Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

İngiltere göçmen işçi girişini kısıtlayacak

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby munu » Mon Feb 23, 2009 2:42 pm

Daha bu sabah kısıtlama gelebilir diyordum bir arkadaşıma, şimdi de bunu gördüm

http://www.haberturk.com/ekonomi/haber/ ... yacak.aspx
munu
ROBERT PLANT

New postby Hamit Aktas » Mon Feb 23, 2009 3:38 pm

Bundan TIER1de etkileniyor mu acaba ?
Bu sistemi yapmalari acaba ne kadar zaman alir ?
Sonucda bu TIER1 daha yeni olan birsey HSMPden TIER1 oldu adamlar simdi tekrar mi degisikcekler. Hem Avustralyanin puan sistemi demisler ama ne varki hemen hemen benzer seyler ama belki su sekilde gerekli olan meslek dallarini alicaklarsa o sekilde bir duzenleme belki olabilir. TIER1de meslek sinirlamasi olmadigindan belki bunu degistirmek istemislerdir.
If there is no pain then there is no gain!!!
Hamit Aktas

New postby baris » Mon Feb 23, 2009 3:44 pm

BSc mezunlarina bir sey olacagini sanmiyorum. Burda BSc okuyanlara astronot gozuyle bakiyorlar. Herkes iktisatci, sanat yonetmeni, arkeolog vs
Eger bu zorluklardan muaf tutulacak meslek gruplarinda hata yaparlarsa issizligi azaltacaklarina katlarlar.
Eger ben burda olmasam, 1 mimar, 2 muhendis issiz kalir.
Gerci benim meslek tier2 listesinde mevcut, tuzum kuru :D
baris
ROGER WATERS

New postby Hamit Aktas » Mon Feb 23, 2009 3:47 pm

@Baris
:)

Evet TIER 1 icin meslek gruplari olusturabilirler, iyide olabilir.
Last edited by Hamit Aktas on Mon Feb 23, 2009 3:48 pm, edited 1 time in total.
If there is no pain then there is no gain!!!
Hamit Aktas

New postby 386-DX » Mon Feb 23, 2009 3:48 pm

Kriterleri biraz daha zorlaştırıyorlar sadece.

http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/sitec ... oughertest

Tier 1 için minimum eğitim master olacak ve minimum maaş kıstası biraz daha yükselecek. Tier 2 almak da iyice zorlaşacak.

Değişikliklerin 1 Nisan'dan itibaren uygulamaya koyulacağı söyleniyor. Yeni başvuracakların acele etmesi lazım sanırım bu durumda.

Şu eski HSMP mahkeme kararı dolayısıyla halihazırda İngiltere'de çalışanların ise bu değişikliklerden etkileneceğine pek ihtimal vermiyorum.
386-DX
ROBERT PLANT

New postby Leon » Mon Feb 23, 2009 4:22 pm

orda yillik en az 20 bin pound gelir diyor ama muhtemelen o rakam katsayisiz hali. yani tr icin o rakami 3.2 ye bolmek gerek. o da 6250 pound yapiyor, o da yaklasik 15500 ytl yapiyo, yani aylik 1300 ytl gibi bir sey. brut bi de bu.
Leon

New postby baris » Mon Feb 23, 2009 4:52 pm

386DX: aynen katiliyorum. kazanilan haklar korunacaktir. Yuksek lisanssiz HSMP alan adamin vizeyi uzatma ihtimali kalmiyor ortada.
Keza biz seneye zaten HSMP'ye basvuracagiz. Tier1 yok ki extension vizesini aliyim..
Bunlari kuyrugum tutustugu icin yazmiyorum cunku avrupa birligi vatandasligiyla da vize alabilecek durumdayim, ama;
Bu yapmaya calistiklari resmen milletin sempatisini kazanarak liberallere oy kazandirmaktir. "biz bos bos oturmuyoruz, obama harekete gecerse biz de geceriz" tadinda bir cikis olmus.
sanki buraya tier1 alip gelen adam hemen is bulup kral oluyormus gibi bir hava yaratiyorlar. biyerine baka baka ulkesine donen adam da bol bol vardir kanimca. yoksa da, kendi vatandaslarini biraz egitsinler, onlar da iyi yerlerde islere girsinler.

80 sonlarinda turkiyeye bulgaristandan gelenlere "hep onlar iyi islerde calisiyor, biz issiz kaldik" diyorlardi. Adamlar demekki senden daha cok hakediyor o isi.
O bulgaristan gocmenlerine sonradan is hayatinda rastladim. kafayi calistirma isinde hepimizi ayikliyorlardi.
baris
ROGER WATERS

New postby HSAG1D » Mon Feb 23, 2009 6:07 pm

Tier 1'daki degisiklikler:

1. Qualifications'dan puan alabilmek icin minimum MSc derecesi lazim. Qualifications'dan puan alamadan 75 puan gecilse de basvuru kabul edilmeyecek.
2. Previous Earning'ten puan alabilmek icin minimum £20,000 UK Equivalent gelir beyan etmek lazim. Previous Earning'sten puan alamadan 75 puan gecilse de basvuru kabul edilmeyecek.
3. Ayrica Migration Advisory Committee (MAC)'in yakin zamanda hazirlayacagi rapor dogrultusunda yeni kriterler konmasi soz konusu.
HSAG1D
ROBERT PLANT

New postby Gonzales » Mon Feb 23, 2009 6:45 pm

Asagida muhtemel yeni puanlama sistemindeki "Previous earning" ve "Education" section ait degerleri gorebilirsiniz.

Bu yeni puanlama siteminin gecerli olacagi gunden,Nisan seklinde dusunuluyormus, itibaren yapilan yeni Tier 1 basvurularini etkileyecegi bir gercek ama elinde mevcut Tier 1 (hsmp de Tier 1 extensiona girdigi icin hepsini Tier 1 semsiyesi altinda toplamak mumkun) izni tutanlari kapsayip kapsamayacagi muamma. Suanda zaten bir "British jobs for british workers" sloganidir gidiyor. Derin ekonomik kriz, resesyon, politik "Ali cengiz" oyunlari falan derken "Home office" boyle bir adaletsizligi ve salakligi yapar mi yapar.UK de mortage a girmis ,ev , araba almis ... insanlari dusunuyorum da bu sekilde bir salakliga imza atarlarsa, cikacak sallantiyi UK ekonomisi "Unskilled" british elemanlarla kaldiramaz.

Simdilik resmi bir sey yok ama ates olmayan yerden de duman cikmaz.

P.S. Arrica ese verilen dolayli calisma izni de ucuruluyormus

Kisisel dusuncem: Hali hazirda calisma iznini almislari etkilemez (etkilerse yargiya intikal eder Hsmp Jr. sonucu bile ictihat olarak alinbilir), ama Nisan-Hazirandan itibaren sadece isvicreli bilimadami tadinda yuksek ama pek bi yuksek nitelikli gocmenlere izin cikar.

Alinti
------------------------------
Previous earnings Points
£16,000 - £17,000 0
£18,000 - £19,999 0
£20,000 - £22,999 5
£23,000 - £25,999 10
£26,000 - £28,999 15
£29,000 - £31,999 20
£32,000 - £34,999 25
£35,000 - £39,999 30
£40,000 + 35

The points awarded for qualifications
The points awarded for qualifications are:
Qualifications Points
Phd 50
Master's 35
Bachelor's 0
Gonzales

New postby hcho » Tue Feb 24, 2009 3:49 pm

Bu HSMP- Tier 1 de Mazlum oldu, Birleşik Krallık ahalisinin canı sıkılınca basıyorlar tokadı. Metro bombalamasından sonra 4 seneden 5e çıkardılar, Glasgow hadisesindem sonra fiyatlarını arttırdılar, şimdi ekonomi limoni diye bu değişiklikler...

Sene de hepi topu 25 000 adam geliyor bu programla. AB çerçevesinde gelişlerine bir şey diyemedikleri insanların sayısı milyonu geçiyor. Kaldı ki işsizlik rakamlarının ana kütlesini oluşturan mavi yakalı işlere talip bu adamların çoğu. Bunlara yapabilecekleri bir şey yok, dostlar alışverişte görsün hesabı Tier 1'e yükleniyorlar.

Bu arada verilen hakkı geri alınmaza da pek güvenmeyin. Benim HSMP kitapçığımda 4 senenin sonucunda ILR alacağım açık bir şekilde yazılıydı. Geleli 4.5 sene oldu ILR falan yok. Uyduruk da olsa bir Maste sıkıştırmaya çalışın aklınızın rahat etmesi için.
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby baris » Tue Feb 24, 2009 4:28 pm

Euro/pound 0.9 olmusken kim ingiltereye gelmek ister ben onu da anlamadi. Zaten bir sey yapmasalar gocmen sayisi azalacaktir.
Turkiyede kalmis olsam ekonomik acidan cok daha iyi bir hayatim olacakti. Ekonomi boyle giderse askerligi yaptiktan sonra zaten kendim donerim. Ya da amerika/kanada/avustralya gibi bir ulkeye tasinirim.
Seneye gocmen sayisi azalirsa “bakin issizligin onune nasil gectik” diye aciklama da yapar bu adamlar.
Bu arada bu adamlar(brown ve setesi) tam 1 sene once euro/pound’u 75p yapalim da ingilteredeki ihracatcilar daha iyi is yapsin diyorlardi. 90p oldu hala bir iyilesme yok. Ana yurttaki manzaranin aynisi burda da olustu. “kontrolsuz ekonomi”
baris
ROGER WATERS

New postby coskan » Tue Feb 24, 2009 5:13 pm

rahatlatici bisiler soylemiyorsun ama sende hiko

demin uzatma basvurumu 6 ay oncesinden yaptim bunlarin degisikliklerinden korkuma umarim alirim yoksa tipis tipis ulkeye donme korkusuyla yasiycam stres altindayim
coskan

New postby Gonzales » Tue Feb 24, 2009 5:35 pm

Kesinlikle samar oglani olmus durumda. Her sene ismini , kosullarini , guideline ini degistiriyorsun ki; bu yeni basvurcak veya uzatmaya calisanlarin aklini karistiriyor.

2006 yilina kadar taban puan 65 idi .Sonrasinda bir pahali olan iyidir tarzina yakin bir yaklasim olan yuksek puan alani kadromuza katalim anlayisi ile 75'e cektiler ve "Extension" de bu taban puani kullanacaklarini beyan ettiler. Sonrasinda literature gecen Hsmp J.R. davasi ve onlari kapsamayacagina dair alinan bir makeme karari.

Ilgili yasal duzenlemelere kabaca baktigimda bu yonde tasarrufta bulunmalarina imkan veren ucu acik yasal duzenlemeler bulabilirler gibi geliyor (Reklamlarda hizli akan okunmaz kucuk yazilar gibi)

Resmi aciklamayi duymadan panik haline girmeye gerek yok . Ama bu saatten sonra master'a basvurmanin da pek anlami yok (en azindan Hsmp ile gelenler icin.Bir sene icinde vizelerin suresi dolacagi uzere. ayrica yanlis hatirlamiyorsam U.K. de tam zamanli yapilan masterlar anlamli bu baglamda)

Insan haklari, mantik,adalet, alinan haklar,"Biz U.K. home belledik, boyle biline" imzalari bir yanda dursun,Tatar Ramazan'daki "Cavus" un yanindaki yalaka elelmana verdigi ayar asil gercegi hatirlatiyor bana:
C:Cavus , YK:Yalaka
C: atalarımız viyana kapılarına nasıl dayanmışlar.
Yk:topunlan, tüfeğinlen...
C: ne şanı kahramanlığı..osmanoğlu kırk koca kazan kaynatmış.askerine yemek vermiş..anlayacağın lokma için lokma.her şeyin başı lokma...
- bilmiyorduk, sayende öğrenmiş olduk.
Gonzales

New postby blank » Mon Mar 16, 2009 6:45 pm

"Raise the qualifications and salary required for tier 1 of the PBS to a Master's degree and a minimum salary of £20,000." burdaki PBS ten kasıtları nedir?
Yüksek lisans öğrencisiyken başvuru olursa ne olabilir?

New postby Leon » Mon Mar 16, 2009 7:15 pm

PBS = points based system
yuksek lisans ogrencisiyken basvurursan bitir de gel derler heralde.
Leon

Next

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü