Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

Adim Adim Tier 1 (General)

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby foofighter » Fri Nov 19, 2010 10:15 pm

angel84 selamlar,

Tier 1 General Guidance dokumanından bildiğim kadarıyla:
Başvurundan 15 ay öncesini kapsayan süreçteki istediğin 12 ayda senin icin odenen vergilendirilebilen kazanclarını gosteren bir belgeyi SGK dan alabilirsin. Bunu kabul ediyorlar diye biliyorum. Damga ve imza olmasına dikkat et. Ayrıca bankadan alacağın imza ve kaşeli hesap hareketlerinde bu maaşların yattığını göstermelisin. Adamlar brüt maaşını hesaplayıp claim ettiğin puanları öyle kontrol ediyorlar. Net maaşının da bankaya gerçekten yatıp yatmadığına bakıyorlar ve karşılaştırıyorlar.

Şimdi baktım, "tax authority" olarak geçiyor Tier 1 General Guidance da 141 e iv kısmında. O kısmı oku istersen dokumanın linki:

http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/sitec ... idance.pdf

Nerede yaşayacağın, nerede kalacağın vs gibi konular tamamen kişisel olarak yapman gereken seçimler. Forumda yararlı başlıklar var bu konularda. Onları okuyup bir fikir edinebilirsin belki.
foofighter

New postby foofighter » Fri Nov 19, 2010 10:27 pm

bu arada ingiliz hükümeti 1 ekimden itibaren arttırdığı PBS başvuru ücretlerini tekrar arttırmış. Yeni fiyatlar 22 Kasımdan itibaren geçerli. Tier 1 Türkiye için £700 a yükselmiş, hepimize hayırlı olsun.

http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/sitec ... Nov-10.pdf
foofighter

New postby angel84 » Sat Nov 20, 2010 11:49 am

footfighter verdiğin link çok yararlı teşekkür ederim orada her şey ayrıntısına kadar yazılı aklıma takılı şu an bir tek limit kaldı her ay mı limit var göçmenlere yoksa yıllık mı ve green card gibi ülkeler bazında göçmen limiti var mı eğer yoksa indian ve pakistanlılardan bize bir şey kalmayacak heralde:)silvertr güzel bir konuya değinmişsin aslında ne için gitmek istiyoruz burada iyi bir konuma ve hayata sahipken.oraya gideceğiz ev kiraları uçmuş,istanbulda verseler yüzümüzü dönüp oturmayacağımız evlerde kalacağız belki de.ayrıca belki istanbulda kalıp daha fazla para kazanacağız.beni çeken en temel unsur ülkenin genel refah düzeyi,insanlarının türklere göre çok daha kültürlü oluşu (istisnalar kaideyi bozmaz)rahat bir yaşam(herkesin kendi istediği ölçüde rahat yaşayışı özellikle kızlar beni bu konuda daha iyi anlayacak)bir yandan diyorsun ülke standartlarına göre iyi yaşıyorum burada,boğazı yeter buranın diyorsun.herşey var burada aslında rahat mı batıyor diyorum kendime bazen.oraya gidince işsiz kalacam belki bir süre aklıma gelmişken it sektöründe değilim.sanırım bu beni orada dezavantajlı konuma sokacak.türk olduğum için orada belki 2.sınıf insan muamelesi görecem.tek odada kalacam.ne bilim ya aslında kararsızmışım gitmekte bunu anladım.offf.ne var türkiyede insanların çoğu bilgili,kültürlü olsaydı ne var avrupalı gibi yaşasalardı offf offf.malesef her yer moda,nişantaşı,etiler,beşiktaş değil:(orada da her yer belki cennet gibi değil ama ne bilim ya:(
angel84

New postby silvertr » Mon Nov 22, 2010 11:39 am

selamlar

ben de bir soru sorıyım .. IELTS sonucum geldi bugun, bankadan gidip hesap dokumu olaylarını alıyım dedim.. TL hesabında "Eylul ayı maaş odemesi" diye geciyor maaş odemeleri yani sirketin adı yazmıyor.. Sorun cıkar mı?
silvertr
ROBERT PLANT

New postby silvertr » Mon Nov 22, 2010 1:47 pm

Tercume bürosu önerisi olan var mı acaba ?
silvertr
ROBERT PLANT

New postby mindbender » Mon Nov 22, 2010 5:16 pm

angel84,
sen gel, olmadi donersin :) sonucta denemeden bilemezsin
mindbender
ROGER WATERS

New postby silvertr » Tue Nov 23, 2010 6:07 am

Ufs sanırım ciddi bir problemim var arkadaşlar.. Yardımınız gerekli bu konuda, deneyiminiz varas bu konuda, paylaşırsanız mutlu olurum.

12 aylık bodromu aldım .. Bunlardan iki ayının içinde egitim yardımı seklinde bir kalem var.. Bodroda normalde iki alan var toplan kazanclar bu brut oluyor birde toplan ödenen.. 10 ay boyunca toplan odenenle benim bankadaki miktar tutuyor . Egitim yardımını sirket direk okula yatırdıgı için benim banka hesabına ugramadan direk okula ödeniyor.. Ama bodromda bu tutar toplam odenen olarak benim hanemde gozukuyor.. Burda bodrodaki degerle bankaya yatırılan deger birbirini tutmuyor gozukuyor.. Cuvallıyor muyum sizce? Görüşleriniz nelerdir?
silvertr
ROBERT PLANT

New postby mindbender » Tue Nov 23, 2010 9:19 am

Silvertr,
Vize basvurulari, brut maasin uzerinden hesaplanir ve bunu en az 2 kaynaktan ispatlaman istenir. Sirketinden bir yazi alirsan ve bordronu koyarsan (ve tabii banka kayitlarini) problem cozulur
mindbender
ROGER WATERS

New postby silvertr » Tue Nov 23, 2010 9:44 am

Bodroyu hic karıştımamayı dusundum ben Sirketten bir yazı aldım brut budur net budur.. diye... onu vericem banka kayıtları ile..
silvertr
ROBERT PLANT

New postby dartanyel » Tue Nov 23, 2010 11:46 am

@silvertr

Ufuk tercumeyi onerebilirim. Calisan arkadas Mehmet Ali, cok yardimci oldu bana...ucret konusunda da baya pazarlik yaptim. Iletisim bilgileri asagida :

Adres:İstiklal Cad. Mavi Han
No:49/3 Beyoğlu-İstanbul
(Afm Sinemaları Karşısı)
Tel :0212 244 8939
Fax:0212 245 1985
Email:info@ufuktercume.com
dartanyel

New postby EdHunter » Tue Nov 23, 2010 12:19 pm

@silvertr

Ben de Ufuk tercümeyi şiddetle öneririrm. Zira çok kısa bir zamanda (~ 1gün)bütün dökümanlarımı çevirip , ekstra birşey talep etmediler.
EdHunter

New postby silvertr » Tue Nov 23, 2010 7:01 pm

2 sorum olucak arkadaşlar
1.Hesap dökümü aldım appendix te 4.9 kısmında provide full contact details diyor.. Veznedeki calışandan aldım Ismini bilmiyorum Sadece işte Garanti bankası su sube telefonu bu faxı bu desem yeterli olurmu yoksa veznedeki o arkadaşın ismini yazmam sart mı ?
2. Appendix in 4.6 sında earning table var orda en son hucrede Evidence of earnings provided diyor kucucuk bir kutu var oraya ne yazmam lazım yoksa sadece bir tik mi atıcam evet provide edildi cunku 4.8 de ben neleri verdigimi carpı ile işaretledim sonucta.
silvertr
ROBERT PLANT

New postby silvertr » Thu Nov 25, 2010 8:58 am

Cevap veriyim ben kendime :)
1.minicik harflerle letter bank statement yazdım
2.Garanti bankasındaki müşteri temsilcimin kartını aldım onun bilgilerini yazdım.
silvertr
ROBERT PLANT

New postby silvertr » Sat Nov 27, 2010 2:49 pm

Selamlar,
Tercumelerimi Ufuk tercumeden aldım ve guliyim mi aglıyım mı bilemedim.. :Ufuk beyin kişiligine dicek şeyim yok lakin tercuman olarak aldığı insanların egitimine daha dikkat etmeli.. elektronik ve haberleşmeyi electric and commu... filan demiş.. hatice ve Fırat kızı Memnune gibisinden bir cumleyide girl of hatice and Fırat demiş..
silvertr
ROBERT PLANT

New postby dartanyel » Tue Nov 30, 2010 9:41 am

@Silvertr

Kisa bir noktayi gozden kacirdik herhalde ..kusura bakma.tercumeleri benim kendim yapmistim..sadece onaylanmasi ..kaselenmesi islemlerini M.Ali Bey yapmisti(Telefonla daha oncesinde konusmustum, sadece kaseleme islemine ne kadar alirsiniz seklinde).Cunku daha oncesinde burdaki form yazilarda tum tercume burolarinin bizden daha iyi tercume edemeyecegi kanisina varmistim zaten.

Umarim herhangi bir problem olmamistir.
dartanyel

PreviousNext

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü