Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

Adim Adim Tier 1 (General)

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby HSAG1D » Sun May 18, 2008 9:10 pm

Baslamadan once uyari, bu mesajda yazdigim tecrubeler Ingiltere icinden Tier 1 (General) basvurusu icin olup, Ingiltere disindan basvurularda bir takim farkliliklara cevap vermiyor olabilir. 386-dx'e uyarisi icin tesekkurler.

Tier 1 (General)'a basvurmak isteyenler icin yasadigim tecrubeden bahsetmek istiyorum. Biliyorsunuz Tier 1 (General), HSMP'nin yerini alan sistem ve halen UK icinden sadece buna basvuru yapiliyor. UK disindan (Hindistan haric) halen HSMP basvurulari aliniyor ama sonbahar 2008 gibi o da sona erecek.

Benim takip ettigim ve sonunda beni mutlu sona ulastiran asamalar sunlar.

1. Belge toplamak:

beni en cok yoran kisim Turkiye'den belge toplamak oldu. memlekette herkes olmazci, yasakci oldugu icin canimiz cikti belgeleri toplayana kadar.

1.1 Maas ile ilgili belgeler:

HSMP'de oldugu, Tier 1 (General)'da da gelirinizi bagimsiz 2 ayri kaynaktan alinacak belgelerle ispat etmeniz gerekiyor. guidance note'da bir suru kombinasyon verilmis ama ben en kolay oldugunu dusundugum su belgleri tedarik ettim.

1.1.1. Is yerinden belge

isyerinden sectim 12 aydaki maasimi ay ay brut ve net olarak gosteren bir mektup aldim. Mektubu ben kendim hazirladim IK'cilara antetli kagida basip imzalamak kaldi bir tek. Mektubun ornegini asagida veriyorum:

06/03/2008

To whom it may concern,
Mr ... worked for our institution between ... and ....

Below you can find the table which shows the date of each payment and the amount made to him in return for his employment between ... and .... In total, between these dates, his gross pay was “TRY...” and his net pay amounted to “TRY...”.
Payment Date Payment Type Net Payment Amount (in TRY)
01/09/2005 Bonus
09/09/2005 Salary
14/10/2005 Salary
14/11/2005 Salary
01/12/2005 Bonus
14/12/2005 Salary
06/01/2006 Salary
14/02/2006 Salary
01/03/2006 Bonus
14/03/2006 Salary
14/04/2006 Salary
12/05/2006 Salary
01/06/2006 Bonus
14/06/2006 Salary
14/07/2006 Salary
14/08/2006 Salary
01/09/2005-31/08/2006 TOTAL NET PAYMENTS

This document is prepared on his request. Should you wish any further information, please do not hesitate to contact with us.
Yours Sincerely,

Mr. ...
Human Resources Director

1.1.2. Bankadan belge

en zor kisim buydu benim icin. ne yazik ki maas hesabim is bankasindaydi. ne yazik ki diyorum cunku is bankasi ne taleple gitsem olmaz yasak tavrindaydi, alt duzeyde calisan insanlar cok iyi niyetliydi fakat sacma sapan organizasyon kulturu isin olmamasina odakliydi.

ideal olani isverenden alinan mektubun benzerinin bankadan alinmasi. zaten gudiance note'da bu anlatiliyor. dikkat edilmesi gerekn nokta isverenden alinan belgede oldugu gibi tek tek maaslarin miktarlarinin ve tarihlerinin oldugu bir tablo olmasi.

bankadan belge alinamiyorsa, hesap ozeti almak da bir cozum olabilir. ama bu durumda hesap ozetinin mutlaka antetli kagida basilmis olmasi onemli. ben is bankasindan binbir kavga dovusten sonra hesap ozeti alabildim. sonra hesap ozetinin ilk sayfasinin bas kisimi (isim soy isim hesap no, kolon isimleri, vs.) noter onayli cevirttirdim. tamamini cevirtmenin bir anlami yok, sonucta rakamlar evrensel.

1.2 Egitimle ilgili belgeler:

1.2.1 Yuksek Lisans Diplomasi:

Dipolamanin orjinalini gonderdim. points calculator odtu'yu tanidigi icin, naric vs.'ye gerek kalmadi.

1.2.2 Lisans Diplomasi:

ingilizce bildigimi ispatlamam icin ya ingilizce egitim veren bir yerde lisans yaptigimi gostermem veyahut bir sinav sonucu gondermem lazimdi. bunun icin odtu lisans diplomaminin orjinalini gonderdim. yuksek lisans diplomasiyla ayni sekilde, naric vs. ile ugrasmadim.

1.2.3 ingilere'deki okuldan aldigim belge:

gelirimi doktoraya baslamadan onceki donemde gosterdigim icin halen full-time egitim goruyor oldugumu ispatlamam lazimdi. okuldan standart bir ogrenci belgesi bunun icin yetti.

1.3 Ingiltere'de Varliklarla ilgili belge

hsmpe'den farkli olarak Tier 1 (General)'de gecime yetecek kadar paranin (800 pound) mevcut olmasi sarti var. aslinda kosul tam olarak bu miktarin basvurmadan onceki son 3 ayda hesapta olmasi, fakat haziran ortasina kadar bir gecis sureci getirip sadece basvurulan gnde mevcut olmasi seklinde yumusatildi.

bunu ispatlamak icin bankadan bir statament aldim, standart bir belge.

1.4. Pasaport

yasimi ispatlamam icin pasaportu gondermem lazimdi. ayrica kabul ederlerse vizeyi pasaporta basip geri gonderiyorlar. pasaportla birlikte polis kaydini da istiyorlar ayrica.

2. Formu doldurmak

toplam yarim saatimi aldi. her ne kadar form 70 sayfa felan gibi birsey olsa da, formun 30-40 sayfalik bir kismi sadece extension'a basvuranlarin doldurmasi gereken kisim oldugu icin hizlica bitirdim.

3. Cover Letter yazmak

asagidaki gibi bir cover letter yazdim:

Kendi adresim
08/04/2008; sehir
Border and Immigration Agency
Tier 1 (General)
P.O. Box 496
Millburngate House, Durham
DH99 1WQ

Dear Sir/Madam,
I am writing you to submit my application for Tier 1 (General) Category Work Permit.
I am currently holding a Student Visa (No: ...) valid until .... I am seeking to switch to Tier 1 (General) route as explained in Paragraph 39 of Policy Guidance document.
Being a citizen of Turkey, I am exempt from the application charge.
Enclosed you can find the following supporting documents in categories:
• Previous Earnings:
o Original letter issued by ... confirming that I have been in full-time education since ... and the programme is still ongoing. Please note that the contact person is the signatory.
o Original Letter issued ... indicating the dates and amounts of the gross and net payments made to me in return of my employment between ... and .... Please note that the contact person is the signatory.
o Current Account Statements issued by ... showing the transactions undertaken in my current account between ... and .... Please note that there are two sets of statements for the years 2005 and 2006. Also, the official English translation for the first pages including the names of the columns is provided. Furthermore, the claimed transactions are marked with colour in these statements. Please note that the contact persons are ... and ... of ....
o Oanda.com print-out for TRY-GBP exchange rates on 31/08/2006. Please note that the GBP claimed earnings after Turkey adjustment (multiplication by 3.2) amounts to £....
o Passport. Please note that my birth of date is ... and therefore my age is under 28 years by the application date.

• Qualifications:
o Original degree certificate for the MSc degree in ...issued by ..., Ankara, Turkey. Please note that this degree is recognised by the Points Based Calculator.
• English Language Requirement:
o Original degree certificate for the BSc degree in ... issued by ..., Ankara, Turkey. Please note that this degree is taught in English and recognised as such by the Points Based Calculator.
• Maintenance:
o Original Current Account statement issued by ....
• Other:
o Police Registration Certificate
o Points Based Calculator Result Print-out

Should you wish any further information or clarification regarding to my application, please do not hesitate to contact with me from my mobile number ... or e-mail address ....
Thank you for your time and consideration in advance.
Yours sincerely,

isim

Enc.:
Tier 1 (General) Application Form and Supporting Evidences

4. Gondermek

special delivery kullanarak gonderdim. icine de ustune kendi adresimi yazdigim baska bir special delivery zarfini kullanilmak uzere koydum. zarflarin numaralarini not ettim ve sonra surumlarini takip ettim.

zarfimin ho'ya ulasmasindan yaklasik 1 hafta sonra referans numarasini belirtir mektup aldim. yaklasik 5 hafta sonra da belgelerimim geri geldi.

pasaportumda 3 yillik vize vardi. vizenin ustunde kocaman residence permit yaziyordu. alt kisimlarda da tier 1 (general) oldugu belirtiliyordu. Pasaportumdaki suresi gecmemis ogrenci vizem de aynen duruyordu ayrica.

benden bu kadar, insallah benim bu yazdiklarimi okuyan arkadaslar benden daha az zaman harcayarak basvurular ve vizeyi alirlar.
Last edited by HSAG1D on Sun Jul 06, 2008 3:28 pm, edited 1 time in total.
HSAG1D
ROBERT PLANT

New postby haphazard » Mon May 19, 2008 3:23 am

Bu tier1 güzel birşeymiş. residence permit yazıyor demek. benimkinde sadece uk entry clearance yazıyor.
haphazard
ROGER WATERS

New postby 386-DX » Mon May 19, 2008 2:37 pm

Canım ne farkeder ne yazdığı, hepsi aynı şey :)

Onun dışında:
- İşyerinden aldığınız belgede hem brüt hem net maaşım vardı dediniz ama koyduğunuz şeyde yalnızca net kolonunu görebildim. Brütü de unutmamak lazım bence, sonuçta beyan ettiğiniz ücret o.
- Bankadan zaten hesap dökümü istiyorlar diye hatırlıyorum, onun dışında alacağınız başka özel bir belge sorun çıkarabilir. Ben İş Bankası'ndan birkaç ay önce hesap dökümü aldığımda ilginç bir şekilde hiç uğraşmamıştım, hemen vermişlerdi. Olmazsa farklı şubeden denemek lazım demek ki.
- HSMP başlığında da yazmıştım, bu ön yazı gibi şeylere hiç ama hiç gerek yok. Zaten sizin yazınıza itibar edecek değiller, başvuruya eklediğiniz belgelere ve forma yazdıklarınıza göre işlem yapılacak. İşi gereksiz yere karmaşıklaştırmaktan başka bişeye yaramıyor bence.
386-DX
ROBERT PLANT

New postby HSAG1D » Mon May 19, 2008 2:53 pm

386 dx,

bence vizenin ustunde ne yazdigi cok onemli. bazi isverenler cok bilgisiz, hsmp nedir, tier 1 nedir haberleri yok, vizenin ustunde yazan sey gereksiz sorulara muhattap olmani engelliyor.

maas konusunda isyerinden alinan belgede brut toplam olarak gorunuyor mektubun icinde, 12 ay calisti net maaasi toplam su kadar brut maasi toplam su kadar seklinde. tabloda ise netlerin aylara gore dagilimi var, ki caseworker bankadan aldigin kagitla karsilastirabilsin tutuyor mu diye. ben bu sekilde ikna edebildim demek ki caseworker i.

banka mektubu konusunda da, yukarida anlattigim gibi guidance da bir suru opsiyon var. bunlardan biri bankadan mektup idi, baskasi hesap dokumu. mektup aslinda en sorunsuzu cunku tek 1 sayfada her seyi ozetliyor, supheye saibeye karisikliga yer birakmiyor ayrica ingilizceye cevrilecekse masrafi daha az oluyor. bunu basaramadik ne yazik ki is bankasinda. hesap ozeti konusunda da HO'nun kurali acik: banka antetli kagida transactionlarin acikca tarih ve miktaralari dahil belirtilmesi. fakat is bankasinin hesap dokumu diye verdigi kagit formati kaymis bir bilgisayar ciktisi. bu dokum lanscape oldugu icin ve arkadaslarin antetli kagitlari portrait oldugu icin sorun yasadik. dusunsene yani yatay bir hesap dokumu yan tarafta dikey bir is bankasi logosu. hic ciddi gelmemisti o belge bana, HO'ya gonderecegim belgenin ilk once bana inandirici gelmesi gerektigini dusunmustum. neyse binbir kavga dovus bazi surunlari atip hesap dokumunu dikey olarak antetli kagida bastirmayi becerdik ve hallettik.

son olarak bence cover letter cok onemli cunku
1. formda soylemeye imkan yer bulamadigin bir nokta varsa yazabiliyorsun
2. basvurunu ve belgelerini 1 sayfada ozetliyorsun
3. gonderdigin belgelerin listesini acik acik yaziyorsun ki sonradan herhangi biri kayboldugunda iddia edebilesin.
ayrica, belgelerim geri geldiginde basvuru formu ve cover letter cikmadi zarfin icinden, muhtemelen dosyaladilar HO'da.
HSAG1D
ROBERT PLANT

New postby yatayzeka » Sat Jun 28, 2008 3:59 pm

HSMP nin kapanip butun basvurularin Tier-1 (General) haline donusturulmekte oldugu su gunlerde bir cok celiskili bilgi soz konusu.
Her zaman 1. elden official bilgiye itibar edilmesini savunan bir kisi olarak bile kafam karisti. ukba site da bile sayfalar arasi celisen ve acikca anlasilamayan hususlar var. sanirim gecis gunleri oldugu icin heryerde yapilmasi gereken guncellemeler henuz tamamlanmadi.

beraber fikir yurutebilmemiz acisindan musadenizle ben siraliyorum bazi konulari asagida; (UK disindan initial application acisindan degerlendirmekte oldugumu dikkate aliniz lutfen)

1- UK ve Hindistan disindan Tier-1 general basvurulari 29 Haziran sonrasi hemen kabul edilmeye baslanacak midir? - web sitesinde hala bir yerde, "later this year" diye bir ibare bulunmakta.

2- en onemli yenilik olan maintenance (funds) konusu da karmasik. guidance da sadece application tarihinden 3 ay geriye donuk banka hesabinda minimum 800 pound miktarinin bulundugunun belgelenmesi gerektigi belirtilmekte. bu sartin saglanmasi yeterli midir? cunku web sitesinin baska yerlerinde UK disindan application yapiliyor ise 2800 pound miktarin gosterilmesi gerektigi belirtiliyor. Sanirim bu 2800 pound entry clearance asamasinda gerekli. bu miktar icin de geriye donuk 3 ay hesapta bulundurma zorunlulugu var midir? yoksa sadece basvuru aninda hesapta bulunmasi yeterli midir? kisacasi ortalikta 800 ve 2800 pound ibareleri ucusmakta:)
ozellikle bu konu cok onemli ve aydinlatilmali. cunku dogru miktar hesaplara bir an once yatirilmali ki anca 3 ay demlenecek ve sonra basvuru yapilabilecek:)

3- Turkiye icin basvuru ucreti de belirtilmemis. sanirim halen aciklanmadi.

aklima gelen (uykularimi kaciran:) bazi konular bunlar. cevaplari beklemekteyim.
yatayzeka

New postby HSAG1D » Sat Jun 28, 2008 4:18 pm

yatayzeka,

1. sorun hakkinda hicbir fikrim olmamakla birlikte, 2. sorunun cevabi 2800 pound. daha dogrusu uk icinden basvuruyorsan son 3 ay icinde 800 pound, uk disindan basvuruyorsan da 2800 poundu tier 1 (general) basvurun esnasinda gostermen lazim. Son olarak tc vatandaslari basvuru ucreti odemiyorlar, ki bu cok buyuk bir guzellik.
HSAG1D
ROBERT PLANT

New postby yatayzeka » Sat Jun 28, 2008 4:39 pm

UK icinden 800, UK disindan 2800 pound funds kismina web sitesinde bir yerde ben de o sekilde rastladim ancak official Tier 1 (general) guidance nin hic bir yerinde 2800 pound dan kesinlikle bahsedilmemekte, sadece geriye donuk minimum 800 poundluk miktar gosterimi gecmekte. lutfen guidance a bir goz atiniz. bence en onemli ve gecerli kaynagimiz budur. adi ustunde rehberimiz:)

zaten benim bu sorularla cikma sebebim de bu yaman celiskiler. sistem ve prosedurleri ile bu kadar ovunen adamlar neden bu kadar karmasa yarattilar onu da kafam almis degil acikcasi:)
yatayzeka

New postby mustafaoztorun » Fri Jul 04, 2008 1:54 pm

tier 1 de doğum belgesine gerek yok galiba, pasaport gönderileceği için yaş kontolunu pasaport dan yapacaklar.

"Your passport will normally be used to establish your age."
mustafaoztorun

New postby mustafaoztorun » Fri Jul 04, 2008 2:04 pm

belgeleri artık worldbridge isimli bir aracı kurum vasıtasıyla göndereceğiz, sorularımız olursa bu kuruma sormamız gerekiyor. her arama nın ücreti 14$. bence bu konuda bir başlık açılmalı, arayanlar sordukları soruları ve cevaplarını yazarsa aynı sorular için herkes ödeme yapmak zorunda kalmaz.

https://www.visainfoservices.com/Pages/Welcome.aspx
mustafaoztorun

New postby hcho » Fri Jul 04, 2008 2:20 pm

@Mustafa
WordBridge EC basvurusu yapmak icin kullaniliyor. Forumda bununla ilgili baslik mevcut.

Tier 1 basvurusunu yine kendiniz Ingiltere'ye yapiyorsunuz. Kafalar karismasin.
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby mustafaoztorun » Sat Jul 05, 2008 9:53 am

@hcho

tier1 için süreci tam olarak yazabilir mi bilen bir arkadas.

hsmp de kendimiz belgeleri gönderiyorduk, onay gelince bununla birlikte EC ye basvurup vize alınıyordu.
mustafaoztorun

New postby 386-DX » Sun Jul 06, 2008 7:28 pm

Tier 1 ile HSMP süreci aynı. Kriterlerde ufak tefek birkaç fark (3 aydır duran 2800£'luk birikim, yaş puanının 1 sene yükselmesi, vs.) var sadece o kadar.
----
Düzeltme: Başvuru prosedürü de değişmiş. Artık yalnızca Worldbridge'den tek bir başvuru yapılıyor. Hmmm.
Last edited by 386-DX on Sun Jul 13, 2008 2:31 pm, edited 1 time in total.
386-DX
ROBERT PLANT

New postby mustafaoztorun » Tue Jul 08, 2008 7:56 am

@386-DX

ben sürecin aynı olduğu konusunda emin değilim, burdaki linkte şu ifadeye yer verilmiş:

The system replaces the two staged Highly Skilled Migrant programme with a single application that is far easier to use.

http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/sitec ... ier1launch

benim bu sistemden anladığım şu:

önce hsmp sonra entry clearance yerine sadece tek application yapılacak. bu application da pasaport da gönderilecek. eğer onay alınırsa pasaporta vize basılacak. basvuru yapmak için worldbridge e danışılacak, parmak izi vs verilecek..
mustafaoztorun

New postby abbulu » Tue Jul 08, 2008 8:36 am

Son 3 ay içinde hesapta £2800 EC basvurusu sırasında zaten istiyorlardı, yeni sayılmaz, onceden de vardı.
EC basvurusu da zaten worldbrigde gidip dokumanları ve parmak izi... fln verilerek yapılıyordu.

Benim gordugum kadarıyla tek degisen sey:

T1'in tek farkı yas puanının 1 yas yukselmesi

2 kademeli basvurunun tek kademeye dusmesi.(Bu kısmı mustafaoztorun onceki mesajındaki bilgiye dayanarak yazıyorum. :) )
abbulu
ROGER WATERS

New postby hcho » Wed Jul 09, 2008 8:19 am

@mustafa
Verdigin linkten senin anladigini cikarmak icin bayagi bir tefsir yapmak gerekiyor. Zorlamayin hocam boyle, acin bakin formda ne yaziyor, kitapcikta ne yaziyor. Acik acik anlatmis adam sureci; yok oyle WordBirdge falan EC asamasina kadar. Kitapciktan ilgili bolumu paste et istersen buraya, birlikte bakalim.
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

Next

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü