Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

Tier 2

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby mindbender » Fri Oct 03, 2008 3:03 pm

Arkadaslar, yakin bu bir iki hafta icinde Tier 2 basvuru mu yapicam, guidance`i asagi yukari okudum ancak sizin tecrube ettiginiz/duydugunuz bir puf noktasi varsa belirtirseniz sevinirim.
mindbender
ROGER WATERS

New postby hcho » Fri Oct 03, 2008 3:08 pm

Tier 2 ya da eski adi ile "work permit" sponsorlu bir vize turu oldugu icin basvuruyu sirketinin yapmasi gerekiyor diye biliyorum, yaniliyor muyum? Sirketler de bu konuda uzmanlasmis danismanlik sirketlerine devreder genelde.
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby mindbender » Fri Oct 03, 2008 3:38 pm

@hcho
Basvuruyu sirketin yapmasi gerekiyor ama katakulliyi kendin ayarlaman gerekiyor :D

Ilk etapta eger UK'de shortage durumunda olmayan bir is alaniysa, internet uzerinden ilan verilip en az 1 hafta olmak suretiyle (diger mecralarda bu 4 hafta) gelen diger CV leri eleme yapip neden UK sinirlari dahilinden adam almak yerine bu adam icin work-permit almak istediginiz acikliyorsunuz formda.

Ben work-permit, Tier2 olarak degismeden basvuru mu yapmayi planliyorum, herhangi bir avantaj/dezavantaj goremedim ikisi arasinda ancak atladigimiz bir nokta olabilir diye bilindik yontem ile halletmeye caba sarfediyorum.

Guidance`in onemli kisimlarinin altinin cizilmesi ve formun bir orneginin doldurulup patrona sunulmasi, verilecek ilanin bir orneginin hazirlanip patrona sunulmasi disinda dikkat edilmesi gereken baska bir sey ?

Bir de UK icinde olanlar icin karisik bir durum var, onu tam anliyamadim ulke disina cikip tekrar entry clearance mi almak gerekiyor gibi Visa / Work Permit Switching isleri de ayri bir konu, yine bu konuda bir fikri olan?
mindbender
ROGER WATERS

New postby davsan » Sun Oct 05, 2008 1:05 am

ben de ogrenci vizesiyle burdaydim, sonra work permit'e dondum, sonra da hsmp.

work permit icin ben pasaportumu vermek disinda hicbir sey yapmamistim. her seyi sirket ayarlamisti- ama evet, 4 hafta ilan verdiler, interview'ler falan...

benim workpermit'im ciktiginda sirkete haber gelmisti, beni tr'ye yollamislardi ve workpermit'imin basili oldugu pasaportumu ankara'dan, ingiliz konsosloslugundan almistim. oylece giris yapmak disinda hicbir sey yapmam gerekmemisti. bu olay 2006 Kasim tarihlidir bu arada. o gunden beri bir seyler degisti mi, bilmiyorum...
davsan
BAŞKAN

New postby baris » Sun Oct 05, 2008 1:37 pm

mindbende: senin calisma iznin yok muydu? yoksa ben nickleri mi karistiriyorum?

eger karistirmiyorsam turk vatandaslari icin ayri bir vize soz konusu. asagidaki linten bulabilirsin.
okudugumu yanlis anlamadiysam tier2 icin sirketin sana minimum 23k bir kontrat sunmasi ve senin de bunu home office'e vermen yeterli. turkiyeye git-cik gibi seyler olmamasi lazim ama bu konu cok bakir bir konu. misal, bizim sirket devamli is izni aliyor calisanlarina ama hic sormadim nasil yaptiklarini. admine belgelerini veriyor cocuklar, 1-2 ay sonra admin onlara pasaportlarini vizeli olarak geri veriyor.

http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/ukres ... hcitizens/
baris
ROGER WATERS

New postby yasartahir » Sun Oct 05, 2008 7:14 pm

merhabalar ,

eşim su an aupair vizesine sahip bir tanıdık aracılıgıyla şirket sahibi ingiliz olan bi yerde iş bulduk daha dogrusu ordan teklif geldi .

aupair vizesını değiştirmemiz için ne yapmamız lazım ? sanırım tier 1 e basvuramıyoruz ingilteredeyken . Tier 2 yani sponsorlu visa da ingilteredeyken basvuru yapabiliyorsunuz diye okudum . ayrıntılarını bilen var mı ? puanlama sistemi tier 2 de nasıl ? ingiliz işverenin neleri deklare etmesi gerekiyor ? home office e kanıt olarak olarak nelerin gosterilmesi gerekiyor ? vs ... 3 ay suremiz var bu işe basvurmak için ... konuyla ilgili ayrıntılı bilgiye nerden ulasırız ? bir avukat yararlı olurmu bu iş için ?

sanırım cok soru sordum ...

yardımlarınız için teşekkürler ...
yasartahir

New postby baris » Mon Oct 06, 2008 11:00 am

http://www.globalvisas.com/uk_immigrati ... rmits.html

sorularinizin yanitlari bu sayfada var.
baris
ROGER WATERS

New postby mindbender » Tue Oct 07, 2008 3:59 pm

@davsan
ogrenci vizen surerken mi calisma iznine basvurdun?
benim kafa mi karistiran konu, burada adamlarin sen full-time okul okuyorsun, biz sana part-time calisma izni vermisiz niye full-time istiyorsun/niye verelim tadinda bir sekilde yaklasma durumlari olur mu korkusu, zira onumuzdeki 2 yil okulum devam ediyor olucak.
Okudugum guide'lar da ise bu tip bir visa switching den hic bahsedilmemis, hep okulu bitirdigini vs var sayarak aciklama yapmislar o yuzden kafam karisti

@baris
ben full-time universitede okudugum icin, term date`leri disinda full-time diger zamanlar part-time calisabiliyorum dolayisi ile o surecte contractor vs olarak calisma sansim oldu simdi ki calistigim yer bana calisma izni konusunda yardimci olabilcegini soyledi ben de o dogrultuda asama kaydetmek istiyorum, buradaki gecen zamanimi askerlik ve indefinite leave to remain `e cevirmek icin simdiden baslatmayi istedim. Yoksa okul bitince IGS ve onun dogrultusunda HSMP alma planim vardi..
mindbender
ROGER WATERS

New postby mindbender » Tue Oct 07, 2008 4:08 pm

@baris
bu turk vatandaslarina sunulan hak durumu biraz kafa karistirici, tier2 icin o mevcut is alaninin avrupa,UK sinirlari icinde ayni capta adam bulamadigini ilan vererek ispat etmen gerekiyor vs dolayisi ile bir prosedurden geciliyor az cok

turk vatandaslarina sunulan hak ise, burada yatirim vs yapicak adam icin self-employment imkani tanimasi gibi, yanlis mi anliyorum bilemiyorum ama bir sirkette permanent/sponsorlu olarak calisma imkani sagliyor gibi gozukmuyor
mindbender
ROGER WATERS

New postby mindbender » Tue Oct 07, 2008 4:19 pm

@yasartahir

Tier1 `e buradan da basvurabiliyor olmalisin bu konuda cok bilgim yok ama gerekli kistaslar saglaniyorsa olmamasi icin bir sebep yok gibi

Tier2 icin,
Shortage dedikleri bu ulkede acik olan bir meslek dali degilse (listeyi bulabilirsin internet sayfasinda)
market testing dedikleri bir olayi yapmak gerekiyor, sirket bir ilan veriyor verdigi ilan da gelen basvurulari degerlendiriyor ve bu basvurular ile geleni degilde niye seni almak istedigini aciklayici gecerli bir sebep sunmasi gerekiyor eger bunda bir sikinti yoksa asagi yukari bu vizeyi almak icin bir problem olmuyor, tabii sayfalarda bulabilcegin diger sartlarinda yerine gelmesi lazim.
mindbender
ROGER WATERS

New postby baris » Wed Oct 08, 2008 10:04 am

mindbender: Turk vatandaslari eger ingilterede calisiyorsa, calisma izinlerini istedikleri kadar uzatabiliyorlar. tier1 veya tier2 almalarina gerek yok.

"ECAA gives certain rights to citizens of Turkey who are already legally working in the United Kingdom"

"If you are a Turkish citizen legally employed in the United Kingdom because you have a visa that gives you permission to work, you may:"

diye devam ediyor acikliyor. ama bir puf noktasi var;

"You will not be able to apply for permission to stay here permanently (known as 'indefinite leave to remain')."

yani Turksen ve calisiyorsan kimse seni Turkiyeye geri yollayamiyor.
Tabi omur boyu vize alip sikinti cekmiyim diyorsak tier2 almakta fayda var. Zira bu vize turunu almak icin 23k bir maasimizin olmasi yeterli.
Su anda calistigin sirkette shortage olup olmadiginin cok onemli olmamasi lazim. O sirkete lazimsin ki calistiriyorlar seni :)

not: bana bakmayin, benim tuzum kuru. ilk siradan shortage varmis benim meslekte :D
ayrica shortage var ise sirketin ilan vermesine, eleman aramasina gerek yok.
baris
ROGER WATERS

New postby mindbender » Wed Oct 08, 2008 10:20 pm

@baris

evet onu okudum ancak o, daha oncesinde calisma iznin olmasi durumunda alinabilen turden bir vize anladigim kadariyla. Bana simdi ogrenci vizesinden gecis yaptirmazlar oraya zaten anlami da yok ILR alamadiktan sonra.

Alanim shortage'a dahil degil, shortage olmadigi icin marketting test dedikleri ilan verme hadisesinden gecmemiz gerekiyor yapacak bisi yok :)
Baslasin bakalim Tier2 maceramiz.
mindbender
ROGER WATERS

New postby yasartahir » Sun Oct 12, 2008 8:22 pm

Arkadaslar Tier 2 vizesine basvuruda bulunurken faydalanabilecegimiz iyi bir danismalik sirketi bilen var mi?

Tesekkurler,herkese bol sanslar!...
yasartahir

New postby Haemoglobin » Fri Jan 09, 2009 9:56 am

Arkadaşlar,
benim work permit vizem vardı 4 ay kadar önce süresi bitti.
Uzatmak için ilk başta yapılanlardan farklı bir yol var mı?
Yoksa aynı prosedürü yerine mi getireceğim?

Teşekkürler.
Haemoglobin

New postby mindbender » Sun Jan 11, 2009 9:52 pm

Haemoglobin, guidance da bununla ilgili aciklama var
mindbender
ROGER WATERS

Next

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü