Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

Schengen Vizesi

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby cazkedisi » Mon Jun 11, 2012 1:33 pm

benim paysliplerim hiç verilmedi ingiliz şirketinde çalışmadığım için. bu yüzden onun yerine hsbc'den postalanan maaş mektuplarını gösterdim. yabancı ülkelerden hesabına para yatınca hsbc sana mektup gönderiyor her ay. "advice of credit" başlığıyla maaşın miktarını ve nereden geldiğini gösteren bir mektup bu. aslında kadın formuma missing document yazdı ve payslip olmadığını açık açık gösterdi başvurumda, dolayısıyla biraz korktum ama açık açık bana payslip vermiyorlar da dedim. sonunda bir iş gününde bir yıllık vizeyi kaptım :)
cazkedisi
ROGER WATERS

New postby rambo » Mon Jun 11, 2012 5:53 pm

Malum is geregi basvurmamiz gerekti, shengen, son 2 senedir basvurmamistim.

Avusturyaya basvurduk, 6 gunluk bir konferans icin.

Tam 7 gunluk vize verdiler! Isverenim elcilige sikayette bulundu, ve vizeyi iptal ettirmek icin dilekce verdim basvuru paramizida geri istedik. (Is verenim, devlet bu arada ben public sektorde calisiyorum)

Inanilmaz bir sekilde isi haydutluga vurmus durumda shengen, nasi olsa tekrar basvururlar diye kisacik vizeler veriliyor.

(Bu arada eski ve yeni pasaportumda toplamda 10 larca shengen vizesi, U.K. permanent residence + Amerikadan green card'im var)
rambo
ROBERT PLANT

New postby haphazard » Tue Jun 26, 2012 12:57 pm

Buyuk gun yarin; hayatimda ilk defa turist vizesine basvuracak olmanin heyecaniyla dokumanlari toparliyayim dedim. Hersey bittiginde bir daha basvurmam ben vizeye diye kendime yemin ettim. En fazla 2 yil bekler british pasaportu alirim artik. Vize basvuru konusunda da usenmeyip tum belgeleri toplayip butun bu cileye katlanan arkadaslarinda sabirlarini takdir ediyorum sahsen..

Yine Fransa spesifik bir soru sorucagim arkadaslar. Buradan okudumlarim mi yoksa fransiz konsoloslugunun web sayfasindan mibilemiyorum ama sanki TLS ile basvurunca ertesi gune cikiyormus gibi bir ongorgu var kafamda. TLS sayfasinda 15 working days yazmis.

Var midir son zamanda TLS'ten basvuran Fransa vizesine? Ne kadar surede cikiyor?
haphazard
ROGER WATERS

New postby Flavio Briatore » Tue Jun 26, 2012 11:59 pm

Bazi Avrupa ulkeleri icin (Fransa,Ispanya ve Hollanda benim bildiklerim) eger esiniz Avrupa Birligi vatandasi ise esinizle beraber vize olmadan evlilik cuzdani ve residence card olan Pasaportla Shengen olmadan girebiliyormusunuz...
Flavio Briatore
ROGER WATERS

New postby cfq » Thu Jun 28, 2012 11:03 pm

@haphazard once basvurunu yapiyorsun, o basvurun bitince sana bir randevu veriyor. O randevuya gidip belgelerini verdikten 3-4 gun sonra pasaport eline geciyor genelde. Ama gecen mesela Almanya icin bir randevu almaya calistim, 13 Agustos en erken dedi. Bir an once o yuzden basvurmani salik veriyorum.
cfq

New postby haphazard » Fri Jun 29, 2012 9:16 am

@cfq, internetten randevu alma ve gidip basvuruyu dokumanlarla teslim etme olayini zaten yapmistim. ondan sonra ne kadar da gecer diye merak ediyordum.

Neyse kendi sorumu kendim cevapliyayim bari. Her ne kadar TLS ortalama islem suresi 10 - 15 gun desede carsamba gunu sabah 8:30 randevusu ile verdigim basvurum, bu sabah (cuma) itibariyle TLS'e geri gelmis. Vizeyi aldim mi almadim mi henuz bilemiyorum onuda bu oglen gidip pasaportu geri alinca ogrenicegiz artik..

Sonradan gelen ekleme: Vize cikmis, ilk defa Schengen'e basvurmustum. Yaklasik 6 aylik MULTI vermisler. Oturma iznim gelecek sene martin sonlarina dogru bitiyor o tarihten 3 ay cikartarak hesaplamislar. Sanirim olay uzun surekli pasaport, oturma izni ve multi travel insurance sahibi olmak.
haphazard
ROGER WATERS

New postby attollos » Tue Jul 10, 2012 8:22 am

Limited Company yoneticisi olup Fransadan basvuran oldu mu daha once ? Sirkette calistiginizi kanitlar bir mektup istiyorlar daha onceleri HR'dan aliyordum boyle bir kanit gerektiginde. Simdi muhasebecimden mi alsam bilemedim.
attollos

New postby cfq » Wed Jul 11, 2012 5:33 pm

@attolos evet abi hatta ben de daha yeni muhasebeciden aldim. Attolos bu sirketin sahibidir falan diye bir yazi istiyosun yolluyor.
cfq

New postby attollos » Wed Jul 25, 2012 10:05 am

Cuma basvurdum Fransadan bugun 6 aylik vizeyle pasaportumu geri aldim.

Muhasebecimden cfq nun bahsettigi belgeyi alamadim. O yuzden sirketimin antetli kagidina soyle sizofrence bir mektup yazdim.

"attollos su tarihten beri sirketimizin calisanidir. herhangi bir sorunuz olursa bana ulasabilirsiniz.

imza
attollos"
attollos

New postby vamosbien » Wed Jul 25, 2012 9:30 pm

vizeleri fransadan alip alip hic fransaya gitmiyorum..sanirim artik abartmasam iyi olacak, artik baska yerden basvuracagim..
soru su; peki ikinci siraya kimi koyalim?
vamosbien
ROBERT PLANT

New postby cazkedisi » Thu Jul 26, 2012 9:46 am

isviçre?
cazkedisi
ROGER WATERS

New postby seyn » Wed Aug 01, 2012 8:50 am

Kirarim bu shengen sitesini diyesim geliyor.. Bugun daha basvuramadan red edildik, arkadasimin uk vizesi Eylul sonunda bitiyor yani 3 ay daha burda vizesi yok diye basvuruyu bile kabul etmedi Fransa,

Non refundable seklinde otel ve ucak paralarini da bol keseden odemistik isin daha komik tarafi suanki shengen vizesi Agustos 19 da bitiyor ancak tatilimiz de 19-25 Agustos arasindaydi,

Bu durumda yapilacak birsey var mi? daha once basina boyle birsey gelen?

tek aklima gelen Turkiyeden shengene basvurmak geliyor ama 1 senedir burda yasiyor dolayisiyla oradan basvurabilirmi bilmiyorum?
seyn

New postby cazkedisi » Wed Aug 01, 2012 10:37 am

oradan başvuramaz, burada yaşadığı için. üç ay ingiliz vizesi varsa isviçre veriyor vize, ama üç aydan kısaysa yapacak bir şey yok, guideline'larında açık açık yazıyor bu kural.
cazkedisi
ROGER WATERS

New postby silvertr » Wed Aug 01, 2012 2:23 pm

burda yasiyan biri Turkiyeden schengene basvuramiyor mu ?
silvertr
ROBERT PLANT

New postby cazkedisi » Wed Aug 01, 2012 2:25 pm

hayır.
cazkedisi
ROGER WATERS

PreviousNext

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü