Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

Tier 2

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby bimplizkit » Tue Aug 04, 2009 11:29 am

mindbender sevindim gelismelere, umarim sirketin ikna edebilir bu nitelikte birini eu icinde bulamadik diye, gercekten zorlu bir surec ama son donemece gelmissin buradan sonrasi da hayirlisiyla hallolur insallah yakin zamanda.

Ingiltere'de yapacagimiz is shortage list'te ise bildigim kadariyla is ilani vermeye gerek yok degil mi? Ayrica anlamadigim bir konu da ben mesela 3d modelleme ve animasyon isiyle mesgulum, asil meslegim mimarlik. Ama yaptigim ise dair bir qualification belgesi sahibi degilim yani okulunu okumadim, bu konuda bir ispat/belge araniyor mu? Yoksa sirket ben bu adami bu alanda calistiracagim diyor ve is bitiyor mu?

Sevgiler, selamlar
bimplizkit

New postby mindbender » Sat Sep 19, 2009 9:27 pm

limpbizkit,

gec cevap icin kusura bakma yaz sezonu araya girince cevap yazamamisim, gozumden kacmis postun.

ingiltere'de yapacagin is shortage list'te ise ilan vermeye gerek yok, 3d modelleme ve animasyon konusunda ise (ki benim buraya gelme sebebimdir, burada o alanda calisma niyetiyle gelmistim ve okulunda okumaya baslamistim)
bu tip is alanlarinda genelde, buranin lisesine denk gelen bir alt sinir var yani turkiye'de devlet lise diplomasi aldiysan bu yeterli oluyor gibi, buna ek olarak bu alanda yeterli tecruben oldugunu gostermen biraz icap ediyor gibi (daha once calistigin sirketler vs gibi) tabii anladigim kadariyla bu konuda net bir bilgi istemiyorlar, bu biraz da is verenin zaten seni istemesiyle alakali netice olarak senin qualification'larini yeterli gormese sana sponsor olmak gibi kulfetli (goreceli olarak maliyetli) bir isin altina girmez.

onumuzde ki ay bu ilan verme hadisesi vs neticeye ericek ve basvurumu yapicam, o zaman daha net bir bilgi aktarabilirim saniyorum.

Bunun disinda homeoffice'in gecerli saydigi butun internet ilan sitelerinde 2-4 haftalik ilan ucreti 150 pound, bunu da (benimkini her ne kadar sirket odemis olsa da) ayri bir maliyet bilgisi olarak aktarayim.
mindbender
ROGER WATERS

New postby aise » Fri Dec 04, 2009 1:02 pm

Merhaba,

Tier 2 vizeli olarak çalışırken işten çıkartılırsak işveren home office'e bildiriyor. Home office bize bir mektup gönderiyor. 60 gün içinde yeni bir sponsorlu iş bul veya ülkene geri gön diye.

Buraya kadar doğru mu? Eğer doğru ise 60 günde yeni bir iş bulmak zor değil mi? İşveren hemen Home Office e bildiriyor mu? Bildirmezse ne oluyor?

Sizce Flex/Actionscript/Web developer olarak Tier 2 vizesi peşinden mi koşayım, yoksa Ankara antlaşması mı?

not. Türkiye'deyim. İngiltere turist vizem var.
aise

New postby mindbender » Sun Dec 06, 2009 2:49 pm

Tier1 tabii ki cok daha iyi olur eger sartlarin uyuyorsa.

Tier2' de 60 gunluk bir sure var mi bundan haberdar degilim, guide'lara bakmak lazim. Is verenin homeoffice'e haber vermesi gerekiyor ama herhalde bahsettigin sure is veren haberi verdikten sonra basliyodur.

Benim gordugum kadariyla Actionscript/web developer is acisindan bayaga iyi bir suru eleman ariyorlar piyasada, Tier2 cok kolay bir secenek olmayabiliyor Tier1`e gore.
mindbender
ROGER WATERS

New postby aise » Mon Dec 07, 2009 2:44 pm

Evet Tier1 i ben de isterdim. Ama 2 yılık mezunuyum. Yaş 29. Bu yaştan sonra değil İngiltere'ye cennete gideceksin deseler lisans+master ile uğraşamam :)

İngiltere'de çalışanları kolay işten çıkarabiliyorlar mı? 60 gün içinde yeni bir sponsorlu iş bulma zorunluluğu sakat geldi bana.

Hoş sanki İngiltere'de iş bulmuşum da çıkartılmayı dert ediyorum. meh..
aise

New postby mindbender » Tue Dec 08, 2009 1:32 pm

aise,
genel de ilk 6 ay deneme sureci oluyor ancak ekonomik kriz cikmazsa ve sende cok cok kotu bir performans gostermezsen isten cikarilma olucagini sanmiyorum, turkiye'ye kiyasla burasi daha guvenilir o baglamda.

Yazdiklarindan Ingiltere'de yasamadigini var sayiyorum, o yuzden sunu hatirlatmakta fayda var, eger az bulunan yetenek/bilgi/birikimin yoksa uzaktan sponsorluk bulmak zor ama imkansiz degil. Daha cok piyasa'nin durumu, is verenin genel olarak sponsorluk yapip yapmadigi ve senin yapcagin is alaninda avrupa veya ingiltere'den baska ayni kriterde eleman bulmanin zorlugu ile ilintili.

Sirketlerin sponsor olmak icin gectigi surec biraz mesakkatli o yuzden genel olarak surekliligi olan sekilde sponsorluk yapicak firmalar bu yola giriyor (atiyorum IT icin bir google,facebook ya da animasyon alaninda Framestore gibi buyuk firmalar).
mindbender
ROGER WATERS

New postby mindbender » Sat May 08, 2010 12:37 pm

Dil bilgisi hatalari icin pesinen ozur dileyerek :)

5 Hafta once basvurdugum Tier2 basvurum sonuclandi, 3 yillik calisma izni aldim. 5 hafta'nin 1 haftasi, ID card icin gerekli islemleri tamamlamamla gecti yani vize degerlendirmesi 4 hafta icinde sonuclandi diyebilirim.

Tier1 kriterlerinde ki degisikliklerden sonra, Tier2'nin onemi biraz daha artti gibi.

Basvurumda turkler icin indirimli fiyat olan ~450 pound'u odedim, is verenime de maliyetim ~400-500 pound gibi bir rakam oldu.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta, her sirket sponsorluk yapamiyor, oncelikle sirketin bir lisans basvurusu yapmasi ve gerekli kriterleri yerine getirip bu lisansi almasi gerekiyor ondan sonra size online bir sertifika yaratip, sizinle ve calisacaginiz pozisyonla ilgili bilgileri buraya yazip bir sertifika olusturuyor ve bunun numarasini size veriyor. Sizde form uzerinde bu numarayi belirtip, kisisel bilgilerinizi dolduruyorsunuz.

Maintenance Fund icin hesabimda 3 ay suresince 2000 pound ile 900 pound arasinda bir para akisi gosterdim (Minimum korumaniz gereken rakam 800 pound)

Universite diplomami gelecek ay alcagim icin :) lise diplomami, universite transcriptim ve ogrenci belgemi de eklemistim oradan bir puan kapabilirim belki diye dusunerek ancak puanlamaya nedense lise diplomam dahil katilmamis bunun sebebini tam anliyamadim cunku lise diplomasinin GCS A level'a denk oldugunu dusunuyordum ancak home office web sitesinde ki point based calculator da lise diplomasini sectiginizde okul secenekleri geliyor ve burada lise yerine universite isimleri cikiyor dolayisiyla ya sistemlerinde uzun suredir boyle bir problem var ya da lise diplomamizi A level olarak gecerli gormuyorlar (universiteler ogrenci kabul ederken bu bir sorun olmasa da, burada liselerin 4 yillik olmasindan kaynakli bir durum olabilir) ancak netice olarak ingiltere'de bir universiteden mezun olmama 1 ay kalmis olmasina ragmen boyle bir netice ortaya cikti, neyse ki toplam puanlama da bu bir problem teskil etmedi.

Tier2'nin onem kazanmasi ve temelde is veren tarafindan yurutulmesi gereken bir surec oldugu goz onune alininca, en buyuk problem bir sponsor bulmaktan geciyor. Bunun icin kolay bir yol yok ancak home office sponsorluk lisansi verdigi firmalari yayinladigi bir PDF dosyasi var, bu dosya uzerinden is basvurusu yaparken capraz referanslama yaparak is basvurusu yaptiginiz firmanin sponsorluk lisansi olup olmadigini gormeniz mumkun, sirketlerin lisans alma sureci cok zor bir surec olmamakla birlikte, is verenin tanimadigi bir aday icin sifirdan yapicagi bir durum degil. O yuzden bu liste de mevcut olan bir firmaya is basvurusu yapmanizin buyuk avantaji olucagini dusunuyorum.

Sponsorluk sisteminde uzun yillardir sirketin bir ilan verip, avrupa ya da uk icinden eleman bulamadigini kanitlamasi isteniyordu, bu sene buna ek olarak sirketin bir de jobcentre'da ilan verme zorunlulugu sarti getirildi (jobcentre, ingiltere icinde is ve isci bulma kurumu gibi bir hizmet), sponsorluk konusunda en cok kafa karistiran konulardan biri bu ilan verme hadisesi. Kurallar, ilan verdikten sonra basvurulari inceleyip, mulakat yapmaniz ve neden UK/EU icindeki adaylardan birini ise almadiginizi belirtmenizi istiyor ancak bu sponsorluk surecinde ayrintili olarak belirtilen bir surec degil, sistem guvene dayaniyor ve sizden bu islettiginiz surecle ilgili belgeleri korumaniz, rastgele veya suphe durumunda bir gorevlinin gelip sirkette bunun kontrolunu yapmasina dayaniyor. Burada problem, sirketin hic bir sekilde ise almayacagi insanlarla iletisime gecmesi ve mulakat yapmak istememesi. Ancak mulakat bir zorunluluk degil, sponsorluk sertifikasi olusturulurken, 10 kisi basvurdu bu adaylar aradigimiz kriterlere uymuyordu demek yeterli oldu. Bu ilan ve CV'lerinde dijital kopyasini tutmakla yukumlu sponsor sirket.

Bu konuda aklima gelen kritik noktalar bunlar, malesef bu konuda internette fazla bir bilgi yok bu yuzden bu sureci bastan sona kendim arastirip cozmek durumunda kaldim.

Bu demek oluyorki, homeoffice'in sundugu dokumanlarda gerekli olan butun bilgiler mevcut, amacim burada sadece bizim tarafimizdan anlasilmasi guc ya da beklentinin ne olcagi konularina aciklik getirmekti, umarim faydasi olur.
mindbender
ROGER WATERS

New postby rambo » Sat May 08, 2010 3:40 pm

gecmis olsun, is iyice zivanadan cikmis..
sene 2006, work permit(suanki tier2) 20 gun icerisinde almistim kapi gibi 5 senelik.
rambo
ROBERT PLANT

New postby harun » Mon Jun 07, 2010 12:20 pm

mindbender in soyledikleri asagi yukari bilinmesi gereken herseyi ortaya koyuyor.

Buna ek olara tier2 icin maintenance&funds gereksimini isveren sirket de karsilayabiliyor. Basvuruyla beraber submit edilen appendix de bununla ilgili opsiyon bulunuyor.

Bir de Turkiye den basvurularda ortalama bir haftada sonuc alinabiliyor.
mindbender senin basvuru suresi neden bu kadar uzun surmus onu anlayamadim yalniz, ben Istanbul dan Nisan basinda basvurmustum ve 5 is gununde sonuclanmisti.
harun

New postby vamosbien » Mon Jun 07, 2010 9:50 pm

benim basvuru da turkiyeden idi ve work permit'in gelmesi 3-4 ayi bulmustu..2008 agustos-kasim arasi..yigilma varmis dedilerdi home ofiste..
5 yillik benimkisi de..
vamosbien
ROBERT PLANT

New postby Haemoglobin » Mon Jun 21, 2010 12:36 pm

mindbender,

sponsorluk lisansı verlen şirketlerin bulunduğu pdf'yi nereden bulabiliriz?

Ben inşaat mühendisiyim. Bu seneki shortage listede de inşaat mühendisliği bulunuyor. Tam olarak, başvuran şirket açısından avantajı nedir, sadece ilan vermemek mi?

Teşekkürler.
Haemoglobin

New postby mindbender » Tue Jun 22, 2010 10:02 pm

Haemoglobin,

adres malesef elimin altinda yok, homeoffice'in sayfasindan biraz kurcalayip araman lazim, eger bulamazsan tekrar haber ver tekrar bakarim ancak bende her seferinde bir 15 dakika harciyordum dosyayi bulmak icin.

Shortage'de olmasinin avantaji, sirketin ilan vermemesi hem jobcentre'da hemde ona ek olarak gazete vs de ilan verip o bekleme suresini es gecebiliyor, ustune ilan verdikten sonra diger basvurulari vs degerlendirmek bunlari kayit altina almak gibi bir durumdan kurtuluyor. Bununla birlikte senin acindan red alma ihtimalin azaliyor (ben hic duymadim red alan ya) bu anlamda ilk aklima gelenler bunlar.

edit:
Linki buldum, ancak buraya koymak uygun olur olmaz bilemedigim icin

google'da "register of sponsors" aratip cikan ilk sonuca basarsaniz, sag taraftaki ilk PDF linki aradiginiz dokuman.
mindbender
ROGER WATERS

New postby tissue » Fri Nov 26, 2010 10:11 am

Çok acemice oalcak sorularım şimdiden çokca özür fakat. İngiltereye yeni gelcek biri olarak bir kaç şey danışmak istemiştim.

Öncelikle detayları belirteyim. Bir proje altında Burslu doktora için ingiltere de bulunacağım. Aylık ücretden vergiler saglık sigortaları gibi ayrıtılar kesilmekte. Bunlar askerlik için gecerli mi? yani ingilterede calısmıs sayılıyor muyum?

Son olarak ise vize çeşitlerinin askerliğe etkisi var mı? yani tier 4 oaln calısmıs sayılmaz gibi?
Yukarıda belirttiğim durumda calıscak birinin (vergi ve saglık sigortası kesintisi) Tier 4 general student, Tier 2 skilled worker, Tier 5 temporary worker yada tier 1 vizelerinden hangisine sahip olması daha avantajlı askerlik için. Hani tier 4 vizesi alırsam ögrenci statüsünde olup calısan statüsünde olmayacakmıyım?

Bu vizelrin içinde ingilterede daha avantajlı olanı hangisi kısacası. yani saygınlıgı olan fln var mı?

Çokça teşekkürler.
tissue

New postby tissue » Fri Nov 26, 2010 10:30 am

Daha dogrusu arastırmalarım sonucu Tier 2 nin daha mantıklı oldugu görülüyor sanki. Çünkü tier 5tw en fazla 2 yıllık vize veriyor. Malum tier 4 general student alındıgında ordaki haklarda kısıtlamlar olabiliyormus. Tier 2 skilled worker kalıyor geriye. Fakat o kada çok değişim olmuski. Hatta snırım ayın 29un ingilizce sınavı gibi bir kıstasda gelecek. Şu an Üniversite vize için belgleri hazırlamkta. benim ögrenmek istediğim yanbcı dil skorunu tier1 de oldugu gibi tier2 de de zorunlu mu oldugu. Yabancı diilimi alabilirim 1 yıl içinde iddasında bulunarak sartlı tier 2 alabilir miyim. Bu arada master diplomasıan sahibim.

kafanız cok bulandırdım biliyorum ama inanın bu aralar şartları oldukca değiştirmişler ve sanırım giderek zorlastırmaktalar.

Teşekkürler şimdiden.
tissue

New postby HSAG1D » Fri Nov 26, 2010 1:47 pm

@tissue, askerlik icin gelir vergisi oduyor olman yeterli, vize cesidi konusunda bir fark yok. tier 1'in tier 2'ya avantaji isverenden bagimsiz olman, istedigin zaman gidip baska bir arayabilmen. tier 2'da isveren isine son verirse veya sen istifa edersen, ya ulkeyi terk etmen ya da sana sponsor olup is verecek yeni bi isveren bulman gerekiyor.
HSAG1D
ROBERT PLANT

PreviousNext

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü