Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

Tier 1 icin Ingilizce yeterlilik:TOEFL, IELTS, okuldan yazi?

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby eycu » Thu Dec 04, 2008 5:56 pm

@Hamit Aktas

Henuz basvurumu yapmadim. Bir sikinti olacagina pek ihtimal vermiyorum.
eycu

New postby ilyada85 » Tue Dec 30, 2008 8:27 am

arkadaşlar lisansı türkçe eğitim veren bir üniv.okuyup yüksek lisans ingilizce eğitim veren bir okuldan mezun olduktan sonra tekrar toefl IELTS almaya gerek varmı ?
ilyada85

New postby Hamit Aktas » Sat Jan 03, 2009 11:36 pm

Evet var. Ilyada85

Lisans egitimi onemli...
If there is no pain then there is no gain!!!
Hamit Aktas

New postby itulu » Mon Jan 05, 2009 6:56 am

Selam;

Ben itu Bilgisayar müh mezunuyum, diplomamda %30 ingilizce yazıyor, itüde bir yıl hazırlık gördüm ve Proficiency sınavına girdim, bu sınavı vererek lisans eğitimine başladım. Tier 1 için ayrıca sınava girmerm gerekiyormu??

Biz hazırlıktayken, itünün sınavına denk olarak Toefle ve ielts sınavlarını gösteriyorlardı, aranızda itülü olupda tier 1 alanınız var mı aradaşlar??

Bilgiliencidiri mesajlarını için şimdiden teşekkkür ederim.

Sevgiler,
itulu

New postby Leon » Mon Jan 05, 2009 8:19 am

IELTS ya da TOEFL sinavina girmen gerekiyor.
IELTS'den en az 6.5, TOEFL'dan en az 110 istiyorlar.
Leon

New postby Hamit Aktas » Sun Jan 11, 2009 7:28 pm

Bu Cumartesi (17 Ocak) IETLS'e giriyorum, bu benim ikinci (second attempt) girisim.
Ilkinden 6.0 aldim su an bana 6.5 lazim...

Bu sefer calistim, gecmek lazim....

:)
Hamit Aktas

New postby Sessizlik » Mon Jan 12, 2009 12:28 pm

Hamit Bey, ilk sinavda writing parcalari nelerdi?

Dikkat edilmesi gereken seyler neler, bunlari da soylerseniz cok sevinirim.
Sessizlik

New postby merope » Mon Jan 12, 2009 12:53 pm

benim sınavdaki writing konusu şöyle bişeydi, günümüzde bilgi almanın/aramanın alternatifleri çogalıyor ve kitaplara basvurmak artık tercih edilmiyor, kutuphane/kitap dısı yontemleri tercih etmek konusundaki fikirleriniz ? (discuss demişti ona eminim..)

zaten ya agree/disagree ya da discussion tarzı oluyor writing ve internetten örnek aratıp bol bol yazarsanız sınavda önünüze gelen sorudaki konuyu daha evvel zaten yazmış veya kafa patlatmış oldugunuzdan mutlaka yazacak bişey bulursunuz..
merope
ROGER WATERS

New postby Sessizlik » Mon Jan 12, 2009 4:11 pm

@Merope

Cok tesekkurler. Hem de mail icin. :) Artik bu gorev bana devir olsun. Bugun listening kisimlarini da buldum.

Dun internette rapidshare altinda sinavin benzerlerini iceren bir set gecti, isteyen olursa paylasmak isterdim.

10 sinavdan olusuyor.

---

Bende kendi fikirlerimi soyleyeyim, reading kismi nispeten kolay. Yani 40 soruda 33 - 35 arasi dogru yapilabilir. Ben Bogazicinin dil sinavina girmistim, orada en ufak imla hatasinda cevabiniz gecersiz sayiliyordu. Burada da benzer bir uygulama vardir herhalde.

Beni korkutan aslinda listening, orada da once 10 - 15 kek soru geliyor. Sonra biraz agirlasiyor. En sonda da cikarim gerektiren sorular oluyor. Ornegin :

konusmanin basinda 3000 kelime olan makalede ki kelimenin, biraz konustuktan sonra 1000 artirildigindan bahsediyor. Bu sene ki kelime sayisi kactir gibisinden sorular var...

Writing icin bol bol calismali, hele okumasi iyi olup da, yazmasi kotu olanlar icin... @Sessizlik :P Yazariz gibi geliyor, fakat en ufak imla hatalari hanemize eksi puan :)

Bu konularla ilgili genis bir yazi yazacagim, ama once biraz calisayim. Fakat ingilizceniz iyiyse zorlanmadan gecersiniz diye dusunuyorum. Ama isimi gorecek kadar biliyorum, bir kac gun bakar girerim diyorsaniz uzulebilirsiniz. Ben biraz gec kaldim sanirim calismak icin :) Ama bakalim ne olacak gorecegiz.

Selamlar
Sessizlik

New postby mindbender » Mon Jan 12, 2009 9:56 pm

IELTS'de en zorlu kisim writing arkadaslar, ona agirlik vermenizi tavsiye ederim
mindbender
ROGER WATERS

New postby Hamit Aktas » Tue Jan 13, 2009 3:52 pm

@Sessizlik

Ben General Traininge girmiştim izlenimlerimi yazayım (Çalışmadan girdim birde soru seti bizi götürdü gibi.... :lol: )

İlk Letter yazıyorsun onda konu bir televizyon kanalına mektup yazmaktı. Mektupda işte gösterilen programlardan memnun olunup olunmadığı yazılmalı artı yeni fikirler vermen gerekiyordu.

İkincisi essay yazmak oradada günümüz insanları sizce giderek daha saygısız oluyorlar mıydı ? Katılıp katılmadığını soruyolardı artı örnekler vericekdin.

Dikkat edilmesi gereken şeyler,

Listening bölümün son kısmında 8-10 soruluk kısım için yani son yaklaşık 10 soru için daha az soruları okuma süresi var bu bölüm kaçırılmaması lazım ben İlk sınavda meğer sorular diğer sayfaya geçmiş haberim yok bölüm biticek sanıyordum. Listening dinlerken farkettim ki diğer bölümlere geçmiş yani son 10 soruya dikkat etmeli....

Ayrıca yine listeningde çoğu kez başıma geldi konuşanlar cevabı söyleyip sonra fikir değiştirip düzeltiyolar bunlarda iyi dinlenmeli yazdığınızı düzeltmelisiniz....

Reading evet çok basit ama çok dikkatli olmalı TRUE FALSE NOT GIVEN sorularında author's opioniona göre cevap vermeli yani kendi fikirinizle evet bu TRUE değil parçaya göre doğru mu veya NOT GIVEN mı bu söylenmeli (Bu da çok önemli!!!!)

Sorular readingde kolay deyip geçmemeli baya ince düşünmeli imla hatası kesin yapılmamalı özel isimleri felan büyük harfle yazmalı.

Verilen instructionların hepsi okunmalı nitekim bazı instructionlarda TRUE yerine sizin YES ya da FALSE yerine NO yazmanız istenebilir ve bu sebepten cevaplarınız yanlış sayılır.

Speaking bölümü için kesinlikle her soru için çok konuşulmalı hiç susmamalı detaylı konuşmak gerekir.

Writing konuları içinde minumun kelime sayısını kesinlikle geçmeli kısa writing yazmamalı net açık anlaşırlır bir yazı yazmalı.
Tavsiyem ikinci writing essay çok puan getirdiği için ondan başlanması daha sonra letter olan yazılmasıdır.
Last edited by Hamit Aktas on Tue Jan 13, 2009 9:47 pm, edited 1 time in total.
Hamit Aktas

New postby Sessizlik » Tue Jan 13, 2009 6:00 pm

Bekledigime yakin seyler soylediniz Hamit Bey, tesekkurler cevap icin.

Sanirim sizi gecen sefer uzen kisim Listening olmus. Acikcasi ben bu kisimdan acaip huylaniyorum =) 4,5 tane IELTSHELPNOW sitesinden listening dinledim, gercekten kendimi cok basarisiz hissettim.

Listening kismi ile ilgili dusunceleriniz nelerdir? Gercekten cok basit sorular mi? Yoksa direk kazik midir sorular ?

Birde Listening kismini cd'den falan mi dinliyoruz, yoksa buraya bagli birisi mi okuyor?

Selamlar
Sessizlik

New postby Hamit Aktas » Tue Jan 13, 2009 9:45 pm

@Sessizlik

Listening bolumu dikkat ve hiz gerektiriyor. Bence direkt internette buldugunuz IELTS test formatinda calisin mesela ben TOEFL listeningde 26/30 almisdim ama IELTSde kacirdik. 6 aldim, 6.5 lazim. Bence IELTS formatinda calismak gerekir.

Kulaklik olayi yok, benim giridgim yerde buyuk hoparlorler vardi ve herkeisn duyucagi kadar sesi acikti direkt CDyi koyuyolar sonra sen basliyorsun cevaplari yazmaya en sonunda 10dkka cevaplarini soru kagidina gecirmek kontrol icin zaman veriliyor.

Bakalim ben bu Cumartesi tekrar giriyorum gun yaklasti . Bu sefer alirim diye dusunuyorum hayirlisiyla....
Hamit Aktas

New postby merope » Wed Jan 14, 2009 1:34 pm

Listeningde kilit nokta "now you have some time to look at the questions" dendiginde soruları hızlıca okumak.
her soru grubundan evvel sorulara bakmak için kısa bir süre var. bunu iyi kullanmak lazım
merope
ROGER WATERS

New postby munu » Wed Jan 14, 2009 2:04 pm

@merope

Kesinlikle katılıyorum

Ayrıca kulaklık olayı olmadığı için iyi dinlemeye ve odaklanmaya dikkat edin. Ben nasıl olduysa dalıp gittiğimi ve bir bölümün tamamını kaçırdığımı hatırlıyorum. Moral bozukluğu yaşadım ama toparladım. Hic umidim olmamasına rağmen ortalamada 6,5 alabilmisim :)
munu
ROBERT PLANT

PreviousNext

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü