Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

Tier 1 icin Ingilizce yeterlilik:TOEFL, IELTS, okuldan yazi?

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby king_lua » Tue Feb 09, 2010 1:01 pm

Merhaba arkadaşlar,

Boğaziçi'nde yüksek lisans yaptım. Forumda okuduğum kadarıyla IELTS'ye girmem gerektiği, yüksek lisansın kabul edilmediği yazıyordu. Fakat calculatorda Boğaziçi yüksek lisansı seçtiğimde İngilizce'den bana 10 puan verdi.

http://www.flickr.com/photos/47361671@N05/4342768061/

Kurallar vb mi değişti acaba? IELTS'ye başvurduktan 1.5 ay sonra girebiliyormuşuz ve ben o kadar beklemek istemiyorum.

Acaba sorun yaşar mıyım? Boğaziçinden öğretim dilinin İngilizce olduğuna ait bir belge alsam yeterli midir?

İyi Günler
king_lua

New postby mindbender » Tue Feb 09, 2010 11:46 pm

IELTS'e basvurduktan 1.5 ay sonra girme kismini anliyamadim, IELTS tarihleri belirlidir ve yer oldugu surece sinavda, girebilirsin. 3 yil once turkiye'de 2 hafta oncede ingiltere de girdigim icin bunu soyleyebiliyorum ancak turkiye'de sistem degistiyse (sanmiyorum) bilemiyorum. British council'a telefon acip sormakta yarar var.

Bunun disinda, elimde ki Tier2 basvuru formunda (tier1 icinde farkli olcagini sanmiyorum)

4 secenek var,
bunlarin icinde seni ilgilendiren 2 secenek soyle:
- English language test (IELTS)
- Degree taught in english

Degree taught in english kisminda,

- the points based calculator shows the degree was taught in english (sayfada universitenin ismi cikar ve oradan gorursun universiten/diploman gecerli mi ki benim gordugum cok turk universitesi vardi)

- eger o listede cikmiyorsa, UK NARIC den universitenin ingiltere universitesine denkligi

- Universite'den egitimin ingilizce verildigini gosteren bir yazi

Eger bu bilgiye ben basvuru formuna bakarak ulasabiliyorsam, eminim sende ulasabilirsin, kaldi ki bu Tier2 basvuru formu.
mindbender
ROGER WATERS

New postby merope » Wed Feb 10, 2010 6:16 am

mindbender, başvurduktan 1.5 ay sonra girebildigi dogru, benim de o şekilde oldu 2008 temmuzda girmiştim. bugun sınava girmeye karar verdin diyelim, 1 bucuk ay sonrasına gün seçebiliyorsun...
merope
ROGER WATERS

New postby 386-DX » Tue Apr 20, 2010 12:08 am

@king_lua

sorunuzun yanıtı şurada: http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/worki ... e/#header5
386-DX
ROBERT PLANT

New postby king_lua » Tue Apr 20, 2010 4:37 pm

Teşekkürler,
ama ne yazıkki 6 Nisanda kurallar değiştiği için puanım 70de kalıyor:(
king_lua

New postby Sessizlik » Sat Apr 24, 2010 4:25 pm

Arkadaşlar merhaba,

Ben de sınava girmiş ve geçmiş bulunmaktayım. Geçen sene denemiştim bir kere. 6.0 almıştım.
Öncelikle sınav biraz stresli olduğunu söylememe gerek yok herhalde :) Sınav hakkında geniş şeyler yazayım istedim.

Soru: Sınav çeşitleri nelerdir?

Cevap: Sınavın iki türlüsü var. General ve Academic olmak üzere. İngiltere'de çalışmak için General yeterli oluyor.

-----

Soru: Sınava çalışılmalı mı?

Eğer kendinize güveniyorsanız, bence bir kere sadece sınavın formatını öğrenebileceğiniz örnek sınavlara bakıp, bodoslama girmekte fayda var. :) Bence çoğumuz geçeriz bu sınavı. Ben kaldım o ayrı :) Çok heyecan yaptım, listening kısmında çuvalladım. 300 lira verip denemek bence çok daha makul. Günlerce çalışıp strese girip sonra üzülmektense bir kere hafif bir çalışma ile girmek en güzeli.

-----

Soru: Bu sınavların farkları nelerdir?

Cevap: http://www.britishcouncil.org/tr/turkey ... hat-is.htm

-----

Soru: Puanlama nasıl oluyor?

Cevap: http://ieltsmelbourne.com/ielts-band-score-calculator/

-----

Soru: Puanlama neden böyle?

Cevap: Herhangi bir kısımdan çok yüksek puan almak mümkün olmadığı için, bu yüzden diğer kısımlardan da vasat not almak gerekiyor. Sanıyorumki bunu hedefledikleri için böyle bir puanlama yapılıyor. Ama benim ev arkadaşım gibi 8 alırsınız listening kısmından, o zaman diğerlerinin pek önemi kalmıyor. Nasıl olsa 6'yı civarında diğerlerinden de alıyorsunuz.

-----

Soru: Puanlama nden böyle?

Cevap: Herhangi bir kısımdan çok yüksek puan almak mümkün olmadığı için, bu yüzden diğer kısımlardan da vasat not almak gerekiyor. Ama benim ev arkadaşım gibi 8 alırsınız listening kısmından, o zaman diğerlerinin pek önemi kalmıyor. Nasıl olsa 6'yı civarında diğerlerinden de alıyorsunuz.
-----

Sorular :

IELTS NEDİR?
ROAD TO IELTS ONLINE
SINAV TARİHLERİ
NASIL BAŞVURABİLİRİM?
SINAVDAN SONRA
TEST TRANSFER VE İPTAL İŞLEMLERİ
ÖZEL DURUMU OLAN ADAYLAR
BIZE ULAŞIN

Cevap: Soldaki menüden cevabını bulun.

http://www.britishcouncil.org/tr/turkey ... hat-is.htm

-----

Soru: Listening için nasıl çalışmalı?

Listening ilk test oluyor. Heyecan yaparsanız işiniz biter. Sorulara odaklanmak yerine konunun tamamını anlamaya çalışın. Yani konuşmadan istediğiniz kısmı çekeceğim diye uğraşırsınız, diğer konuları kaçırma olasılığınız yüksek. İlk denememde bu olumsuzlukları yaşamıştım. Çuvallamıştım. Konular genelde hepimizin bileceği günlük olaylar hakkında yoğunlaşıyor. Ben bu yüzden:

1) Hergün iş yerinde masaüstümün arka planı olarak BBC Live'i ayarladım. 2 hafta boyunca ortalama 4 saat dinledim.

http://www.atdhe.net/watch-bbc-news.php

2) Couples'ın ingiliz versiyonu izledim. Önce altyazısız izleyim sonra altyazılı izledim. Bu işlemi 5 dakikalık periyodlarla takip ettim. Bunun içinde KMplayer adlı programı kullandım. Bedavadır. ( Bu arada Couples mükkemmel bir dizidir. :) )

İlk notum 5'di. Şimdi 6.5 aldım. Hatta 7.5 bile alabilirdim eğer heyecanlanmasaydım.

-----

Soru: Listening kısmında dikkat edilmesi gereken şey nelerdir?

Cevap:

1) Sakın aradığınız kelimeye konsantre olmayın. O kelimeyi başka bir şekilde ifade edebilirler. Konuşmanın tamamına konsantre olun.
2) Konuşmaya takılı kalmayın. "Ne dedi lan buuuuu?" olabiliyor.... Olmasın.
3) Harita ile ilgili sorular olabilir. Bir harita verirler. Orada tarif ederler. Şuradayım, buradayım diye. Bu yüzden bir okulun bütün bölümlerini ezberleyin. Ben bilmiyordum, ilk sınavda çuvalladım.
4) Şaşırtmalı sorular kıyamet gibidir, dikkat edin. Örneğin:

a: Okula pazartesi mi gideceksin.
b: Hmmm, sanmıyorun. Sanırırım çarşambadan önce gideceğim.

5) Bazı kelimelerin yazılımına dikkat edin. Environment gibi öğrencilerin çoğunun yanlış yazabileceği şeyleri sıksıklıkla soruyorlar. Bunları her öğrenci çok iyi bilir.
6) Bazen de illa sorunun cevabı net olarak verilmez. Örneğin: Hangileri geziye getirelemez diye bir soru vardı. Sadece getirilmeyecekleri söylediler. Doğrudan getirelecek şeyleri söylemeyebilirler.

-----

Soru: Reading için nasıl çalışılmalı?

Cevap: Reading kısmı gerçekten gaddar bir kısım. 40 soruda 2 yanlış yaparsanız puanınız 8'e iniyor. Bu yüzden çok çok iyi konsantre olmalısınız. 4 parça çıkıyor. Son iki parça seçici. Son parçada, "TRUE","FALSE","NOT GIVEN" gibi seçeneklerden oluşan kısımda var. Gerçi 4 soru falan oluyor ama, malum bu kısımdan 6.5 almak farz oluyor. Benim için en kuvvetli kısmımdı. Önceden 7 almıştım, şimdi parçaları yetiştiremedim 6.5 aldım.

Çalışırken de mümkünse kelime ezberlenmeli. Bunun için çeşitli yöntemler var. Ben Toefl 400 diye bir kitapdan çalıştım. 2 haftada context içinde kullanımına dikkat ederek ezberledim. Kitabın pdf'i heryerde mevcut. :) Bu kitap harika bir kitap, parçaları mükemmel. Hayretle nasıl yazmışlar diye okuyorsunuz. Ben oradan birçok cümleyi kopyala yapıştır yapmak için hazırladım.

Bu siteden de ezberleme çalışması yapabilirsiniz. Çok faydalı olacaktır.

http://quizlet.com/subject/toefl%2520400/

-----

Soru: Reading için önemli noktalar?
Cevap: Bildiğiniz her türlü şeyi yokluyorlar. Sınav bu kısımda çok seçici. Parçada fiil halinde olan bir kelimeyi, isim halinde sorabilirler.

-----

Soru: Writing için nasıl çalışılmalı?

Cevap: Bu konuda hazırlık hocası deneyimli bir Hoca buldum. 3-4 hafta beraber çalıştık. Hoca çok makul bir ücret ile çalışıyor. Haftada 2 saat kendi yazdığım makaleler üzerinden geçtik. Epeyce şey öğrendim ondan.

a) 150 kelimelik kısımda, meğerse :) mümkün mertebe tasvir yapmak gerekiyormuş.
2) 250 kısımda, kuralları kullanmak gerekiyormuş. İlk sefer bilmediğim için düşük not almıştım.

Not: İstanbul'da olan arkadaşları Hocam'a yönlendirebilirim.

-----

Soru: Speaking için nasıl çalışılmalı?

Speaking'den çok korkmama rağmen önce 6.5 almıştım. Şimdi 7.0 aldım. İşin garibi ilki daha iyiydi. Nasıl çalıştığıma gelince, kız arkadaşım yabancı olduğu için son 7 aydır inanılmaz bir sıklıkla skype üzerinden görüşüyoruz. En güzel yöntem arkadaş bulmak olacaktır. Skype üzerinden de pratik yaparsanız çok rahatlarsınız. Bu arada skype bence en iyi iletişim aracı.

-----

Soru: Speaking için gelen kişiler nasıl?

Tam bir ingiliz asilzadesi :) ilk seferde bana bir bayan gelmişti, dünya şekeri bir hanımdı. İkinci sefer biraz ukala bir havası olan bir arkadaş geldi. Sesi çok net değildi. Yuvarlıyordu bazı kelimeleri. Ama ilk seferde çok daha süper bir bayan gelmişti. Pamuk gibi.

-----

Soru: Örnek sınavlara nereden ulaşabilirim?

Cevap: İnternette Ielts cambridge ve sonuna sihirli kelimeyi ekleyip aratırsanız, kıyamet gibi sonuç göreceksiniz.

-----

Soru: Grammer neden yok?

Cevap: Grammer kısmı sınavdan çıkarılı çok olmuş. Fakat şunu söyleyebilirim ki, reading parçalarını anlamak ve writing için kesinlikle çok iyi bilmek gerek. Ayrıca speaking kısmında da bayağı lazım olacaktır. Cambridge grammer kitabı var. Harika bir kitap. Bence satın bile alınabilir. Ama yine benzer sihirli kelimeler ile internette aramak bulmak için yeterli olacaktır.

-----

Soru: Ortalama tam olarak 6.5 olmalı mı?

Cevap: Hayır. 6 ile 6.5 arası olunca geçebiliyorsunuz. 6.25 ile geçen kişiler biliyorum.

Karınca karınca yazmak istedim. Sıkıntı olmasın istedim. İmla hatalarım için kusuruma bakmayın. Çok hızlı yazdım.

Selamlar
Sessizlik

New postby betibop » Thu Jun 17, 2010 1:25 pm

Selamlar,
5 gün önce Tier 1 e başvurdum. Sabancı Üniversitesi mezunuyum. Kendisi points calculatorda ingilizce yeterlilik için puan vermiyordu.Sabancıdan aldıgım ingilizce eğitim görmüştü yazısı, diploma ve transkriptimle basvurdum. Bugun vizem geldi. Kısacası eğer ingilizce eğitim gördüyseniz sınavla uğraşmamanızı tavsiye ederim.
betibop

New postby haphazard » Fri Jun 18, 2010 9:14 am

betibop,

yaniltici bir bilgi olabilir bu. Tier 1 dokumaninda points calculator'in dikkate alinmasi gerektigi soyleniyor. Belki sadece senin universitenin ingilizce yeterlilik seviyesi Tier 1'in kriterlerine uyuyordur ama baska bir universite icin gecersiz olabilir.
haphazard
ROGER WATERS

New postby betibop » Fri Jun 18, 2010 10:14 am

pek değil çünkü aynı şekilde bilgiden mezun bir arkadaşım da aldı. Şöyle ki eğer sizin üniversiteniz NARIC tarafından tanınıyorsa bu zaten o okulun güvenilirliği var demek oluyor. Ve o okul benim eğitim dilim ingilizcedir diye formal bir döküman verdiğinde sorun kalmıyor. Zaten başvuru formunda da bakarsanız bunun için ayrı bir bölüm var.

The points-based calculator shows the qualification is
equivalent to a United Kingdom degree but does not show
the qualification was taught in English (x)
in the relevant box to indicate what evidence has been supplied
Original degree certificate (X) Original academic transcript (X)
Put a cross (X) in the box to confirm you have included a letter from your university confirming that the degree was taught in English.

Şeklinde ilerleyince zaten tamamen kurallara uygun davranmış oluyorsun. Okula göre böyle bir ayrım söz konusu değil tamamen ingilizce eğitim alınmışsa.
betibop

New postby smish » Thu Jul 29, 2010 11:22 am

@betibop

Siz NARIC'e başvurdunuz mu Sabancı Üniversitesi için? NARIC den herhangi bir belgeyi vermeden mi vizenizi aldınız?

Şidmiden teşekkürler...
smish

New postby silvertr » Wed Sep 15, 2010 7:38 am

@Sesizlik güzel yazmışsın .. Bazı şeylerde aynı fikirde olmasamda genede iyiydi :)

hocanın bilgisini alabilirmiyim.. bende sınava giricem 1.5 ay sonra. listening reading iyide wiriting konusunda büyük endişelerim var :)
silvertr
ROBERT PLANT

New postby silvertr » Tue Sep 21, 2010 11:49 am

Selamlar Arkadaşlar;

IELTS için özel ögretmen tavsiyesi olan var mı ? Şöyle fiyat performans acısından :) 3 -4 writing dersi almak istemekteyim. Teşekkürler
silvertr
ROBERT PLANT

New postby silvertr » Mon Nov 22, 2010 11:30 am

yeniden selamlar :) IELTS sonucumu aldım bugun 7 ortalama almışım.. Allah bereket versin diyorum.. Neyse ben de nacizane deneyimlerimi paylasıyım.. Internette gırla kitap var .. Bir kaç test cozun ve girin direk sınava.. Ben writinge hic guvenmiyordum o yuzden 4 5 ders aldım Irlandalı bir hocadan .. ozelders sitesinden bulmuş idim.. Listeningde zaten ilk soruyu kaçırdım direk :% ama onemli olan cok uzulmeden konsantrasyonu kaybetmeyerek bir sonraki soruya gecebilmek gerekiyor.. Reading benim en kolay buldugum kısımdı.. Sorulardaki sadece 2 soxcuk yazın sadece 1 sozcuk yazın kısımlarına dikkat edin.. Rahat olun yaparsınız ;)
silvertr
ROBERT PLANT

New postby tete » Sat Dec 18, 2010 12:19 pm

Selam,
Beynim kisa devre olmak uzere, yakmadan size sormak istedim.
Degree taught in english kisminda daha once bachelor or above yaziyordu. Benim de ingilizce kismi icin pbs de taninan ve puan alabildigim bir master diplomam var.
Simdi formu yenilediler.
http://www.ukvisas.gov.uk/resources/en/ ... sappendix1
section 6 aciklamasinda su sekilde yaziyor ok fine..

"The degree must be deemed by UK NARIC to be equivalent to a UK Bachelors degree or above. See Tier 1 (General) Policy Guidance"
Ama alt kismini degistirmisler ve bachelor degreenden aldigini confirmetmeni istiyor.

"The points-based calculator shows the degree is equivalent to a UK bachelors degree and that the degree was taught in English to a
standard at level C1 of CEFR."

master artik gecerli degil mi ? bununla ilgili hic bir yazi bulamadim. 29 kasim2010 da spouse icin sadece bachelor gecerli gibi bir bilgi vardi.. bunu da ayrica aciklamadan general immigranta mi gecirdiler acep diyorum.

yorumu olan. ben mi okuyamiyorum demek istedigini yoksa adamlar iki satir arasinda conflicting bilgi mi veriyor. Not : pbs calculator hala puan veriyor ama cefr c1 level falan gibi birsey yazmiyor.
tete

New postby silvertr » Sat Dec 18, 2010 2:20 pm

point base calculator da master degreen de ingilizce için 10 puan alabiliyorsan sorun yok.
silvertr
ROBERT PLANT

Previous

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü