Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

Maintenance fund ile ilgili soru ve cevaplar

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby merope » Tue Oct 07, 2008 8:29 am

For applications submitted outside of the UK, all
evidence must be dated no more than 7 days before
the application is submitted.

tier-1 general guidance (http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/sitecontent/applicationforms/pbs/tier1generalguidance.pdf)
sayfa 31,maintenance başlıgı altında
merope
ROGER WATERS

New postby olamalam » Tue Oct 07, 2008 11:43 am

@merope
Vayy sen de arastirmaci forumculuga baslamissin :)

Bu arada ( garip bi cumle geliyor ) ilk ve son tarihleri belli olan donemleri gosteren belgelerde boyle bir ( 7 gunluk ) sart yok diye biliyorum.
Ornegin,
Okuldan aldigim "bizim okulda egitim dili ingilizce'dir. olamalam 2000 - 2005 yillari arasinda okulumuzda ogrenim gormustur"
veya
Askerden aldigim "olamalam kurumumuzda 2008 ocak - 2008 aralik tarihleri arasinda askerligini yapmaktadir."
gibi belgelerin o kadar da guncel olmasi gerekmiyor diye biliyorum.
Ben bu iki belgeyi de temmuz ayinda ( basvurumdan 3 ay once ) almistim.
Belgelerin neden guncel olmasini istediklerini dusunursek gayet mantikli geliyor.
Tabi bu sebepten reddedilirsem bu post'umu guncellerim :)
olamalam

Londra yollari tastan...
olamalam
ROBERT PLANT

New postby merope » Tue Oct 07, 2008 11:45 am

yazarken özellikle "maintenance" başlıgı altında dedim, çünkü sadece maintenance kanıtı için bu isteniyor. diger belgeler için böyle bişey yok.

google dan
site:alaturkalondra.com/forum diyerek kelime aratmanız pek cok seyin cevabı çıkıyor;
ben bunu daha evel sormuştum ordan biliyorum.yani bu yanıt adım adım tier 1 baslıgında yazılı aslında.
merope
ROGER WATERS

New postby troja » Tue Oct 07, 2008 12:08 pm

Bir bankada calısan arkadaslarım var onlarla konustum da ekstre yi ayarlamak cok sorun olmaz diyorlar, ayıp olur mu acaba ingiliz dostlarımıza :wink:
troja

New postby troja » Tue Oct 07, 2008 1:08 pm

Peki illa ki nakit mi olması lazım, araba ev filan olsa uzerimize olmaz mı arkadaslar?
troja

New postby merope » Tue Oct 07, 2008 1:14 pm

Evidence must be in the form of cash funds. Other
accounts or financial instruments such as shares,
bonds, pension funds etc, regardless of notice period
are not acceptable.

yazıyor guidance da..şöyle bir göz attım ama göremedim bulabildigim tek sey bu. bir okursan çıkar meydana.
merope
ROGER WATERS

New postby olamalam » Tue Oct 07, 2008 1:52 pm

@troja
Dedigin gibi banka'da tanidiklarin varsa evle arabayla vs. neden ugrasiyorsun ki? al extreyi ve/veya referans mektubunu, bak rahatina 8)
Tabi ingiliz dostlarimiza ayip olur mu bilemem fakat bankaci dostlarina ayip olabilir, zira doldurdugumuz formlardan birince evidence'lerin alindigi yerlerin telefon numaralari falan isteniyor. Arayip kontrol etmeleri durumunda senin arkadaslar isinden olabilir :)

tier-1 general guidance (http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/sitec ... idance.pdf)
sayfa 31,maintenance başlıgı altında

evet, burada yaziyor gerekli bilgiler, sagolsun merope sayfa numarasina kadar vermis ugrastirmamak icin.
olamalam

Londra yollari tastan...
olamalam
ROBERT PLANT

New postby asliy » Tue Oct 21, 2008 10:28 pm

Arkadaşlar EC bölümünü tümüyle okudum. Şuan nişanlıyım ve aralıkta evleniyorum. Eşim HSMP ile kabul olduğunu öğrendi fakat belgeleri henüz eline ulaşmadı. EC ile ilgili başlık altında cevabını tam olarak bulamadığım bir şey sormak istiyorum.

Dependant için 1600 GBP gerektiğini hem forumdan okudum hem de aşağıdaki sitede bulunan dependantsguidance dan okudum.

http://www.bia.homeoffice.gov.uk/siteco ... idance.pdf

Burada 8. sayfada
3. Letter from bank confi rming funds and that they
have been in the bank for at least three months. The
letter from a bank or building society should show:
the name of the main applicant and/or the family
member making the application, or (for children
only) the name of the other parent who is also
legally present in the United Kingdom;
• the account number;
• the date of the letter;
• the fi nancial institution’s name and logo;
• the funds held in the account; and
• that the funds have been in the bank for at least
three months and the balance has always been at
least £533 or £1600 as in the examples above.

diyor.

Şimdi benim buradaki "the name of the main applicant" ibaresinden anladığım kadarıyla benim ayrı bir hesaba 1600 değerinde para koymam gerekmiyor sanki. Eşimin hesabında zaten 3 ayı geçkin süredir toplam 4400GBP yi karşılayacak dolarımız bulunuyor. Fakat ortak hesap değil. Vizeye evlenip başvuracağız. Bu durumda hesabı ortak açtırmamız zorunlu mu? Onun hesap dökümlerini göstermem bir problem midir? Bu arada babamla ortak hesabım da var. Olmazsa onu mu göstereyim?

Bu konu kafama çok takıldı, lütfen yardımm!!!
asliy

New postby davsan » Tue Oct 21, 2008 10:39 pm

benim bi arkadasim aradi home office'i bu meseleyle ilgili, kararimizi verirken ingilizce yeterliligi olmayan ve bu kosulu saglamayan basvurulari direkt red ediyoruz dediler. yani hicbir istisnasi yok anladigim kadariyla.
davsan
BAŞKAN

New postby asliy » Tue Oct 21, 2008 10:46 pm

@davşan
eşimle aynı bölümden aynı okuldan ve aynı dönemden mezunuz. Dil ile ilgili vize alırken sorun yok. Sen "benim başvurum "ile ilgili bu konuya değindim sanırım. Yanılıyor muyum?
asliy

New postby merope » Wed Oct 22, 2008 5:12 am

asliy, ben mi okudugumu anlamadım ama and/or family member dedigine göre senin hesabın veya eşinin hesabı farketmezmiş gibi geldi?
ben de yarın eşim için kendi hesabımı gösterip dependant basvurusu yapıcam..
merope
ROGER WATERS

New postby asliy » Wed Oct 22, 2008 11:22 am

@merope

Öncelikle vize işlemlerinde kolaylık dilerim. Benimde oradaki açıklamadan anladığım kadarı ile eşimin hesabında ikimiz içinde belirttikleri 2800 ve 1600 GBP değerinde ya da eşdeğer para bulunduğunda problem olmuyormuş gibi geldi. Burada bir çelişki söz konusu mu bilmiyorum(!)

"the name of the main applicant and/or the family
member making the application" Main applicanttan kastı asıl HSMP yi alan kişi olmalı diye düşündüm. Yanılıyorsam lütfen uyarın.

Bir de merope senden ricam vize alırken bu konu problem oldu ya da olmadı şeklinde buradan bize bilgi verirsen çok makbule geçecek benim için. Çünkü biz aralık sonu ocak başı vize işlemlerine başlayacağız. Buna göre şimdiden banka hesabı konusunda birşeyler yapmak gerekebilir. Şimdiden teşekkürler
asliy

New postby orange » Thu Oct 23, 2008 10:55 am

bu bankadaki paranın GBP değeri hesaplanırken kur değeri olarak başvuru yapılan güne ait GBP değeri mi baz alınıyor yoksa 3 ay önceki miktar için 3 ay önceki GBP değeri, bugun için bugunkü GBP değeri mi?

ben normalde başvurumu yaptım ama olurda bir nedenden dolayı basvurum reddedilirse ve tekrar basvuru yapmam gerekirse bugunun kur değerine göre, 2.75 oldu, benim 3 ay önceki param 2800GBP nin altında kalıyor.. o zamanlar GBP 2.25 civarındaydı..
orange

New postby zerone » Thu Oct 23, 2008 2:52 pm

Kafan rahat olsun istiyorsan en iyisi parayı GBP olarak yatırmak. Ben de yükselen kurlar yüzünden "ya YTL tutarım 2800 GBP'un altına düşerse" diye endişe edip yatıracağım miktarı GBP'a çevirip rahat ettim.
zerone

New postby haphazard » Thu Oct 23, 2008 3:19 pm

Paraniz sinirlarda geziniyor ise 2800'i gectigi anda GBP olarak tutup saklamak iyi olucaktir.

Daha fazla miktar paraniz var ise keyfinize gore hareket edersiniz artik.
haphazard
ROGER WATERS

PreviousNext

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü