Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

HSMP Extension

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby munu » Fri Apr 11, 2008 8:57 am

Merhaba arkadaslar, ben daha hsmp bile almadim. Onu alirim sorun degil ama kafami kurcalayan konu baska. Hadi 2 yillik calisma iznini aldik gittik. Peki sonra nasil yenilecek bu? Mesela ben ancak 75 puanla alabiliyorum. 30 education, 45 te earnings ten. Ne puan alabilecek bir yasim ne de daha yuksek puan alabilecegine guvendigim bir esim var :)

Seneye zannetmiyorum ki £ 35000-40000 bir iste calisabileyim Ingiltere'de. Yani yenileyemeyecegim hsmp yi. Trackkitt ten takip ettigime gore 75 puanla giden baska arkadaslar da var. Onlar ne dusunuyor, siz ne dusunuyorsunuz? Yenileme sansim olmazsa orada kalmak icin secenekler nelerdir?
Fikirleriniz benim icin cok onemli

Tesekkurler

Munu
munu
ROBERT PLANT

New postby munu » Thu May 15, 2008 8:55 am

Ilk asamayi gectim, HSMP yi aldim. Acelem yok, Agustos-Eylul gibi gitmeyi dusunuyorum ama kimse bu extension konusunda fikir belirtmemis henuz :shock:
munu
ROBERT PLANT

New postby hcho » Fri May 16, 2008 8:55 am

HSMP disinda yaygin olarak kullanilan metodlar soyle:

1)Ogrenci vizesi
Bu sadece burada kalmanizi saglar, vatandaslik vs yalan olur. Haftada 20 saatten cok calisamazsiniz

2)Work Permit
Size bir sirketin calisma izni cikarmasi gerekiyor. Buna Tier 2 diyorlar artik galiba. Sirketinize gobekten bagli oluyorsunuz.

3)Ankara Anlasmasi
Bununla sadece kendi isiniz kurabiliyorsunuz. Maasli calismak yok.

4)Avrupa Birligi vatandasi ile evli olma

Benim esas sorum; eger sozu gecen paralari kazanamayacaksaniz Turkiye'deki rahatinizi neden bozup geliyorsunuz? Yasinizin cok genc olmadigini soyluyorsunuz, hayat standardinizin dusmesi gozunuzu korkutmuyor mu?
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby merci » Fri May 16, 2008 9:38 am

@hcho

öyle demeyin;
işin ucunda gerekli kriterleri sağlayamacak bir meslek grubunda olsanız bile geri döndüğünde Turkiye deki
yaşam standardını 3'e katlar, pazarlık gücünü arttırır, her halükarda İngiltere deneyimi olur plus english pronunciation ;)
merci
ROBERT PLANT

New postby munu » Fri May 16, 2008 11:29 am

@hcho
Tesekkurler, bahsettigin yollari biliyorum. Sadece benim durumumda olanlarin ne dusundugunu bilmek istedim.

Benim bir sansim var, calistigim ofisin Londra burosu var ve su an onlardan cevap bekliyorum. OK derlerse hem is bulma problemim olmaz, hem bahsettigim maaslari alabilirim HSMP yi yenilemek icin, alamazsam bile 2 yil sonunda benim icin work permit olayini hallederler.
Eger "hayir" derlerse de gidip 25-30000 lik bir ise girebilirim, yenileme zamani geldiginde de bakariz, buyuk ihtimal de evlenir, bu problemi de ortadan kaldiririm :)
Yillar once 2 yil kalmistim Ingiltere'de au-pair olarak. Dondugumden beri tekrar yurtdisinda yasamak istedim. Arada Kanada gocmenligine basvurdum ama 1,5 yil icinde dosyam acilmadigi icin HSMP onayindan sonra basvurumu cektim. Hayat standardim biraz dusebilir am icimde bir yurt disi sevdasi var, yapacagiz artik :)

@merci

Bahsettiklerin bende var ama ben donmeyecegim :)

Tesekkurler
munu
ROBERT PLANT

New postby fusss » Fri May 16, 2008 8:44 pm

@munu

ben de aynı dertteyim. 2 yıl sonra yaştan ancak 5 puan alabileceğim. yaşadığın gelişmelerden haberdar edersen sevinirim. bende de oldum olası bir süreliğine de olsa yurtdışında yaşama isteği hep olmuştur ve hsmp iyi bir fırsat diye düşünüyorum. :)

önümüzdeki hafta cumartesi başvuracağım. daha başvurmadan acaba hayat standartım düşer mi nasıl yaparım diye düşünmeye başladım. ama her türlü başvuracağım ve onay alırsam da ondan sonra ciddi ciddi düşünüp, karar vereceğim. öngöremediğim bir aksilik çıkmaz ise forumdaki bilgiler sayesinde approval alabilirim gibi geliyor.

ikinci olarak banka sektöründe iş potansiyeli ve maaşlar nasıldır? burada yönetici pozisyonundayım ama orada daha düşükten başlayabilirim ancak diye düşünüyorum. banka sektörü hakkında bilgisi olan var ise paylabilir mi? :roll:

teşekkürler... :D
fusss

New postby electron73 » Sat May 17, 2008 6:28 pm

Arkadaslar,

Extension baglaminda Tier1 ile ilgili bir sorum olacak.

Su an HSMP holder olarak ingilteredeyim ve 32k olarak bir firmayla anlastim.
Benim merak ettigim 20 ay sonra extension a gittigimde UK experience kismindan 5 puan alabilir miyim? Ancak bu 5 puani alirsam uzatabilicem gozukuyor (maasimin son 12ayda 35k yi gecmemesi durumunda)
Egitimden 35, Maastan 35 puan aliyorum. Uk experience dan da 5 puan gelir mi emin olamadim?? Gelirse problem yok yam 75 aliyorum o zaman.

Bu arada 35k lik baska teklif de almistim ama isi beyenmedim, ve kiralar cok yuksek diye (is yeri Bath da idi) ret ettim (Gerci Bath cok guzel bir sehir). Gittim cok buyuk bir firmada 32k yi kabul ettim (felixstowe'da). Simdi de HSMP mi uzatabilir miyim diye tereddute dustum.

Bu arada Ipswich ve Felixstowe u bilen var mi? Gerci Bath i gordukten sonra bende basta hayal kirikligi yaratti ama alisirim gibime geliyor??
electron73

New postby haphazard » Sat May 17, 2008 9:27 pm

electron73,

hsmp ile ingiltereye gelmiş isen ve yıllık 16k'dan fazla para kazanıyor durumdaysan 5 puanı alabiliyorsun diye okumuştum ben hsmp guidance'ta.

bu arada tebrikler.
haphazard
ROGER WATERS

New postby 386-DX » Mon May 19, 2008 2:38 pm

Uzatma kriterleri ilk başvuru kriterlerinden farklı ve yaş da iki yaş daha yüksek. Yani ilk başvuruda yaştan kaç puan alıyorsanız uzatırken de o kadar alacaksınız işte. Üstüne de 5 puan uk experience için alacaksınız. Daha bile fazla.
386-DX
ROBERT PLANT

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü