Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

ILR - Indefinite Leave to Remain

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby isadasuk » Mon Nov 01, 2021 2:33 pm

zeugma wrote:@isadasuk Evet dogru bir mantik. Sadece "+3 senelik ILR" dedigin muhtemelen +3 senelik uzatma vizesidir.

Yeni BRP basildiginda eskisi iptal oluyor. Fakat zaten basvurun karara baglanmissa muhtemen email gondereceklerdir ayni zaman diliminde.

Evet, “+3 senelik ILR” diye yanlış yazmışım.

Teşekkürler cevap için.
isadasuk

New postby esraersal » Mon Nov 01, 2021 5:14 pm

gndlf wrote:@zeugma @esraersal Teşekkürler. Biraz detay bu sorum ama; sizce hangi hesaptan ödendiğinin bir önemi olur mu ? Belki vizeciler için olmaz ama banka açısından soruyorum. Son dakika bir de onlarla uğraşmak istemediğim için... Bankaların çıldırma gibi bir özelliği var biliyorsunuz, başka ülkelerdeki gibi değil. İşletme hesabından ödense, saçma mı olur sizce ? Ya da, siz ne planlıyorsunuz ? Direk bunu sorayım...

Benim bildigim kadariyla personal hesabinizdan odemeniz gerekiyor ya da personal kredi kartinizdan vs. Ben personal debit kartimdan odedim.
esraersal

New postby dexman » Sun Nov 07, 2021 11:07 am

Merhaba, az önce ilr başvurusunda bir hata yaptım. Yıllık vergiden sonra net geliriniz sorusuna yanlışlıkla vergiden önceki gelirimi yazdım. Acaba bir sorun yaşar mıyım bununla ilgili? Benzer bir hata yapanlar bunu nasıl düzeltti?
dexman

New postby esraersal » Sun Nov 07, 2021 2:38 pm

dexman wrote:Merhaba, az önce ilr başvurusunda bir hata yaptım. Yıllık vergiden sonra net geliriniz sorusuna yanlışlıkla vergiden önceki gelirimi yazdım. Acaba bir sorun yaşar mıyım bununla ilgili? Benzer bir hata yapanlar bunu nasıl düzeltti?

O kisma herkes kafasina gore bir sey yazmis zaten ilginc sekilde :) Kimisi son 5 yilin ortalamasini yazmis, kimisi son yili yazmis, kimisi vergiden onceyi kimisi vergiden sonrayi yazmis. Ben bir sorun olacagini dusunmuyorum sahsen ama iciniz rahat edecekse cover letter da aciklayin durumu.
esraersal

New postby dexman » Sun Nov 07, 2021 9:48 pm

esraersal wrote:
dexman wrote:Merhaba, az önce ilr başvurusunda bir hata yaptım. Yıllık vergiden sonra net geliriniz sorusuna yanlışlıkla vergiden önceki gelirimi yazdım. Acaba bir sorun yaşar mıyım bununla ilgili? Benzer bir hata yapanlar bunu nasıl düzeltti?

O kisma herkes kafasina gore bir sey yazmis zaten ilginc sekilde :) Kimisi son 5 yilin ortalamasini yazmis, kimisi son yili yazmis, kimisi vergiden onceyi kimisi vergiden sonrayi yazmis. Ben bir sorun olacagini dusunmuyorum sahsen ama iciniz rahat edecekse cover letter da aciklayin durumu.

Ben biraz takıntılıyım. Bugüne kadar başvurumun kusursuz olmasını istedim hep. Progress reportta bu hatamı belirteceğim. Başvuru dertlerinden kurtulmaya ramak kalmışken tökezlemek istemem. Ama haklısınız, başvurulara adam gibi baktıkları yok.
dexman

New postby isadasuk » Fri Nov 19, 2021 12:36 am

Valla 2.300 küsür sterlin para ödeyip ILR başvurusu yaptık. 2.300 sterlin yahu! Hem kendime hemde bebeğimize. Toplam 4.600 sterlin. Para verip hemde ILR başvurusu yapmamıza rağmen 8 gün sonra tam tamına 7 ay dolmuş olacak. Hadi Ankara Anlaşması ilk,ikinci uzatma ve 3. Uzatma bedava başvuru yapılıyor,kolaylığı çok falan.. ama kardeşim bu kadar para ödedik yahu. Resmi belirtilen 6 ay süreyide geçtik artık.

Geçen hafta avukatımı aradım. Diğer müvekkillerin sonuçları ne kadar sürede elinize ulaştı veya ulaşıyor bu aralar dediğimde, yardımcısı veya sekreteri ; “backlog olduğu için 9 ay civarında geliyor sonuçlar” dedi. 9 ay olmasına şurada benim 2.5 ayım kaldı. Valla 9 ay kadar sürede gelmezse,avukatıma direkt mektup yazdırıcam veya telefon ile aratacağım. Bu nedir ya!

Üstelik bir de daha vatandaşlık için ILR aldıktan sonra 1 sene beklememiz lazım. Almanya’da vatandaşlık 10 senede alınıyor ve ben şuan şurdan-burdan topladığımızda 7. Seneme gireceğim. Yazıktır günahtır. Benimkisi yine iyi ,1.5-2 senelik daha oturumum var. Türk pasaportum ile her an git gel yapabilirim. Ama kimisi +3 yıllığa başvuruyor felan. İş veya kira için belge gerekiyor. Yazıktır yahu valla bunlar işin tadını iyice kaçırdılar artık.
isadasuk

New postby Haloz » Sat Nov 27, 2021 11:40 pm

Selamlar,

Yakinda 5 yili doldurup ILR basvurusu yapacagim. Ilk uzatmam 1 yil, ikincisi 3 yil idi (1+1+3), yani 5 yil dolarken BRP'nin suresi de doluyor.

Esim benden 1 yil sonra geldi, kendim icin ILR basvurusunu submit ettikten sonra ona da ayri bir FLR basvurusu yapmam gerekiyor diye anliyorum, dogru mudur?

Evetse benim basvurumu sonuclandirmadan onunkini degerlendiremeyecekleri icin bu 2 basvuruyu birbirine baglamak icin ne yapmak gerekir?

Tesekkurler
Haloz

New postby aydnlozge » Sun Nov 28, 2021 9:57 am

Merhaba,
Yakin zamanda ILR basvurusu yapanlara bir sorum var. Basvuruyu tamamladiginizda priority service secenegi cikiyor mu ? Yoksa bu Ankara anlasmalilar icin available bir secenek degil mi ?
aydnlozge

New postby esraersal » Sun Nov 28, 2021 10:59 am

aydnlozge wrote:Merhaba,
Yakin zamanda ILR basvurusu yapanlara bir sorum var. Basvuruyu tamamladiginizda priority service secenegi cikiyor mu ? Yoksa bu Ankara anlasmalilar icin available bir secenek degil mi ?

Cikmiyor. Ekim ayi sonunda yaptim, oyle bir secenek cikmiyor.
esraersal

New postby aydnlozge » Sun Nov 28, 2021 1:26 pm

Tesekkurler.
aydnlozge

New postby oogway » Wed Dec 01, 2021 11:59 pm

Merhaba arkadaslar, ILR basvuru formu ile ilgili bir sorum var:

Ilk vize kabul tarihim 25/12/2016. UK'ye verilen entry clearance'in son gunu, yani 24/01/2017 tarihinde giris yaptim. Aradaki sure 180 gunden az oldugu icin 26/11/2021 tarihinden itibaren ILR basvurusu yapabiliyorum. Buraya kadar problemim yok.

Basvuru formunda soyle bir soru var: "When did you first enter the UK?" Benim bu sorudan anladigim, UK'ye ayak bastigim tarih, yani 24/01/2017'yi cevap olarak girmem gerekiyor. Fakat formun baska bir yerinde ilk vize tarihini sormuyor, ve sorunun altinda soyle bir not var:

"This is the date you entered the UK when the period of stay you are basing this application on started."

Bu nedenlerden dolayi kafam karisti. Bu soruya siz hangi tarihi yazdiniz? Ilk vize tarihinizi mi, yoksa UK'ye ilk giris tarihinizi mi?
oogway

New postby esraersal » Thu Dec 02, 2021 10:04 am

Uk e gieiş tarihimi. Fiziki olarak burada bulunduğum tarihi yani.
esraersal

New postby gndlf » Thu Dec 02, 2021 1:25 pm

@oogway "formun baska bir yerinde ilk vize tarihini sormuyor, ve sorunun altinda soyle bir not var: "This is the date you entered the UK when the period of stay you are basing this application on started."
diyince, başka bir soruda bu açıklama yazıyor sandım. Bunu kastetmediniz değil mi? Çünkü When did you first enter the UK? sorusunun altında bu açıklama var. Başka bir yerde de yok.
gndlf

New postby oogway » Thu Dec 02, 2021 2:33 pm

@esraersal tesekkurler, ben de o sekilde girecegim.

@gndlf, evet, cumlem dusuk olmus, pardon. Bahsettigim not "When did you first enter the UK?" sorusunun altinda. Ama bu soru haricinde hic bir yerde Vize baslangic tarihini sormadi. O yuzden "Qualifying period" hesaplarken bu tarihi baz aldiklarini dusundum. Ama simdiye kadar tum yorumlarda ve resmi guidance belgesinde vizenin baslangic tarihini "Qualifying period" baslangici olarak kullanabilecegimiz ifade edildi. Bu yuzden biraz kafa karisikligi yasiyorum.
oogway

New postby umb » Mon Dec 06, 2021 12:05 am

Merhaba,

Ben de yakin zamanda ILR basvurusu yapacagim ve bu soru aklima takildi.

Home office'in ILR - calculating continuous leave dokumaninda soyle bir paragraf var;

`Period between the issue of entry clearance and entering the UK
The period between entry clearance being issued and the applicant entering the UK may be counted toward the qualifying period. Any absences between the date of issue and entry to the UK count towards the 180 days allowable absence in the continuous 12-month period. The applicant does not need to provide evidence to demonstrate the reason for delayed entry. If the delay is more than 180 days, you can only include time after the applicant entered the UK in the continuous period calculation.`

Yukaridaki paragrafa gore 26.11.21 den itibaren basvuru yapabiliyorsunuz. Elbette basvuru sirasinda sorunun altindaki ibare bununla celiskili, o yuzden kafa karistiriyor. Belki forumda daha onceden bu sekilde basvurup sonuc alan baska arkadaslar yardimci olabilir?

oogway wrote:Merhaba arkadaslar, ILR basvuru formu ile ilgili bir sorum var:

Ilk vize kabul tarihim 25/12/2016. UK'ye verilen entry clearance'in son gunu, yani 24/01/2017 tarihinde giris yaptim. Aradaki sure 180 gunden az oldugu icin 26/11/2021 tarihinden itibaren ILR basvurusu yapabiliyorum. Buraya kadar problemim yok.

Basvuru formunda soyle bir soru var: "When did you first enter the UK?" Benim bu sorudan anladigim, UK'ye ayak bastigim tarih, yani 24/01/2017'yi cevap olarak girmem gerekiyor. Fakat formun baska bir yerinde ilk vize tarihini sormuyor, ve sorunun altinda soyle bir not var:

"This is the date you entered the UK when the period of stay you are basing this application on started."

Bu nedenlerden dolayi kafam karisti. Bu soruya siz hangi tarihi yazdiniz? Ilk vize tarihinizi mi, yoksa UK'ye ilk giris tarihinizi mi?
umb

PreviousNext

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü