Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

Maintenance fund ile ilgili soru ve cevaplar

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby Volkan » Wed Mar 11, 2009 10:50 am

Merhaba,

Bankadaki hesaplarımdaki toplam tutar 1 Ocak'tan itibaren 2800 £'in üstünde. Bu tarihten itibaren bu tutarları belgelesem ve 30 veya 31 Mart tarihinde başvursam acaba 1-2 günlük eksik için başvurum reddedilir mi? Bildiğiniz benzer durumlar var mı?

Teşekkürler.

Volkan
Volkan

New postby placebo » Wed Mar 11, 2009 3:26 pm

volkan ben 30 Aralikda acmistim hesabi ve tam 31 Mart a geliyor. Buna ragmen strese girip bankadan daha erken tarihli bir mektup almak icin biraz ugrastim ama sonuc alamadim cok da ustelemedim. Bence bankadaki musteri temsilcisiyle gorusup hesap hareketini 1-2 gun oncesine aldirmaya calis. Diger turlusu resmen kumar ve kaybetme riskin bence yuksek...
placebo

New postby Volkan » Thu Mar 12, 2009 10:31 am

Merhaba placebo,

Bankanın hesap hareketleri üzerinde oynama yapmaya yanaşacağını pek sanmıyorum. Tanıdık falan olursa belki. Yine de denenebilir.

Yorum için teşekürler.

Volkan
Volkan

New postby haphazard » Thu Mar 12, 2009 12:49 pm

Arkadaslar bence riske girmenize hic gerek yok. 3 ay dedilerse 3 ay, zaten bankadan bunu degistirmeleri cok zor.

Bir arkadasimin 3 ay icinde sadece 2 gun tutar istedikleri tutarin biraz altina dustugu icin basvurusuna red cevabi verdiler.
haphazard
ROGER WATERS

New postby Volkan » Thu Mar 12, 2009 1:31 pm

2 gün için red vermişlerse benim de pek şansım yok herhalde, riske girmemek daha doğru gibi.
Deneme yanılmayla keşfedilemeyecek kadar pahalı zaten başvurusu..

Teşekkürler.
Volkan

New postby dnz » Tue Mar 17, 2009 1:05 pm

Selamlar,

Basvuru esnasında bankadan aldıgımız vadeli hesap dokumune ait belgenin vadeli hesaptaki paraya istenilen anda ulasılamayacagı, hesaptan herhangi bir zamanda para cekilemeyecegi gibi bir sebep yuzunden gecerli olamayacagı ile ilgili yorumlar yazılmıstı. Daha sonra bu konu ile ilgili red alan bir kisi itirazda bulunmus ve basvurusu olumlu sonuclanmıstı.

Sonuc olarak vadeli hesabımıza ait dokum ile basvuru yaptıgımızda sonuc ne oluyor bilen var mı? Vadeli hesapta TL tutuyorum, faiz isliyor her ay. Bunun dokumu gecerli olmaz mı acaba?

Tesekkurler
dnz

New postby placebo » Tue Mar 17, 2009 10:46 pm

dnz;
Vadeli hesaptan dolayi red yaniti alip itirazla ugrasmamak icin banka mektubunda "available account" diye belirtilmesini isteyecegim. Zaten son gun basvuru yapmis olucam. (31 mart) Umuyorum bi kotu surpriz yasamayiz...
placebo

New postby dnz » Wed Mar 18, 2009 9:24 am

Selamlar,

Bu durumda hesapta son bir hafta icerisinde bir hareket gostermek mi gerekiyor yoksa sorun olmaz mı? Ben de available diye belirtmeyi dusunuyorum fakat Account tipinde savings diyor. Umarım sıkıntı yaratmaz.

Ayrıca bankadan alınan belge maksimum kac gun oncesine ait olabiliyor? 10 gun once alınmıs bir belge gecerli midir?

Yardımcı olabilirseniz cok sevinirim.
Tesekkurler
dnz

New postby bugman » Wed Mar 18, 2009 3:17 pm

Arkadaslar merhaba,
Ben de bankadan alinabilecek belgeleri kontrol ettikten bazi seylerden emin olamadigim icin size sormak istedim:

-Oncelikle bankanin aylik gonderdigi hesap hareketlerinde, anlik bakiye gorunmuyor. Onun yerine ay sonunda hesapta ne kadar miktar para oldugunu gosteriyor. Bu tarz bir belgeyle basvuran oldu mu ? Endiselendigim kisim, gerekli miktarin altina inmese de, hesabimda belirli bir gunde ne kadar para oldugunu bu sekilde direk gosteremiyor olmam. Yani ekstra hesap yapmalari gerekiyor, ay sonundaki bakiyeye bakarak.
-Bir diger endisem de yatirilan maaslarin kim tarafindan yatirildigi belirtilmiyor yine bu dokumde. Yatirilan paranin yaninda mutlaka buna dair bir bilgi olmasi gerekli mi? yoksa sadece o paranin yatirildigini gostermek yeterli mi?
Tesekkurler simdiden.
bugman

New postby Leon » Wed Mar 18, 2009 7:34 pm

benim maintenance fund icin olan hesap hareketleri belgesinde, sadece paranin yatisi, bir de 3 ayin sonunda hesap hakreketi olsun diye yaptigim bir miktar para cekisi gozukuyordu. ay sonlari bile yoktu yani benim hesap hareketlerinde.
benim hesap GBP hesabiydi yalniz o var. ancak hesapta herhangi bir hareket olmadiysa zaten butun ay o paranin o hesapta hareketsiz durdugu anlasilir. dedigim gibi benim ay sonlari bile gozukmuyordu.
Leon

New postby placebo » Fri Mar 20, 2009 12:07 am

dnz; en cok 1 ay oncesine ait bir belge olmasi gerekiyor. ve guide da belgenin hangi kriterlerde olmasi gerektigi cok net anlatilmis, bankadan bisey almadan once okumanda fayda var.

bugman; sanirim gbp hesabi degil seninki, 2800gbp yi meshur 3 ayin baslangicinda ve bahsettigin aysonu bakiyelerinde karsiliyorsan sorun yok,

maas odemelerinde de yatiran kurumun dokumlerde gorunmesi gerekiyor diye bir kosul yok. Bordrondaki net odeme tutariyla banka dokumundeki hareketin tutmasi yeterli. Bir arkadasimin maasi her ay 2-3 parcada yatiyordu ve aciklama yoktu dokumlerde. ama toplamda tutuyordu bordroyu, dun itibariyle aldi vizesini...
placebo

New postby Leon » Fri Mar 20, 2009 2:30 pm

benim de bordrolar iki parcaydi her ay icin, toplamlari dekonttaki rakamla tutuyordu. ben bununla ilgili herhangi bir aciklama falan da yapmadim, cover letter vb hic bir sey de yazmadim. sorun cikmadi.
visa office'indekiler genel itibariyle kafasi calisan insanlar yani.
Leon

New postby green 'n purple » Fri Mar 20, 2009 5:31 pm

vizemi aldım bugün itibariyle- likit fon konusundaki sıkıntımı buraya kopyalayacağıma söz vermiştim. buyrunuz aşağıdadır.

hepinize kolay gelsin............

green 'n purple Sun Mar 08, 2009 3:51 pm

Posts: 2 merhaba, ben de kısmetse başvurumu bu perşembe yapmayı planlıyorum ama bir sorun var. tüm evraklarım hazır ama bankadan yazıyı alamadım. garanti bankası likit fon hesabı açmış bana ve bunun için hesap hareketlerini verdiğinde şu kadara bilmem kaç likit fon alındı, bu kadara bilmem kaç tane satıldı diye bir döküm veriyor, denedim ama kesinlikle günlük bakiye hesaplamak mümkün değil. nerde kaldı home office memuru hesaplayacak, onunla uğraşıp. ısrarla istedim ama sonuç alamadım. o zaman mektup verin dedim. ama nafile formatımız yok diyorlar. pazartesi bankaya gidip yeniden görüşeceğim ama ya vermezlerse ne yaparım bilemiyorum.
sadece hesap hareketlerini başvuruları için veren arkadaşların hareketlerinde günlük bakişye görünüyor muydu acaba?
çok zormuş gerçekten. :(

-------------------------------

green 'n purple Sun Mar 08, 2009 6:17 pm

>>> 15/03/2009; sorunu şu şekilde hallettiğimi umuyorum; internet bankacılığını kullanarak hesap hareketlerimi son 3 ay için excel tablosu olarak indirdim. likit fonların işlem gördüğü tarihlerdeki değerlerini excel tablosunun soluna sutun eklemek sureti ile hesapladım. aynı tarihte kalan fon sayısını birim değer ile çarpıp fonların günlük değerlerini gösterecek şekilde hesapladım. 15dk kadar sürdü formüllerlerle. bu belgeyi bankaya götürdüm. Garanti Bankası o kadar tutucu ki kesinlike bu belge için onay verme, imza kaşe vs gibi eylemlere girmiyorlar. garanti bankasında elma likit fonu diye bir hesap ile başvuru yapacaklara duyurulur.
herneyse bana altında imza ve kaşe olan günlük fon değerlerini gösterir bir ekran çıktısı verdiler. hesap hareketlerinin imzalı kaşeli dökümü ve banka hesap defterlerim ile başvurumu yaptım geçen perşembe. sonuçlanınca bilgi veririm.
bunu maintanence ile ilgili soru ve cevaplar kısmına sonuç ile birlikte kopyalayacağım.
green 'n purple

New postby placebo » Tue Mar 24, 2009 2:31 am

Arkadaslar, yeni hazirladiklari guide da savings account ve joint account konularina netlik getirilmis yani vadeli hesap olmasi artik sorun cikarmaz...

202.The evidence of maintenance must be of cash funds in the bank (this includes savings accounts and current accounts even when notice must be given), loan or official financial or government sponsorship available to the applicant. Other accounts or financial instruments such as shares, bonds, pension funds etc, regardless of notice period, are not acceptable.
203.If the applicant wishes to rely on a joint account as evidence of available funds, he/she must be named on the account along with one or more other named individual.
Last edited by placebo on Sat Mar 28, 2009 11:42 pm, edited 1 time in total.
placebo

New postby arcadian » Sat Mar 28, 2009 12:45 pm

Merhaba arkadaşlar, burda bikaç defa konuşulan vadeli hesabı belgeleme ve bundan kaynaklanabilecek muhtemel red ihtimali tecrübemi paylaşmak istedim sizinle. Baştan söyleyeyim ben vadeli pound hesabımı maintenance fund olarak gösterdim ve sorunsuz biçimde kabul aldım. Beni korkutan burda arkadaşların yapılmasını tavsiye ettikleri bir hesap hareketini gerçekleştirmemiş olmamdı. önce hesabımdan küçük bir mebla çekip, bir hesap hareketi olarak bunu cüzdana işletip sonra da belgelemek istedim ama görevli (iş bankası) bu durumda vademin bozulacağını ve dolayısıyla bu hesabın artık vadeli hesap olmaktan çıkp vadesiz hesaba dönüşeceğini ve bu durumda da hesabın açılış tarihinin paranın çekiliş tarihi olarak değiştirileceğini söyledi. 3 ay bekleme sürem yanmış olacaktı yani bir nevi. Bu durumda ben de hesap hareketi yapmadım. Zaten kanıt olarak da hesap cüzdanımın çevirisi yerine bankadan hesabımı özetleyen bi kağıt aldım. Gerçi 52TL para aldılar benden karşılık olarak ama sağolsunlar bu metni nerdeyse benim dikte ettirdiğim şekliyle de kaleme aldılar. sonuçta başta da dediğim gibi sorunsuz biçimde vizemi aldım. İhtiyacı olan olursa metni de burda paylaşabilirim.
selamlar.
arcadian

PreviousNext

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü