Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

ILR - Indefinite Leave to Remain

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby oogway » Mon Dec 06, 2021 10:16 am

@umb ben soru nedeniyle biraz arastirma yaptim, ve soyle bir bilgi buldum. Forumda daha once bahsi gecti mi, bilmiyorum.

Resmi ECAA: ILR guidance dokumaninda "When applicants can apply" bolumunde soyle bir cumle var:

"The qualifying period will be 5 years immediately before the date they apply for ILR or the 5 years immediately before the date the ILR application is decided, depending on which is most beneficial for the applicant."

Buna gore sadece basvuru zamani degil, kararin verilis tarihinden 5 yil once basvurmus olmak da yeterli gorunuyor. Yani zaten karar vermeleri ortalama 6 aydan fazla suruyor. O zaman karar verilis aninda her halukarda Qualifying Period tamamlanmis olacak gibi.
oogway

New postby zeugma » Thu Dec 16, 2021 10:39 am

Hic kimseden haber yok mu arkadaslarinizdan falan? Bu adamlar calismiyor mu tatile mi cikti hepsi noldu :)
zeugma

New postby esraersal » Thu Dec 16, 2021 10:52 am

zeugma wrote:Hic kimseden haber yok mu arkadaslarinizdan falan? Bu adamlar calismiyor mu tatile mi cikti hepsi noldu :)

yok walla @zeugma ben de bakiyorum surekli. sadece uzatma sonucu geliyor bu aralar. Expat foruma da bakiyorum diger milletlerden vatandaslara da gelmiyor ilr sonucu bir suredir.
esraersal

New postby isadasuk » Fri Dec 17, 2021 12:40 am

Merhaba, bir şey sormak istiyordum.

ILR başvurusu yapan bir kişide doğal olarak hali hazırda (genelde) elinde zamanı dolmamış bir oturum kartı/izni hala daha bulunmuş oluyor.

Ben ILR başvurumu yaptığımda,elimde bulunan+3 yıllık oturumumun 2 sene gibi bir kullanım süresi kalmıştı. ILR başvurusu yaptıktan 2.5 ay sonra ailecek 1 Temmuz - 11 Eylül tarihleri arasında Türkiye’ye tatile gittik. 2 aylık tatilimin sonunda oturumumun tarihi dolmadığı ve ILR başvurum sonuçlanmadığı için hiç bir sorun olmadan İngiltere’ye giriş yaptım.

Fakat internette bazı şeyler gördüm,okudum. ILR başvurusu sonrası elinizde geçerli ve tarihi olan bir oturum olsa dahi yurtdışına çıkamazsınız diye birileri birşeyler yazmış. ILR başvurusu otomatik olarak red oluyor yazmışlar.

The legal basis for treating a pending immigration application as withdrawn where the applicant travels overseas is set out at paragraph 34K of the Immigration Rules, which from 6 October 2021 will state as follows:

34K. Where a decision on an application for permission to stay has not been made and the applicant travels outside the common travel area their application will be treated as withdrawn on the date the applicant left the common travel area
.
(Tekrar Not ; 1 Temmuz - 11 Eylül tarihleri arasında yurtdışındaydım.Burada yazan ise ; kural 6 Ekim 21’den sonra geçerlidir diyor.)

Bu doğru mu acaba? Kesin ve net olarak bu konuda bilgisi olan var mı? Bilgisi olan var ise ve cevaplarsa çok mutlu olurum, teşekkür ederim.
isadasuk

New postby esraersal » Fri Dec 17, 2021 8:45 am

isadasuk wrote:Merhaba, bir şey sormak istiyordum.

ILR başvurusu yapan bir kişide doğal olarak hali hazırda (genelde) elinde zamanı dolmamış bir oturum kartı/izni hala daha bulunmuş oluyor.

Ben ILR başvurumu yaptığımda,elimde bulunan+3 yıllık oturumumun 2 sene gibi bir kullanım süresi kalmıştı. ILR başvurusu yaptıktan 2.5 ay sonra ailecek 1 Temmuz - 11 Eylül tarihleri arasında Türkiye’ye tatile gittik. 2 aylık tatilimin sonunda oturumumun tarihi dolmadığı ve ILR başvurum sonuçlanmadığı için hiç bir sorun olmadan İngiltere’ye giriş yaptım.

Fakat internette bazı şeyler gördüm,okudum. ILR başvurusu sonrası elinizde geçerli ve tarihi olan bir oturum olsa dahi yurtdışına çıkamazsınız diye birileri birşeyler yazmış. ILR başvurusu otomatik olarak red oluyor yazmışlar.

The legal basis for treating a pending immigration application as withdrawn where the applicant travels overseas is set out at paragraph 34K of the Immigration Rules, which from 6 October 2021 will state as follows:

34K. Where a decision on an application for permission to stay has not been made and the applicant travels outside the common travel area their application will be treated as withdrawn on the date the applicant left the common travel area
.
(Tekrar Not ; 1 Temmuz - 11 Eylül tarihleri arasında yurtdışındaydım.Burada yazan ise ; kural 6 Ekim 21’den sonra geçerlidir diyor.)

Bu doğru mu acaba? Kesin ve net olarak bu konuda bilgisi olan var mı? Bilgisi olan var ise ve cevaplarsa çok mutlu olurum, teşekkür ederim.

Kural ya da yasa adina her ne diyorsak artik, ilr basvuru surecinde yurtdisina cikmamiz yasak. Fakat benim sahsi olarak tanidigim birkac kisi var ki, birak ilr sureclerinde yurtdisinda olmayi, ilr leri olumlu sonuclandiginda bile yurtdisindalardi. Bu biraz sans isi sanirim.
esraersal

New postby oogway » Fri Dec 17, 2021 9:47 pm

isadasuk wrote:Merhaba, bir şey sormak istiyordum.

.

Su sayfada "After you apply" bolumunde acikca yaziyor: https://www.gov.uk/turkish-worker-busin ... -you-apply

"You must not travel outside of the UK, Ireland, the Channel Islands or the Isle of Man until you get a decision. Your application will be withdrawn if you do."

Ama bence de @esraersal'in dedigi gibi bu durum biraz sans isi. Surekli bir kontrol yaptiklarini sanmiyorum, ama zorunlu degilse cikmamak lazim.
oogway

New postby zeugma » Sun Dec 19, 2021 9:46 pm

Evet bu konu ECAA klavizunda yaziyor. Basvurduktan sonra yurtdisina cikarsaniz basvurunuzu geri cekmis sayilirsiniz diye. Fakat teknik olarak vize memurunun basvurumuzu degerlendirirken bunu anlama ihtimali yok. Burada her sey beyan usulu ile oldugu icin ozellikle bunu adamlara beyan etmediginiz surece veya bir sekilde sizin pasaportunuzu tekrar kontrol etmek istemedikleri surece(hic duymadim boyle istediklerini) ortaya cikma ihtimali yok gibi duruyor. Zaten sacmalik otesi bir kural. Hic bir akla yatan mantigi yok bu kuralin.
zeugma

New postby dimple » Mon Dec 20, 2021 3:35 pm

teknik olarak da pek oyle degilmis anlasilan. Telegram grubundan iletiyorum;

Kasım 2020 basvurum ülke dışında oldugum icin dün itibariyle reddedildi.
Uzatma basvurusu yapıp ülke dısına cıkanların bilgisine, ucaga bindiğim tarihe kadar yazmıslar mektupta:)
dimple

New postby zeugma » Mon Dec 20, 2021 3:52 pm

dimple wrote:teknik olarak da pek oyle degilmis anlasilan. Telegram grubundan iletiyorum;

Kasım 2020 basvurum ülke dışında oldugum icin dün itibariyle reddedildi.
Uzatma basvurusu yapıp ülke dısına cıkanların bilgisine, ucaga bindiğim tarihe kadar yazmıslar mektupta:)

Tahminim basvurusunda bunu belirtmis olmali. Detayini biliyor musunuz?
zeugma

New postby oogway » Mon Dec 20, 2021 4:12 pm

zeugma wrote:Evet bu konu ECAA klavizunda yaziyor. Basvurduktan sonra yurtdisina cikarsaniz basvurunuzu geri cekmis sayilirsiniz diye. Fakat teknik olarak vize memurunun basvurumuzu degerlendirirken bunu anlama ihtimali yok. Burada her sey beyan usulu ile oldugu icin ozellikle bunu adamlara beyan etmediginiz surece veya bir sekilde sizin pasaportunuzu tekrar kontrol etmek istemedikleri surece(hic duymadim boyle istediklerini) ortaya cikma ihtimali yok gibi duruyor. Zaten sacmalik otesi bir kural. Hic bir akla yatan mantigi yok bu kuralin.

@zeugma "Beyan usulu" kismini biraz daha acabilir misin? Ellerinde bizim beyan ettiklerimizden baska bilgi olmuyor mu degerlendirme esnasinda? Boyle bir bilgiyi nereden aldin?
oogway

New postby zeugma » Mon Dec 20, 2021 5:12 pm

oogway wrote:
zeugma wrote:Evet bu konu ECAA klavizunda yaziyor. Basvurduktan sonra yurtdisina cikarsaniz basvurunuzu geri cekmis sayilirsiniz diye. Fakat teknik olarak vize memurunun basvurumuzu degerlendirirken bunu anlama ihtimali yok. Burada her sey beyan usulu ile oldugu icin ozellikle bunu adamlara beyan etmediginiz surece veya bir sekilde sizin pasaportunuzu tekrar kontrol etmek istemedikleri surece(hic duymadim boyle istediklerini) ortaya cikma ihtimali yok gibi duruyor. Zaten sacmalik otesi bir kural. Hic bir akla yatan mantigi yok bu kuralin.

@zeugma "Beyan usulu" kismini biraz daha acabilir misin? Ellerinde bizim beyan ettiklerimizden baska bilgi olmuyor mu degerlendirme esnasinda? Boyle bir bilgiyi nereden aldin?

Bu bilgiyi hic bir yerden almadim tahmin ediyorum. Adamlarin elinde benim butun pasaport bilgilerim giris cikislarim varsa ve istedikleri zaman bu bilgiye ulasabiliyorlarsa neden gidip pasaportumun butun sayfalarini taratiyorlar parmak izi sirasinda?
zeugma

New postby esraersal » Mon Dec 20, 2021 7:33 pm

zeugma wrote:
oogway wrote:

Bu bilgiyi hic bir yerden almadim tahmin ediyorum. Adamlarin elinde benim butun pasaport bilgilerim giris cikislarim varsa ve istedikleri zaman bu bilgiye ulasabiliyorlarsa neden gidip pasaportumun butun sayfalarini taratiyorlar parmak izi sirasinda?

muhtemelen ugrasmamak icin. Ulkeden cikista da pasaport kontrolu, damga onay vs olmuyor ama ILR zamani home office e mail atip giris cikislarinizi istediginizde sayfa sayfa gonderiyorlar :)
esraersal

New postby zeugma » Mon Dec 20, 2021 8:53 pm

@esraersal Evet riskli bir konu, bizimde basvuru iceride ve Agustosta en gec Turkiye'ye gitmek istiyoruz. O zamana kadar sonuclanmazsa napicaz bilmiyorum. Gitmemiz de gerekiyor. £4.8bin ipin ucunda :) Basvurusu icerideyken aramizdan Turkiye'ye gidip gelen oldu mu acaba? Telegram gruplari vs cok detayini bilmedigimiz konularda yorum yapmak zor oluyor.
zeugma

New postby isadasuk » Tue Dec 21, 2021 2:04 am

Eğer benim başvurumda iptal edilirse (Allah korusun!) doğal olarak direkt +3 yıllık uzatmam bitmeden bir daha 2.300 küsür sterlin ödeyip başvuru yapıcam.

Ben kendimle birlikte o zaman için 7 aylık bebeğime de başvuru parası ödeyip,başvurmuştum. Çok büyük bir mebla açıkcası ve yanacağım şey paradan önce bu ay itibariyle 8 ay olan bekleme sürem olacak.Rabbim inşallah hayırlısını nasip eder. Beklemektende bıktım artık yani.

Bu arada bende telegram grubuna katılmak istiyorum. Bunu nasıl yapabilirim?
isadasuk

New postby zeugma » Tue Dec 21, 2021 11:26 am

@isadasuk Bir sorun olmaz ins. Senin uzerinden bizde sonuclarini gorecegiz.

Son vize bu bizi istegimiz disinda zorla burada durmalisiniz diyebilecekleri. Tabi ki burada olmaktan memnunuz ama sanki sucluymusuz gibi boyle gidemezseniz giderseniz iptal ederiz vs olayi baya igrenc insanlik disi bir sey.
zeugma

PreviousNext

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü