Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

Police Registration

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby diyab » Tue May 20, 2008 6:55 am

Adres degistirdik. Simdi useniyoruz git borough station'a sirada bekle...
Varmidir bunun postayla yolu. Yada arkadaslar nekadar takiyor bu hadiseyi. Giris cikislarda police kaydina bakiyorlar, problem oluyormu oralarda?
diyab
ROBERT PLANT

New postby kargha » Tue May 20, 2008 1:00 pm

bence hic usenme git yaptir . ne olur ne olmaz .
kargha

New postby haphazard » Tue May 20, 2008 1:09 pm

Ben geleli 1,5 ay oldu ve hala gitmedim.. Benim gibi bu kadar geç yaptırmayan var mı? Şimdide korkuyorum içeri tıkarlar beni diye..
haphazard
ROGER WATERS

New postby kargha » Tue May 20, 2008 1:18 pm

biz ilk geldigimizde ilk haftada yaptirmistik ama tasindiktan sonra 3-4 hafta kadar salladik.
gittigimizde polis "bu defalik bisi yapmiyoruz ama bi daha gec kalmayin" seklinde bisiler soylemisti.
kargha

New postby baris » Tue May 20, 2008 1:50 pm

Ben registration yaptirirken "ise girince bize haber verin" dediler ama ben kimseye bir sey soylemedim. Haber vermeli miyim?
baris
ROGER WATERS

New postby firetrappp » Tue May 20, 2008 6:26 pm

Bu kayit olayi nedir arkadaslar ,bilen biri varsa aciklasin lutfen.ben geleli asagi yukari bir sene oluyor ne kayit ne bi sey yaptirdim ve bu zaman zarfinda tasinma olayimizda oldu .merak ettim simdi ??
firetrappp

New postby diyab » Wed May 21, 2008 6:40 am

@firetrappp
Kardes sen bosver, bozma guzelligini:) Zaten bu saatten sonra polis kaydi yaptirsan bir ton firca yersin memurdan.

Isin ozu sudur, ulkeye giren ve belli bir surenin uzerinde kalacak yabancilar (ogrenci, amele vs.) polise gidip kayit yaptiriyorlar.
Londradakiler asagidaki adresten isini goruyor.
http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/conta ... tem=128928
diyab
ROBERT PLANT

New postby hcho » Wed May 21, 2008 6:54 am

@diyab agam
Sadece ilk kayit Borough'da yapiliyor. Daha sonraki kayitlari tasindigin mahallenin karakolundan yaptiriyorsun. Karakollar genelde erken saatte acilip gec saatte kapaniyorlar ve bu is icin sira olmuyor. Ise giderken ya da isten gelirken ugrayip kaydini 5 dakikada yeniletebilirsin.

@haphazard
Tier 1 extension icin police registration istenen belgeler arasinda. Bence bir an once yaptir. En fazla biraz soylenecek memur, alttan alirsin :)

@firetrapp
Polis kaydi gerekiyorsa pasaportunuza basilan vizenin ustunde acikca yazar. Es durumu vizesi olan diger arkadaslar da kayit olmamisti diye hatirliyorum.
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby diyab » Wed May 21, 2008 7:30 am

@hcho
Hoca sunu bastan soylesene yau:) O zaman gidelim bir cayini icelim arkadaslarin.
Uyanık TV şimdi App Store'da! Kullanın kullandırın efenim...
http://itunes.apple.com/tr/app/uyan-k-t ... 70868?mt=8
diyab
ROBERT PLANT

New postby firetrappp » Wed May 21, 2008 8:10 am

benim vizenin ustunde herhangi bi sey yazmiyor.tahminim benim kayitla bi alakam yok olsa gelir bulurlardi heralde hahahah
eyvallah hcho :D
firetrappp

New postby 386-DX » Thu May 22, 2008 12:43 am

İlginç insanlarız vesselam. Kimisi HSMP başvurusu başlığında binbir tane olur olmaz ayrıntıya kafayı takıyor, kimisi rahatlıkta kendini aşmış polis kaydını bile yaptırmamış :)

Bence bu işi ciddiye almak lazım. Yarın öbür gün kaydınızda belgelerinizde bir sorun çıkar, istemeden bir olaya karışırsınız, kaza geçirirsiniz, aniden resmi daireye işiniz düşer, kanun değişir, kıl birine denk gelirsiniz... sonuçta yok yere fahiş bir ceza ödersiniz, giriş çıkışta sorun yaşarsınız vs. her şey olabilir, dünyanın bin türlü hali var. Bu kadar basit bir işi neden yaptırmıyorsunuz?

Özetle:
- Vizenizin üzerinde "Police Registration within 7 days of arrival” ya da "Register at once with the police" yazıyorsa İngiltere'ye ilk girişinizi yaptıktan sonra 7 gün içinde polis kaydı yaptırmanız gerekiyor.
- İlk kaydı yaptırmak için (Londra'da yaşıyorsanız) Borough'daki (northern line) büyük polis merkezine (overseas visitors registration office) gideceksiniz pasaportunuzla ve varsa ilgili belgelerinizle (öğrenciyseniz ya da çalışıyorsanız onun belgeleri - hsmp için ayrıca bişey istemiyorlar). Adresinizi veriyorsunuz, kaydediyorlar. Oturma izninizi damgalıyorlar. Size bir de "registration certificate" diye bir şey veriyorlar. Sıra yoksa yaklaşık 30-60 dakikada işiniz halloluyor.
- Sonraki adres değişikliklerinizi de 7 gün içinde, iş değişikliklerini de 10 gün içinde bildirmeniz gerekiyor. Bunun için tekrar Borough'ya gitmenize gerek yok. Registration certificate'inizle en yakınınızdaki karakoldan halledebilirsiniz. İlgili belgeleri (kira kontratı, utility bill, iş sözleşmesi vs.) isteyebiliyorlar. Postayla da yapılabiliyormuş ama denemedim.
Last edited by 386-DX on Fri May 23, 2008 1:14 am, edited 1 time in total.
386-DX
ROBERT PLANT

New postby diyab » Thu May 22, 2008 6:24 am

Dun aksam 9 gibi gittik karakola. Yasi ilerlemis bir polis amca denk geldi. 5 dakkalik isi 20 dakka da yapti. Birde hesap soruyor vay efenim neden 3 gun gec gelmisim bidi bidi. Yani zorla adama yalan soyletecekler. Bunlara delikanlilikta yaramiyor. Gerci tencere dibin kara misali. Tr'de de polis kaydi var, ustune birde memur beyler adresinde kaliyormusun diye kontrole geliyorlar arada bir.
Uyanık TV şimdi App Store'da! Kullanın kullandırın efenim...
http://itunes.apple.com/tr/app/uyan-k-t ... 70868?mt=8
diyab
ROBERT PLANT

New postby baris » Thu May 22, 2008 11:07 am

bunlari okur okumaz sekretere gidip, "bu adam burda calisiyor" tarzinda bir mektup istedim.
onemli bir is oldugunu unutmusum. telefonve mektup yoluyla halletmeye calisicam artik, annualdan kaybetmeyelim.
baris
ROGER WATERS

New postby denise » Thu May 22, 2008 4:41 pm

Bu arada biz ilk kaydi Northern line daki yere degil yakinimizdaki polis merkezinde yaptirdik. Ilk gittigimiz gun kaydi yapmayip ertesi gune randevu verdiler. O yuzden gitmeden bir telefon edip randevu gerekli mi diye bir sorun derim. Ertesi gun soylenen saatte gidip pasaport, adres approval ( uzerinde isminin yazili oldugu elektrik su vs faturasi veya fatura yoksa birlikte yasadiginiz birisi varsa akraba es dost, bu kisi su adreste benimle kaliyor kefiliyim v.s gibi bir mektup) iki fotograf, kisi basi 34 pound vererek kaydinizi yaptirabilirsiniz. Police registration diye bir kagit veriyorlar bitiyor.
denise

New postby coskan » Thu May 22, 2008 5:48 pm

uzun zamandir giremiyordum actim gene you made my day dedirten harika bilgilere ulastim tesekkur ediyorum. kara kara dusunuyordum borough islerini

bende eklenti yapayim en yakin karakolum nerde diyenlere

http://www.met.police.uk/
coskan

Next

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü