Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

ILR - Indefinite Leave to Remain

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby esraersal » Thu Sep 16, 2021 3:27 pm

sedatozcelik wrote:
esraersal wrote:
ihatevisa wrote:@esraersal

https://immigrationstory.uk/en-gb/tools/ilr-calculator

buradan hesaplarmisin.

Bu hesaba gore: Your earliest ILR application date is on 9/16/2021. Yani 16 Eylülde basvurabiliyorum. 9 gun sonra... ve hiçbir hazırlık yapmadım. VAT donemi bitince basvuracagim sanırım

Merhabalar, benim de vize baslangic 25 Ekim 2016, UK'ye giris 14 Kasim 2016. Earliest ILR application date is on 26/09/2021 cikiyor bu sitede. Acikcasi ben 20 Ekim diye dusunuyordum. Ben de VAT doneminin bekleyecegim ancak, burada basvuru ile demek istenilen online form'un doldurulmasi mi, yoksa dokumanlarin yuklenmesi sonrasi biometrik islemlerle basvurunun submit edilmesi mi?

Online form'dan sonra randevulari daha uzak bir zamana verdikleri icin soruyorum.

online formun doldurulması.
esraersal

New postby isadasuk » Fri Oct 01, 2021 1:35 am

Herkese merhaba.

Normalde en aktif olduğum forum olan ingiltere forum’da aynı kullanıcı adım ile yazılar yazıyorum,cevap veriyorum. Fakat ingiltere forum’un son hali herkesin malumu. O yüzden aktif olan bir forumda yazı yazmak,dert paylaşmak ve belkide tecrübe edindiğim şeyleri burada paylaşırım diye düşünerek,burada da bir hesap açtım ve ilk cevabımı bu konuya yazayım dedim. Biliyorum burası 3 yıllık uzatma başvurusu konusu ama en aktif olanı olduğu için buraya yazayım dedim.

Bizde, yani ben ve 1 yaşında ki oğlumuz (o zaman 6-7 aylıktı) 27 Nisan 2021 tarihinde ILR başvurduk. Faturalarımda kata külle felan yok. Ama Bounce Back Loan’da çektim,yalan yok. Şu an için sonuçtan ses seda yok hala.

Çevremde çoğu kişinin tecrübe ettiği veya söylediğine göre ILR başvuruları eskiden 2-3 ay gibi sürede sonuçlanıyormuş. Ama son dönemde ne olursa olsun inanılmaz bir birikme olsa gerek ki herkesin başvuruları en az 7-10 ay sanırım? Ayrıca benim bildiğim kadarı ile ILR başvurularında Mülakat olmuyor/yapmıyorlar. Yada yapıyorlarsa çok nadir yapılıyor sanırım.

Evet bizde durum dediğim gibi. Bugün itibariyle 5 ay 4 gün oldu. İnşallah en yakın - en kısa sürede sonucum gelir,hemde olumlu gelir ve bütün çektiğim sıkıntılardan kurtulurum.

Herkese hayırlı forumlar.
isadasuk

New postby ihatevisa » Fri Oct 01, 2021 8:38 am

isadasuk wrote:Herkese merhaba.

Normalde en aktif olduğum forum olan ingiltere forum’da aynı kullanıcı adım ile yazılar yazıyorum,cevap veriyorum. Fakat ingiltere forum’un son hali herkesin malumu. O yüzden aktif olan bir forumda yazı yazmak,dert paylaşmak ve belkide tecrübe edindiğim şeyleri burada paylaşırım diye düşünerek,burada da bir hesap açtım ve ilk cevabımı bu konuya yazayım dedim. Biliyorum burası 3 yıllık uzatma başvurusu konusu ama en aktif olanı olduğu için buraya yazayım dedim.

Bizde, yani ben ve 1 yaşında ki oğlumuz (o zaman 6-7 aylıktı) 27 Nisan 2021 tarihinde ILR başvurduk. Faturalarımda kata külle felan yok. Ama Bounce Back Loan’da çektim,yalan yok. Şu an için sonuçtan ses seda yok hala.

Çevremde çoğu kişinin tecrübe ettiği veya söylediğine göre ILR başvuruları eskiden 2-3 ay gibi sürede sonuçlanıyormuş. Ama son dönemde ne olursa olsun inanılmaz bir birikme olsa gerek ki herkesin başvuruları en az 7-10 ay sanırım? Ayrıca benim bildiğim kadarı ile ILR başvurularında Mülakat olmuyor/yapmıyorlar. Yada yapıyorlarsa çok nadir yapılıyor sanırım.

Evet bizde durum dediğim gibi. Bugün itibariyle 5 ay 4 gün oldu. İnşallah en yakın - en kısa sürede sonucum gelir,hemde olumlu gelir ve bütün çektiğim sıkıntılardan kurtulurum.

Selamlar isadasuk , Hosgeldin. Bende bir kac kere seninle iletisim kurmaya calistim ama ozel mesaj gitmiyor tabiki. Simdiden sonucun icin hayirlisi ne ise ol olsun. Benimde sana sormak istediklerim vardi, Senin esinden sonra gelmisti benimki de ayni . Tek fark senin cocuk burada dogdu diye hatiliyorum. ILR basvuru yaparkan esin icin nasil basvuru yaptin . Surec nasil isledi acaba ? Tesekkurler.
ihatevisa

New postby isadasuk » Fri Oct 01, 2021 1:18 pm

ihatevisa wrote:
isadasuk wrote:Herkese merhaba.

Selamlar isadasuk , Hosgeldin. Bende bir kac kere seninle iletisim kurmaya calistim ama ozel mesaj gitmiyor tabiki. Simdiden sonucun icin hayirlisi ne ise ol olsun. Benimde sana sormak istediklerim vardi, Senin esinden sonra gelmisti benimki de ayni . Tek fark senin cocuk burada dogdu diye hatiliyorum. ILR basvuru yaparkan esin icin nasil basvuru yaptin . Surec nasil isledi acaba ? Tesekkurler.

Öncelikle iyi dileklerin için çok teşekkür ederim. Mesaj konusunda ya bende sorun olabilir yada dediğin gibi forumdan kaynaklanmışda olabilir.

Soruna gelecek olursak şöyle cevaplıyayım ;

1) 1 yıllık ilk AA’yı Mart 2016’da
2) 3 yıllık AA’yı Temmuz 2017’de,
3) +3 yıllık AA’yı ise Mayıs 2020’de aldım.

Eşimin vizesine gelen onay ise evliliğimizin hemen ardından 5 ay sonunda Eylül 2018’de geldi. Ve yeni kurallara dahil olduğumuz için eşim vize yılı olarak “0’dan” başladı. Hani önceden ben hangi vizeye başvuruyorsam,O’da aynısına başvuruyordu ya,malesef kurallar değiştiği için bizde öyle olmadı. Eşim Mart 2021’de 5 yılını doldurmasına sadece 3-5 ay kalacağı için +3 yıllık bir kez daha vizeye başvuracak. O vize gelir gelmez ve eğer 5 yılını doldurmuş olursa hemen ILR başvuracak.

Bu yüzden eşim ILR başvurusu yapana dek ben ILR alsam bile ve hatta başka bir işe girip,başlasam bile Self Employer olarak fatura yazmaya devam edeceğim. Tek farkı ise avukatım şöyle tarif ett ; artık depandant olarak sadece eşim kalacağı için ILR alana kadar ki 1 yıllık dönemde (vize başvuru sonucu bekleme vs) yıllık 700-1000 sterlin arası vergi ödesem yeterli olduğunu öğrendim. Ama bütün dosyalarımı,faturalarımı hepsini tek tek muhafaza etmeye devam edeceğim,taa ki eşim ILR başvurusunu yapana dek.

Sonuç olarak o yüzden ben ve yeni doğmuş olan (o zaman için) 6-7 aylık oğlumuz ile Nisan 27’de ILR başvurumuzu yaptık. Malum kişi başı yaşa bakmadan £2.300 küsür başvuru parası ödedik. İnşallah ILR’lerimiz gelince de,geldiği günden itibaren 365 gün sonra,yani 1 yıl sonra ben ve oğlum(burda doğmuş olması fark etmiyor,O’da bekleyecekmiş) vatandaşlık başvurusunu yapacağız.

Umarım benim tecrübelerim sana yardımcı olur. Sana da vize başvurularında başarılar dilerim. Umarım hakkınızda hayırlısı olur.
isadasuk

New postby oogway » Fri Oct 01, 2021 2:27 pm

isadasuk wrote:
Öncelikle iyi dileklerin için çok teşekkür ederim. Mesaj konusunda ya bende sorun olabilir yada dediğin gibi forumdan kaynaklanmışda olabilir.

Eşimin vizesine gelen onay ise evliliğimizin hemen ardından 5 ay sonunda Eylül 2018’de geldi. Ve yeni kurallara dahil olduğumuz için eşim vize yılı olarak “0’dan” başladı. Hani önceden ben hangi vizeye başvuruyorsam,O’da aynısına başvuruyordu ya,malesef kurallar değiştiği için bizde öyle olmadı. Eşim Mart 2021’de 5 yılını doldurmasına sadece 3-5 ay kalacağı için +3 yıllık bir kez daha vizeye başvuracak. O vize gelir gelmez ve eğer 5 yılını doldurmuş olursa hemen ILR başvuracak.

Bu yüzden eşim ILR başvurusu yapana dek ben ILR alsam bile ve hatta başka bir işe girip,başlasam bile Self Employer olarak fatura yazmaya devam edeceğim. Tek farkı ise avukatım şöyle tarif ett ; artık depandant olarak sadece eşim kalacağı için ILR alana kadar ki 1 yıllık dönemde (vize başvuru sonucu bekleme vs) yıllık 700-1000 sterlin arası vergi ödesem yeterli olduğunu öğrendim. Ama bütün dosyalarımı,faturalarımı hepsini tek tek muhafaza etmeye devam edeceğim,taa ki eşim ILR başvurusunu yapana dek.

Sonuç olarak o yüzden ben ve yeni doğmuş olan (o zaman için) 6-7 aylık oğlumuz ile Nisan 27’de ILR başvurumuzu yaptık. Malum kişi başı yaşa bakmadan £2.300 küsür başvuru parası ödedik. İnşallah ILR’lerimiz gelince de,geldiği günden itibaren 365 gün sonra,yani 1 yıl sonra ben ve oğlum(burda doğmuş olması fark etmiyor,O’da bekleyecekmiş) vatandaşlık başvurusunu yapacağız.

Umarım benim tecrübelerim sana yardımcı olur. Sana da vize başvurularında başarılar dilerim. Umarım hakkınızda hayırlısı olur.

Oncelikle foruma hosgeldiniz, ve detayli anlatim icin tesekkurler.

Cocugunuzun durumu ilgimi cekti acikcasi. Burada dogan cocuklar icin ILR basvurusu yapmaya gerek yok diye biliyordum. Anne ya da baba'dan biri ILR sahibi olunca cocuk icin dogrudan vatandaslik basvurusu yapilabiliyor denmisti. Bu sekilde alan bir cok kisi oldugunu biliyorum.

Siz neden boyle yapmadiniz da cocuk icin de ILR basvurusunda bulundunuz? Kacirdigim bir nokta mi var?
oogway

New postby isadasuk » Fri Oct 01, 2021 6:38 pm

oogway wrote:
isadasuk wrote:

Oncelikle foruma hosgeldiniz, ve detayli anlatim icin tesekkurler.

Cocugunuzun durumu ilgimi cekti acikcasi. Burada dogan cocuklar icin ILR basvurusu yapmaya gerek yok diye biliyordum. Anne ya da baba'dan biri ILR sahibi olunca cocuk icin dogrudan vatandaslik basvurusu yapilabiliyor denmisti. Bu sekilde alan bir cok kisi oldugunu biliyorum.

Siz neden boyle yapmadiniz da cocuk icin de ILR basvurusunda bulundunuz? Kacirdigim bir nokta mi var?

Hoşbulduk,çok teşekkür ederim.

Yorumunuza katkıda bulunmak istiyorum.

Bende sizin gibi düşünmüştüm. Yani,çocuğumuzla ilgili bir başvuru vs yapmadan direkt olarak kendim sadece ILR başvurayım,alır almazda çocuğa pasaport için başvuruda bulunurum demiştim. Bu fikrimi göçmenlik üzerine çalışan avukatıma söylediğimde ; “(ya iki yıl önce yada 2014’de olması lazım) kural değişti” demişti. Onun öncesinde direkt olarak bu dediğiniz yapışabiliyormuş. Fakat çocuğun baba veya annesi ILR sahibi olmadan,yani çocuğun herhangi bir statüsü olmadan sadece Türk vatandaşından başka bir kimliğe sahip olamaz dedi. Fakat klasik olarak bildiğimiz üzere ben veya eşim,birimiz dahi ILR sahibi olaaydık,oğlumuz Britanya vatandaşı olarak doğacaktı.

Bu yüzden avukatım önce ikimizin ILR’ye sonrada vatandaşlığa başvurabileceğimizi söyledi. Ben ILR alır almaz oğlum Britanya vatandaşı olabilir mi? diye sorduğumda ise BEN YANLIŞ HATIRLAMIYORSAM eğer “hayır,sizinle beraber 1 seneyi doldurmalı” demişti. Dediğim gibi o kısmı yanlış hatırlıyor veya anlamış olabilirim.

Evet,bizim durumumuz böyleydi.
isadasuk

New postby outree » Sat Oct 02, 2021 1:20 pm

Bence danismaninizin yanlisi var. Cocuk icin ILR basvurusu yapmaniza gerek yoktu. Gecmiste UK'de dogmus cocugunuza, siz ILR aldiktan sonra MN1 formu doldurarak vatandaslik basvurusu yapabilirdiniz. Ucreti de £1012.

Ilgili MN1 Klavuzu Sayfa 9 Section 1(3):
https://assets.publishing.service.gov.u ... -Jul19.pdf

Bu da online basvuru linki: https://visas-immigration.service.gov.u ... 1626284050

Ingiltere'deki gocmenlerin yogunlukla kullandigi bir forumda insanlarin paylastiklari surecleri gorebilirsiniz:
https://www.immigrationboards.com/briti ... -3300.html

Ankara Anlasmasi kategorisiyle burada olanlara ayri bir prosedur uygulaniyor mudur bilmiyorum. Ancak ebeveynlerden herhangi birinin sonradan ILR aldiklarinda cocuklarini vatandas olarak kaydedebildiklerini biliyorum.
outree

New postby oogway » Sun Oct 03, 2021 12:16 am

outree wrote:Bence danismaninizin yanlisi var. Cocuk icin ILR basvurusu yapmaniza gerek yoktu. Gecmiste UK'de dogmus cocugunuza, siz ILR aldiktan sonra MN1 formu doldurarak vatandaslik basvurusu yapabilirdiniz. Ucreti de £1012.

Ilgili MN1 Klavuzu Sayfa 9 Section 1(3):
https://assets.publishing.service.gov.u ... -Jul19.pdf

Bu da online basvuru linki: https://visas-immigration.service.gov.u ... 1626284050

Ingiltere'deki gocmenlerin yogunlukla kullandigi bir forumda insanlarin paylastiklari surecleri gorebilirsiniz:
https://www.immigrationboards.com/briti ... -3300.html

Ankara Anlasmasi kategorisiyle burada olanlara ayri bir prosedur uygulaniyor mudur bilmiyorum. Ancak ebeveynlerden herhangi birinin sonradan ILR aldiklarinda cocuklarini vatandas olarak kaydedebildiklerini biliyorum.

Evet, ben de bu sekilde biliyordum. Paylasim icin cok tesekkurler.
oogway

New postby kriptouk » Wed Oct 06, 2021 9:18 pm

Sevgili arkadaslar

Konuyla ilintili olarak bir maruzatim var. https://assets.publishing.service.gov.u ... -Jul19.pdf
Ustteki MN1 kilavuzuna gore, cocuk UK de dogmasa bile ebeveyn'den birisi vatandasliga basvurusu aninda cocuklarinin da HOME OFFICE SECRETARY yetkisinde direk register (yani vatandasliga) basvurabilecegi ve bu sekilde genellikle cocuklara vatandaslik verildigi yazilmis. Ben Ankara anlasmasi ile ILR 'imi aldim. Bizim ailenin gelisleri duzensiz oldugu icin ben 10 yasindan kucuk cocuklarima ILR yerine direk olarak register (vatandaslik) basvurusu yapmak istiyorum. (Kendi vatandaslik basvurumla beraber- family application)Fakat aklima tam yatmayan hususlar da var. Benzer durumda cocuklarina vatandaslik basvurusu yapip olumlu cevap alan oldu mu acaba?

Simdiden tesekkurler.
kriptouk

New postby zeugma » Fri Oct 08, 2021 5:18 pm

@isadasuk Sanirim danismaniniz sizi yanlis yonlendirmis. ILR basvurma hakkiniz oldugunda burada dogan cocugunuz icin vatandaslik basvuru hakkiniz oluyor. Ucret iadesi talep ediliyor mu bilmiyorum ama bir arastirin derim eger onun adina da full ucret odediyseniz. Bu danismanlar neden boyle ya yani ne faydalari var anlamak mumkun degil.
zeugma

New postby isadasuk » Sat Oct 09, 2021 12:02 am

zeugma wrote:@isadasuk Sanirim danismaniniz sizi yanlis yonlendirmis. ILR basvurma hakkiniz oldugunda burada dogan cocugunuz icin vatandaslik basvuru hakkiniz oluyor. Ucret iadesi talep ediliyor mu bilmiyorum ama bir arastirin derim eger onun adina da full ucret odediyseniz. Bu danismanlar neden boyle ya yani ne faydalari var anlamak mumkun degil.

Valla ben üstüne basa basa sordum. Danışmanım aslında gerçekten baba bir avukat. Baya baya göçmenlik üzerine. Kendim çevremden 1 kişiyi ipten aldığını dahi gördüm. Fakat üstüne basa basa sormama rağmen bana bu kuralın ya 2014 yada 2016’da mı ne değiştiğini,artık oğlumunda ILR’ye başvurması gerektiğini söyledi. Yoksa bende direkt ILR alır almaz çocuğuma vatandaşlık başvurusu yapacaktım.

Ayrıca ingilizcem iyidir. Yukarıda ki arkadaşların paylaştıkları linklere tıklayarak okuduğunda direkt olarak benim durumumu kapsayan bir bölüm göremedim. Bu yüzden aslında £1.300 fazladan vermiş olup,ILR başvurusu yaparak sanki garantiye de oynamış gibi hissediyorum kendimi.

Sonuç olarak ILR’lerimiz bir şekilde gelsinde,gerisi önemli değil. Vatandaşlık işi paraya bakan bir şey,başvurup alınıyor anında. Yeter ki ILR gelsin artık. 5 ay 12 gün mü ne oldu. AA başvuru tarihin en uzun bekleyişi oldu ve olmayada devam ediyor.
isadasuk

New postby zeugma » Sat Oct 09, 2021 5:09 am

Tabi ki en onemlisi bu islerin hallolamasi fakat fazladan ucret odemeye de gerek yok bu sisteme.

Bizde onumuzde ki 1-2 hafta icerisinde basvuracagiz ve benzer durum var. Cocuk icin dogrudan vatandaslik basvurusu kendimiz icinse ILR basvurusu yapacagim ben. Aynen bu durumda olup basarili bir sekilde sonuc aldi arkadaslarimiz gecen sene.

Kural ise cok net olarak burada yaziyor
https://www.gov.uk/apply-citizenship-born-uk/under-18
Cocuk burada dogduysa ve ebeveynlerden biri ILR veya vatandas olduysa, cocuk icin vatandasliga basvurabilirsiniz.
zeugma

New postby kund » Mon Oct 18, 2021 8:19 pm

Merhaba, oturum basvurusunda bir Progress Report eklemek ne derece gerekli acaba, fikri olan var mi? Yani son iki senedir mevcut pandemi kosullari yuzunden isler dususteydi ve bunu vurgulamak gibi olacak sanki. Bir yandan da son 5 yilin ozeti bir sekilde yapilmali diye dusunuyorum. Isleri olumsuz etkilenen arkadaslar nasil bir yol izliyorsunuz?
kund

New postby orduevi » Mon Oct 18, 2021 10:16 pm

kund wrote:Merhaba, oturum basvurusunda bir Progress Report eklemek ne derece gerekli acaba, fikri olan var mi? Yani son iki senedir mevcut pandemi kosullari yuzunden isler dususteydi ve bunu vurgulamak gibi olacak sanki. Bir yandan da son 5 yilin ozeti bir sekilde yapilmali diye dusunuyorum. Isleri olumsuz etkilenen arkadaslar nasil bir yol izliyorsunuz?

Ben ILR başvurumu yaptim. Son 5 senede islerin iyi gitmediği ve gittiği donemleri acikladim. Genel ortalamayı konustum progress report icinde.
orduevi

New postby oogway » Tue Oct 19, 2021 8:51 am

@orduevi ILR basvurunu ne zaman yaptin? Sonuc geldi mi?
oogway

PreviousNext

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü