Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

ILR - Indefinite Leave to Remain

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby cfq » Fri Jul 04, 2014 7:23 am

@betibop

Genel olarak, herkesde de gördüğüm, kendinize odediğiniz maaş (salary) ve temettüler (dividend) sizin kişisel geliriniz sayılıyor. Bu kazandıklarınızın kişisel gelir vergisi ödemeden önceki miktarını da kazanç olarak gösterebiliyorsunuz.
cfq

New postby sima » Sat Jul 19, 2014 10:52 am

Arkadaslar,

Biz onumuzdeki ay kendim icin, esim icin ve cocugumuz ( 18 yas alti) icin birlikte ILR basvuru yapacagiz hepimiz 5 yili doldurmus oluyoruz. Ama hangi formu doldurmamiz gerekiyor biraz kafamiz karisti.

TIER 1 General olan icin SET O formu oldugunu dusunuyoruz..
Esim ve cocucum icin ayrica Set M formu mu doldurmamiz gerekiyor?
Yoksa Tek bir SET O formu yeterli mi olacaktir 3 kisi icin?

Daha once basvurmus arkadaslar yardimci olursaniz seviniriz.

Tesekkurler
sima

New postby 386-DX » Mon Jul 21, 2014 12:42 am

Tek bir SET(O) formu dolduracaksınız.
386-DX
ROBERT PLANT

New postby eycu » Sun Jul 27, 2014 7:28 pm

Arkadaslar merhaba,

Tier 1 General'dan, ILR basvurusu yapacagim. Yurtdisinda (UK disinda) gecirdigim surelerle ilgili bazi endiselerim var. Tier 1 General ve ILR konusunda tecrubeli avukat veya danismanlik firmasi tavsiyesi olan var mi? Tecrubelerinizi paylasabilirseniz cok sevinirim.

Simdiden tesekkurler...
eycu

New postby skywalker » Mon Jul 28, 2014 10:40 am

Ben de aynen Tier 1'dan ILR basvurusu yapacak ve yurtdisinda gecen surelerle ilgili endiseleri olan birisi olarak ayni durumdaydim.

Butun immigration consultant'larin listesi burada var: http://oisc.homeoffice.gov.uk/how_to_fi ... n_adviser/ Size level 2 veya level 3 consultant lazim.

Ben ufak bi program yazdim, yukaridaki sitede listelenmis butun sirketlerin email adreslerini bulup otomatik email atan. Yuzlerce mail gitti, cogu bana quote ile geri dondu. Geri donenleri de suradaki listede topladim, ufak notlar ve fiyatlari ile birlikte: https://docs.google.com/document/d/1ptX ... sp=sharing

Email'imde case'imi anlatmistim, bircok danisman oturup cevap yazdi, bazilari "ara beni konusalim" dedi, onlarla konustum faydalari oldu ama en sonunda http://adthemis.co.uk/ ile gorusme ayarladim iyice detaylarin uzerinden gecmek icin, memnun da kaldim tavsiye ederim.
skywalker

New postby ilkerse » Mon Aug 04, 2014 3:36 pm

Kendi basvurum icin yorum yaparsam; UK disi gecirilen surelerde bir miktar oynama yapmak zorunda kalmistim. Pasaporttaki damgalardan bazilari gozumden kacmis oldu :). Sanirim caseworker da gozden kacirmis olacak ki sorun cikmadi. Use at your own risk...
ilkerse

New postby sima » Mon Sep 01, 2014 8:37 pm

386-DX wrote:Tek bir SET(O) formu dolduracaksınız.

Esim de 5 yilini doldurdu ama SET O formunda partnerla ilgili herhangi sure bilgisi yada dokuman istemiyor, ek bir belge vermem gerekiyor mu?

Tesekkurler
sima

New postby Volkan » Mon Dec 22, 2014 9:27 am

Arkadaslar, elimizdeki vizenin (Tier-2 veya ECAA2) suresi dolmadan ILR'a basvurabiliyor muyuz?

Benim UK'de bulundugum sure 4 yila yakin su anda. Sponsorlu olarak Tier-2'ya gecersem 3 yil daha beklemem gerekir mi diye anlamaya calisiyorum da bilgisi olan varsa sevinirim.
Volkan

New postby onurster » Tue Dec 23, 2014 8:00 pm

Herkese selam,
5 yil kurali ile ilgili bir sorum var, umarim yardimci olabilirsiniz.

https://www.gov.uk/government/uploads/s ... eriods.pdf 'daki dokumana gore "consecutive 5 year" hesaplamasi basvuru yapildigi tarihten geri sayilarak yapiliyor. Bu durumda, 4.5 yildir Tier-1 ile UK'de yasayan birisi IRL'e basvurma hakki kazanmis oluyor mu?

Yoksa IRL'a basvurmak icin ulkeye giris yapis tarihim uzerinden 5 yil gecmis olma zorunlulugu var mi? (bu baslikta onceki mesajlardan biri "yil hesaplamasi, ulkeye giris tarihinden itibaren baslar" yaziyordu, ama web sitesindeki dokumanlarda bununla ilgili birsey bulamadim.

Simdiden tesekkurler
Onur
onurster

New postby skywalker » Sun Dec 28, 2014 4:19 pm

Vizeyi alma ve ulkeye giris arasinda 3 aydan az sure var ise vizeyi alma tarihinden baslayabiliyor sure, yoksa ulkeye giristen basliyor
skywalker

New postby onurster » Sun Dec 28, 2014 4:26 pm

Tesekkurler @skywalker.
onurster

New postby dnz » Wed Mar 04, 2015 4:46 pm

Selamlar, ILR basvurusu yapacagim ama UK disinda is ve kisisel sebeplerden dolayi 12 aylik bir periyot icersinde 300 gun absence im var. Rezalet. Sirket biz sana bu absence icin yazi yazariz diyor ama 180 gunu gectigi icin ekstra birseyler bulmam lazim.

Soyle bir sorum olacak, yardimci olabilirseniz cok sevinirim.

Case worker basvuru gununde oturup tek tek damgalari sayiyor mu? Benim pasaportum oyle dolu ki bazi damgalari ben bile bulamadim.

Ikincisi UK'den cikarken havalimaninda pasaporta herhangi bir damga basmiyorlar. Girdigimiz ulkede damga basmiyorlarsa (ornegin Turkiye'de kadin vatandaslarin pasaportuna rica ettiginizde damga basmiyorlar, bileti damgaliyorlar sadece), nasil oluyor da UK kac gun away oldugumuzu hesapliyor? Yani ornegin ben 10 Ekim'de ciktim Turkiye'ye girdim, no stamp. Sonrasinda 17 Ekim'de dondum UK giris damgasi vurdu. Bunu ben rapor etmezsem Home Office nereden bilecek?

Benzer durumda olan (180 gunden fazla yurtdisinda bulunmus olan) kimse varsa tecrubenizi paylasabilirseniz cok ama cok makbule gececek.

Tesekkurler simdiden.
dnz

New postby abbulu » Wed Mar 04, 2015 5:09 pm

Turkiye de bu bilgiler bilgisayar ortaminda tutuluyor. Cipli pasaportu touch in/out kayitlari blg den gozukuyor ama bu bilgiyi TR UK ile paylasiyor mu bilmiyorum.

Yani olay damgayla limitli olan bir durum degil.
abbulu
ROGER WATERS

New postby dnz » Tue Mar 10, 2015 2:06 pm

Selamlar

Daha onceden post ettigim bir sorunun cevabini ogrendim paylasayim dedim. Ayrica ek bir sorum var, tecrubesi olan paylasabilirse cok sevinirim. UK giris cikis tarihlerini kontrol etmek icin SAR belgesi ile bir basvuru yapiliyormus. Bunun sebebi su imis:

In case you were uncertain of any of your travel dates and knowing that not all of the departures are reflected in your passport, this would give you an ultimate idea of what information the government holds about your travel. They do not routinely cross-reference it - at the ILR application-, but they may do so in a case where there is a lot of travel and amount of absences is a problem.
E-borders is based on airline booking data and contains a lot of inaccurate information, for instance flights for which people registered but not taken -- but a lot is also missing.

Simdi sorum su:

- Benim Tier 1 baslangici 2009. 2010 Mart'tan 2010 Eylul'e kadar is gorusmeleri yaptim. 2010 Eylul'de ise baslamak uzere Ingiltere'ye geldim. ILR Basvurumu illa 2015 Eylul'de mi yapmaliyim yoksa 2015 Temmuz'da da yapabilir miyim? Konustugum advisor Temmuz'da yapabiliriz diyor, zira o sureyi Ingiltere'ye tasinmak icin hazirlik suresi gosterecekmisim. Bilgisi olan var mi?

Cok tesekkurler
dnz

New postby main » Mon Mar 23, 2015 2:56 pm

dnz, soruna direkt ve referans vererek cevap veremeyecegim ama ILR sahibi olmus insanlarda edindigim bir bilgiydi bu. tam 5 yil dolmasini beklemeden 4 yil 10 (hatta 9 da olabilir) aylik sure sonunda basvuru yapilabilir dendigini hatirliyorum.
eger kritik bir durumdaysan baska forumlarda da cevabini sorgulaman iyi olur.

bir de temmuzdan itibaren saydirma uzerine bir case kuracaksan, is kontrati uzerindeki tarihi (temmuz veya oncesi diye varsayiyorum) gostermen faydali olabilir.
main

PreviousNext

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü