Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

Tier 1 icin Ingilizce yeterlilik:TOEFL, IELTS, okuldan yazi?

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby erdalax » Wed Jan 14, 2009 6:46 pm

bir sinav deneyimi hikayesi de benden.

Sinava Eylul'de girdim. Belki lazim olur diye General degil Akademik olanina girdim. Internetten buldugum Cambridge'in setlerinden 1-2'de bulunan testlerden 6 tane reading, ve listening testini yaptim.

Sinavda ki readingler kitaptakilere es zorluktaydi. Konular zor ve agir olmasina ragmen sorularin cevaplari kolay bulunabiliyordu. Bu bolumle ilgili soyle bir ipucu verebilirim; paragraf eslestirme sorulari haric diger sorular ile cevaplar sirali bir sekilde ilerliyor, yani ilk sorunun cevabi metinde de ilk paragraflarda. Bu bilgi cevabini bulamayip geri dondugumuz sorularda cok isimize yariyor hangi paragrafa bakacagimi biliyoruz. Reading icin es-anlamli kelilmeleri bilmek onemli cunku soruda ki kilit kelime yerine bazen metinde bir es-anlamli kullanilmis olabiliyor.

listening kitaptakilerden daha kolaydi. Bence listening'te yapilmasi gereken sorulara bakiniz dendiginde sorulari okumak ve oradaki kilit kelimelerin altini cizmek. O kelimeleri cagristiran birsey duydugunuzda sorunun cevabi gelmis demektir. Bazen feyk atilan yerlerde mevcut dikkatli olmak gerek ornegin; soruda bir seyin birim fiyati sorulurken size onun 1/2birim fiyatini soyleyebiliyor, ya da sizin beklediginiz bir sayi varken, cevabi dogrudan degil daha once soyledigi bir sayiya referens vererek soyluyor; ornegin, bilet fiyati 10 lira ogrencilere %50 indirimli gibi.

Writing 1'de beklendigi gibi bir tabloyu yorumlamamizi, Writing 2'de ise Diesel fiyatlarinin artirilmasinin kuresel isinmayla mucadelede kullanilmasina nasil yaklastigimizi anlatmamizi istediler. Writinglerde gramer kurallarini bilmeniz, ve fikrinizi acikca tekrara dusmeden anlatabilmeniz lazim. cok kelime bilmek ve baglaclari kullanmak gerekli. Sinava girmeden once bu amacla writing yazmadim bir kac ornek okumustum. Gunluk hayatta surekli bilgisayarin sundugu nimetlerden yararlandigimizdan (spelling) cok typo yapmak mumkun.

Sinavin benim icin en zor kismi speaking kismi oldu. Gunluk hayatta ingilizce konusan biri olarak anlama ve konusma problemim olmamasina ragmen sinavin bu kisminin yapilis sekli nedeniyle zorlandim. gorevli, konusmayi kaydediyor ayrica tamamen bir robot edasiyla konusup hicbir tepki vermiyor (en azindan benim konustugum oyleydi) ve elindeki karttan standard sorulari soruyor, yani bir muhabbet degil soru cevap seklinde. ve sorularda daldan dala atliyor. Ornegin benden once Istanbulu ardindan evimi anlatmami istedi ardindan teknoloji hakkinda bir sey sordu pesinden bir alet icat edip bunu anlatmami istedi. yasli menopoz bir teyzeydi cok sikintili gecti. Kafa dengi biri gelirse daha kolay olabilir,

Sonuc olarak bence cok zor olmayan ve bir miktar calismakla yeterli puan alinabilecek bir sinav.

http://www.ielts-exam.net/ adresinde writing ornekleri var.
Reading ve listening icin Cambridge kitaplari da rapidshare'de mevcut. Speaking icin ise aklima herhangi bir calisma yontemi gelmiyor.
erdalax

New postby Sessizlik » Thu Jan 15, 2009 11:54 am

@erdalax

Cok tesekkurler...Bir sorum daha var sizlere:

1-) Ornegin, "undersea worlds" olmasi gereken bir cevaba "undersea world" gibi bir cevap verirsek, bu sorudan 0 puan mi almis oluyoruz?

Bu cok can sikici bir sey. Cunku bende kendimle benzer sektorde ki arkadaslarim gibi, sadece "reading" alaninda kendimizi istemeden egittik. Erdalax'in bahsettigi imla hatalarini bolca yapma egilimim var :)
Last edited by Sessizlik on Thu Jan 15, 2009 12:08 pm, edited 1 time in total.
Sessizlik

New postby Sessizlik » Thu Jan 15, 2009 12:08 pm

Bu arada şunu da söylemeyi çok isterim, değerlendirmelerin nasıl yapıldığını, puanlama sistemini bulamadım fakat, listening ve speaking bölümlerinin iki kısım için de aynı olduğunu biliyorum.

Bu yüzden, eğer reading kısmınıza güveniyorsanız, G.T. yerine A.T. almak bence daha mantıklı. Writing zaten yetenek, bu yetenek yoksa oturup ezberleyeceksiniz benim gibi. :) Parçalar geldiğinde kalıp kalıp cümleleri yazacaksınız. Başka bir alternatif yok. Ne düşünüyorsunuz?
Sessizlik

New postby erdalax » Thu Jan 15, 2009 12:20 pm

1-) Ornegin, "undersea worlds" olmasi gereken bir cevaba "undersea world" gibi bir cevap verirsek, bu sorudan 0 puan mi almis oluyoruz?

Sinav kitapciginda da yaziyormuydu tam olarak hatirlamiyorum ama Cambridge kitaplarinda (galiba cevap anahtari kisminda) o turden tekil/cogul, buyuk harf/kucuk harf farklarinin kabul edilip edilmeyecegi yaziyordu. o sebeple harf hatalarinin bazen 0 puan almaya neden olabilecegini dusunuyorum.
erdalax

New postby zerone » Thu Jan 15, 2009 7:23 pm

Sınavın birebir(format olarak) örneklerinin yanında sınav hakkında faydalı öneri ve tembihler veren dökümanlara da bir göz atılmasında fayda var. "101 Helpful Hints For IELTS" diye bir pdf okumuştum 13 Aralıkta sınava girmeden önce ve bayağı faydalı olduğunu söyleyebilirim. Bu sınav ingilizce kapasitesini ölçüyor fakat sınavın formatıyla ve sınav esnasında yararlı olabilecek ipuçlarıyla ilgili yeterli bilgiye sahip olunmadan kapasitenizin altında puan alabilirsiniz. Buna dikkat etmek gerek.

En çok speaking ve listening ten çekindiğim için sınavdan önce uzunca bir süre listening için bbc news izleyip (Nick Gowing ve Zeinab Badawi ile kanka olacak kadar :) ) skype'dan tanıştığım yabancı insanlarla speaking için alıştırma yaptım ve işe yaradı diyebilirim. Writing ve Reading'i nasıl olsa yaparım dedim ve kamillik yapıp bakmadım. Sınavdan önce "speaking ve listening'i umarım kurtarırım, nasıl olsa reading ve writing iyi gelir" diye düşünürken tam tersi oldu. Yani hints ve tips gibi dökümanlar işe yarıyor(pratik yapmak da.)

Diğer üçü hakkındaki tips ve hintslere bahsettiğim dökümandan erişilebilir ama speaking te kural basit: Göz teması kurarak, vücut dilini kullanarak hatta arada espri yaparak konuşmak lazım ve gözetmende "yeter bi sus da bir sonraki sorumu sorayım" şeklinde bir yüz ifadesi oluşuncaya kadar konuşmak ve konuşmak lazım. Fazlaca konuşmaktan bir zarar gelmedi bana. Ama konudan sapmayacak şekilde. Akıcılık, konuyla ilgililik, grammar, kelime haznesi ve telaffuza göre puanlanıyor. Girecek arkadaşlara başarılar
zerone

New postby Hamit Aktas » Thu Jan 29, 2009 3:39 pm

Arkadaşlar inanılmaz mutluyum sonunda 6.5 aldım.

İlk girdiğim zaman 6.0 almıştım burayı okuyanlar varsa yazmıştım hatta bu sefer sonunda 6.5 alabildim ve inanılmaz mutluyum.

Sonunda IELTS engelini aşmış oldum. Artık işlemlere başlıyabilirim.
Sınava 2 kere girdim birde fikriniz var mı ikinci seferde 6.5 almış olmamın red durumu getirebilir mi?
Hamit Aktas

New postby haphazard » Thu Jan 29, 2009 4:16 pm

Hamit Aktas, oncelikle tebrikler. Yersiz suphelere kapilmaya gerek yok. 6.5'u aldiktan sonra, Ingilizce ile ilgili bir red alman soz konusu degil.
haphazard
ROGER WATERS

New postby yasav » Sat Apr 25, 2009 8:48 am

Arkadaslar merhaba,

Dogu Akdeniz Elektrik-Elektronik mezunuyum. Ingilizce egitim gordum, fakat Dogu Akdeniz Points calculatorda gorulmuyor.

NARIC'e diploma compability ve language assessment basvurusu yaptim. Ayrica bir ingilizce sinavina girmem gerekli mi?

Ozellikle Kibris mezunu olupda, Tier 1 vize alan arkadaslar, yardimci olabilir misiniz?

Tesekkurler,

Melih
yasav

New postby eycu » Sat Apr 25, 2009 10:21 pm

@yasav

DAÜ mezunuyum. Başvuru öncesinde IELTS'e girdim.
IELTS sınav sonucu, NARIC'den aldığım yazı, diplomamın orjinali, denklik belgesinin tercümesi ve gerekli diğer belgeler (maaş vs.) ile başvurumu yapmıştım.
Nisan başında TIER1 aldım.

Darısı başına :)
eycu

New postby yasav » Sun Apr 26, 2009 1:53 pm

Eycu tesekkurler,

bende basvuruyu NARIC denkligini alir almaz yapmayi dusunuyordum ama IELTS sinavina gerek olmaz diye dusunuyordum, sonucta ingilizce okuduk o kadar. O zaman hemen IELTS basvurusu yapayim, en yakin 13 Haziran'da var...
yasav

New postby bacchus » Sun Jun 28, 2009 7:04 pm

IELTS Academic'ten Overall band score 6 elde ettim, bu benim hiç bir işime yaramaz mı? Tier1-Tier2 gibi başvurularda veya yüksek lisans başvurusunda.
bacchus

New postby valid » Sun Jun 28, 2009 8:30 pm

TIER1 icin kesin 6.5 almak zorundasin
Akademik olarak Turkiye'de universitelerde ise yariyabilir.
Universitelerin sitelerinden istenen puana bakman gerekli.
valid

New postby bacchus » Wed Jul 01, 2009 1:35 pm

Ielts skoruma itiraz etsem, yeniden gözden gecirme olayından sonra puanımda azalma olur mu? speaking ve writing kısımlarından sanki daha cok puan alabilirdim gibime geliyor o nedenle aldıgım 6 puan icime sinmedi, bir yerde okumustum eger sonuctan memnun degilseniz degerlendirmeye aliyoruz diye.
bacchus

New postby valid » Wed Jul 01, 2009 8:14 pm

edebilirsin tabi puaninin dusmesi bence cok dusuk bir ihtimal ama yukselmeside ayni oranda dusuk bir ihtimal. bence tekrar gir bende ilk 6 aldim daha sonra girdim 6.5 aldim..
alinir yani 6 aldiysan onuda alirsin hatta ikincisi baya korkutmusdu ama allahtan almisiz 6.5 vizeyide o sekilde aldik :)

biraz gayretle al gitsin :)

kolay gelsin...
valid

New postby deren » Sat Dec 05, 2009 1:57 pm

arkadaşlar ielts general traininge girmem gerekiyor ve özellikle writingden çekiniyorum writingi geliştirmek için bildiğiniz kitap ya da int.sitesi var mı
deren

PreviousNext

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü