Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

ILR - Indefinite Leave to Remain

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby Gonzales » Sat Nov 24, 2012 8:21 pm

@HSAG1D Ben de bugun gectim. Official kitapla , Guvender kokulu offical soru bankasini aldim amazondan (PDF olarak netten de bulmak mumkun ama basucu kitabi! olur diye aldim). 5-6 saatlik bir calismayla gectim.

Soru olarak

%50 genel kultur ve mantikla cevaplanabilicek sorular %25 ezber %25 calisalarak ogrenilip mantik kurulabilicek sorular cikti.Ornegin:

- Ne kadar yabanci etnik kokenli eleman var UK de
- 1970 den beri nufus ne kadar artti
- kizlar mi erkekler mi Universitede daha basirili
- basbakanin ofisi nerde
- Housing ile ilgili dikme indirip cozulebilecek birkac soru cikti

Toplam da 8-10 dakikami aldi.
Gonzales

New postby rambo » Wed Dec 19, 2012 1:22 pm

ILR icin basvuru sorusu:

son 5 senedeki butun payslipler, p60 ler ve bank transactionlari gerekiyormu yoksa sadece son 12 aydakiler yeterlimi ? Guidance da bu konu ile ilgili bisey bulamadim malesef.

Tier1 to ILR basvurum, ve arada bikac tane payslip ve p60 kayip malesef, 3-4 sene oncesinden...
rambo
ROBERT PLANT

New postby HSAG1D » Wed Dec 19, 2012 8:16 pm

ben de rambo'nun sordugu sorunun cevabini merak ediyorum. gercekten de guidance cok muglak.

benim anladigim su belgeler lazim ama teyit edecek arkadaslar var mi:
1. tier 1'dan devam oldugu icin son 12 ayin payslipleri ve banka dokumleri, tier 1 uzatmasinda gereken formatta
2. son 5 yilin p60 belgeleri. ekonomik olarak aktif olundugunu gostermek icin. p60 kayip ise askerlik icin de alinan, hm revenue'den hangi sene ne kadar vergi odenip ne kadar calisldigina dair belge
3. son 1 ayin payslipi, orjinal degilse isverenden mektup
HSAG1D
ROBERT PLANT

New postby haphazard » Thu Dec 20, 2012 10:57 am

Son 5 senede ki payslip ve p60lari neden istesinler arkadaslar? Emin degilim ama sahsen pek mantikli bulmuyorum. Ben 2 + 3 sene seklinde vizemi uzatmistim dolayisiyla ilk 2 senenin payslip ve p60larina gerek olucagini dusunmuyorum? Kaldi ki her basvuruda zten son 1 senenin yada son 15 ay icinden 12 aylik surenin paysliplerini istiyorlar. Guidance biraz karisik olabilir ama forma bakmayida unutmayin. Ben HSMP/Tier 1 ile ILR alabiliceginiz SET(O) ya baktim. Formda SECTION 9'a gittiginizde ilk soru su zaten;

A1. You can claim points for previous earnings for any single, consecutive 12 month period from
the 15 months immediately before this application. The only exception to this is where you have
taken a period of maternity or adoption-related absence.

maternity ve adoption-related absence yok ise zaten direk calistinigiz periodu yazip daha sonra puaninizi verip hangi dokumanlarini gondericeginizi isaretliyorsunuz. Dokumanlarda yine her zaman ki gibi iki farkli kaynaktan gelmeli ki formda puaninizi verdikten sonra sunu yaziyor

supporting evidence for Previous earnings claimed
You should be aware that at least two types of documentation for each source of earnings must be provided (Self-employed applicants must also provide an additional document as listed in Annex A of Chapter 6A Tier 1 Settlement of the Immigration Directorate Instructions).

Benim bundan tum anladigim Tier 1 basvurusu yapar gibi son bir senelik payslip ve bank statementlari toplayip vericegiz :)
haphazard
ROGER WATERS

New postby silvertr » Thu Dec 20, 2012 11:56 am

Yeni guidance da 5 sene icinde ne kadar UK disinda olunabilecegi ile ilgili kesin birsey yok. Bazi forumlarda calisirken tatil icin gidilen gunler sayilmayabilir gibi yorumlar var. ILR alicak olan arkadaslar bu konuda bir hesaplama yaptilar mi acaba?
silvertr
ROBERT PLANT

New postby HSAG1D » Thu Dec 20, 2012 4:58 pm

@haphazard,

ILR sureci Tier 1 gibi tanimli degil. Tier 1'dan gelindigi icin o kosullari saglayacaksin ve o belgeleri vereceksin, bir kere o kesin zaten.

Bir de genel olarak economically active olmak ve son 5 yili UK'de gecirmek gibi kosul var. Ama bu kosulu yerine getirdigini nasil ispatlayacagin ne guidance'da ne de form'da acikca tanimlanmamis. immigrationboards'daki insanlar p60 kullanmislar bunun icin, olmayan da HMRC'den belge almis. benim sorum buradandi.

@silvertr,

o bilgiyi suradan alabilirsin: http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/sitec ... iew=Binary
HSAG1D
ROBERT PLANT

New postby silvertr » Sun Dec 30, 2012 9:31 am

dokumanda
No more than 180 whole days absence are allowed in any of the five, two, three or four
consecutive 12 month periods, preceding the date of the application for indefinite leave to
remain (ILR).
demekte benim burdan anladigim.. Tier 1 G olarak ben 5 yıllık periodun herhangi bir 12 aylık bolumunda 180 gun UK sinirlari disinda olmamam lazim.. sirkette baska bir arkadasta 5 senenin toplaminda 180 gunu asmamak olarak algiliyor. yorumlarinizi alabilir miyim?
silvertr
ROBERT PLANT

New postby attollos » Mon Dec 31, 2012 11:12 am

180 gun konusunda diger forumlarda da bir cok tartisma var, benim anladigim:

1) Vizeyi aldiktan sonra 90 gune kadar olan Ingiltereye giris gecikmesi 180 gune dahil edilmiyor.
2) Eger 180 gunden fazla absence varsa, is amacli absencelar gerekli belgeler saglanip dusulebiliyor.
3) Yolculuk yaptiginiz tarihler 180 gune dahil degil, mesela Cuma gunu yola cikip Pazar gunu donduyseniz sadece 1 gun ulke disina cikmis sayiliyorsunuz.

Eger yukaridakiler dustukten sonra hala 5 yillik periyotta 180 gunden fazla absence varsa durum biraz karisik. Forumlarda cok farkli ornekler okudum su ana kadar, 183 gun olup rededilen, 230 gun olup ILR alan ornekler mevcut. Sanirim bu noktada case workerin kendi insiyatifi mevcut.

Eger googleda "ILR 180 days" gibi bir arama yaparsaniz cesitli immigration forumlarinda onlarca farkli case bulabilirsiniz.

Ben de bu sene basvurucam ILRye ve bu 180 gun konusu kafami mesgul ediyor.
attollos

New postby attollos » Mon Dec 31, 2012 12:14 pm

Kurallar 13 Aralikta degismis: yukarida kendi yazdigimi duzeltiyorum 13 Aralikta degisen kurallara gore 5 yillik periyotta toplam 180 gun degil, 5 tane 12 aylik periyotta ayri ayri 180 gun absence hakkimiz var. Su iki dokumani iyice okumakta fayda var:

http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/polic ... es/part6a/

http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/sitec ... iew=Binary

Burada cok yeni bir case var:
http://www.immigrationboards.com/viewtopic.php?p=755285

The case worker looked at my form and specifically mentioned that rules regarding absences have changed and that now its Ok to have up to 180 days absence in each year.
attollos

New postby rambo » Thu Jan 17, 2013 7:21 pm

Bugun PEO basvurusu yaptim.

Saat 13.30 da iceri girdik, Ucret odendi (klasik, ingiliz pintiligi, 30 kisi sirada sadece bi tane kasa acik), biometric tekrar alindi. 16.30'a kadar bekledik, sonra iki-uc tane gorevli gelip sira numaralarimizi aldi ve duyuruyu yapti. I.T. ve bilgisayar hatasi var butun belgeleri verin bize dediler, bu gece bakicaz bi sorun olursa telefon acip sorariz onumuzdeki hafta deyip, postaladilar herkesi disari.. saka gibi

PEO servis, bir numara rezalet
rambo
ROBERT PLANT

New postby 386-DX » Fri Jan 18, 2013 5:51 pm

Anladığım kadarıyla özellikle Croydon PEO'daki IT gecikmeleri sıkça karşılaşılan bir sorun. Maşallah bizim devlet dairelerini aratmıyor:
http://www.immigrationboards.com/viewto ... sc&start=0
http://www.guardian.co.uk/uk/2012/may/0 ... er-failure
http://www.ukresident.com/forums/topic/ ... oblem-peo/
Gecikme olan günlerde sonucun yaklaşık bir haftada çıktığı söyleniyor.

Buradan anladığım kadarıyla da PEO başvurularının yalnızca %70-%80 kadarı 24 saat içinde sonuçlanıyormuş:
http://www.whatdotheyknow.com/request/1 ... 280612.pdf

Benim de yakında başvurum var. Umarım ters bir güne denk gelmem.
386-DX
ROBERT PLANT

New postby rambo » Fri Jan 18, 2013 6:13 pm

Kar yuzunden bugunde sonuc alamadik, resmen haftaya uzadi simdilik (havalar yada teknik sorunlari ne olur bilemeyiz yine)

Bu gidisle PEO gorusmenin posta ile pek farki kalmadi ? Tek fark, elimizle gidip basvuruyu teslim edip Biometric verdik.
rambo
ROBERT PLANT

New postby 386-DX » Fri Jan 18, 2013 6:29 pm

Forumlarda okuduğuma göre PEO'da sorun çıksa bile başvuru yaklaşık bir hafta içinde sonuçlanıyormuş.
Postayla yapılan başvurularda bu sürenin 4-5 ayı bulduğunu düşünürsek bence PEO halen mantıklı.
386-DX
ROBERT PLANT

New postby rambo » Sat Jan 19, 2013 12:32 pm

Evet bende okudum forumlarda. Isin acisi, bu yaklasik haziran ve temmuzdan beri devam ediyormus ve hic umurlarinda degil sistemi duzeltmek. Madem 24 saatde kesin verilemiyor, acikca soylesinler, 1200 kusur pound iniz ile bu sistemi beceremiyoruz, daha fazla ucret verin kesin garantili verelim vs...

Eski bi chinese atasozu var batililar icin denilmis zamaninda :

"Hang Goat’s Head, But Sell Horse’s Meat."
rambo
ROBERT PLANT

New postby ilkerse » Sun Jan 20, 2013 10:27 am

Agustos ayında gönderdik posta başvurusunu. 5 ayı bitiriyoruz henüz sonuç yok. Seyahat özgürlüğüne müdahale böyle olabilir ancak!
ilkerse

PreviousNext

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü