Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

Maintenance fund ile ilgili soru ve cevaplar

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby havlu » Mon Aug 04, 2008 1:16 pm

arkadaşlar merhaba,

EC ile ilgili bir sorum var ama genel olarak Tier-1'i ilgilendiriyo sanırım. 3 ay ve £2800 konusunda Dependent'ın sponsor olduğu bir durum yaşayan var mı aranızda acaba, ya da bu konuda bilgisi olan?
teşekkürler.
havlu

New postby deep » Tue Aug 05, 2008 11:22 pm

@çelebi,

Hesabın hangi bankada bilmiyorum ama örnegin Garanti Bankası 40 YTL karşılığında hesabındaki tüm 'varlıkların' dökümünü veriyor. Antetli bir kağıda resmi dille yazılmış uygun bir belge. Bu belgede tüm hesapların ve tutarları görünüyor.

Benim de fonlarım vardı, tutarları görünüyordu ve bu şekilde kullanmıştım EC'de. Sorun olmadı.

Ayrıca pound hesabı da açtırmamıştım, YTL olarak verip pound çevirilerini vermiştim.

Yine de bu tip işler biraz case-worker bazlı olabiliyor, belgeyi alana kadar nakite çevirmek de mantıklı olabilir.

Kolay gelsin.
Avoid employing unlucky people - throw half of the pile of CVs in the bin without reading them.
deep
ROBERT PLANT

New postby drk » Thu Aug 07, 2008 10:43 am

Merhaba arkadaşlar,

foruma ve aranıza yeni katıldım, tier 1 başvurusu aşamasındayım ben de.

son 3 ayda hesabımda 2800 pound olmadığı için şimdiden itibaren 3 ay beklemek zorundayım.

Sizce 3 ay beklememek için babamın hesabının dökümünü ve babamdan alacağım bir cover letter ile başvursam kabul ederler mi? Cover letter'da babam, üniversite ve çalışma hayatım boyunca benim sponsorum olduğunu ve yurtdışında da desteğini sürdüreceğini belirtse diye düşünyorum.

Konu ile ilgili worldbridge'e e-mail atmıştım 3 gün önce ancak henüz cevap gelmedi. Bunun üzerine 14 dolar feda olsun deyip telefon ettim ve orada çalışanların hiç birşeyden haberdar olmadıklarını, Tier 1'i bile bilmediklerini gördüm.

Sanırım daha önce EC başvurusunda da aynı zorunluluk bulunuyormuş. Hiç bu şekilde bir başvuru yapıldığını duyanınız oldu mu acaba?

Sizce bu şekilde başvursam, reddedilirsem ondan sonra 3 ay beklesem daha mantıklı olur mu?

Teşekkürler bilgileriniz için, bu forumdan çok şey öğreniyorum.

sevgiler...
drk

New postby noma_dic » Tue Aug 19, 2008 4:52 pm

arkadaslar selam bu 2800 gbp ile ilgili bir sorum var.
Benim banka hesabimda 3 aydir degisken olarak altin, dolar ve fon seklinde yatirim var.
Bankada en az 2800 gbp oldugunu direk cash olarak gostermek sart midir?
Yatirimlarini(altin, fon vs...) gosterek basvuran var mi?
Tesekkurler.
noma_dic

New postby haphazard » Tue Aug 19, 2008 6:31 pm

noma_dic,

onemli olan toplam YTL cinsinden degerin o gün ki GBP kuru ile çarpımında çıkan rakam olsa gerek. muhtemelen 3 aylık süreçte değişiklikler göstericektir ama en aşağıda olduğu zaman bile o günün GBP kuru ile £2800'i geçiyorsa bir sorun olucağını sanmıyorum.
haphazard
ROGER WATERS

New postby sk166 » Wed Sep 10, 2008 4:56 am

7000 kusur YTL parayi herhangi bir yatırım aracına yatırmadan bankada tutan yoktur heralde. Bankadan gunluk yatırım hesabı dahil mevcut degeri gosteren belge alınırsa sorun olmaz bence.
sk166

New postby munu » Wed Sep 17, 2008 9:19 pm

Merhaba arkadaslar, basim belada! Cuma sabahi randevum var ve hala belgelerim hazir degil. Gerizekali Garanti Bankasi standart konsolosluk yazisi ve hesap dokumu disinda birsey vermeye yanasmiyor! Benim tum param Elma hesabinda yani fon. Hesap dokumunde fonlarin degeri gozukmedigi icin ise yaramayacak.
Garanti'nin English bolumunden girip "my assests" e baktigimda toplam fon degerimi aylik olarak belgeleyebiliyorum. Son 4 ayi maile kopyalayip Garanti'ye gonderdim ve bunu antetli kagida istedim ama hukuk bolumleri buna izin vermiyormus. Yarin gidip cingar cikaracagim.
Eger dedigimi vermezlerse bu dokumani kendim hazirlasam olmaz degil mi? Acil yardim lutfen.

Tesekkurler
munu
ROBERT PLANT

New postby merope » Thu Sep 18, 2008 5:12 am

@munu, bankanın 444 lü numarasını ara ; şu şu şubeniz bana bu belgeyi vermiyor diye bildir. ben yapı kredide aynı şeyi yaptım. telefondaki bayan şikayeti loglayacaktı, ben de bir kez daha konusacagım olmazsa şikayet yazdırıcam dedim. ki şikayet için direk soruyo, belli bir çalışanımızdan mı yoksa şubeden mi şikayetçisiniz diye.
sonra şubeye git. burda sihirli kelime şikayet. Başka insanların bu belgeyi almış olduklarını, sizin yasal hakkınız oldugu halde vermediklerini, varolan paranızın dökümde gözükmedigi için magdur oldugunu ve ugrastırdıklarını söyle, illa ki şikayet mi etmem gerekecek, şubeden mi şikayetçi olayım yoksa direk şu şu kişilerden mi diye konuş.
ben kendi belgelerimi alırken bu şikayet lafını açınca sihirli degnek degmişcesine, dekontlarımı ve 1 senelik hesap dokumumu de aldım. gerci dedigim gibi yapı kredi ama garanti nin de şikayet mekanizması aynı ciddiyettedir herhal bu kadar korktuklarına göre şikayet edilmekten.
merope
ROGER WATERS

New postby munu » Thu Sep 18, 2008 6:54 am

@merope

Dun gece aradım fakat haklı musteri hatti 9-18 arasi calistigi icin sikayet edemedim. Biraz once de bizim muhasebe mudurune anlattim ve subeden birkac kisiyi aradi ve hallettik! Ben 4 gundur bosuna kafayi patlatiyormusum. Onlara hazirladigim tabloyu (fon hareketlerimi , fonlarin gunluk ve toplam degerlerini YTL ve bugunun kuru ile GBP gosteren) gonderdim. Simdi bos kisimlari dolduruyorlar. Gun icinde bana gonderecekler. Cok sukur :)
munu
ROBERT PLANT

New postby munu » Fri Sep 19, 2008 11:02 am

Merhaba arkadaslar,

Garanti Bankasinda Elma ya da fon hesabi olan arkadaslara kolaylik olsun diye yaziyorum. Daha once de bahsettigim gibi istenilen belgeyi almam ve onlari ikna etmem cok zor oldu. Ama sonucta sitenin English kismindan giris yapip ( http://www.garantibank.com/ ) Accounts / my account / investment fund
secildiginde oraya dokumunu istediginiz tarihi yazip fon hareketlerini gorebilirsiniz.

Ben bu hareketleri bir dokumana tablo halinde yapistirdim ve tablonun sag tarafina da diger istedigim basliklari ekledim. Liste asagidaki gibi oldu.

Date-Fund Type-Number-Unit Price-Amount-Transaction-Total Fund-Total Amount/YTL-Total Amount/GBP

Maalesef sitede fonlarin gunluk degerleri yok. Bu yuzden listeyi kendim tamamlayamadim ve listeyi onlara gonderdim ve onlar doldurdu. (Eger kabul etmezlerse size sadece gunluk fon degerlerini gondermelerini isteyebilirsiniz)

Belgenin sonunda da
YTL (TRY) / GBP = 0.428 date of 18 September 2008 – Garanti Bank

ibaresini ekledim. Onlar da bunu antetli kagida basip imzaladilar ve islem bitti.

Fon hesabi olan arkadaslar normal hesap dokumu yerine fon hareketlerini bu sekilde verebilirler.

Kolay Gelsin
munu
ROBERT PLANT

New postby troja » Mon Oct 06, 2008 11:13 am

Merhaba Arkadaslar,

Ben de bu forumu okuduktan sonra basvurmaya karar verdim.

3 aylık surede min. 2800 gbp olmasına ragmen sadece bir kere 4 gun icin 1800 gbp gibi bir degerin olması sorun olur mu?

Gectigimiz bayramda yapıkredi de olan miktarı baska bir bankaya aktarmak icin hafta sonunu beklemem gerekti ve bu surede 2800 un altına dustu. 3 ay beklemem gerekir mi simdi acaba? Yoksa tolerans gosterilir mi?

Bir de farklı bankalardan toplam ekstre yi gostercegim ben bu sekilde olur sanırım degil mi? Tek bir bankada toplama gibi bir sart yoktur gibi me geliyor mantıken.

tsk ler simdiden.
troja

New postby baris » Mon Oct 06, 2008 12:25 pm

troja: farkli bankalardan olmasi sorun yaratmaz ama kurallar acik ve net. kanun esnetme ve yorumlama gibi bir sey britanyada mevcut degil. yani, kanun varsa tam uygulanir, yoksa yoktur, yorum yapilmaz.
bu sekilde basvurursan buyuk bir risk almis olursun.
bayramdan once 3 ay boyunca 2800 pound`un bankada durduysa o donemin ekstresiyle basvurabilirsin.
baris
ROGER WATERS

New postby olamalam » Mon Oct 06, 2008 1:01 pm

@baris

bayramdan once 3 ay boyunca 2800 pound`un bankada durduysa o donemin ekstresiyle basvurabilirsin.

verilecek belgelerdeki tarihlerin 7 günden eski olmaması gerekiyor.
olamalam

Londra yollari tastan...
olamalam
ROBERT PLANT

New postby baris » Mon Oct 06, 2008 3:20 pm

verilecek belgelerdeki tarihlerin 7 günden eski olmaması gerekiyor.

o zaman gecmis olsun :D
baris
ROGER WATERS

New postby troja » Tue Oct 07, 2008 6:26 am

Tesekkurler arkadaslar,

Saglık olsun zaten IELTS en yakın 8 kasım daymıs 2 ay daha bekleriz olmazsa acelemiz yok.

Ekstrelerin en gec bir hafta once oldugunu nerden ogrendiniz, yani demek istedigim boyle kapsamlı bir manuel var mı? ben sadece web sitelerindeki cheklist ve soru cevapların oldugu bir yer gorebildim.
troja

PreviousNext

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü