Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

HSMP Alıcak / Almış Olanlara Öneriler

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby haphazard » Mon Apr 28, 2008 2:33 pm

Muhtemelen bir şekilde duyduğunuz HSMP vizesi ile yurt dışında yaşama ve çalışma hayallerinizin gerçekliğe kavuşabilme olasılığı sizi daha fazla bilgi almaya yönlendirdi. Google'da yada başka bir arkadaşın vasıtası ile siteyi buldunuz. HSMP başalığını baştan sona okudunuz ve kafanıza takılan soruları sorup yanıtlarını aldınız.

Muhtemelen ya belgeleri yolladınız ya yollama aşamasındasınız ya da belgeleriniz olumlu bir şekilde geldi. Bütün bu süreçte sadece vizeye almaya odaklanıldığından geride kalan zorluklar biraz göz ardı edilebiliyor.

Ben şans eseri HSMP vizesinden haberdar oldum ve ardından bu forumu buldum. Tüm bilgilerden ve tecrübelerden faydalanarak sonunda vizeyi aldım ve hatta Londra'dayım. Ve benim gibi bir çok arkadaşta hala forumun üyesi. Bu süreçte yaşadığım tecrübeleri paylaşarak yeni başvuracak yada kabul almış olan arkadaşların biraz fikir sahibi olabiliceklerini düşündüm..

Başlayacak olursam;


* Endişe etmeyin.. En önemli kural bu. Elinizde bir rehber var ve orada ne söyleniyorsa onu yapmanız yeterli. Karşılaştığınız bir sorun varsa muhtemelen sizden önce birisi yine aynı sorunla karşılaşmıştır. HSMP başlığının derinliklerine doğru inmekten korkmayın

* Mümkünse bir arkadaşınız ile beraber başvuru yapın. Hem başvuru form ve belgelerinizi karşılıklı gözden geçirme imkanınız olur heme gidince yalnız kalmazsınız :)

* İngilizcenizde paslanmalar hissediyorsanız biran önce çalışmaya koyulun. Özellikle BBC izlemekte fayda var. Türkiyede ingilizce eğitim veren kurumlar genelde Amerikan ingilizcesini öğrettikleri için ilk başlarda sorun yaşanabiliyor. Ama merak etmeyin siz konuştuğunuzda onlar sizi anlıyor tabii konuşma becerinizide güçlendirmeniz gerek.


* Yerleşim imkanlarını iyice araştırın. Özellikle sizi karşılamaya gelebilicek ve bir süreliğine kalabiliceğin bir yer yok ise ilk başta Hosteller iyi bir tercih olacaktır. Sonrasında da oda kiralama işine girebilirsiniz tabii bu süreçte bir işiniz olmadığı için geçici yerler arayacak ve bir süre oradan oraya yer değiştirmek zorunda kalacabilirsiniz.

* Bütçe planlamanızı iyi yapın. Elinizde ki para ile ne kadar kalabiliceğinizi. Yerleşime, ulaşıma, temel giderlere ve en önemlisi yiyecek içeceğe ne kadar ayırabiliceğinizi iyice planlayın.

* İş arama sürecine hazırlıklı olun. Bu kısım biraz IT çalışanlarını ilgilendirecektir ama Junior seviyede bir tecrübe ile Senior seviyede bir tecrübenin iş bulması farklı olacaktır. Ayrıca öğrenilen bilinen teknolojiden teknolojiyede farklılıklar gösterebilir. Bir çok kariyer sitesinden haberdar olacaksınızıdr ve baktığınızda bir sürü ilan varmış gibi gelicektir ama aslında her sitedeki ilan mutlaka bir başka sitede üstelik 3 4 defa bile verilmiş olabilir. Günde 3 - 4 defa aranmış olabilir ama hala bir şirket ile görüşme yapmamış olabilirsiniz bunada hazırlıklı olmakta fayda var.

Şimdilik benden bu kadar.. Daha sonra aklıma gelen bir takım şeyler olursa yazarım...
User avatar
haphazard
ROGER WATERS
 
Posts: 937
Joined: Wed Dec 05, 2007 8:43 pm

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütüWho is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 9 guests