Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

EEA Family Permit Vizesi Hakkında

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby Flavio Briatore » Wed Apr 23, 2008 5:47 pm

Bugün Schengen Vizesi için Holllanda Konsolosluğuna gittik ,Eşim Hollanda vatandaşı olduğu için.

Gişedeki abla EEA Family Permit vizesi olanlar için yakında Vize uygulamasının kalkıcağını söyledi.Diğer Ülkeler için birşey diyemeyeceğini ,ama büyük ihtimal onlarında bu sisteme geçiceğini söyledi.

Pasaport + Evlilik Cüzdanı + Eş = Vizesiz Giriş
Flavio Briatore
ROGER WATERS

New postby haphazard » Wed Apr 23, 2008 10:32 pm

Flavio,

Eşin olmadan giremiyor musun?
haphazard
ROGER WATERS

New postby Flavio Briatore » Wed Apr 23, 2008 10:45 pm

haphazard Vize alırsan hertürlü giriş yapabiliyorsun.

Ama yakın gelecekte yapmayı düşündükleri şeyde Eşin olmadan olmuyormuş.
Flavio Briatore
ROGER WATERS

New postby baris » Sun Mar 01, 2009 3:55 am

Flavio: Benim durumumda seninkine benzer.
Esim bulgaristan ve turk vatandasi. Vizemiz turk pasaportunda hsmp.
bulgaristan vatandaslarinin ingilterede calisma izni yok ama 12 ay boyunca ara vermeden calisan otomatikman EU vatandasi statusunde oluyor ve vize almadan calisabiliyor.
Haliyle ben de dependent oluyorum ve residence card diye bir sey aliyorum. Card dedigime bakma, bildigin vize gibi gorunuyor.
Sen bu hadiseyi duymussundur mutlaka. Ben bu kartla calisabiliyor muyum? Bununla ilgili hic bir yazi bulamadim. Karti almaya hakkin olur diyip kesip atiyor.
Bir sorum daha var. Esimin vizesinin turk pasaportunda olmasi bir sey farketmez gibi geliyor bana. Sonucta ayni insan. Tabii bu benim mantigim. Garip bir mantik uretmiyorum degil mi? Sonucta calisan pasaport degil, insan?
Bunlari home office'e gidip sorsam daha iyi aslinda. Yuz yuze gorusebilecegim Londra adresleri var mi?
baris
ROGER WATERS

New postby unlknt » Thu Dec 29, 2011 8:26 am

Merhabalar,
Ingilterede bir firmadan is teklifi aldim ancak firma calisan politikalari geregi tier2 ile(sponsor olarak) calisan alimi saglamiyor. Istedikleri benim kendi imkanimla ingiltereye yerlesmem (calisma izni almam v.b.) bunun sonrasinda ise baslayabilecegimi belirttiler.
Bir artim, esimin avrupa vatandasi olmasi. biz dusundukki esimin ingiltereye onceden gitmesi, benide es durumundan yanina cagirmasi ya da cagirtmasi bize en masrafsiz en hizli yardimci olacak yontemis gibi geliyor. Sizler neler onerirsiniz?
Bunun disinda Vize formlarina bakipta anlayamadigimiz sey esimimin ingiltereye declarationini aldirdiktan sonra ise de mi sahip olmasi gerekiyor ki beni cagirtabilsin? Yardimci olabilirseniz cok sevinirim Tesekkurler
unlknt

New postby denise » Thu Dec 29, 2011 12:00 pm

@unlknt,
Oncelikle esin hangi ulke vatandasi? Bulgaristan ve Romanya disindaki AB ulkelerinden birinin vatandasi ise esinin Ingiltere de calisma izni zaten mevcut. Herhangi bir basvuru yapmasina gerek yok.
Senin Turkiye deki Ingiliz konsolosluga basvurarak EEA family permit vizesi alman gerekiyor. Esinle birlikte UK ye gitmek istedigine dair formu doldurman lazim. Su sayfayi incelersen yardimci olur.
http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/eucit ... /applying/
En son duydugumda non-EEA national icin vizeyi 6 aylik verip, Ingiltereye geldikten sonra bir daha uzun sureli olarak basvurmani istiyorlardi. Ingiltere ye geldikten sonra yapacagin basvuru ucretsiz oluyor. TR den ucret odeniyor mu veya ne kadar odeniyor bilemiyorum.

Bu soylediklerim esin Bulgaristan ve Romanya haricindeki bir ulke vatandasi ise gecerli. Eger bu iki ulkeden birinin vatandasi ise surec farkli isliyor ve acikcasi daha zor.Ben yaptim biliyorum:)

Bir Ankara antlasmasi vizesi var, sanirim forumda bu konuda deneyimli arkadaslar var.
Umarim yardimci olmusumdur.
denise

New postby unlknt » Thu Dec 29, 2011 6:17 pm

Denise: Tesekkurler. Esim Litvanya vatandasi. Ben onun oraya gidip beni cagirmasi daha kolay olur diye dusunmustum. ANcak orda yasadigini kanitlamak icinde NIN(uluslararasi sigorta numarasi) almasi gerekecek sanirim. aslinda benim hali hazirda 2 senelik ingiltere vizem var ancak c tipi business calisma izinsiz. Bilgi almaya calistigim her arkadasim baska birsey soyleyince kafam iyice karisti. Biri turkiyeden basvurmalisin diyor. biride git orda basvur diyor. ne yapacagimi birazda sasirmis durumdayim
unlknt

New postby HSAG1D » Fri Dec 30, 2011 8:48 am

@unlknt, forumda mukerrer kereler cok olumlu deneyimlerini paylastilar arkadaslar, londra'da immigration islerine bakan deniz gok isminde bir avukat var, onunla calisirsan hem en saglikli bilgiyi alirsin hem de basvurunu yaparsin. telefonunu forumda ararsan bulursun.
HSAG1D
ROBERT PLANT

New postby unlknt » Thu Jan 26, 2012 7:16 pm

Tesekkurler, bunlarin disinda danismak istedigim EEA family permit alan bir non_european ingilterede ek bir calisma izni almadan calisma hakki varmidir?
unlknt

New postby denise » Fri Jan 27, 2012 1:41 pm

@unlknt
Evet EEA family permit i olan ve non-EEA olan bir kisi Ingiltere de calisma ve oturma iznine sahip oluyor. Ilk asamada bu izin 5 yillik , ikinci uzatmada ise suresiz oluyor diye biliyorum.
denise

New postby Isilisil » Wed May 16, 2012 10:40 pm

Merhaba arkadaslar ,

Sizden acil bilgi rica ediyorum . Haziran 2012 itibari ile Irlanda vatandasi olan esim Ingilterede calismaya baslayacak , bende EEA vizesine basvurmak istiyorum . Bana esim ile ilgili ibra etmem gereken belgeler hakkinda bilgi verebilir misiniz lutfen? Esimin pasaport fotokopisini Turkiyedeki Irlanda konsoloslugunda onaylatmam gerekiyor mu mesela ? UK Border Agency sayfasina boyle bir cumle var . Birde ise Haziran 11 de baslayacak ben onumuzdeki hafta basvurmayi planliyorum bu yuzden elimizde bordro yok ama kontrati var acaba yeterli mi?

Simdiden cevaplariniz icin cok tesekkur ederim.
Isilisil

New postby Flavio Briatore » Fri May 25, 2012 6:14 pm

Isilisil wrote:Merhaba arkadaslar ,

Sizden acil bilgi rica ediyorum . Haziran 2012 itibari ile Irlanda vatandasi olan esim Ingilterede calismaya baslayacak , bende EEA vizesine basvurmak istiyorum . Bana esim ile ilgili ibra etmem gereken belgeler hakkinda bilgi verebilir misiniz lutfen? Esimin pasaport fotokopisini Turkiyedeki Irlanda konsoloslugunda onaylatmam gerekiyor mu mesela ? UK Border Agency sayfasina boyle bir cumle var . Birde ise Haziran 11 de baslayacak ben onumuzdeki hafta basvurmayi planliyorum bu yuzden elimizde bordro yok ama kontrati var acaba yeterli mi?

Simdiden cevaplariniz icin cok tesekkur ederim.

Ben eşimin Pasaport fotokopisini almıştım yanlış hatırlamıyorsam zaten Pasaport ona lazım malum hiç biryere onaylatmamıştım...

Ayrıca bana ev kiralama kontratın ve iş sözleşmesinin göndermişti (İkisi de fotokopi hatta ev kontratı çok basit birşeydi )
Flavio Briatore
ROGER WATERS

New postby GalenMarek » Mon Aug 26, 2013 9:55 am

Merhaba ,Esşim EU vatandaşı ve şu an elimde 6 aylık EEA Family permit vizem var , ve 2 aya kadar dolacak ingiltereye ancak yeni tasindim ve forumda da gordugum gibi 5 yıllık ikinci bir basvurudan bahsediliyor . Bu basvuru vize ? yoksa residence card basvurusumu ?
Uk ba sitesinde residence card basvurmam gerektigi yazıyor.

Residence card için posta yoluyla basvurmak gerektigini gordum ama sahsen de basvuru yapmak mumkunmu bilen tecrubeli arkadasların yardımını rica ediyorum.
GalenMarek

New postby FKI » Mon Jun 30, 2014 2:40 pm

merhabalar,

blogta okuduklarıma göre EEA Family permit vizesini alan arkadaşlar var. benim de bu konuda yardımınıza ihtiyacım var.
Eşim ingiliz vatantaşı ve 2 yıllıgına almanya da çalışacak. normalde uk'ye spose vizesine başvuru yapmaya hazırlanırken, iş durumunun almanya'ya taşınması bizim planları değiştirdi. anladığım kadarıyla işimizi de kolaylaştırdı.

EEA family permit ile ilgili bilgi verebilir misiniz? bu başvuruyu eşimin UK den mi yoksa Almanya'ya geçtikten sonramı yapması gerekiyor. birde eşimin elimde olması gereken benimle ilgili evraklar nelerdir?

vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkürler:)
FKI

New postby yambaxx » Fri Jun 19, 2015 5:29 pm

Arkadaşlar merhaba,
Yaklaşık 1 ay kadar önce Çek Cumhuriyeti vatandaşı olan kız arkadaşımla(artık eşim) 1.5 yıl süren birlikteliğin ardından Türkiye'de evlendik.
Eşim bu 1.5 yıl içinde 3-4 kere Türkiye ye geldi bende geçen sene kurban bayramında Londra'ya(yani süresi şimdilerde bitmiş olsada daha önceden UK vizem var ve EU ülkelerine de shcngen alıp 2 defa gitmişliğim var) vize alıp gittim.

Kendisi 5-6 yıldır Londra'da yaşamakta ve ben de onun yanına taşınıp orada yaşamaya çalışıyorum .
Yalnız ne tür bir vize almam gerektiğini anlaşabilmiş değilim.
Adamların sitesinden (www.visa4uk.fco.gov.uk) girdiğim zaman bana mantıklı gelen üç seçenek var.

Aşağıda resimlerini paylaştım.
https://www.dropbox.com/s/l3gto56w9yek6uk/1.JPG?dl=0
https://www.dropbox.com/s/vdg2khlujg6ivk4/2.JPG?dl=0
https://www.dropbox.com/s/gni8fmoa22vcywc/3.JPG?dl=0

Hangisini seçmeliyim?
Şimdiden teşekkür ederim.
yambaxx

Next

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü