Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

HSMP basvurusunun sonuclanma suresi

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby hcho » Sun Oct 05, 2008 11:12 am

Asli gecmis olsun, itiraz etmek yerine yeni basvurudan daha hizli sonuc olabilirsin. Bu bolumde reddedilip, itiraz eden arkadaslarin actigi bir baslik vardi, sonuc almalari bayagi uzun surmustu, hala da alamamis olabilirler.

Sana gelen cevap mektubunda ise anahtar kisim bence su: does not confirm that your degree, gained in the department of Computer Engineering, was fully taught in English. Yani sen bu mektubu universite icin degil de bolumun icin almis olsaydin sorun olmayacakti. Malum Turkiye'de tum bolumleri Ingilizce olup, sadece bir bolumu tamamen Turkce olan universiteler de var. Ilk aklima gelen Hacettepe.
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby asliy » Sun Oct 05, 2008 11:46 am

Arkadaşım zaten üniversite için değil ki fakülte için aldım zaten sorunlardan biri de bu:
Kağıtta Üniversitenin mühendislik fakültesinin bilgisayar mühendisliği bölümünden başarı ile mezun olmuştur. diyor. Ama senin kastettiğin kısım eğer our medium of instruction is mainly English kısmında bölümümüzün dili ingilizce diye bahsetmediğini söylüyorsa ona bir diyeceğim yok. Yanlış mı anladım seni?

Forumu inceledim ama aynı dertten muzdarip olduğum bir arkadaşım yok maalesef. Fakat dediğin doğru uzun sürüyormuş.

Benim böyle bir durumda itiraz etmemem saçma olur diye düşünüyorum. Ben bir edeyim de onlar ister uzun sürsün ister kısa nasılsa elbet bir cevap vereceklerdir. Zaten itirazda kısaca püf noktalarını, onları vazgeçirecek şeyleri belirteceğim.
asliy

New postby hcho » Sun Oct 05, 2008 12:13 pm

Simdi oncelikle, bana "arkadasim" diye hitap etmeyin, tanismadigim insanlarin bana "arkadasim" demesi hic sevimli degil.

Verdigim ornek fakulte bazinda da gecerli. Hacettepe'nin tip fakultesinin Ingilzce tip ve Turkce tip programlari var. Adam nereden bilsin "mainly English" ibaresinin 10 programimiz var 9u Ingilzce, 1i Turkce manasinda soylenmedigini?

Ayrica guidance kitapcigindan bakacak olursak:

185. Applicants may provide evidence that they hold a degree which is equivalent to United Kingdom Bachelor’s level or higher and which was taught or researched in English to a particular level as evidence of their English language ability.
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby baris » Sun Oct 05, 2008 1:34 pm

ben demistim demeyi pek sevmem ama demistim. ielts'e girseydin keske.
bence sonuca itiraz etme cunku adamlarin sebepleri cok mantikli. "mainly english" diyor ki adamlar resmen "fully english" istiyorlar. okul boyle bir yazi verirse tabii ki kabul ederler itirazini.
itiraz edeceksen de adamlarin istedikleri belgeyi edinmeyi ve bu sure icinde ielts sinavina girmeyi unutmasan isini hizlandirmis olursun.
baris
ROGER WATERS

New postby anut » Sun Oct 05, 2008 1:45 pm

@asliy

evet IELTS 8 kasimda istanbulda var ben giriyorum mesela 13 gundede belli oluyor sinav :)

general traininge girebilirsin daha kolay oluyormus ...

itiraz olayini ben kabul ediceklerini cok dusunmuyorum yine bir kulp bulur bu adamlar herturlu ... ama tabi tercih senin...
anut

New postby asliy » Sun Oct 05, 2008 4:11 pm

Ben de öyle tahmin ediyorum muhakkak bir şey bulacaklardır. En azından bir şey yapmadım dememek için itirazımı yazarım. Zaten bu süreç içerisinde de boş durmam IELTS'e girerim muhtemelen. Dediğin gibi general IELTS daha basit. Academic olan daha teferruatlıymış aynen TOEFL IBT gibi. Ben de academic IELTS alan birinden duydum.
Heralde başka reddedilen yok şu sıralar :D birtek benim. Burdan Paul amcaya sevgilerimi gönderiyorum... Bundan sonra kelimelere daha çok dikkat edicem Paul amca :? Bir "mainly" insan hayatında nasıl bir etki yaratıyor!
asliy

New postby asliy » Sun Oct 05, 2008 6:22 pm

Bu arada herhangi bir belge istemediklerini açıkca belirtmişler forumda. Okuldan bir belge alsamda eski dökümanlara göre değerlendirme yapılacak. Okuldan fully yazan bir kağıt alınsa bile bu onları ilgilendirmiyor. Benim elimde bir kaç savunulacak güzel nokta var. Şimdi onları hazırlıyorum. Kısa ve öz belirteceğim neden itiraz ettiğimi. Bu arada 185. madde için teşekkürler.

Kusura bakmayın arkadaş kelimesi benim dilime yerleşmiş bir kelime. Kötü bir sözmüş gibi algılanmasına üzüldüm açıkcası. Bundan sonra size demem.
asliy

New postby abbulu » Sun Oct 05, 2008 9:45 pm

@asliy

Bence de itirazini kabul etme ihtimalleri dusuk. İtiraz yerine tier1 e basvurursan cok daha hizli netice alirsin.

Hem itiraz edip, hem tier1 e basvurma gibi biseyi de kabul edeceklerini sanmiyorum. O yuzden kısa sureni tercih etmek faydali olur.
abbulu
ROGER WATERS

New postby asliy » Sun Oct 05, 2008 10:13 pm

Aslında bir itiraz dilekçesi hazırladım ama sonra yine düşündüm zaten puandan dolayı yine olmadı diyecekler. Puanı yükselteceklerini sanmam. Bence de ben artık yeni sisteme başvurmalıyım. Bir de yeni sistemde başvurup itiraz ettim diye reddedilmek var. En iyisi itiraz etmiyim ben. Hepinize fikirleriniz için teşekkür ederim.
asliy

New postby exper » Mon Oct 06, 2008 7:53 am

asliy gercekten doğru bir karar vermişsin. Ben 25 temmuzda itiraz ettim -ki benimki de sadece adamın yanlış okumasından kaynaklanan bir durumdu burada uzun uzun anlatmıştım zaten- hala sonuçlanmadı. Bugün tam 51. işgünü güya 28 işgününde cevaplıyolardı. 10 Eylulde mail attım evrakları gönderin diye sonuçlandıktan sonra diyolar yarın yine atıcam yeni başvuru yapsam daha hızlı olurdu. Bu arada bayramdan önce Tier-1'e başvuranlardan bir gelişme var mı?
exper

New postby dnz » Mon Oct 06, 2008 8:40 am

hakan008

Tarih: Sal Ağu 05, 2008 8:50 pm Mesaj konusu:

--------------------------------------------------------------------------------

Dökümanlar elime ulaştı.Toplam 65 puan aldığım için rededildi. Yaş kriterinden 0 puan aldım. Nüfus idaresinden aldığım Formül-A kağıdını göndermiştim.

Red gerekçesini aynen yazıyorum:

* You have not supplied a certified translation of your birth certificate. We are therefore unable to assess the provided document.
* In line with the published guidance, no points have been awarded.

Şimdi bu durumda review sizce kararı değiştirebilirmi, böyle bir durumla karşılaşan var mı?

Arkadaslar merhaba,
Benim basvurum 25 Haziranda ellerine ulasmıstı, dolayısıyla henuz degerlendirilmeye alınmadı. Forumda dolasırken birth certificate ile ilgili bu mesaj dikkatimi cekti. Ben de Nufus Dairesinden aldıgım belgeyi gonderdim sadece, herhangi bir tercume vs gondermedim. Arkasında Apostile de vardı. Bu durumda degerlendirilmeye alınmadan hızlı davranıp ehliyet mi gondermeliyim?
Yardımcı olabilirseniz cok sevinirim.
Tesekkurler.
dnz

New postby sk166 » Mon Oct 06, 2008 8:48 am

Bende hakan in yazdıgı yazıdan sonra
* noterden onaylı pasaport (yas bilgileri ile ilgili bolumler + pasaport oldugunu belirten bolumler) + ceviri
* tekrar gittim formul-a aldım ve apostil vurdurdum. + cevirileri

ni gonderdim basvurum degerlendirilmeden once.

Bunları dikkate alıp almadıklarını bilmiyorum ama sonuc olumlu oldu, 12 eylulde kabul aldıgımı ogrendim.
sk166

Previous

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü