Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

ILR - Indefinite Leave to Remain

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby eguzel » Wed Apr 08, 2009 8:58 pm

kalamaria tebrikler darisi pasaportuna diyelim!!

sana sormak istedigim birsey var. ILR icin ulke disinda kalma suresi max ne kadar? butun giris cikislarini belgelemen gerekiyor mu? benim durumum soyle:2.5 yil work permit le kaldiktan sonra aralik ta turkiyeye dondum simdi tier1 ile tekrar giris yapacagim. 2.5 yil sonra ILR a basvurma hakkim var mi yok mu merak ediyorum. daha cok var gerci kanun bile degisebilir ama hazir bilgilerin sicakken sormak istedim;)

simdiden tesekkurler...
Last edited by Site Memuru on Wed Jun 30, 2021 4:12 pm, edited 2 times in total.
Reason: Moderasyon Notu: Arkadaslar tebrik konusu altinda ki sorularinizi bu yeni konuya tasidim. Tebrik konusu altinda soru sormamaya ozen gosterelim lutfen.
eguzel

New postby valid » Wed Apr 08, 2009 9:38 pm

kalamaria tebrikler.

+ ILR icin 5 yil kalmali deniyor ama bunun kesin suresi nedir? Yani ay olarak dusununce mesela 4 yil 11 ay diye okumusdum biryerde? Ama bazi business sebepler gosterirseniz bu aylarin telafisi olabiliyor diyede okumusdum.

Bu konularla ilgili net bilgi alacagimiz yabanci web siteleri biliyor musun ?
valid

New postby merope » Tue Apr 14, 2009 11:32 am

5 yıl kalmalı ve sanırım senede toplam 3 ay dısarıda kalma izni veriyordu diye hatırlıyorum, ama emin de degilim
merope
ROGER WATERS

New postby theK » Tue Apr 14, 2009 2:38 pm

Tier1 kurallarinda ILR icin "The applicant must have spent a continuous period of 5 years Lawfully in the UK"

http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/polic ... es/part6a/

Bide standart naturalisation kurallari var ordada 5 yilda 450 gunden fazla ve son 1 yilda 90 gunden fazla UK disinda kalinmicak diyor.

http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/briti ... uirements/
theK

New postby eguzel » Tue Apr 14, 2009 2:53 pm

link ler icin tesekkurler...cevabimi aldim
eguzel

New postby kalamaria » Thu May 21, 2009 6:30 pm

Biraz gec baktim bu mesajlara ,, tebrik edenlere tesekkurler,, bu arada theK link yollayarak sorulari cevaplamis :))

@valid >>burada yaptiginiz isten dolayi disari gitmisseniz anladigim kadariyla zaten buradaki calismanin parcasi olarak goruluyor o sure ..
ILR suresiyle ilgili her kafadan bir ses cikmis olan ve beni yoran kritik nokta su oldu>>> 4yil 11 ay hangi tarihte basliyor,, work permit ve calisma vizesi sahibi olarak UK ye giris yaptiginiz tarihten itibaren 'clock ticking' islemeye basliyor,,

@ eguzel >> ILR ile Tier1 ' i birlestiriyorlar mi ben emin degilim.. genelde hep kurallari bireyin aleyhine cevirme/ sil bastan yapma egilimi var ya,,ondan dolayi emin degilim.. ama theK nin yolladigi linklerden cevabi almissiniz anlasilan..
herkese kolay gelsin..
kalamaria
ANNIE LENNOX

New postby hcho » Mon Sep 28, 2009 11:59 am

Bu sabah itibari ile ILR'imi almis bulunuyorum. Darisi diger arkadaslarin basina.

Kucuk notlarimi geceyin, sorusu olan olursa da cevaplarim:

*Posta ile ya da Croydon'dan kisisel olarak basvurulabiliyor. Ilkinin hediyesi £750 ikinicisinin £920. Yanliz posta ile basvurunca pasaportun ne zaman geri gelecegi Allah kerim oluyor. Sitede 14 minimum 14 hafta diyor bu aralar.

*Kisisel basvuru icin randevu almak gerekiyor. Randevuyu da en erken 6 hafta sonraya veriyorlar.

*Son 3 ayin payslipleri ve banka kayitlari, pasaport, polis kaydi ve P60lari istediler benden. Ben yanimda ne var ne yoksa goturdum gerci.

*Genelde randevu 2.5 saat suruyor. Ilk yarim saatinde belgeleri alip, 2 saat sonra gelin alin diyorlar. Disari cikabiliyorsunuz o ara ama iceride de kantin var. Beni gonderdikten yarim saat sonra geri cagirip bilgisayar sistemimiz goctu, bugun halledemeyiz, sizi arariz deyip gonderdiler. Cok daralmadikca cikmayin disari yani.

*Bu sabah tekrar gidip pasaportu teslim aldim. Normalde ofis 8.00-16.00 arasi acik ama belge teslimini 9.00dan sonra yapiyorlar. Haybeye 1 saat bekledim. Benzer bir 2 gune yayilma durumu olursa aklinizda bulunsun.
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby larien » Mon Sep 28, 2009 1:08 pm

Merhaba,

Benim çok acilen öğrenmem gereken bir sorum var.

Ben Tier 1'a başvuru yapmak için tüm evraklarımı hazırladım. Yarın başvuru yapsam, 20 gün içerisinde de olumlu cevap gelirse Ekim 2009 itibariyle 3 senelik Tier 1 vizem olacak. Daha sonra 2 sene daha uzatılabiliyor. Ancak ben UK'e hemen gitmeyi düşünmüyorum. Mart 2010 gibi gitmeyi planlıyorum.

Vatandaşlık için 5 senelik süre UK e giriş yaptığım tarihten itibaren mi başlayacak? Vizemi aldığım tarihten bağımsız mı? Giriş yaptığım tarihte başlayacaksa benim Tier 1 ı iki senelik uzatmış halimle toplamda 5 sene çalışmam mümkün olmuyor. Ekim 2009 da vizeyi alıp Mart 2010 da gidersem, Mart 2015e kadar orada durmam için Tier 1'ı bir değil iki kere uzatmam gerekmez mi? Bu yapılabiliyor mu?

Cevaplarınız için şimdiden çok çok teşekkür ederim!
larien

New postby merope » Mon Sep 28, 2009 1:17 pm

heatrow havalimanındaki memurların şefi 2 kere uzatma yapılabildigini söylemişti..(vizeyi kontrol edenler)
merope
ROGER WATERS

New postby larien » Mon Sep 28, 2009 1:31 pm

Merope,
Çok teşekkür ederim!! Yazdığın pek çok şey sayesinde epey bilgi sahibi oldum!! Gerçekten teşekkürler bildiklerini paylaştığın için.

Peki vatandaşlık başvurusu yapabilmem için 5 senelik sürenin hangi tarihte başladığını biliyor musun acaba?

UK e giriş yapıp Home Office'e kayıt yaptırdığım gün mü başlıyor? Benim mantığıma göre öyle olmalı..
larien

New postby yatayzeka » Mon Sep 28, 2009 6:21 pm

@larien

UK ye giris yaptigin gun baslar. bir rivayete gore de polis kaydindan sonra baslayabilir. teorik olarak UK de yasal olarak 5 sene bulunma sarti var. polis kaydi buradaki "yasal" kelimesi icine tepistirilebilir:) dikkat etmek gerek. zaten girdikten sonra 1 hafta icinde polis kaydini yapman gerektigi icin kafaya takilacak bir fark olmaz.
yatayzeka

New postby larien » Fri Nov 13, 2009 9:50 pm

hcho,

Sen UK e en başta hangi vizeyle gitmiştin? Tier 1 mı? Onu iki kez mi uzattın 5 seneyi tamamlamak için?
larien

New postby hcho » Fri Nov 13, 2009 9:58 pm

HSMP idi o zaman. 1+3 seklinde verdiler. Ilk uzatmayi yaptim, ikinicisinin ortasinda iken ILR almak icin gerekli sureyi 4ten 5e cikardilar. 4. senenin sonunda 1 sene icin bir daha basvuru yapmak durumunda kaldim.

Sonradan gelen arkadaslar zaten toplam 5 senelik(2+3 mu simdi?) geldikleri icin benim yasadigim sikintiyi yasamayacaklardir.
Die Angst des Tormanns beim Elfmeter
hcho
BRUCE DICKINSON

New postby larien » Fri Nov 13, 2009 10:08 pm

3+2

Ben mesela şimdi yeni Tier 1 aldım, o 3 senelik. Ama 2 senelik uzatmam yetmeyecek 5 seneyi tamamlamak için. Çünkü bu aldığım ilk vize 28 Ekim 2009 da başlıyor. Ben bu ay gelsem polis kaydı yaptırsam ve ILR sürem başlamış olsa (polis kaydı yaptırdığın veya ülkeye giriş yaptığın tarihten itibaren 5 yıl değil mi?) Kasım 2012 de tekrar 2 senelik uzatsam yine de 5 sene kalmış olmama yetecek kadar süre olmuyor (Kasım da gelmiş olsam 1 ay eksik).Ya uzatmayı atıyorum 2sene 1ay falan yapıyorlar, ya da 5 sene dolmaya yakınken vizem bitmeden bir kez daha uzatmam gerekecek 1 ay için. Böyledir her halde ama ben de tam olarak emin değilim, o yüzden soruyorum.
larien

New postby valid » Fri Nov 13, 2009 10:46 pm

valla ILR aldikdan sonra aslinda 1 kere 2 kere uzatmanin zarari yok diye dusunuyorum.. sonucta iki kere uzatmanin olmasi bile bir avantaj olmayabilirdi bile... (gerci biraz masraf olucak ama...)
valid

Next

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü