmek. misal: avusturya'ya gitmem lazimdi ama vize proseduru cok zahmetliydi, vizeyi belcika'dan posta ile aldim. bruksel aktarmali viyana ucagina bindim, bruksel'de pasaport kontrolunden gectim.
HSAG1D
ROBERT PLANT

New postby theK » Wed Nov 10, 2010 1:16 am

Düşünceleriniz için teşekkürler.

Geçen hafta Hollanda schengen vizesi ile Hollandaya hiç uğramadan schengene girdim çıktım herhangi bir sorun çıkmadı, ancak hem giriştede çıkıştada görevli vizemi baya inceledi hatta extra görevli çağırdı ona gösterdi ne yapıyım gibisinden ve sonra geçmeme izin verdiler. Şanslı olduğumu düşünüyorum belkide daha önceden schengen geçmişimin olması sorun çıkmasını engelledi bilmioyurum ama yaptığımı kimseye tavsiye etmiyorum, gereksiz stress yaraıyor.
theK

New postby permiss » Thu Nov 11, 2010 4:57 pm

6 ay yazdığımızda, intended date of arrival ve departure tarihlerine ne yazmalıyız? Bu tarihler bizim gerçek seyahat süremizi yansıtmak zorunda değil mi?
permiss

New postby EdHunter » Tue Nov 23, 2010 12:28 pm

Merhaba Herkese ;

Başlık Schengen Vizesi olmasına rağmen benim kafama takılan şey salt bir vizeden çok EU çalışma izniyle ilgili.

Eğer EU çalışma iznine başvuracak olursam (sponsorum olacak) ve şu anda UK'de işsiz olduğumu varsayarsak , gerekli istenen belgeleri toplayıp Londra'da o ülkenin büyükelçiliğinden başvuru yapmak mı daha mantıklı yoksa İstanbul'a dönüp o ülkenin İstanbuldaki başkonsolosluğundan mı başvuru yapmalıyım.

Ya da diğer bir deyişle , Londra'da bu başvuruyu yapsam , o ülkenin elçiliği kardeşim senin işin gücün yok burda iş arayan bi adamsın git ülkenden başvur mu der?
EdHunter

New postby mindbender » Tue Nov 23, 2010 2:56 pm

EdHunter,
benim bildigim ikamet ettigin ulkeden basvurman gerektigi, bu yuzden Londra'dan yapman mantikli diye dusunuyorum (turist vizesiyle buradaysan ana vatandan yapmak icap eder elbette)
mindbender
ROGER WATERS

New postby olamalam » Sun Dec 12, 2010 2:40 pm

merhaba arkadaslar,
abd vizesi faciasindan sonra simdi de sansimi schengen ile denemeye karar verdim :) bakalim turkiye'deki basvurularimdan ne kadar daha kolay olacak :)

bu basliktaki tavsiyelere uyarak carsamba gunu fransiz konsoloslugundan almaya calisacam. gerci artik onlar da araya bir agency koymuslar, dolayisiyla ayni gun pasaportumu alabilecegimi zannetmiyorum. agency'nin web sitesinde short term touristic visa icin (max 90 days) yazmislar ama ben yine de 6 ay istedigimi yazacam. (bu arada agency'nin web sitedinden ctesi gunu carsamba gunune randevu alabildim)
bir diger alaturka tavsiyesi de seyehat sigortasi ile ilgiliydi, yarin 1 senelik seyehat sigortasi yaptirmayi dusunuyorum.

vize basvurusunda ucak bileti ve otel rezervasyonu ile ilgili belgeler de gerekiyor. turkiyedeyken thy ile ucus rezervasyonu yaptirip sonra 5 kurus para odemeden iptal edebiliyordum. burada basvuru yaparken hangi yontemi kullaniyorsunuz? vizenin iptal olma olasilina karsi paramizi kaptirmadan ucus ve otel rezervasyonlarini nereden yaptirabilirim?
olamalam
ROBERT PLANT

New postby HSAG1D » Sun Dec 12, 2010 3:40 pm

@olamalam, 90 gun toplam kalis suresi, gecerlilik suresi baska bir kavram. benim gozlemim fransizlar min 6 aylik gecerlilikli 90 gun kalisli vize veriyorlar, gozleri tutarsa gecerlilik 1 yil hatta 2 yila cikiyor.
HSAG1D
ROBERT PLANT

New postby 386-DX » Mon Dec 13, 2010 4:45 pm

@olamalam

Bence ne kadar kalacaksanız o kadar yazın. Hele 6 ay yazmanızı hiç önermem. Verecekleri varsa onlar veriyor zaten.
386-DX
ROBERT PLANT

New postby olamalam » Mon Dec 13, 2010 5:26 pm

@386-DX

Agreed. Zaten ABD vizesi faciasindan sonra paranoya yaptim, ucus biletlerimi kapsayacak sekilde basvuracam. fazlasi icin de dua edecem :)
olamalam
ROBERT PLANT

New postby olamalam » Mon Dec 20, 2010 2:10 pm

Gectigimiz carsamba gunu Fransa vizesi icin basvurumu TLS adindaki Fransa'nin vize basvuru acentesine verdim. Ertesi sabah vizemi konsolosluga yollamislar.
Son 3 aylik hesap hareketlerim ve isyerinden maasimin da yazili oldugu mektup oldugu halde ustune maas bordrolarimi da istediler, gittim ofisten alip tekrar verdim. (eksik belge olunca ayni gun icinde tekrardan siraya girmeden teslim edilebiliyor)
Fransa konsoloslugu 2 is gunu sonra, bugun (pazartesi) TLS'e iletmis.
Yani bugun oraya gidip pasaportumu alabilirdim ancak pasaportumun posta yoluyla iletilmesini istedigim icin pasaportumun yarin elimde olacagini tahmin ediyorum.
Henuz basvuru sonucu hakkinda bir bilgim yok.
Gelismeleri dakika dakika aktarmaya devam edecem.

olamalam
londra'dan bildirdi.
olamalam
ROBERT PLANT

PreviousNext

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü