Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

Schengen Vizesi

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby haphazard » Mon Jul 29, 2013 10:52 pm

Cevaplar icin tesekkurler arkadaslar. Acikcasi ben de pek vize isteyen yerlere gitmek istemiyorum bu davranislardan dolayi ama malum arkadas, es, dost suraya buraya gidelim diyince basvurmak zorunda kaliyoruz.. Yoksa gercekten hic geregi yok. Basvuru icin hem onca belge toparla, isten izin al git kuyruklarda bekle, sonra git pasaportunu al. Bir de bunlar yetmiyormus gibi, pasaport kontrolunden gecerken ilginc bakislara ve sorulara maruz kal gercekten pek hos degil.
haphazard
ROGER WATERS

New postby skywalker » Wed Jul 31, 2013 10:46 am

Evet beklendigi uzere Italya, Fransa'nin yirtik sokuk diye vize vermedigi pasaporta basti vizeyi. 24 gunluk ama olsun, ona da sukur dedirtecek hale getirdiler.
skywalker

New postby eycu » Thu Aug 01, 2013 10:34 am

@silvertr son 2 vize basvurumda 2'ser rezervasyon yaptirdim. Basvuru tarihinden bir ay sonrasina ve 7-8 ay sonrasina. Tren bileti (iptal edilebildigi icin business), otel rezervasyonu gosterdim her seferinde.

Vizelerle ilk girdigim ulke hep Fransa oldu. Her aldigim vize ile expire olana kadar 2-3 schengen ulkesine girip ciktim.

Son 2 seferdir visa-point.com araciligiyla yaptim basvurularimi.
eycu

New postby silvertr » Fri Aug 02, 2013 11:23 am

@eycu bana bir senelik vize verdiklerinde 2. rezarvasyonum icin tren/ucak biletine gerek olmadigini soylediler.Kadin almadi bile elimdeki kagitlari. Bakalim 3. basvurumda 5 senelik almak cok bomba olur ..
silvertr
ROBERT PLANT

New postby haphazard » Fri Aug 02, 2013 4:40 pm

Bugun gidip aldim pasaportumu - 1 yillik vermisler. Ilk basvurumda uc gunluk paris rezervasoyonum vardi. 6 aylik verdiler, sonra 4 5 schengen ulkesine girip ciktim. Ikinci basvurumda yine ayni sekilde 3 gunluk paris rezervazsoynu gosterdim baska hic birsey gostermedim ve 1 yillik vermisler. Seneye bu zamanlar ingiliz pasaportunu almis olmayi umdugum icin 3. basvurum olmayacak gibi :)
haphazard
ROGER WATERS

New postby londrayolcusu » Mon Oct 14, 2013 10:33 pm

Selamlar, Fransayi cok ovdunuz biliyorum ama Ispanya'ya son zamanlarda basvuru yapan oldu mu acaba hic? Bizim seyahatler nedeniyle oraya bagli kalacagiz gibi...
londrayolcusu

New postby skywalker » Tue Mar 18, 2014 9:45 pm

Hollanda'ya basvurular ne kadar surede sonuclaniyor bilen var midir? Cuma aksamki ucak icin Pazartesi sabahtan vizeye basvurma planim var da.
skywalker

New postby cazkedisi » Wed Apr 16, 2014 9:52 am

Fransa'ya üçüncü başvurumuzda dokuz günlük rezervasyon gösterip, bir yıllık seyahat sigortasıyla beş yıllık vize aldık :)

Seneye İngiliz pasaportu alacağımız için beş yıla ihtiyacımız olmayacak ama yine de, hep bir ağızdan bir kez daha: Fransa candır.
cazkedisi
ROGER WATERS

New postby silvertr » Thu May 01, 2014 8:49 pm

@cazkedisi ILR varmiydi sizde?
silvertr
ROBERT PLANT

New postby cazkedisi » Fri May 02, 2014 9:03 am

Bu sefer ILR'la başvurduk. Ama ILR'sız arkadaşlarım da 2 yıl aldı Fransa'dan daha önce, biz de vizeliyken 1 yıl almıştık.
cazkedisi
ROGER WATERS

New postby cazkedisi » Thu May 14, 2015 2:45 pm

Arkadaşlar, İrlanda İngiltere'de oturumu olan Türk vatandaşlarından vize istiyor, ama vize ücretini hala istemiyormuş. Daha bir süre de istemeyecekmiş. Biz bugün şahsen başvurduk ve ücret götürmedik, kimse de sormadı.

Bu arada ben ve bütün arkadaşlarım İrlanda'nın Schengen vizesine dahil olduğunu sanıyorduk, o da şehir efsanesi çıktı. Biz yandık, siz yanmayın :) Vize şahsen başvurursanız bir haftada çıkıyormuş. Randevu sistemi yok. Hafta içi saat 12'ye kadar Gloucester Road'daki vize ofisine giderseniz oluyor.

Schengen kadar belge istiyorlar, ama onlardan daha az fotokopi istiyorlar en azından.

Ama sinir ettiler, üç aylık bank statement götürdük, saving hesabıydı, beğenmediler. Neymiş maaşın yattığı hesap olacakmış.

Ayrıca imzalı, taranmış işveren mektubunun çıktısını da beğenmediler. Neymiş efendim, ıslak imzalı olacakmış.

Halbuki guidance'ta bu konularda illa salary'nin yattığı hesap, current account veya ıslak imzalı mektup demiyor, banka hesabı ve imzalı mektup diyor. Böyle de gıcıklar.
cazkedisi
ROGER WATERS

New postby 386-DX » Tue May 26, 2015 10:10 am

İrlanda'nın UK vizesi olanlardan vize istememesi ve UK oturma izni olanlardan da vize ücreti almaması neredeyse beş yıldır devam eden bir uygulama. Schengen'e zaten hiçbir zaman dahil olmadılar.

Şahsen gidebileceğiniz gibi postayla da başvurabilirsiniz. Birazcık daha uzun sürüyor ama git gel uğraşmıyorsunuz.
386-DX
ROBERT PLANT

New postby cazkedisi » Tue May 26, 2015 11:06 am

Bir haftada (altı iş günü) zor verdiler vizeyi.
cazkedisi
ROGER WATERS

New postby merope » Tue Sep 08, 2015 8:21 am

Benim kendi tecrubem, esimle bende artik ne gibi bir sorun varsa, Avusturya 20 gun, Fransa 3 ay, Italya 1 ay vermis vize bize bu gune kadar (benim dogumdan sonra hafizam resetlenmis, itlaya ve fransa 6 ay verdi saniyordum, gecen hafta tekrar schengen formu doldururken aci gercekle yuzlestim)
Valla en cok Fransa vermis diye gene oradan basvurduk, bu sefer cocuk da var, 3 seyahat planladim, 1 sene vermezlerse tipimizi begenmiyorlar diyecegim. Gecen basvuruda contractor'dum bu sefer 2 kusur senelik perm calisiyorum, belki ondandir, bakalim dun basvurduk heyecanla beklyioruz
merope
ROGER WATERS

New postby cazkedisi » Tue Sep 08, 2015 8:56 am

Schengen vizesinin uzunluğunu İngiltere vizene göre veriyorlar. Mesela İsviçre'ye başvurmuştuk, İngiltere vizemiz 3 aylık kalmıştı, Tier 1 extension'a başvurmak üzereydik çünkü. 3 ay vermişlerdi. İngiltere vizemiz uzun olsa daha uzun verirlerdi gibi gelmişti bize.

Fransa bize burada vizeliyken bir ve iki yıl vermişti, ILR alınca çat beş yılı bastı :) İyi şanslar!
cazkedisi
ROGER WATERS

PreviousNext

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü