Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

Adim Adim Tier 1 (General)

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby eycu » Mon Jul 14, 2008 10:16 am

http://www.ukvisas.gov.uk/en/
Sayfasında work/Turkey/Turkey seçtikten sonra aşağıdaki sayfaya ulaşılıyor.

http://www.ukvisas.gov.uk/en/ukvqr?redi ... ion=Turkey

Ardından açılan sayfada English Language kısmında aşağıdakiler yazıyor:

There are three ways in which you can meet this requirement. You can:
• be a national of a majority English speaking country on the following list - Antigua and Barbuda, Australia, The Bahamas, Barbados, Belize, Canada, Dominica, Grenada, Guyana, Jamaica, New Zealand, St Christopher (Kitts) and Nevis, St Lucia, St Vincent and the Grenadines, Trinidad and Tobago, the United States of America; or
• hold an English language qualification equivalent to the Council of Europe's Common European Framework for Language Learning level C1 (approximately IELTS level 6.5, GCSE Grade C); or
• Hold a degree that was taught in English as confirmed by the UK NARIC database as equivalent to a UK Bachelors degree.

Hangi yazana inanacağız anlayamadım...
eycu

New postby exper » Tue Jul 15, 2008 8:36 am

Herkese Merhabalar;
Konu biraz değişicek ama HSMP Soru ve Cevapları başlığı kilitlenmiş bende bu başlıkta sorayım dedim.
20 Martta yaptığım başvurum sonunda sonuçlandı ve evraklarımı gerisin geriye kargoyla istedim bunun için DHLle konuştum HO ile anlaştım herşey OK bugun elimde olacak derken UK DHL tutturmuş konşimento imzalancak diye :/ oysaki biz onlara imzalanmicak sorumluluk bize ait diye baştan konuştuk yine söyledik ama UK DHL kabul etmiyormuş. Şimdi Fedexi aricam bakalım onlar ne dicek başka bir fikri olan var mi? evraklarını kargoyla alan birileri tecrübesi olan var mi acaba? İlla postayla mi alcaz???
exper

New postby exper » Tue Jul 15, 2008 10:04 am

biraz önce trackitte bakarken şöyle bir link gördüm birde burdan denicem bakalim. Olmadı posta beklicez artık
http://www.mbe.co.uk/centre_forms/Home_ ... ation.aspx
exper

New postby mustafaoztorun » Fri Jul 18, 2008 2:31 pm

http://www.tursab.org.tr/content/turkis ... ngVize.asp

Buradaki habere göre HSMP Approval ile Tier1 e başvuranlar vize ücreti olarak 530 YTL.. HSMP Approval olmadan basvuracak olanlar ise basvuru ücreti olarak 1590 YTL ödeyecekler. Bu rakamlar 1YTL = 2.65 Sterlin kur değeri kullanılarak belirlenen ücretlermiş.

Bu durumda HSMP Approval ı olanlar 200 Sterlin, olmayanlar 600 Sterlin ödeyecekler.. Aradaki fark 400 Sterlin, yani daha önceki sistemde bizim exempt olarak ödemediğimiz rakam.

Benim anlamadığım HSMP Approval alanlar 400 Sterlin ödemedikleri halde neden yeni basvuranlardan 400 Sterlin daha az ödüyorlar..

Bu konuda bilgisi olan var mı..
mustafaoztorun

New postby exper » Sat Jul 19, 2008 5:07 pm

Arkadaslar merhaba;
Simdi, soyle bi kisa ozet gececek olan var mi...?
1-Bu yeni basvuruyu Ingiltere'ye yollamiyoruz, onun yerine Istanbuldaki merkeze goturuyoruz, ve orada degerlendirip bize geri veriyorlar???
2-Bu 1590 YTL'yi, belgeleri verirken mi bayiliyoruz, yoksa adamlar "abi senin olay tamam,vizen hazir, gel sen 1590 YTL'yi ver, vizeni de al git" mi diyecekler.
3-ben 20 mart basvurumdan refuse aldim, adamlar benim gonderdigim "formul a" kagidinin tercumesi nerede demisler, "cok dilli, nufus ornegi" ama adam arkasini cevirip ingilizce notation'i bulmaya zorlamamis... bi de adama yazdigim cover letter'daki Sterlin degerini adam Turk lirasi diye okumus, bu para ile senden cacik olmaza getirmis, simdi ben bu adama nidiiim...
itiraz etmektense yeni basvuru yapiim diyorum (hani Turkiyeden disari cikmayacaksa daha hizli gelir belgeler)
arkadaslar yorumlarinizi bekliyorum... :?: :?: :shock:
exper

New postby kali » Sat Jul 19, 2008 6:39 pm

600gbp başvuru anında ödeniyor. red bile alsan geri ödeme diye birşey yok
istanbuldan başvurman şart değil ankaradaki vac den başvurabilindiğini kesin biliyorum ama gaziantep ve izmirdekiler de başvuru kabul ediyor olabilir(limited VAC diye geçiyorlar.)
kali

New postby çelebi » Sat Jul 19, 2008 9:11 pm

Arkadaşlar selam,

anladığım kadarı ile belgeleri topladıktan sonra , vaf9 ve pbsappendix belgelerini doldurup Vize başvuru merkezlerine başvuruyoruz. Türkiye exempt gözküyor başvuru ücreti için:

Alıntı:

Exemptions to the fee for main applicants
only:

Therefore,
individuals making an application who are from Albania, Andorra, Armenia, Azerbaijan, Croatia, Georgia, FYR of Macedonia, Moldova, Turkey and Ukraine are exempt from the charge.

Ancak ingilizce konusu hala net değil benim için. Marmara mezunuyum. Daha önce diploma, transcript ve yazı yeter diye düşünüyordum. NARIC te olduğunu da forumdan biliyorum , ancak aşağıdaki ifadelerden NARIC'ten de letter/certificate tarzı birşey almamız gerekiyor.
Alıntı:
M2. Please indicate the applicant’s method of verifying his/her qualification:
1-Qualification recognised on the points-based calculator

2-Qualification not on the points-based calculator, but a UK NARIC
letter and/or certificate is enclosed

3-Qualification not on the points-based calculator, but a UK NARIC
letter and/or certificate was provided with the applicant’s initial Tier 1(General) application.

4-Qualification not on the points-based calculator, but a letter stating
the UK academic equivalence from the relevant United Kingdom
professional body is enclosed

5-Qualification not on the points-based calculator, but a letter stating
the UK academic equivalence from the relevant United Kingdom
professional body was provided with the applicant’s initial Tier 1
(General) application.

Bilgisi olan var mı? Sizce durum nedir?
çelebi

New postby çelebi » Sat Jul 19, 2008 9:19 pm

Biraz önce "pbsappendix1" dokümanına baktım, dil kısmında aşağıdaki maddeler var..

Sizce 6.6'da "b" şıkkını işaretleyip 6.7 dekilerden birini eklemek yeterlimidir?

Alıntı:

6.6 Please indicate your method of degree verification Put a cross (x) in the relevant box
a.)Qualification is on the Self-Assessment Tool;
b.)Qualification is not on the Self-Assessment Tool but
a UK NARIC letter and/or certificate is enclosed

6.7 Put a cross (x) in the relevant boxes to indicate what evidence has been supplied
a.)Original degree certificate;
b.)Original academic transcript.
çelebi

New postby exper » Sun Jul 20, 2008 12:02 pm

Aklıma bişi takıldı. Şimdi bu formul-a kağıdı tek çeşit dimi? Yani benimkinin ön sayfasında türkçe almanca ve fransızca yazıyodu ama ön altta ve arka safyada ingilizce açıklamaları vardı sizinde böyle miydi acaba? Yoksa ben yanlış mı almışım bide formul-a kağıdının üstüne apostil zımbalamışlar onu çıkarmamıştım ondada turkçe ve fransızca yazıyodu. Şimdi acaba bu kağıdın dillere göre çeşitleri mi vardı? Bi yardımcı olursanız çok memnun olcam ona göre itiraz edicem. Bu arada benim caseworker ********du insallah size denk gelmez :evil:
exper

New postby exper » Sun Jul 20, 2008 3:03 pm

Joint Account hakkında;

http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/worki ... ationform/
sitesindeki guidance'da Joint Account diye birseyden bahsetmiyor, fakat,
http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/worki ... intenance/
linkine girerseniz, alt tarafta; 2. maddede gayet de kabul ederiz gibin bir ifade var.
How we assess maintenance (funds)
Maintenance (funds) can include:
-funds held in a joint account that have been in your joint account for at least three months before your application;

Bunu adamlara sorsak mı, bi bunu diyonuz bi de guidanceda soylememissiniz diye... cunku degerlendirmede oradakinin esref saatinin bir parametre oldugu kanisina vardim da :?
exper

New postby karaca » Sun Jul 20, 2008 3:30 pm

@exper
durumuna üzüldüm. Bende formul-a + apostille gondermistim(Başvurum hala sonuçlanmadı). Trackitt de Türkiye den yapılan başvurular kısmında en son Asya isimli bir arkadaş kabul almış. O da sadece formul-a gondermis. Umarım itirazın kısa sürede olumlu sonuçlanır.
karaca

New postby exper » Mon Jul 21, 2008 2:38 pm

Arkadaşlar; itiraz etmeye karar verdim ama olur da itirazdan bir sonuç alamazsam yada karar aşaması gibi çok uzun sürerse diye yeni başvuru için hazırlıklarada başladım. İlk iş olarak bugün bankaya gittim ve babamın hesabına ortak oldum amaaa hesaba ortak olmak için ikimiz adına yeni hesap açıp eski hesaptaki parayı ortak hesaba geçirdiler boylece hesapta 3 aydan beri para olmuyor dimii? Aramızda başka ortak hesap açtıran var mı acaba? bu iş bankadan bankaya değişiyor mu ki?
exper

New postby asya » Tue Jul 22, 2008 7:14 am

@exper

Öncelikle exper üzüldüm formul a kağıdının sorun çıkarmasina ben sadece onu göndermiştim ve kabul aldım umarım seninki de düzelir.
Banka hesapları konusunda ise dün bende bankaya gittim 3 aylik hesap için, Garanti de var olan bir hesabın ortak hesap yapılamayacağını söylediler. Yeni hesap açmamız ve parayı oraya aktarmamiz gerekiyormuş ki bu da 3 aylık süreyi zaten başa alıyor. Tabi kadın beni başından mı atmak istedi yoksa gerçekten mi öyle emin değilim ama sanirim 3 ay beklemem gerekecek.
AsyA
asya

New postby kali » Tue Jul 22, 2008 7:39 am

@çelebi

çelebi bu alıntı yaptığın satırı hangi kaynak/sayfa dan okudun belirtebilir misin? böyle güzel bir bilgiyi atlamış olmam talihsizlik mi acaba? :)

edit: "türkiyenin exempt olması ile ilgili"
kali

New postby exper » Tue Jul 22, 2008 8:06 am

@asya
sağolasın. sonuçlar birazda caseworkerın insiyatifine kalıyo demek ki. Nese itirazımızı yapıcaz insallah sonuç düzelir.

@kali

doldurulan tier1 formunun 2.sayfasında bulabilirsin.

"Exemptions to the fee for main applicants
only
Nationals of countries that have ratified the 1961
Council of Europe Charter or the 1996 European
Social Charter (revised) are exempt from payment of
the fee for applications made on this form. Therefore,
individuals making an application who are from
Albania, Andorra, Armenia, Azerbaijan, Croatia,
Georgia, FYR of Macedonia, Moldova, Turkey and
Ukraine are exempt from the charge. Details of
further countries who ratify these treaties, and whose
nationals therefore become exempt from the fee,