Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

ILR - Indefinite Leave to Remain

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby acoupoly » Sun Oct 09, 2016 7:26 am

merope wrote:pardon ben sanirim yanlis anladim, ben basvuru sonucunuz geldi ama kartiniz gelmedi sandim.
Siz sanirim posta basvurusundan soz ediyorsunuz ben ise premium basvurudan :)
Postayla basvurduysaniz 1 ay cok normal degil mi? Insanlar 3-4 ay bekliyorlar sanirim

Pardon, ben de tam anlatamamışım sanırım. Beklediğim evrak postaneye götürüp parmak izimi vereceğim, fotoğrafımı çektirip harç yatıracağım evrak. Bir ay geçmesine rağmen hala elime ulaşmadı. Daha önceki başvurularda bu kadar sürmemişti diye hatırlıyorum ama 3 sene önceydi tabii. Şu aralar normal mi acaba bu durum merak ettim.
acoupoly

New postby celinex5 » Wed Jan 11, 2017 3:01 pm

Merhaba, Subat 2017'de ben ve esim Tier 1 uzerinden ILR basvurusunda bulunacagiz. Benzer tecrube yasamis arkadaslara sorularim::
1) Eskiden dependent icin ayri bir form dolduruluyordu. Simdi boyle bir form goremedim. Ikimiz icin tek bir SET(O) formu mu dolduracagiz?
2)Yine eskiden tier 1 basvuru formu yaninda her maddeyi ve dokuman standartlarini detayli anlatan bir guidance oluyordu. SETO icin verilen guidance dokumani bu anlamda ise yaramaz. Bildiginiz baska bir guidance dokumani var mi?
3)ILR basvurusunda lazim oldugu soylenen bazi efsane dokumanlar vardi. Hangileri gercekten gereklidir. Basvuru sahibi ve esinin ayni evde yasadigina dair 5 yillik adres kaniti, 5 yillik banka dokumu/payslip/p60, mortgage belgesi
4) Bebegimiz UK dogumlu ve Nisan 2018'e kadar Tier 1 dependent vizesi var. Planimiz esimle bana ILR alirken onu basvuruya dahil etmeyip, biz ILR aldiktan sonra direkt vatandaslik basvurmak (uk dogumlu ve anne/baba ILR sahibi cocuk vatandaslik hak eder kuralina dayanarak). Gormedigimiz bu duruma engel bir sorun var midir sizce?
Desteginize simdiden tesekkurler
celinex5

New postby merope » Wed Jan 11, 2017 3:11 pm

Celinex,
2-)ben 2016 haziranda ILr aldim, suna bakmistim: https://www.gov.uk/government/uploads/s ... neral_.pdf
3-) hicbir seyin 5 yillik dokumunu veya gecmisini vermedim
4-) Hayir ben de ogluma hic ILR almadan direkt vatandaslik basvurusu yaptim.
merope
ROGER WATERS

New postby Pars » Fri Sep 08, 2017 5:28 pm

Yakın zamanlarda ILR almış birileri var mı acaba? Başvuru hangi tarihteydi bilgi verebilirlerse sevinirim.
Pars

New postby zeugma » Sat Sep 09, 2017 6:34 am

En son 5 Kasim 2016 tarihinde basvuru yapan birisi aldigini paylasti. Baskalarida var. Suan sirayla gidiyorlarsa Kasim ayi basvurularina bakiyorlar. Sizin basvuru tarihi nedir notlarim arasina ekliyim? Ilerde insallah alinca tekrar sonucu paylasin tabi :)
zeugma

New postby liliesofthevalley » Mon Feb 05, 2018 4:03 pm

Görüştüğüm AA ile ilgilenen İngiliz bir avukat, ILR'nin AA için bu zamana kadar yanlış uygulandığını (1+3 yıl uyguamanın AA gereği normal ama ILR AA'da yer almıyormuş) ve Brexit nedeniyle bu yanlışın düzeltileceğini ve artık Brexit son tarih itibariyle (31/12/2020 - önerilen ama netleşmeyen) ILR konusunun AA'lılar için sorun olabileceğini belirtti. Son yorum...Bilginize.
liliesofthevalley

New postby esbr » Tue Feb 27, 2018 10:42 am

liliesofthevalley wrote:Görüştüğüm AA ile ilgilenen İngiliz bir avukat, ILR'nin AA için bu zamana kadar yanlış uygulandığını (1+3 yıl uyguamanın AA gereği normal ama ILR AA'da yer almıyormuş) ve Brexit nedeniyle bu yanlışın düzeltileceğini ve artık Brexit son tarih itibariyle (31/12/2020 - önerilen ama netleşmeyen) ILR konusunun AA'lılar için sorun olabileceğini belirtti. Son yorum...Bilginize.

Merhaba liliesofthevalley,

https://www.gov.uk/government/publicati ... s-guidance adresindeki dokumanda bu durum "Turkish nationals who have completed at least four years lawfully in the UK as a businessperson are entitled to apply for indefinite leave to remain to settle in the UK" olarak çok açık bir şekilde belirtilmiş. Avukat neye dayanarak bunun yanlış uygulandığını söylüyor, bununla ilgili birşey söyledi mi?
esbr

New postby Emre » Tue Feb 27, 2018 11:03 am

Ya bu avukatların havadan uydurdukları şeylere inanmayın. Anladık sözde dava falan takip ediyorlar. Ama akıllarınca fikir yürütüp daha ortada bir şey yokken atıp tutuyorlar. Dikkate almayınız. Brexit referendumu olduğunda da kimisi AA bitti artık diye reklam bile vermeye başlamıştı. Komik duruma düştüler sonra. 1.5 sene oldu AA hala devam ediyor. O yüzden bu boş konuşan avukatları dinlemeyin.

Home Office herhangi bir şey duyurmadıkça, yönetmelikte herhangi bir değişiklik yapmadıkça bu avukatlar ne derlerse desinler bir faydası yok. Kanunlar orada. Boş yapmasınlar.
Emre

New postby liliesofthevalley » Tue Feb 27, 2018 1:45 pm

Şu an ILR'yi belirttiğiniz websitesinde duyurdukları şekilde uygulamaları normal, ancak bunu nasıl uygulayacakları da (veya değiştirecekleri) onlara kalmış diye düşünüyorum. Avukatın söylediği ILR'nin AA'da yer almadığı ve bu nedenle yanlış uygulandığı -web sitesinde Home Office'in nasıl uyguladığı ile ilgili değil konu. Daha açık şekilde, AA'da iş kurma vizesinin yer aldığı ancak 4 yıldan sonra ILR verme şeklinde uygulamanın yer almadığı. Uygulama şekline kendileri karar veriyor.
Evet Brexit ile ilgili bir sürü konu belirsiz ama, Brexit ile AA'nın uygulama zorunluluğu kalkıyor. Dolayısıyla değil ILR, nasıl vize verecekleri, ILR'yi nasıl uygulayacakları da kendilerine kalmış. Bunu söylemeye getiriyordu avukat.
Söylenenlerin moral bozucu olduğu açık ancak Brexit sonrası AA vizesini veya benzerini nasıl uygulayacakları da kendilerinin karar vereceği acı bir gerçek olsa gerek.
liliesofthevalley

New postby esbr » Tue Feb 27, 2018 2:17 pm

liliesofthevalley wrote:Şu an ILR'yi belirttiğiniz websitesinde duyurdukları şekilde uygulamaları normal, ancak bunu nasıl uygulayacakları da (veya değiştirecekleri) onlara kalmış diye düşünüyorum. Avukatın söylediği ILR'nin AA'da yer almadığı ve bu nedenle yanlış uygulandığı -web sitesinde Home Office'in nasıl uyguladığı ile ilgili değil konu. Daha açık şekilde, AA'da iş kurma vizesinin yer aldığı ancak 4 yıldan sonra ILR verme şeklinde uygulamanın yer almadığı. Uygulama şekline kendileri karar veriyor.
Evet Brexit ile ilgili bir sürü konu belirsiz ama, Brexit ile AA'nın uygulama zorunluluğu kalkıyor. Dolayısıyla değil ILR, nasıl vize verecekleri, ILR'yi nasıl uygulayacakları da kendilerine kalmış. Bunu söylemeye getiriyordu avukat.
Söylenenlerin moral bozucu olduğu açık ancak Brexit sonrası AA vizesini veya benzerini nasıl uygulayacakları da kendilerinin karar vereceği acı bir gerçek olsa gerek.

Verdiğim web sitesinde home office'in ILR'yi nasıl uyguladığı yazmıyor, ankara anlaşmasının şartları yazıyor ve gayet açık bir şekilde ILR burada yer alıyor.
esbr

New postby liliesofthevalley » Tue Feb 27, 2018 4:19 pm

Web sitesindeki döküman tamamen UK HO tarafından üretilmiş ve AA'ya dayanan vizenin nasıl uygulanacağını anlatan bir uygulama kılavuzu, anlaşmanın kendisi değil. AA ise EC ile Türkiye arasında imzalanmış, sadece vize konularını kapsamayan çok uluslu bir anlaşma metni. Benim de anladığım, avukatında söylediği bu anlaşma metnin de ILR'nin olmadığı ama vize konusunun bir şekilde olduğu. Dolayısıyla en önemli konu UK, EC'den yani günümüzdeki hali EU'dan ayrılınca bu anlaşmanın hiçbir anlamı kalmayacağı. Umarım sizin için de netleşmiştir.

esbr wrote:
liliesofthevalley wrote:Şu an ILR'yi belirttiğiniz websitesinde duyurdukları şekilde uygulamaları normal, ancak bunu nasıl uygulayacakları da (veya değiştirecekleri) onlara kalmış diye düşünüyorum. Avukatın söylediği ILR'nin AA'da yer almadığı ve bu nedenle yanlış uygulandığı -web sitesinde Home Office'in nasıl uyguladığı ile ilgili değil konu. Daha açık şekilde, AA'da iş kurma vizesinin yer aldığı ancak 4 yıldan sonra ILR verme şeklinde uygulamanın yer almadığı. Uygulama şekline kendileri karar veriyor.

Verdiğim web sitesinde home office'in ILR'yi nasıl uyguladığı yazmıyor, ankara anlaşmasının şartları yazıyor ve gayet açık bir şekilde ILR burada yer alıyor.
liliesofthevalley

New postby Emre » Tue Feb 27, 2018 5:54 pm

Anlaşma elbet bir gün geçerliliğini yitirecek Brexit nedeniyle. Orası kesin diyebiliriz. Ancak şu anda kafa bulandırmanın, tarih vermenin vesaire anlamı yok. Şu haliyle AA vizesi olanlara ILR hakkı tanınmış. Moral bozucu olmasıyla falan alakalı değil. Avukatlar tarih verip konuşunca tepem atıyor. Aynı avukatlar Brexit günü de en geç Ekim ayında anlaşma bitecek diyorlardı. Onu tutturamadıklarında da, ILR başvurularının sonuçlanma süresindeki gecikmeler nedeniyle de AA bitti demeye başladılar. O da tutmadı. O yüzden her avukatın dediğini bu kadar ciddiye almayın.
Emre

New postby kismetseolsun » Fri Mar 16, 2018 8:03 pm

liliesofthevalley hakli cikti, malesef. Bugun itibariyle ILR artik mumkun degil, su anki AA hali ile... Diger immigration secenekleri ile yola devam edilebilir belki. ILR bitti 3 yillik uzatmalar geldi... Sad but true
kismetseolsun

New postby Emre » Sat Mar 17, 2018 1:52 pm

Twitter’da 4 asama seklinde durumumuzu aciklayacak sekilde attigim twitlere Jennifer Anderson cevap verdi. Home Office’in dedigine gore, ILR’ye basvurma hakki kaldirilmadi. Sadece basvuru sekli degistirilecek. Simdilik verdigi bilgi bu.

Paylasilan yazida ucretli olacagi anlasiliyor zaten. Ancak 4 sene mi olacak 5 sene mi olacak o daha belli degil.
Last edited by Emre on Sat Mar 17, 2018 6:35 pm, edited 1 time in total.
Emre

New postby zeugma » Sat Mar 17, 2018 5:44 pm

Neden bir anda daha detaylari bile belli degilken durdurma karari aliyorlar ki? Brexit sonrasi zaten parali yapacaklarini tahmin ediyordum ama bu Aydogdu davasini kullanip bir anda karar almalari cok ilginc sanki yangindan mal kurtarmaya calisiyorlar. Ayrica birileri o dava kararini 2 ay icinde kullanmalari gerekiyor yoksa kullanamazlar vs diyordu demek herkes atip tutuyor.
zeugma

PreviousNext

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü