Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

Tier 1 ile mba ya da yüksek lisans mümkün mü?

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby baris » Fri Aug 01, 2008 3:24 pm

xzygen: farkli irklara karsi onyargin varsa bence buraya hic gelme. bicaklanirsin, hapse atilirsin, basina her sey gelir. en ufak sana yanlis gelmeyen bir hareketin baskasini cileden cikartabilir. Turkiyedeki gibi, farkinda olmadan insanlari kirdiginda arkandan kimse kufretmez. ya arkadan bicagi yersin ya kendini yargicin onunde bulursun. bence once kendine hakim olmayi ogren, sonra bir ielts sinavina gir. bu sene zaten kacirdin, en yakin ielts sinavi eylulde var. aciklanmasi da 3 hafta suruyor.
baris
ROGER WATERS

New postby clem » Wed Nov 26, 2008 10:06 am

merhaba;
eycu'nun sorusunun aynısını ben de yöneltmek istiyorum. bilen var mı acaba?
tier 1 aldıktan sonra
1. part-time master programlarına kayıt yaptırabilirmiyim?
2. Hem part-time çalışıp hemde master yapma imkanı olur mu?
3. Okul ücretini öderken overseas student şeklinde mi ödemem gerekir yoksa home/eu student kapsamında mı olurum?
clem

New postby abbulu » Wed Nov 26, 2008 10:48 am

Kesin olmamakla beraber:

1.evet
2.evet (ilerde uzatma zamani geldiginde kazancin dusuk olacagi icin uzatamayabilirsin)
3. british veya eu vatandasi degilseniz, ki bu TR bunlara dahil degil, oversea oluyordu diye hatirliyorum.
abbulu
ROGER WATERS

New postby eycu » Wed Jul 29, 2009 7:41 am

Onumuzdeki fall semester'da veya sonraki dönem Ingiltere'ye master'a gelmeyi dusunuyorum.
Hem calisip hemde okula devam etmek istiyorum. Bu konuda bazi sorularim var. Tecrubeli arkadaslar cevaplandirabilirse cok sevinirim.

1. Gectigimiz nisan ayinda TIER1 (EC) vizesi aldim. 2012 Nisanina kadar gecerli. Master yapabilmek icin ogrenci vizesi almam gerekiyor sanirim. Forumdaki bazi postlarda TIER1'nin ogrenci vizesi alinca gecerliligini kaybettigi soyleniyor. Bu gercekten boyle mi?

2. Hem calismayi hemde master'a devam etmeyi istiyorum. Kayit yaptirmayi dusundugum okullarda bana uygun pozisyonlar/is imkanlari var. Bu konuda yardimci olurlar mi sizce? Bundan dolayi okul ile pazarlik sansi veya bir indirim durumu olabilir mi?

3. City University London nasil bir okul? "MSc Information, Communication and Society" veya "MSc in Human-Centred Systems" programlarini dusunuyorum.
Orada is ararken bana nasil bir katkisi olur.

4. City University'de computer science master'i yapan mezun veya halen ogrenci olan birileri varsa tanisip, fikirlerini almak isterim. Tanidiginiz birileri
varsa beni yonlendirebilirmisiniz?

5. Bunlarin disinda eklemek istediginiz, sormadigim birseyler varsa ogrenmekten cok memnun olurum :)

Cevaplar icin simdiden tesekkurler.
eycu

New postby HSAG1D » Wed Jul 29, 2009 9:09 am

@eycu,

Ogrenci vizesi almana gerek YOK. Entry Clearance'in var istedigin gibi girebilirsin UK'ye. Ozellikle de okurken calismak istiyorsan kesinlikle ogrenci vizesi almana gerek yok almanin bir avantaji da yok aksine dezavantaji var. Zira ogrenci vizesiyle haftada 20 saat calisabilrisin ve ILR takvimin islemeye baslamaz.

Sana soran olursa niye geldin diye giriste veyahut police registration'inda, calismaya geldim Tier 1 vizemle bunun yazninda master'da yapacagim dersin kimse birsey diyemez.
HSAG1D
ROBERT PLANT

New postby rambo » Wed Jul 29, 2009 10:03 am

bi problem olmas, aksine ogrenci vizenle calisiyorken (max 20 saat olsa bile) cok dikkat etmek gerek gris cikislarda sorgu sual, azitmis durumda.

city universityde gitmek istedigin bolumun part-time secenegi varsa daha mantikli bence, arada calisirsin, ogrenci oldugun icinde yurt imkani felan flan cok iyi die bliorum city uninin, kalicak yer olayinda problem cikmas gibi.
rambo
ROBERT PLANT

New postby mindbender » Wed Jul 29, 2009 8:38 pm

ingiltere'de 3 yil ikamet ettikten sonra (calisma vizesi oldugunu var sayiyorum), odenecek okul ucreti home fee olarak geciyor, overseas sinifindan cikiyorsunuz tabii bunu okul size soylemeyebilir pesini birakmamak lazim.
mindbender
ROGER WATERS

New postby eycu » Wed Jul 29, 2009 9:01 pm

Merhaba bu durumda izlemem gereken yol nedir? Basvuru yapip acceptance aldiktan sonra ucaga atlayip oraya gelip kayit yaptirmak mi?

Okul problem cikartmaz mi boyle bir durumda? Yakin zamanda herhangi bir okula kayit yaptiran oldu mu? Istanbul'da bir egitim sirketi ile gorustum vize sart diyorlar. Okula da sormaya cekiniyorum simdi :(

Okulun sayfasında bir pdf'de "From 31st March 2009, students who want to study in the UK have to apply for their visa under Tier 4 of new points-based system" ibaresi yer alıyor.

Ayrıca Tier4 guidance'da aşağıdakiler yazıyor (http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/sitec ... idance.pdf);

Can I switch in to the adult student category?
75. You can switch in to the adult student category if you have, or were last given, permission to stay in the following categories:
• post–study worker (tier 1);
• skilled worker (tier 2 General);
• intra-company transfer (tier 2);
• minister of religion (tier 2);
• child student (tier 4);
• prospective student;
• student;
• student re-sitting an examination;
• student nurses;
• students writing up a thesis;
• Student Union sabbatical officer;
• work permit holder;
• a postgraduate doctor or dentist;
• participant in the Science and Engineering Graduates Scheme ;
• participant in the International Graduates Scheme;
• participant in the Fresh Talent: Working in Scotland Scheme.

Diyelim ki zorla bana ogrenci vizesi aldirdilar. Benim Tier1 EC ne oluyor o zaman? Mezun oldugumda gecerliligini koruyor mu?
eycu

New postby HSAG1D » Thu Jul 30, 2009 8:41 am

@eycu

kafani cok karistiriyorsun bence. atla ucaga git, okuldan da sorarlarsa kapi gibi tier 1 vizeni gosterirsin. senin vizen yok degil ki, senin daha kapsamli bir vizen var.

bir de benim tavsiyem egitim sirketleriyle felan vakit kaybetme onlar senden daha cok bilmiyorlar bu konulari.

ogrenci vizesi alirsan tier 1'in iptal olur, ayni anda sadece bir vize statun olabilir. sonrasinda yeniden tier 1'a bastan basvurmak zorunda kalirsin.
HSAG1D
ROBERT PLANT

New postby eycu » Thu Jul 30, 2009 8:58 am

Benim de hic hosuma gitmiyor bu durum ama bu sabah okulla da konustum. ogrenci vizesi almaniz lazim. Ancak mezun olduktan sonra Tier 1 (Post-study work) vizesine tekrar basvurursunuz falan diyorlar.

Su acceptance gelsin, 2 gun gider kaydimi yapar donerim olmadi. Ogrenci vizesi parasini ucaga veririm :) Insallah olur.
eycu

New postby rambo » Thu Jul 30, 2009 9:46 am

eycu,okullar home office korkusundan boyle bisey diyo olabilir, work-permit ile ogrenci olabiliyorsun onu biliyorum ben, part-time master ve doktora basvurularinda alti cizili olarak eu vatandasi deilseniz work-permit ile ingilterede bulunmaniz gerekmektedir deniyor. (ben yine de part-time oneriyorum sana, cok skilirsin bir sene hemde arada is tecrubeleri edinmis olursun coktan)
rambo
ROBERT PLANT

New postby rambo » Thu Jul 30, 2009 9:54 am

http://www.immigrationboards.com/viewto ... eae1320596

bi avukatla gorus ingilterede yada tr de en iyi cevabi o verir sana.
rambo
ROBERT PLANT

New postby Leon » Thu Jul 30, 2009 9:58 am

bir de turkiye'den farkli sekilde burda itiraz etmek cok ise yarar. itiraz et, hayir bakin oyle degil boyle de, onlerine bir kaynak koy. bakin burda boyle yaziyor falan seklinde.
Leon

New postby abbulu » Thu Jul 30, 2009 7:44 pm

MBA fiyatlari zaten genelde yuksek oluyor iyi yerlerde. Home veya overseas fiyatlar cok yakin oluyor ve £10k-£15k araliginda oluyor.
abbulu
ROGER WATERS

New postby eycu » Fri Jul 31, 2009 1:21 pm

"Tier 1 (General) vizesi ile master yapilir mi?" konusunda bazi yazismalarim oldu. Sizlerle de paylasayim dedim.

- Ilgilendigim okullardan bir tanesine sordugumda asagidaki cevap geldi;
------------
If you are planning to come to the UK using your Tier 1 (G) visa, it will be important for you to note that your first priority should always be to fulfill the conditions of your Tier 1 visa, which has been given to you on the basis that you will be working in the UK. If you then, wish to study as well, you can do so, either part-time or full-time. However, you should be working more than studying.

If you worked full-time and studied part-time, that would be OK. If you worked full-time and studied full-time, that would be OK. But, if you worked part-time and studied full-time, then the UK Border Agency could take the view that you are not meeting the condtions of your visa so do think carefully before you decide whether you study part-time or full-time.

If your real intention is to study full-time in the UK and only work part-time, you should apply for a student visa.

I hope this answers your questions.
------------

@rambo

- Law Firm UK Ltd. diye bir sirket buldum internette. Onlara yazdim asagidaki cevabi aldim.
------------
Dear Sir or Madam

As you have Tier 1 status you are free to study so no, you do not need a student visa! With your status you can work and study at the same time if you want, or just study and maybe work part-time, but the only thing I would say is that when you apply for extension of your Tier 1 status( and/or when you apply later for permanent residence)you will need to show evidence that you worked throughout the 3 years, or, if you were unemployed, that you were at least actively seeking work.

If you require further clarification please do not hesitate to contact me.
------------

- Yukarida gelen cevabin ardindan bu yazdiklarinizi kanitlayacak herhangi bir kanun vs. var mi diye sorunca ayni firmadan (Law Firm UK'den) asagidaki cevabi aldim.
------------
It is in your passport. If you were prohibited from studying it would be stated in the visa in your passport- because it is not stated you are free to study.

I am sorry if your university does not understand this but you can tell them that the Home Office has a telephone helpline for them to call to clarify issues like this. The number is 0300 123 4699.
-----------
eycu

PreviousNext

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü