Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

ILR - Indefinite Leave to Remain

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby isadasuk » Tue Oct 26, 2021 10:03 am

zeugma wrote:@isadasuk bildigim kadariyla kredi borclarini Turkiye'ye donseniz bile uluslararasi mahkemeler araciligiyla pesinize dusebilirler. Oyle olsa ulkeyi terkedecek herkes kredi alip gider cok sacma olurdu.

Obur yandan evet bikkinlik geldi su belge islerinden yani tam olarak hangi belgelerinide istediklerini bilmeden herkes her seyi yukluyor neredeyse. Adamlar su basvuru siralama sistemini bile cozemeden Ankara anlasmasini bitirecekler bu gidisle 3-5 yila :D

E tamamda ben adamlara garanti bir şekilde her ay ödeme yapıyorum. Hemde kendi para birimleri ile kazanıp bu ödemeyi yapıyorum. Onlarda bana bu krediyi vermeselerdi o zaman. İngiltere kanun çıkarıp, en az ILR olması lazım ki kredi verebiliriz deseydi. Yani ben Türkiye geri dönsem en iyi ihtimal yaptığım meslek ile aylık 5-6 bin tl kazanırım. Kendimi mi geçindireyim yoksa krediyi ödemeye mi çalışayım? O uluslararası mahkeme o zaman bana ILR’mi vermeye hükmetsin ve bende geri dönüp,hem hayatıma devam edeyim hemde bi güzel kredimi ödeyeyim. Her yerde ingiltere haklı çıkacak diye bir şey yok. Ama yorumunuz için teşekkür ederim.

Yine bu forumda daha geçen hafta birisi Temmuz’da başvurup,Ekim’in 1. veya 2. haftasında ILR’sini aldı. Ben 2 ay öncesi başvurmama rağmen hala bekliyorum. Saçmalığın daniskası yani bence artık ve insanı bıktırıyor.

Herkes için hayırlısı olsun bakalım.
isadasuk

New postby zeugma » Tue Oct 26, 2021 7:46 pm

@isadasuk haklisin ins en kisa surede sonuclanir.

Bende bugun parmak izi verdim bakalim. Bugune kadar hic bir sekilde siralamalarda bir mantik kuramadik. Ne basvuru tarihine gore bir mantik var ne parmak izine gore. Mutlaka bir seye gore siraliyorlardir ama neye gore kim bilir.
zeugma

New postby Nilu » Tue Oct 26, 2021 9:22 pm

Merhaba arkadaşlar

IRL başvurusu aynen uzatma başvurusu gibi. Peki, online ekranda farklılıklar var mı? Yoksa, sorular vs birebir aynı ekran mı ?
Nilu

New postby orduevi » Wed Oct 27, 2021 8:32 am

Nilu wrote:Merhaba arkadaşlar

IRL başvurusu aynen uzatma başvurusu gibi. Peki, online ekranda farklılıklar var mı? Yoksa, sorular vs birebir aynı ekran mı ?

Bazı sorular farklı ama basit hepsi yine. Ornegin, son 5 yılda ülkeye giriş cikis yaptiginiz tarihleri soruyor sistem.
orduevi

New postby esraersal » Wed Oct 27, 2021 11:44 am

Nilu wrote:Merhaba arkadaşlar

evet ilkeye giriş cikis tarihleri soruyor farklı olarak. epey zaman almisti bizim o kisim.
esraersal

New postby maverick » Wed Oct 27, 2021 11:58 am

Herkese selamlar, ben de 10 Kasim'da ILR basvurusunu yapacagim.
Gov.uk sitesine gore, partnerinizi ILR'ye basvurabilmesi icin UK'de 5 yil sizinle yasamis olmasi gerekiyor diyor, benim esim 4 yildir benimle UK'de, evliligimiz 5 yildan uzun olmasina ragmen.

Su anda 2022 kasim'a kadar brpmiz gecerli ve ben tek basima ILR'a basvuracagim, benim statum degismis olacagi icin esimin yine de uzatmaya basvurmasi gerekiyor mu ben ILR'ye basvururken, yoksa mevcut brp'si ile devam edebilir mi, tecrubesi veya bilgisi olanlar cevaplayabilirse seviniriz.
maverick

New postby isadasuk » Wed Oct 27, 2021 8:01 pm

maverick wrote:Herkese selamlar, ben de 10 Kasim'da ILR basvurusunu yapacagim.
Gov.uk sitesine gore, partnerinizi ILR'ye basvurabilmesi icin UK'de 5 yil sizinle yasamis olmasi gerekiyor diyor, benim esim 4 yildir benimle UK'de, evliligimiz 5 yildan uzun olmasina ragmen.

Su anda 2022 kasim'a kadar brpmiz gecerli ve ben tek basima ILR'a basvuracagim, benim statum degismis olacagi icin esimin yine de uzatmaya basvurmasi gerekiyor mu ben ILR'ye basvururken, yoksa mevcut brp'si ile devam edebilir mi, tecrubesi veya bilgisi olanlar cevaplayabilirse seviniriz.

Avukatım bana şirketi kapatmadan veya self employer statümü bırakmadan,yıllık ortlama 800-1.200 sterlin vergi ödeyecek şekilde fatura kesmeye devam etmemi tavsiye ett. Aynı Ankara Anlaşması üzerinden depantant için başvuru yapıcakmışız. Yani ben ve oğlumun ILR’si olsa dahi eşim ILR alana kadar ki genelde çoğumuz için bu ortalama 1 ila 2 sene arası oluyor,o kadar süre daha vergi ödeyip,şirket/self employer durumumuza son vermeden 2 sene daha devam etmemiz gerekiyor.

Yani benim avukatımın dediği buydu. Tabi tecrübeli olan varsa ve açıklarsa sevinirm kendi adıma.
isadasuk

New postby zeugma » Thu Oct 28, 2021 3:49 pm

maverick wrote:Herkese selamlar, ben de 10 Kasim'da ILR basvurusunu yapacagim.

Tamamen kendi tecrubelerime gore cevaplarsam, eger esiniz kriterleri karsilamadigi icin teknik olarak ILR'a basvurmamasi gerekiyor. Eger onun BRP suresi hala tarihi gecmemisse onun adina herhangi bir basvuru yapma zorunlulugunuz yok. Veya suresi gecmek uzereyse ve ILR kriterlerine uymadigi icin onun icin uzatma basvurusu yapabilirsiniz. Ornegin ben de ILR'a basvurdum esim ve kendi adima. Ama cocuk icin basvurmadim onun BRP suresi hala 2 yil var.
zeugma

New postby gndlf » Sun Oct 31, 2021 2:49 am

Arkadaşlar ILR sayfasında çıkan 2300 küsür pound, nasıl ödeniyor?
Kart no vs mi isteniyor ? Yoksa, bir hesap numarasına gönderin mi deniyor?
gndlf

New postby zeugma » Sun Oct 31, 2021 11:00 am

gndlf wrote:Arkadaşlar ILR sayfasında çıkan 2300 küsür pound, nasıl ödeniyor?

Herhangi bir banka veya kredi karti ile odeme yapiliyor. Baska secenek var miydi hatirlamiyorum.
zeugma

New postby esraersal » Sun Oct 31, 2021 4:31 pm

gndlf wrote:Arkadaşlar ILR sayfasında çıkan 2300 küsür pound, nasıl ödeniyor?

Kart ile ödeme yapılıyor. Başka seçenek çıkmadı ben öderken.
esraersal

New postby gndlf » Sun Oct 31, 2021 9:01 pm

@zeugma @esraersal Teşekkürler. Biraz detay bu sorum ama; sizce hangi hesaptan ödendiğinin bir önemi olur mu ? Belki vizeciler için olmaz ama banka açısından soruyorum. Son dakika bir de onlarla uğraşmak istemediğim için... Bankaların çıldırma gibi bir özelliği var biliyorsunuz, başka ülkelerdeki gibi değil. İşletme hesabından ödense, saçma mı olur sizce ? Ya da, siz ne planlıyorsunuz ? Direk bunu sorayım...
gndlf

New postby zeugma » Mon Nov 01, 2021 11:04 am

Hangi hesabindan odediginin bir onemi yok. Sonucta bu kisisel bir masraf. Eger sirket hesabindan odersen, sirket muhasebende acik olur o parayi geri koyman gerekir yil sonu almadan. Yani bu "business expense" olarak gosterebilecegin bir sey degil.
zeugma

New postby isadasuk » Mon Nov 01, 2021 11:40 am

Arkadaşlar bir şey sormak istiyorum. Şimdi ILR başvuranların zaten hali hazırda +3 senelik uzatma BRP’leri oluyor. Ve bildiğim kadarıyla ILR verildiği an,sistem direkt olarak +3 senelik ILR’yi iptal ediyor. Buraya kadar doğru muyum?

Bu mantııkla gidecek olursam eğer “ Prove your right to work to an employer” adlı gov. uk websitesinden ILR numaramızı/doğum tarihimizi girince karşımıza çıkan oturumumuzla hangi iş kollarında çalışabiliriz adlı bilgiler eğer çıkmazsa,bu bizim +3 senelik ILR’miz iptal edilmiş ve bize yeni bir vize verilmiş demek oluyor,değil mi?

Yani bu mantıkla aslında güncel vize başvurumuzu takip etmişte olabiliyoruz bence. Bu konu hakkında bilgisi olan veya başka bir paylaşımda bulunmak isteyen varsa severek okurum.

Herkese hayırlı haftalar.
isadasuk

New postby zeugma » Mon Nov 01, 2021 12:50 pm

@isadasuk Evet dogru bir mantik. Sadece "+3 senelik ILR" dedigin muhtemelen +3 senelik uzatma vizesidir.

Yeni BRP basildiginda eskisi iptal oluyor. Fakat zaten basvurun karara baglanmissa muhtemen email gondereceklerdir ayni zaman diliminde.
zeugma

PreviousNext

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü