Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

Tier 1 ile mba ya da yüksek lisans mümkün mü?

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby xzygen » Sun Mar 30, 2008 10:15 pm

hsmp ile mba yapabilmek mümkün ?bilgisi olan deneyen
know-how olan varmı
xzygen

New postby davsan » Mon Mar 31, 2008 2:47 pm

denemedim ama bence mumkun degildir. soyle ki:

HSMP vizesi aldigin zaman belli bir sureden cok issiz kalamiyorsun yanilmiyorsam (6 ay?). kalabiliyorsan bile, is onu uzatmaya geldiginde yine son yildaki gelir ispati olayina gireceksin ve MBA yaparken para kazanmadigini varsayarak soyluyorum, isler zorlasacak.

hem zaten ne gerek var ki? sen buraya MBA amacli geliyorsan zaten sana direkt olarak ogrenci vizesi vereceklerdir, hic sorun yasamazsin.

yok once HSMP'yle calismaya geleyim, sonra belki MBA de yapabilirim, iki ayri vize mi olacak diye kaygilaniyorsan, oyle bir durumda MBA'ye kabul edildikten sonra sadece pasaportunu Home Office'e yollayacaksin, onlar halledecek diye biliyorum.

ben bir arkadasim work permit'le calisirken (HSMP degil yani) LBS'e girdi MBA'ye, work permit'i iptal ettirilip ogrenci vizesine donusturuldu.
davsan
BAŞKAN

New postby xzygen » Mon Mar 31, 2008 5:06 pm

ikinci dedigini teorik olarak yapılabilirligini arastiriyorum davsan arkadasim. mesela Ayhan abi hsmp almış bir muhendis. sonra kendisi yaw ben hazir burdayken bi de mba yapayim ustune diye bi istegi oldugunda calisma ve oturum izni varken mba yapabilir mi? yapsada yabancilara uygulanan ucret tarifesinden mi yoksa yerli tarife mi part-time veya evenin mba imkanından faydalanabilir mi? yoksa senin dedigin gibi olursa ayhan abi ac kalır :D
xzygen

New postby haphazard » Mon Mar 31, 2008 5:18 pm

@xzygen

Aynı soruları bende sormuştum. Gerçi benim istediğim çalışırken MBA yapıyor olabilmek adındaydı ama senin sorularına cevap verecektir. Aşağıdaki link'ten ulaşabilirsin (sayfanın aşağılarında benim mesajım ile başlıyor sonrasın hcho cevap veriyor)

http://www.alaturkalondra.com/forum/vie ... 8&start=30
haphazard
ROGER WATERS

New postby xzygen » Mon Mar 31, 2008 5:22 pm

saol haphazard :) okudum ancak ikinci cevaptan sonra konu başka yerlere kaymış çok dagınık :? :?
xzygen

New postby davsan » Mon Mar 31, 2008 5:50 pm

@xzygen

calisma ve oturum izni varken "executive mba" yapabilir bence. normal mba yapamaz. cunku normal mba full time ogrencilik demektir ve HSMP vizesinin kosullari disindadir. bence yani :)

ama sen hele bir gel, bir mba'ye kabul edil, vize en kolayi. hic dert olacagini zannetmiyorum.

yok illa bu bana dert oldu, hemen ogranmek istiyorum diyorsan, zannederim en iyisi LBS'e bir e-mail atip sorman olur, eminim onlar bu gibi case'lerle daha once bi suru kere karsilasmislardir.
davsan
BAŞKAN

New postby haphazard » Mon Mar 31, 2008 5:57 pm

Evet ikinci konu çok açık ve net cevap veriyor. Ama davsan'ın bahsettiği gibi bu sadece 'executive mba' için geçerli olabilir. Çünki ben tam zamanlı bir program düşünemiyorum.

Aslında davsan'ın dediğine bende katılıyorum. Ben gelicek olsam MBA yapma gibi bir şansım varsa öğrenci vizesi ile gider, MBA'ımı yapar hatta bir güzelde tadını çıkarırdım öğrencilğin :)

Bu arada HSMP başvurduğunda, tam zamanlı öğrenim görüyorsan öğrenimin başladığı tarihten önceki kazançlarını da geçerli sayıyorlardı. Bunun için öğrenim gördüğün kurumdan yazı alman yeterliydi. Sen yinede HSMP dökümanını iyice bir oku orada tüm detaylar yazıyor..
haphazard
ROGER WATERS

New postby Latin_Beats » Tue Apr 01, 2008 8:46 am

Arkadaşlar herkese selamlar, benim bildiğim kadarıyla HSMP olmasa bile, direk ingiliz vatandaşlarıda dahil olmak üzere, öğrencilerin Full Time çalışması yasak. Ben master yaparken Full Time çalışamıyordum, İngiliz arkadaşı arkadaşımda Master yapıyordu ama oda çalışamıyordu yasa gereği. Ama genede Davsan'ın da dediği gibi konu ile ilgili LBS ile irtibata geçmek en doğrusu olabilir.
Latin_Beats

New postby haphazard » Tue Apr 01, 2008 9:20 pm

Yalnız ben bugün bir araştırayım dedim eğer LBS London Bussiness School ise MBA için totalda $44,000 gibi birşey istiyor.. Arap şeyhi falan olmak lazım sanırım..
haphazard
ROGER WATERS

New postby xzygen » Wed Apr 02, 2008 3:23 pm

lbs ye mail attım hsmp vizem var full time çalışıom sizde mba yapmak istiom diye ******************************** bana ukvisas sitesinin linkini atmış sadece konu ile ilgili bihaberler davsan kardes :)

Site Memuru'nun notu: Insanlarin irklari hakkinda genelleme yapilmasini hos karsilamiyoruz. Pejoratif olanlari ise bayagi bayagi sinirlendiriyor bizi. Tekrari olmasin.
xzygen

New postby Sylvan » Wed Apr 02, 2008 5:01 pm

peki diyelim mba icin geliyoruz. haftada 20 saat de calıstım legal olarak. sonraki sene hsmp ye basvurcam (orda kalmak icin 1 senelik calısma hakkından fazlası olsun ki 2. sene zorlanmamak adına), basvurdugum zaman mba den onceki son 12 aydaki tr deki maasımdan mı degerlendirilcem?20 saatin etkisi olcak mı yani?
Sylvan

New postby hcho » Thu Apr 03, 2008 6:38 am

HSMP ile MBA yapan tanidigim yok, ama ayni sekilde MBA yapti diye HSMPsi iptal edilen tanidigim da yok. Yapilmasinda teorik olarak bir sakinca oldugunu dusunmuyorum, HSMPyi uzatmanin kriterleri belli, bu kriterleri yerine getirdiginiz surece onun disinda ne yaptiginiza karismiyorlar zira. Pratik durum ile ilgili analizim ise soyle:

1)Yapacaginiz MBA 1 senelik ise mumkun gorunuyor. Derslerin baslamasindan hemen once EC alip tam 1 sene de bitirdiginizi varsayalim. 24 ayin 12sini harcamis oluyorsunuz. Geriye kalan 12 ayin 1i uzatma basvuru surecinde gidecek; 11 ayda kazanacaginiz para ile uzatma alabilirseniz sorun olmaz. Uzatmada son bir senedeki belgeleri istiyorlar, kitapcigindan ilgili paragrafi bulup koyan olursa birlikte bakariz.

2)MBA programi 2 yillik ise o is olmaz Yonca. Calismaya zamaniniz kalmiyor, ne bileyim internet sitesi kurup online satistan voliyi vurmak gibi sapkadan tavsan cikartma tadinda isler yapamayacaksaniz uzatma isi hayal.

3)Ogrencilerin 20 saat calisabilmesi sadece yabanci ogrencileri baglayan bir kural benim bildigim. Executive MBA, acik ogretim ya da aksam universiteleri gibi bir suru uygulama var, ogrencilerin buyuk cogu da tam hafta calisiyorlar.

4)Lakin MBA yaparken 20 saat calisabilmek tamamen hayal. Ders yukunuz musaade etmeyecektir. LBSe falan bakanlar olmus, bir iki arkadasim var orayi bitiren, haftada 20 saat uyuyamadiklari donemler oluyordu. Ne calismasi....

5)Tarife, buranin vatandasi olmadiginiz surece overseas fee uzerinden. Vizenizin duruma etkisi yok. Ingiliz vatandasi 1 veriyorsa siz 2 vereceksiniz.

Bunlar benim yorumlarim. Basvuru kitapciklarinda HSMP almanin ve uzatmanin sartlari acik acik yaziyor. Oralari tekrar okuyunuz, isterseniz buraya yapistirin birlikte yorumlayalim. afsinb'nin de dedigi gibi: In HSMP guidance we trust.
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby conkbayiri » Sun Apr 20, 2008 10:35 pm

ya arkadaslar ingiltereyi gozunuzde buyutmeyin mba yapmak istersen tabi yaparsin bir iste calistigin surece hatta 2 sene hic bi iste calisma mba yap vizeni uzatmadan don kim sana ne sorucak.
conkbayiri

New postby davsan » Mon Apr 21, 2008 10:13 pm

@ conkbayiri

nasil is o ya?? kimse bir sey sormuyor, istedigimizi yapabiliyoruz yani, oyle mi??

@hcho

"2).... kurup online satistan voliyi vurmak gibi sapkadan tavsan cikartma tadinda isler yapamayacaksaniz....."

please do your own magic! :)
davsan
BAŞKAN

New postby eycu » Thu Jul 31, 2008 12:01 pm

Sormak için çok erken. Henüz başvurmadım bile Tier-1'a. Askerlik sonrası previous earnings biriksin diye bekliyorum. Diyelim ki (n) ay sonra ben Tier-1 aldım;

1. Bunun sonrasında part-time master programlarına kayıt yaptırabilirmiyim?
2. Hem part-time çalışıp hemde master yapma imkanı olur mu?
3. Okul ücretini öderken overseas student şeklinde mi ödemem gerekir yoksa home/eu student kapsamında mı olurum?
eycu

Next

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü