Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

Maintenance fund ile ilgili soru ve cevaplar

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby placebo » Mon Mar 30, 2009 6:57 pm

Bugun basvurumu yaptim, hesabi 30 Aralik da 3 ay vadeli acmistim, normalde vade sonu 31 Mart idi. Ancak sube muduru yetkisiyle valoru bir gun geriye aldirdi ve vade sonu 30 Mart olarak sisteme girildi, hesaba bugun faiz tahakkuk ettirildi ve bunlari gostern bir yazi ile basvurumuzu yaptik, huzursuz bekleyisim basladi, bakalim nasil sonuclanacak...

i got it :) 02-04-2009
Last edited by placebo on Wed Apr 08, 2009 1:34 pm, edited 1 time in total.
placebo

New postby troja » Tue Mar 31, 2009 1:34 pm

Slm arkadaslar,
YTL ve EURO hesaplarının ekstrelerini pound a kendimiz mi cevircez yoksa bankadan mı alcaz?Yani aldıgımız ekstrelerin excel de pound degerleri ile toplamını alsak oanda.com dan sorun olur mu?
troja

New postby clem » Wed Apr 01, 2009 7:24 am

troja;
bankadan almana gerek yok, kendin excel'de kuruna oanda dan bakarak yapabilirsin, sorun çıkmıyor.
clem

New postby yasav » Sat Apr 25, 2009 9:06 am

Arkadaslar merhaba,

2800 Pound sarti icin bilgi toplamaya basladim. Suan itibariyle kendime ait, 4 hesapta (vadesiz,vadeli,fon,doviz) toplamda 2800 pound'un uzerinde hesabim var.

Gunun sartlarina gore, surekli bu hesaplar arasinda paralar transfer oluyor. Hesaplardan hicbirisi tek basina 2800 pound'un uzerinde degil. Basvuru oncesi 3 aylik periyotta tum hesaplarimi tek bir pound hesabinda mi toplamaliyim?

Ayrica, yillardir mevcut ortak hesaplarim var ve bunlarda 2800 pound'un ustunde para var. Ortak hesabi kaynak olarak gosterebilir miyim? Kabul edilir mi?

Tesekkurler,
yasav

New postby Delphoi » Wed Sep 09, 2009 1:05 pm

Selamlar,

Maintenance funds belgelenmesi icin Is Bankasi yatirim hesabimin bakiyesini gostermek istiyorum. Is Bankasi Elcilige hitaben Ingilizce bir yazi yazabilecegini belirtti. Fakat bu yazida yalnizca su anda yatirim hesabimda gorunen tutari belirtebiliyorlar. Ustune ek olarak da son 3 aydaki hesap islemlerimin onayli dokumunu vermeyi teklif ettiler. Sorun su ki, bu hesap dokumunde sadece alinan-satilan fonlarin tutarlari gorunuyor; yani hicbir sekilde her islem sonundaki toplam yatirim hesabi bakiyesini gosteremeyeceklerini israrla belirttiler. Bu tarz bi durumla karsilasan var mi? Yatirim hesabindan Maintenance Funds isini belgeleyebilen varsa; yardimci olabilirse memnun olurum.

Elimdeki son bakiye degerinden geriye dogru giderek bana verilen dokumdeki degerleri ekleyip-cikararak bir tablo olustursam; bu tablodaki minimum degeri isaretleyip GBP'ye cevirsem ve aciklasam yeterli olur mu acaba?
Delphoi

New postby hcho » Wed Sep 09, 2009 3:49 pm

Is Bankasi internet bankaciligi kullaniyorsan yatirim hesaplarinin ozetlerini email olarak gonderiyor her ay. Onlar bastirip, imzalatip kaseletebilirsin belki.
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby spiderman » Thu Sep 10, 2009 11:22 am

Delphoi esasında vadesiz hesapla bu işi çok kolay hallederdin....
spiderman

New postby Delphoi » Fri Sep 11, 2009 9:41 am

Tabii ki vadesiz hesapla kolay halledebilecegimin farkındayım. Ama bunu bastan bilmiyordum. Dusunsenize, yatirim hesabinizin bakiyesini hicbir sekilde size veremiyor adamlar. Sadece o andaki son halinin tutarini belirtiyorlar. 7.000TL parayı da vadesiz hesapta 3 ay tutmak cok komik bisey...

Herneyse, sorunu su sekilde halletmeyi planliyorum. Is Bankasi su anki yatirim hesabi tutarimi belirten bir yazi verdi zaten (elcilige hitaben, ingilizce, Pound cinsinden). Bunun yaninda ayrica onayli hesap dokumlerimi de ekleyecegim; ama tabii ki bunlarda ilk bakiye ve ara bakiyeler gorunmuyor; sadece islemler ve son bakiye.

Bu verilerden yola cikarak IS
s bankasinin dokumunde sutunlar ekleyip yeni bir tablo yaptim; bu tabloda bakiyeler islem bazinda gorunmus oluyor. Bu tabloyu Is bankasi onaylarsa ne ala. Onaylamazlarsa da kendileri bu tabloya bakarak minimum degeri alacaklar ve bana son 3 aydir hesabimda bulunan minimum degerin bu tablodaki deger oldugunu belirten resmi bir yazi verecekler.

Tabloyu onaylama olasiliginin dusuk oldugunu biliyorum. Dolayisiyla soz ettigim gibi minimum tutari belirten bir mektup yeterli olacak midir sizce? Sorunu boyle cozen oldu mu?
Delphoi

New postby HSAG1D » Fri Sep 11, 2009 12:16 pm

@Delphoi,

Bu isin en kolay cozumu, hesap cuzdani istemek. eger yatirim hesabi icin hesap cuzdani veriyorsa bankan ve tum hareketleri oraya yansitiyorlarsa cok kolaylasir isin.
HSAG1D
ROBERT PLANT

New postby 386-DX » Tue Sep 15, 2009 3:08 pm

@Delphoi

Keşke iyice araştırsaymışsınız. Sitede gayet açıkça yazıyor çünkü:

http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/worki ... intenance/
Evidence must be in the form of cash funds. Other accounts or financial instruments for example, shares, bonds and pension funds, regardless of notice are not acceptable.

Yatırım hesabınız çok büyük ihtimalle kabul edilmeyecek. Bankadan verecekleri yazı da 3 ayı göstermeyeceği için isterse üstünde padişah mührü olsun farketmez. Boşuna uğraşıp vakit kaybetmemenizi öneririm.
Kaldı ki 7000TL'yi 3 ay vadesiz hesapta tutmanın komik bir tarafı yok bence. Yatırım araçlarının değerleri çok belirsiz ve değişken olabiliyor. Gün içinde bile defalarca değişmesi mümkün.
3 aylık vadeli hesap açtırmayı da düşünebilirsiniz alternatif olarak.
386-DX
ROBERT PLANT

New postby spiderman » Wed Sep 16, 2009 9:08 am

@386-DX ve Delphoi

Vadeli hesaptan da birinin red yiyip, tekrar başvurduğunu, fakat bu sefer aldığını okumuştum forumda bir yerlerde...Kontrol etmekte fayda var.
spiderman

New postby haphazard » Fri Sep 18, 2009 1:46 pm

Tier 1 Policy Guide'da ise su satirlar yer almakta;

The evidence of maintenance must be of cash funds in the bank (this includes savings accounts and current accounts even when notice must be given), loan or official financial or government sponsorship available to the applicant. Other accounts or financial instruments such as shares, bonds, pension funds etc, regardless of notice period, are not acceptable.
haphazard
ROGER WATERS

New postby carbon » Wed Jan 06, 2010 8:02 pm

@arcadian

Hocam bankadan aldığınız maintainance fund için letter örneğinizi verebilir misiniz?

Çok teşekkürler...
carbon

New postby king_lua » Wed Feb 10, 2010 1:36 pm

Merhaba arkadaşlar,

Babamın hesabında Tier 1 için yetecek kadar cash bir kaç aydır bekliyordu. 5 Ocak gibi bu parayı kendi hesabıma transfer etmiştik. Ne yazıkki o zaman Tier 1 hakkında pek bir bilgim yoktu :((
Babamın hesabını da göstererek ve transfer işlemini göstererek Tier 1 a başvurursam sonuç alır mıyım acaba?

Teşekkürler
king_lua

New postby spiderman » Thu Feb 11, 2010 10:43 am

Aman king_lua :) Sakin oyle birsey deneme, yine butun aciklama asagidaki baglantida mevcut:
Paranin senin hesaplarinda bulunmasi gerekiyor.

http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/worki ... intenance/
spiderman

PreviousNext

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü