Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

Schengen Vizesi

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby rambo » Wed Aug 06, 2008 8:56 pm

belcika randevusuz, direk verio,48 saat icinde(websitelerinden kontrol etmekte fayda var son durumu)

acentalarida kontrol etmek lasim tabi,
www.thevisacompany.com
rambo
ROBERT PLANT

New postby orange » Tue Nov 18, 2008 10:41 am

Ben Tier1 aldım, benimle birlikte kız arkadasım dil okulu için gelecek ve avrupayı gezmek istiyoruz.
dil kursu için ingiltereye gidip oradan Schengen vizesi alan oldu mu? Dil kursu muhtemelen 6 aylık olacak. Bu durumda Schengen vizesi vermede sorun cıkartırlar mı (mesela Hollanda)?
orange

New postby Reciprocity » Wed Nov 19, 2008 4:33 pm

Orange

iki yıl once bir yıllık gönüllü vizesiyle Ingiltere de kalıyordum. O zaman cok rahat Fransa konsoloslugundan iki kere schengen vizesi aldim. Uzun sureli vize vermiyorlar ama her seferinde iki aylik vize vermislerdi. Hatta Londra'nın dışında yaşadığımından her iki başvurmuda posta yoluyla yapmıştım ve 3. iş gününde pasaportum geri gelmişti.

Hollanda konsolosluğunda işler nasıl onu bilmiyorum.
Reciprocity

New postby haphazard » Wed Nov 19, 2008 5:28 pm

Sanirim artik posta ile kabul etmiyorlar. Hollanda konsoloslugunun cok kotu bir sistemi vardi. Simdi degistirdiler first-come-first-served usulu sabahin korunde gidip siraya giriyorsunuz daha sonra basvurunuzu elden veriyorsunuz..
haphazard
ROGER WATERS

New postby 386-DX » Wed Dec 24, 2008 5:15 pm

Ben geçenlerde Fransa konsolosluğundan başvurdum.

Randevu aldıktan sonra sabah gidip sıraya giriyorsunuz. Gerçekten çok uzun bir sıra var, 1-2 saat erken gitmek iyi bir fikir olabilir.

Başvuru ücreti nakit ya da kredi kartıyla ödenebiliyor.
Sonrasında sizin numaraya sıra gelince gişeye gidip belgelerinizi veriyorsunuz. Vizeyi de yaklaşık 1 saat içerisinde pasaportunuza işleyip veriyorlar. Hepsi toplam 2-3 saat içinde halloluyor.

İngiltere'ye daha birkaç ay önce taşınmış olmama rağmen 6 aylık verdiler mesela direkt. Pasaportumun baştan aşşağı vize ve damgalarla dolu olmasının payı vardır bunda muhtemelen.
386-DX
ROBERT PLANT

New postby HSAG1D » Wed Dec 24, 2008 8:40 pm

@386-DX,

Gercekten sansli bir gunune denk gelmissin veya Fransa'da degisik bir uygulama var.

Belcika'dan, Tier 1'im olmasina ragmen ve EC'den bu adam cok fazla Bruksel'e gidip gelecek bizimle toplantiya uzun sureli vize verin mektubu almama ragmen 6 (yaziyla alti) gunluk vize verdiler. Gerci o pasaportta ilk Schengen'imdi ama yine de buyuk hayal kirikligi olmustu benim icin.

Ayni sekilde daha sonra Danimarka'dan 10 gunluk vize verdiler (tam ucak tarihlerine gore). Ama zaten Danimarka bu konuda meshur herhalde.

Tekrar tebrik ediyorum.
HSAG1D
ROBERT PLANT

New postby Flavio Briatore » Wed Dec 24, 2008 10:37 pm

Geçen Shengen almak için Soho taraflarında biryere gittik.Belçika,Hollanda aynı binada.İlk giren 30 kişiyi alıyorlamış ama sözde,kapıda birisi herkese sıra için küçük rakam yazan kağıdı veriyordu,bizim sıra 21 idi ama bizden sonra bi o kadar kişi daha girdi.İkisinin sırası ayrı.Binada gece klübünü hemen yanında.Tek katlı bir yer.Konsolosluk değil bildiğimiz ofis.

Herşeyin fotokopisini istiyorlar,geçen Konsolosluğa gittiğimizde fotokopileri almamışlardı,bu sefer istediler,her gün karar değiştiriyorlar.Fotokopi makinası ve kargaşa ile uğraşmak istemiyorsanız çektirip gidin derim.
Flavio Briatore
ROGER WATERS

New postby 386-DX » Thu Jan 08, 2009 1:27 am

@HSAG1D
Önceki tecrübelerimden gördüğüm ve başkalarından da doğruladığım kadarıyla şunu söyleyeyim; sizin talebinizin pek de bir önemi yok. Gözleri tutarsa uzun süreli veriyorlar, tutmazsa vermiyorlar. Hatta özellikle uzun süreli istemeniz kıl bile ediyor konsolosluk görevlilerini.
Dediğiniz gibi ilk vizeyse tek giriş ve günü gününe verilmesi çok olağan. Örneğin bu bahsettiğim başvuruyu yaparken benim pasaportta boş kalan yalnızca bir sayfa vardı.
386-DX
ROBERT PLANT

New postby HSAG1D » Wed Jun 24, 2009 6:35 pm

Fransa'ya basvurdum gecen hafta, sonucta alti aylik verdiler ama sabah 10'daki randevum icin 9:30'da siraya girmek hatasina dustugum icin isim yaklasik saat 17:00'de verdiler. Tek iyi yani pasaportu hemen orda geri vermeleriydi.

Gozlemim bu Schengen isinin acenta uzerinden yapilmasinin yerinde olacagi. Hediyesi yaklasik 70 pound civari ama Fransiz Konsoloslugunda ben 5. saatimdeyken bir grup acenta insani iceri girdi ve yarim saat sonra yine grup halinde pasaportlarla birlikte ciktilar.
HSAG1D
ROBERT PLANT

New postby hcho » Thu Jun 25, 2009 10:25 am

Yunanistan'dan almayin, pasaportta daha onceden Schengen olmasina ragmen sadece 1 haftalik vereceklerini soylediler bugun.

Simdi dusundum de hic almayin ulen, herifcioglunun memlektine gideceksin, para harcayacaksin, ekonomisine katki yapacaksin, seni ulkesine sokmak icin bin dereden su getirecek. Keyif icin gidiyorsaniz gitmeyin. Sinirliyim ulan!
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby rambo » Thu Jun 25, 2009 10:47 am

@hcho
verdikleri surenin travel insurance ile ilgisi var birazda...

bir senelik travel insurance in varsa, maximum 6 ay felan gibi sureler veriyorlar...
(Avusturya elciligindeki bayan verdi bu bilgiyi bana,bir kac ay once)
rambo
ROBERT PLANT

New postby hcho » Thu Jun 25, 2009 10:50 am

Bir yillikti travel insurance, bakmadi bile, kafadan 1 hafta verdi hatun.
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby haphazard » Thu Jun 25, 2009 2:57 pm

@HSAG1D

Otel rezervasyonu isini nasil hallettin?
haphazard
ROGER WATERS

New postby HSAG1D » Thu Jun 25, 2009 7:23 pm

Ben bir toplanti icin gidiyordum, beni davet eden kurum mektup yazinca otel rezarvasyonu istemiyorlardi. Ama yine de otel de rezerve etmislerdi, o mailin ciktisini da koydum ama 3 gunluktu rezervasyon toplamda. 6 aylik vize verdiler, tamamen kafalarina gore.
HSAG1D
ROBERT PLANT

New postby davsan » Thu Jun 25, 2009 11:06 pm

son gunlerde pek bir sIk schengen'le hasir nesir oldum, bazi tecrubelerimi payalsayim istedim.

1) alman buyukelciligi: online randevu alamiyorsunuz. tlf'la almak zorundasiniz. kisisel basvuru yapmak zorundasiniz. randevu alirken is mi tatil mi ayirimi yapiyorlar. is vizesi basvurularina oncelik veriyorlar. sonrasi klasik alman isi- hre sey zamaninda, yerli yerinde. ertesi gune de pasaportunuzu veriyorlar. ilk basvuruda (kac gunluk otel rezarvasyonunuz olursa olsun) 3 aylik veriyorlar. (biz iki kisi basvurduk ayri zamanlarda, ikmizde de oyle oldu yani)

2) hollanda buyukelciligi: uzak durun!randevuyu sadece telefonla alabiliyorsunuz. daha da kotusu, bu hatti sadece oglen 1-1.30 arasi arayabiliyorsunuz! dusunun nasil bir olasik yani. ben gunlerce denedim, kimseyle konusamadim...

3) yunan buyukelciligi: yaz aylarinda haliyle gayet yogun oluyor. randevuyu tlf'la almak zorundasiniz.burda da kisisel basvuru yapmak zorundasiniz ama ayni anda basvurduysaniz ayni yolculuga cikacaginiz kisiyle, vizeyi almaya tekinizin gelmesine izin veriyorlar. is ya da tatil vizesi ayrimi yapmiyorlar. daha once kac kere vize aldiginiz umurlarinda olmuyor, size sadece kac gunluk otel rezervasyonunuz varsa o kadarlik vize veriyorlar. vizenizi 1 hafta sonra vreiyorlar.

4) fransiz buyukelciligi: vizeyi istersneiz online isterseniz tlf'la alabiliyorsunuz. isin ilginc yani, online olanda full gorunurken temmuz ayi randevulari, arayinca 27 temmuza randevu aldim... onlar da is/tatil ayirimi yapmiyorlar. burdaki guzellikse bir kisi birden cok kisi adina basvuru yapabiliyor (en cok 5). kac gunde geri veriyorlar bilmiyorum, gorecez...

P.S. keske rambo'nun sayfanin en ustunde yazdigi belcika tiyosunu hatirliyor olsaydim!
davsan
BAŞKAN

PreviousNext

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü