Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

ILR - Indefinite Leave to Remain

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby haphazard » Mon Jan 21, 2013 11:15 am

Sahsen 4, 5 ay beklemektense 1 2 hafta beklemeyi tercih ederim. Ben de Croydon ofisinde 4 mart icin randevu aldim. Bakalim o gun de ters bi gun olucak mi. Daha hizli sonuc almak icin Birmingham yada Sheffield'e mi gitsek?
haphazard
ROGER WATERS

New postby HSAG1D » Mon Jan 21, 2013 12:46 pm

Posta ile basvurunun 4-5 ay oldugu bile degil, tamamen belirsiz bir surec. Su anda 6 ay suruyormus, tamamen keyfe keder.

Ben de 1 haftayi bulsa bile POE'nin kesinlikle daha mantikli oldugunu dusunuyorum, en azindan ayni gun olmasa bile kisa surede cozulecegi belli.

Bir de basvuru posta ile yapilsa bile, daha onceden biyometrik verilmediyse, POE'ye veyahut post office'e gidip biyometrik vermek gerekiyor zaten. dolayisiyla her halukarda en az yarim gun izin durumu var.
HSAG1D
ROBERT PLANT

New postby Homer » Mon Jan 21, 2013 12:50 pm

ILR icin 1-2 arkadasim basvurdu.. hepsine tam 6 ayda cevap geldi.

dediklerine gore 6 aydan uzun surerse bi enquiry falan yollayabilirsun.. oyuzden 6. ay dolana kadar bekliyolar herhalde..

POE tabi daha mantikli.
Homer

New postby rambo » Tue Jan 22, 2013 5:31 pm

Bugun aldik mektubu, ILR Granted. Bir haftaya gelir diyo Biometric Residence bakalim..

Gecmis olsun, bundan sonra basvuranlarada bol sans! (Eger PEO randevunuz ogleden sonra ise, buyuk bir ihtimal ile gecikebilir ayni bizim durum gibi, simdiden uyari)
rambo
ROBERT PLANT

New postby haphazard » Wed Jan 23, 2013 9:46 am

@rabo

Tebrikler! Hangi dokumanlari verdin tam olarak? Son 5 sene de ki p60'lari vs gercekten istiyorlar mi?
haphazard
ROGER WATERS

New postby 386-DX » Wed Jan 23, 2013 2:55 pm

Ben de bugün Croydon PEO'dan başvurdum. Yaşadığım macerayı hemen sıcağı sıcağına anlatayım.

Randevuyu teyit eden mail'de tembihlendiği üzere sabah randevu saatimden 30 dakika önce mekana gittim. (Bu mail'in çıktısını getirmeyi unutmayın; birkaç kez soruyorlar.) Binaya girişte havalimanı tarzı x-ray'li kemer çıkartmalı arama var. Önümde 7-8 kişi bekliyordu, çok bir kuyruk olmadı.

Girdikten sonra ilk olarak gişeye gidip ödemenizi yapıyorsunuz. UKBA'e debit kartla ödeme yapıp (bankaya haber verdiği halde) anti-fraud'a takılan ve en baştan tekrar başvurmak zorunda kalan birkaç kişiyi bizzat tanıdığım/bildiğim için bu riski almak istemedim. Onun yerine bankaya gidip £20 masraf ödeyerek "banker's draft" denen naneden aldım (0 dependent ile başvuran Türk vatandaşı için ücret an itibariyle £1239, payable to 'Home Office'). Nakit veya normal çekle ödeme seçeneği maalesef yok. Postal order ise çok masraflı. Ödeme prosedürleri başvuru kategorisi ve PEO'ya göre değişebiliyor; önceden incelemenizi tavsiye ederim.

Ödemeyi yaptıktan sonra ayrı bir salona geçip size verilen numaranın çağrılmasını bekliyorsunuz. Numaraları sırayla çağırmadıkları için boğuk ve kısık sesle yapılan kakofonik anonsları dikkatle dinlemek gerekiyor. Sıra gelince pasaportunuzu, başvuru formunuzu ve fotoğraflarınızı kabaca inceleyip başvurunuzu işleme alıyorlar.

Sonra biyometrik fişlenme için çağrılıyorsunuz. Parmak iziniz alınıyor, yakışıklı bir fotoğrafınız çekiliyor. 1) Daha önce hiç başka isimle başvuru yaptınız mı? ve 2) Daha önce bize UK'de veya yurt dışında yaptığınız bir başvurunuzda parmak izi verdiniz mi (+hangi yıl?) diye soruyorlar. İlk HSMP vizesine başvururken İstanbul'da parmak izi vermiştim, onu söyledim.

Sonra tekrar oturup numaranızın çağrılmasını bekliyorsunuz. Çağrılınca başvuru formunuzu, pasaportunuzu ve belgelerinizi alıyorlar (fotokopileri getirmeyi unutmayın).

Oturup biraz daha bekliyorsunuz. Sonra numaranızı tekrar çağırıyorlar ve diyorlar ki: "Belgeleriniz ve başvurunuz tamam, hiçbir sorun yok. Yalnız tamamen bizden kaynaklı bir durum nedeniyle gerekli kontrollerden birini şu an yapamıyoruz. Birkaç gün içinde pasaportunuzu, belgelerinizi ve başvuru sonucunu göndereceğiz. Bu arada bundan sonra artık police registration yaptırmanıza gerek yok. Şimdi eve gidip postacıyı bekleyin. Haydi selametle.."

Hepsi bu kadar. Mekanda toplam iki buçuk saat geçirdim.

Verdiğim belgeler şöyle:
- 12 aylık payslip'ler.
- 12 aylık bank statement'lar. (Normalde paper statement kullanmıyorum, Lloyds'un internet şubesinden order ettim, gelmesi bir hafta sürdü. Üzerinde mühür, imza vs yok.)
- Police registration.
- Life in the UK Test'i geçtiğimi gösteren belge.
- Pasaport + eski pasaportlar.
- Yukarıdakilerin hepsinin fotokopileri.
- Siyah kalemle doldurulmuş SET(O) formu. Arada bir yeni versiyonu çıkıyor, ukba sitesinden bakıp güncel olduğuna emin olun.
- Küçük bir zarf içinde formdaki ilgili sayfaya zımbalanmış iki fotoğraf.
- Randevu teyidini gösteren e-mail'in çıktısı.

Bu arada:
- Şu linke bir göz atın.
- Tier 1 General kategorisinde ILR'a başvuranlardan 5 yıllık P60 istemiyorlar. Formda da bununla ilgili bir şey yazmıyor. Economically active olduğunu belgeleme şartı sanırım sadece Tier 2 kategorileri için geçerli. Tier 1 General olarak ILR'a başvurup bu yüzden sorun yaşayan kimseyi duymadım.
- Son 5 yılda UK dışında geçirdiğim toplam süre 180 günü geçiyordu. Bundan dolayı da bir sorun yaşamadım.
- Gayet profesyonel ve hızlı çalışıyorlar. Kıl birine denk gelmedim.
- İçeride telefon, ipad, kindle vs. serbest. Fotoğraf çekmek yasak.
- İkinci katta sandviç, kahve vs. satan bir büfecik var. Aç kalmazsınız.
- İşiniz bitince direkt trene binin gidin. Croydon'da hiçbir şey yok.

Kolay gelsin.
Last edited by 386-DX on Tue Feb 19, 2013 3:16 pm, edited 1 time in total.
386-DX
ROBERT PLANT

New postby rambo » Wed Jan 23, 2013 8:03 pm

@Haphazard,

- son 12 ay payslips.
- son 12 ay bank statements.
- son 4 senenin p60 leri, ilk seneninki kayipti onun yerine butun payslipleri getirdik bise demediler. (p60 lerin olmasi daha iyi ama, direk 5 senelik p60 leri uzatirmisiniz diyolar)
- Police registration.
- Life in the UK Test
- Yeni ve eski pasaport.
- Old Work permit (Ben work permit den tier-1 cevirdigim icin, eski work permit copysini istediler hangi salary kategorisinde felan verilmis diye)
- SET(O) formu
- Mortgage belgesi
- Son 3 ay'a ait bikac tane utility belgesi, elektrik, su, Council Tax vs...
- Employer letter (Isyerinden mektup, HR dan, halen isine devam etmektedir vs...)
- 2 photo(bi set daha cektirdim baska biyerden, ne olur nolmaz killik cikarirlarsa onu veriyim die)
- Randevu teyit email, printed olarak
rambo
ROBERT PLANT

New postby 386-DX » Thu Jan 24, 2013 1:41 pm

P60, mortgage belgesi, 3 aya ait utility, işyeri mektubu gibi ekstra belgeleri neden verdiniz?
"Ne olur ne olmaz, işi sağlama alalım" diye mi, yoksa bir yerde mi okudunuz? Formda veya guidance'ta bunlara dair bir bilgi göremedim. Benden de kimse istemedi.
386-DX
ROBERT PLANT

New postby haphazard » Thu Jan 24, 2013 1:56 pm

@386-DX

acikcasi ben de form ve guidance'ta ne istedilerse onu koymayi planliyorum ama bu p60 olaylari dedigin gibi Tier 2 kategorilerden gidenler icin gecerli sanirim. Ekonomik olarak aktif olmasan zaten Tier 1 extension alamazsin. Kaldi ki herhangi bir public fund'a erisimin yok. Sadece ulke de yeterli sure kaldin mi diye bakiyorlar onuda kac kere yurt disina cikip, ne kadar kaldin diye soruyorlar.
haphazard
ROGER WATERS

New postby rambo » Fri Jan 25, 2013 12:27 am

@386-dx,

Benim toplam 5 sene = 22 ay Work permit + 3 sene Tier1 (+ Extension, evet son 2 ayi tamamlayabilmek icin extension gerekti!)

Hangi kategoriler arasinda, belgeleri toplamam icin bi avukata danistim. Ek belgeleri de koymami tavsiye ettiler work permit den transfer oldugum icin;
- Employment letter
- p60's
- utility belgeleri
- mortgage (tenancy agreement olabilir kira ise) - Police registration ile kontrol ediyorlarmis bunu, acaba ayni adresdemisin diye cok kritik bir son dakika detayi.Arada bir cok adres degisikligi olmus ise eger(ben 3 defa sehir degistirdim icin ingilterede), son banka hesap dokumundeki adres ile police registrationu karsilastiriyolarmis, kayit olunmus diye.
rambo
ROBERT PLANT

New postby eycu » Fri Feb 08, 2013 10:13 am

Henüz başvuruya bayağı vaktim var ancak yurtdışında geçirdiğim sürelerin uzun uzun olmasından dolayı ILR başvurusu benim için biraz kritik. Az evvel aşağıdaki yazışmayı buldum. 13 Aralık'ta yayınlanan kurallara biraz daha netlik kazandırılmış. Forumda paylaşayım istedim...

13th Dec 2012 Rule – Absences and Exceptional cases for ILR

http://www.whatdotheyknow.com/request/13th_dec_2012_rule_absences_and

Economically active olma konusunda da birşeyler buldum. 2009'da yapılmış yazışmalar ama hala geçerlidir diye düşünüyorum.

Economic Activity for ILR

http://www.whatdotheyknow.com/request/economic_activity_for_ilr#incoming-75528
eycu

New postby haphazard » Fri Feb 08, 2013 2:37 pm

@eycu

2009'dan beri kuralla baya bi degisti sanirim. Fazladan kurcalamaya gerek yok aslinda, ne yaziyorsa o. Ben forma bakarken hic bana son 5 yillik p60larini paysliplerini falan getir diye birsey denk gelmedi. Ama puan kazanmak icin son bir yilda ekonomik olarak aktif olduguna dair belgeler istendi. Tier 2'den geliyorsan durum farkli olabilir tabii ki.
haphazard
ROGER WATERS

New postby 386-DX » Fri Feb 08, 2013 5:34 pm

Tier 1 General üzerinden taze taze ILR almış biri olarak bizzat kendi tecrübemi aktarayım:
- 5 yılda (yarım günler hariç) 215 gün absence'ım var.
- Yalnızca son 1 yıla ait belgeleri verdim.
- Başvurduğum tarihte işten çıkmıştım, çalışmıyordum.

Hiçbiri sorun olmadı.
386-DX
ROBERT PLANT

New postby eycu » Sat Feb 09, 2013 11:56 am

Tier 1 General ile başladım. O şekilde devam ediyorum. Benim yurtdışında geçirdiğim süre 3.5 yılda 300 küsur günü buldu işimden dolayı. Bu yüzden biraz endişeliy(im/dim).

@386-DX, @haphazard
Economically active olmak konusunda da tüm 5 yıl diyen de var son 12 ay diyen de. Tier 1 General'a sahipsek, ILR'ın, extension almaktan bir farkı yok, son 12 ay yeterli diye anlıyorum. Siz de tecrübe ile sabit diyorsunuz zaten:)

@386-DX
215 gün için herhangi bir belge verdin mi? İşyerinden yıllık izin veya iş gezileri için mektup gibi.
eycu

New postby 386-DX » Sat Feb 09, 2013 7:56 pm

@eycu
215 gün için hiçbir belge vermedim. Bazı kategoriler için absence'ları açıklayan belgeleri istiyorlar, ama Tier 1 General'dan geliyorsanız gerekmiyor.

SET(O) formunda şöyle yazılmış:
Evidence of all work-related absences (including paid annual leave) is required from those applying under Tier 2 (Intra-Company Transfer);Tier 2 (General); Tier 2 (Minister of religion); Tier 2 (Sportsperson); Tier 5 International Agreement, and permitted employment categories - except Highly Skilled Migrants.
Evidence of absence due to compelling or compassionate reasons is also required from all of the above categories, and those applying under the Tier 1 (General); Business person; Self-employed person; Investor; Innovator; Writer; Composer, and Artist categories.

Yani yalnızca "compelling or compassionate reasons"dan (çok ağır hastalık veya aileden birini kaybetmeniz gibi istisnai durumlar) dolayı uzun süreli ülke dışında kaldıysanız bunları kanıtlayan belgeleri göstermeniz gerekiyor.
386-DX
ROBERT PLANT

PreviousNext

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü