Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

ILR - Indefinite Leave to Remain

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby zeugma » Thu Jan 06, 2022 9:48 am

esraersal wrote:
orduevi wrote:
zeugma wrote:FB uzerinden bir paylasim gordum 14 Eylul 2021 basvurusu olumlu sonuclanmis 3 ay 2 haftada. IT alanindan oldugundan bahsetmis.

Bir baska tanidigimda benzer zaman dilimlerinde bugun olumlu sonuc aldi.

Ortalama 3-4 ay civari suruyor gibi son verilere gore tabi cok daha uzun bekleyenlerde var neye gore anlamak zor.

Bizimse Ekim basuvurusu, umarim 1 ay sonra bizede sira gelir boyle giderse.

Bende okudum onu. Dosyasi kuvvetliymiş yazdigina gore. 1 senedir bekleyenler var; bu forumda okumustum Nisan'dan beri bekleyen biri vardi. Bence dosyayi alan gorevli o anda visayı verip vermeyeceğine karar veriyor. Eger incelenmesi gereken baska detaylar varsa, inanmadigi arastirilmasi gereken bir belge varsa kenara birakiliyor dosyalar yoksa o arkadasinda 3 ayda almasinin baska aciklamasi yok. Artik dosyada gorevli ne gormusse acar acmaz ILR'i vermis. Hayirli olsun diyelim. Darisi bekleyenlerin basina.

"dosyasinin kuvvetli" olmasiyla ilgili oldugunu dusunmuyorum ben sahsen. Yabanci forumlara da baktigimda ortalama cevap suresi 3-4 ay zaten. Online submiti agustos ortasi arkadasin, extra hizli gelme durumu yok yani.

Bende acikcasi @orduevi gibi dusunuyorum. Sanki ikili bir sistemleri var. Basvurulari bir sekilde filtreliyorlar gibi eger olumsuz olan veya eksik bir seyler varsa.
Filtreden gecen basvurular normal siralamaya girebiliyor. Gecemeyenler ayri bir bolumde bekletiliyor gibi. Tabi bu tamamen teori ama belli bir kesim 3-4 ay belli bir kesim 8-12 ay da cevap almasinin baska mantikli bir aciklamasini bulamiyorum.
zeugma

New postby isadasuk » Fri Jan 07, 2022 1:44 am

Ben de bu konuda bir şeyler yazmak istiyorum. Benim kendi arkadaşım şu anda Sheffield’da ki HO binasında evlilik vizelerine bakan bölümde çalışmakta. Bundan 7 ay önce Türk vatandaşı biri ile evlendi ve bildiğimiz British biri ile evlenme prodesürlerüne göre vizeye başvurdular. Kendisi sisteme girdiğinde başvuruyu görüyor,ne durumda olduğunu görebiliyor(yani şuan işlemde veya hala beklemede vs gibi) fakat dosyanın içine giremiyor. Dosya seçme hakkım yok abi dedi. Seçtiği an sistem o kişinin kimliğini açığa çıkarıyormuş. Torpil muhhabeti yani. Arkadaşımın 7 ay eşinin evlilik vizesini beklediği yerde bence öyle dosya kuvvetli,zart zurt muhabbetine bende inanmıyorum. ILR başvurusuna gelene kadar 1 / 3 / +3 yıllık vizelerde zaten güzelcene eliyorlar,ayıklıyorlar. Ki ILR başvurusunda sadece bu son 4 seneden farklı olarak 1 yıllık muhasebe evraklarımız dikkate alınıyor. Süper didiklenecek bir şey kalmıyor geriye. Korona dönemi iş ve maddi kayıbı olanlar hariç.

Uzun lafın kısası verdiğim örnek +benim 27 Nisan’da biometrikleri vermeme rağmen 27 Ocak’ta tam 9 ay bekleyecek olmamın bir açıklaması olamaz bence. Ekstra olarak,diğer Ankara Anlaşması vizelerine göre, klasik olacak belki ama £2300 küsarat para ödediğimiz yerde bence zaten her halükarda bizim başvurularımız öne alınmalı bir şekilde. Düşüncelerim bu şekilde.

Bir de arkadaşlar bir sorum olacaktı. Ben avukatım ile başvurduğum için avukatım bana bir mail adresi açmıştı. Ve bu mail adresi üzerinden UKVCAS başvurmu halletti. Geçen gün kendisinden bu eposta adresini ve şifresini aldım. Malum 27 Nisan 2021’de ki biometrik randevusunun ardından bir eposta gelmiş. Hani bütün dosyalarını UKVI’dedir artık diye. Ve 6 ay geçmiş olmamıza rağmen hiçbir şekilde hani zamanında cevaplayamadık,tahminimizden uzun sürecektir diye mail bile göndermemişler. Bana ILR ile ilgili bir sonuç olursa bu mail adresime bilgilendirme gönderecekler,doğru muyum acaba?

Not; 05.01.2022 tarihinde home office vize departmanını aradım. Gerekli bölüm için tuşladım. Fakat klasik bir tekrar açıklayıcı metni koymuşlar. İşte çok yoğunuz. Zamanında cevaplayamadığımız için üzgünüz elimizden geleni yapıyoruz diye. Valla bu aralar bakalım başka yöntemler arıyacağım. Ve bir kaç mail atacağım keza avukatımada attıracağım. İnşallah hayırlı bir sonuç alırım.
isadasuk

New postby esraersal » Fri Jan 07, 2022 11:47 am

isadasuk wrote:Ben de bu konuda bir şeyler yazmak istiyorum. Benim kendi arkadaşım şu anda Sheffield’da ki HO binasında evlilik vizelerine bakan bölümde çalışmakta. Bundan 7 ay önce Türk vatandaşı biri ile evlendi ve bildiğimiz British biri ile evlenme prodesürlerüne göre vizeye başvurdular. Kendisi sisteme girdiğinde başvuruyu görüyor,ne durumda olduğunu görebiliyor(yani şuan işlemde veya hala beklemede vs gibi) fakat dosyanın içine giremiyor. Dosya seçme hakkım yok abi dedi. Seçtiği an sistem o kişinin kimliğini açığa çıkarıyormuş. Torpil muhhabeti yani. Arkadaşımın 7 ay eşinin evlilik vizesini beklediği yerde bence öyle dosya kuvvetli,zart zurt muhabbetine bende inanmıyorum. ILR başvurusuna gelene kadar 1 / 3 / +3 yıllık vizelerde zaten güzelcene eliyorlar,ayıklıyorlar. Ki ILR başvurusunda sadece bu son 4 seneden farklı olarak 1 yıllık muhasebe evraklarımız dikkate alınıyor. Süper didiklenecek bir şey kalmıyor geriye. Korona dönemi iş ve maddi kayıbı olanlar hariç.

Uzun lafın kısası verdiğim örnek +benim 27 Nisan’da biometrikleri vermeme rağmen 27 Ocak’ta tam 9 ay bekleyecek olmamın bir açıklaması olamaz bence. Ekstra olarak,diğer Ankara Anlaşması vizelerine göre, klasik olacak belki ama £2300 küsarat para ödediğimiz yerde bence zaten her halükarda bizim başvurularımız öne alınmalı bir şekilde. Düşüncelerim bu şekilde.

Bir de arkadaşlar bir sorum olacaktı. Ben avukatım ile başvurduğum için avukatım bana bir mail adresi açmıştı. Ve bu mail adresi üzerinden UKVCAS başvurmu halletti. Geçen gün kendisinden bu eposta adresini ve şifresini aldım. Malum 27 Nisan 2021’de ki biometrik randevusunun ardından bir eposta gelmiş. Hani bütün dosyalarını UKVI’dedir artık diye. Ve 6 ay geçmiş olmamıza rağmen hiçbir şekilde hani zamanında cevaplayamadık,tahminimizden uzun sürecektir diye mail bile göndermemişler. Bana ILR ile ilgili bir sonuç olursa bu mail adresime bilgilendirme gönderecekler,doğru muyum acaba?

Not; 05.01.2022 tarihinde home office vize departmanını aradım. Gerekli bölüm için tuşladım. Fakat klasik bir tekrar açıklayıcı metni koymuşlar. İşte çok yoğunuz. Zamanında cevaplayamadığımız için üzgünüz elimizden geleni yapıyoruz diye. Valla bu aralar bakalım başka yöntemler arıyacağım. Ve bir kaç mail atacağım keza avukatımada attıracağım. İnşallah hayırlı bir sonuç alırım.

Merhaba
Evet sonuc maili hangi mail adresi ile basvuruyu yaptiysaniz ona geliyor. Kisi basi 2300 pound odedigimiz icin daha kisa zamanda sonuc bekleme hakkini sahip oldugumuzu bende dusunuyorum. Sonucta ECAA uzatma basvurularinda savunduklari sey, basvurular bedava oldugu icin, ucretli basvurulara oncelik veriyoruz bu nedenle size gec donuyoruzdu. PEk donus yapmiyorlar ama ecaa@homeoffice.gov.uk e mail atmanizi oneririm.
esraersal

New postby isadasuk » Fri Jan 07, 2022 1:00 pm

esraersal wrote:
isadasuk wrote:Ben de bu konuda bir şeyler yazmak istiyorum. Benim kendi arkadaşım şu anda Sheffield’da ki HO binasında evlilik vizelerine bakan bölümde çalışmakta. Bundan 7 ay önce Türk vatandaşı biri ile evlendi ve bildiğimiz British biri ile evlenme prodesürlerüne göre vizeye başvurdular. Kendisi sisteme girdiğinde başvuruyu görüyor,ne durumda olduğunu görebiliyor(yani şuan işlemde veya hala beklemede vs gibi) fakat dosyanın içine giremiyor. Dosya seçme hakkım yok abi dedi. Seçtiği an sistem o kişinin kimliğini açığa çıkarıyormuş. Torpil muhhabeti yani. Arkadaşımın 7 ay eşinin evlilik vizesini beklediği yerde bence öyle dosya kuvvetli,zart zurt muhabbetine bende inanmıyorum. ILR başvurusuna gelene kadar 1 / 3 / +3 yıllık vizelerde zaten güzelcene eliyorlar,ayıklıyorlar. Ki ILR başvurusunda sadece bu son 4 seneden farklı olarak 1 yıllık muhasebe evraklarımız dikkate alınıyor. Süper didiklenecek bir şey kalmıyor geriye. Korona dönemi iş ve maddi kayıbı olanlar hariç.

Merhaba
Evet sonuc maili hangi mail adresi ile basvuruyu yaptiysaniz ona geliyor. Kisi basi 2300 pound odedigimiz icin daha kisa zamanda sonuc bekleme hakkini sahip oldugumuzu bende dusunuyorum. Sonucta ECAA uzatma basvurularinda savunduklari sey, basvurular bedava oldugu icin, ucretli basvurulara oncelik veriyoruz bu nedenle size gec donuyoruzdu. PEk donus yapmiyorlar ama ecaa@homeoffice.gov.uk e mail atmanizi oneririm.

Bilgi için çok teşekkür ederim. Valla samimi, ciddiyetten uzak,derdimi belirtecek şekilde bir mail attım. En altına ise pasaport numaram,ev adresim,biometrik başvuru randevu kağıdında yazan bir kod var onu ve bir kaç detay daha yazdım. Bakalım sonuç gelecek mi? 27 Ocak’ta artık 9 ay dolmuş olacak. Gerçekten çok saçma ve yıpratıcı bir süreç.

Tekrar bilgi paylaşım için teşekkür ederim.
isadasuk

New postby orduevi » Sat Jan 08, 2022 11:05 am

Walla o postu okuduktan sonra baska neden bulamiyorum. Ise yarar bulduklarini ugrastirmadan kurallar dahilinde ILR'ini veriyorlar. Yoksa hala 6 ay 1 senedir bekleyenler var. Arkadasa 3 ayda ILR verilmis iste bu kadar basit. Eminim herkesin sirasi zamaninda geliyor ama gorevli o an dosyasina bakip eliyor. Elenenlere de yildirma politikasi yapiyorlar.

Hayir kimsenin donecegi de yok. Simdi bana 1 sene ILR gelmezse neden geri doneyim ki? Sonuna kadar beklerim, biraz sikinti ama IR35 baskisi altinda kontrat bulmak icin cabalamaya devam. Sorun para kazanamayan, savings lerini bitirme noktasına gelenlerde. Gorevli eksikligi, islerin cok olusu, dosya yigilmasi, corona pandemi vs. bunlarin hepsi bahane. ILR vizesi 1 senede gelenlere yildirma yapmislar belli. 1 seneden daha fazla bekleyenler de var.

Umarim bu konu artik haberlere konu olur ve Home Office biraz dengesini bulur. Hayir bi de korkuyorum, eger haberlere falan cikarsa bu sefer ters teperde yine kural değiştirirlerse! Hersey beklenir Home Office'den.
orduevi

New postby isadasuk » Sun Jan 09, 2022 1:52 am

Benim kendi adıma bir bekleme sürem var elbet. Mesela bunay dolduğu an milletvekiline gidip,sorunumu anlatacağım.

Yani şöyle bir durumda var. Allah korusun ama red vereceklersede versinler artık. Çünkü +3 yıllık vizem Mart 2023’de bitecek. Ona göre hemen 1 hafta içinde ikinci kez ILR başvurayım. Anlamadığım başka bir nokta ise ben bugüne kadar her evrağımı eksiksiz yaptım. Vergimi ödedim. Ona göre de vizelerimi aldım. Bütün bunlardan sonra sıra ILR’ye gelince ne yanlış gidiyor ki? Kiramı ödüyorum,faturalarımı ödüyorum. Oğlum burada doğdu. Eşim vergisini ödeyerek çalıştı. Vereceksin lanet olası ILR’yi hayatımıza devam edicez. Banka borcumuz,kredimiz varsa zaten SEVE SEVE ödeme kuralı ile ödemeye devam edicez. Yani ben asla işte dosyası iyi,kötü diye ayrıdıklarını düşünmüyorum. Resmen tombala misali bu işi hallediyorlar.
isadasuk

New postby oogway » Sun Jan 09, 2022 10:29 am

Beklemek zor, belirsizlikle beklemek cok daha zor.

HO'nun bir calisma mantigi (bizim icin mantiksiz olsa da) var, ve biz bunu bilmiyoruz. O yuzden bekleme acisindan yapilacak tek yol oldugunu dusunuyorum. Tolere edebilecegimiz kadar beklemek (ki bu herkes icin farkli bir suredir), bu sure bitince de bir avukat araciligi ile 15 gun icinde cevap vermezlerse dava acacagimizi ifade eden bir ihbar cekmek.

Ihbar sonrasi mutlaka cevap doneceklerdir, ve yapilmasi ne gerekiyorsa yapacaklardir. Zitlasip daha kotu sonuc verirler diye dusunmeyin, eger boyle birsey oldugunu anlarsaniz tekrar dava acmanizdan korkacaklar. Ihbar vermenin problem kismi, avukat ucreti. Ama dedigim gibi, tolere edilecek zaman bittiyse yapacak baska bir sey yok.
oogway

New postby dimple » Sun Jan 09, 2022 11:39 am

Merhaba, yazdiklariniza hemfikirim kendi adima benzer sorunu uzatmada yasiyorum. En buyuk sikinti da yasal haklarini bilmemek, sormak istedigim bu hukuki baski uzatma doneminde de yapilabilecek bir sey mi? Official complain yaptik, email attik, MP'lere mektuplar gitti. Hicbir sey olmuyor. Kitlesel bir beklentim kalamaya basladi en azindan kisisel olarak her kapiyi zorlamak ve hakkimi aramak istiyorum zira yukarda yazdiginiz gibi uber komplike isler yapmiyoruz dosyamizda bir sorun yok yine de bekliyoruz. Iyi bir avukat aksiyon alabilir mi? Bu maliyete de girmeyi goze alacagim. Tesekkurler

oogway wrote:Ihbar sonrasi mutlaka cevap doneceklerdir, ve yapilmasi ne gerekiyorsa yapacaklardir. Zitlasip daha kotu sonuc verirler diye dusunmeyin, eger boyle birsey oldugunu anlarsaniz tekrar dava acmanizdan korkacaklar. Ihbar vermenin problem kismi, avukat ucreti. Ama dedigim gibi, tolere edilecek zaman bittiyse yapacak baska bir sey yok.
dimple

New postby oogway » Sun Jan 09, 2022 12:59 pm

dimple wrote:Merhaba, yazdiklariniza hemfikirim kendi adima benzer sorunu uzatmada yasiyorum. En buyuk sikinti da yasal haklarini bilmemek, sormak istedigim bu hukuki baski uzatma doneminde de yapilabilecek bir sey mi? Official complain yaptik, email attik, MP'lere mektuplar gitti. Hicbir sey olmuyor. Kitlesel bir beklentim kalamaya basladi en azindan kisisel olarak her kapiyi zorlamak ve hakkimi aramak istiyorum zira yukarda yazdiginiz gibi uber komplike isler yapmiyoruz dosyamizda bir sorun yok yine de bekliyoruz. Iyi bir avukat aksiyon alabilir mi? Bu maliyete de girmeyi goze alacagim. Tesekkurler

oogway wrote:Ihbar sonrasi mutlaka cevap doneceklerdir, ve yapilmasi ne gerekiyorsa yapacaklardir. Zitlasip daha kotu sonuc verirler diye dusunmeyin, eger boyle birsey oldugunu anlarsaniz tekrar dava acmanizdan korkacaklar. Ihbar vermenin problem kismi, avukat ucreti. Ama dedigim gibi, tolere edilecek zaman bittiyse yapacak baska bir sey yok.

Oncelikle belirtmeliyim ki burada yazacaklarim resmi bir tavsiye degil ve sonuclari beni baglamaz. Yani bunlari uygulayip uygulamamak tamamen sahsi karariniz ve kendi sorumlulugunuz.

UK'de hangi konuda olursa olsun, hakkinizi avukat araciligi ile aramak en dogru yoldur. Avukatlar yavas calisir, hatta bazen sizi anlamaz, istediklerinizi yapmaz, verdiginiz ucretin karsiligini alamayabilirsiniz. Fakat yine de en dogru yol bir avukat araciligi ile hakkinizi aramanizdir. UK'de avukat araciligi ile yaptiginiz sikayet/ihbar/basvurular daha farkli ele alinir, cunku is artik resmiyettedir, her asamasi ile kurallara uygundur, kayit altindadir. Her iki tarafta sorumluluk almak zorundadir, eger almazsa legal sonuclarina katlanmak zorunda kalir.

Ister uzatma olsun, ister ILR basvurusu olsun, eger hakkinizin verilmedigini dusunuyorsaniz, bir avukata danisip, onunla beraber aksiyon almak en dogru yol olacaktir. Avukatiniza maddi ve manevi olarak etkilendiginiz noktalari acik ve tam bir sekilde ifade etmeniz gerekiyor. O da bu durumda neler yapilabilecegini size iletecektir.

Bizim durumumuzda avukat cok buyuk ihtimalle HO'ya ihbar mektubu ile bilgi almayi tavsiye edecektir. HO'da buna cevap vermek zorunda, eger cevap vermezse legal sonuclarina katlanir. Ki bunu tercih edeceklerini sanmiyorum.

Bahsettiginiz "iyi bir avukat" kismi cok onemli, dedigim gibi "Avukatlar yavas calisir, hatta bazen sizi anlamaz, istediklerinizi yapmaz, verdiginiz ucretin karsiligini alamayabilirsiniz".
oogway

New postby dimple » Mon Jan 10, 2022 12:56 pm

Tesekkur ediyorum, ben de bu sekilde dusunuyordum dogrulamak daha iyi oldu.
dimple

New postby zeugma » Wed Jan 12, 2022 2:45 pm

Arkadaslar nasil oldu bilmiyorum ama ILR basvurumuz olumlu sonuclandi diye home office den mail geldi az once :)

Onceden paylastigim gibi 20 Ekim online basvuru tarihi, 26 Ekim parmak izi verme. Basvuruyu kendim yaptim, IT alani.

Hala saskinim ben en az 1-2 ay sonra gelir diye dusunuyordum. Insallah sizlerinde en kisa surede gelir.
zeugma

New postby esraersal » Wed Jan 12, 2022 3:37 pm

zeugma wrote:Arkadaslar nasil oldu bilmiyorum ama ILR basvurumuz olumlu sonuclandi diye home office den mail geldi az once :)

Onceden paylastigim gibi 20 Ekim online basvuru tarihi, 26 Ekim parmak izi verme. Basvuruyu kendim yaptim, IT alani.

Hala saskinim ben en az 1-2 ay sonra gelir diye dusunuyordum. Insallah sizlerinde en kisa surede gelir.

cok sevindim tarihlerimiz cok yakin. umarim bize de bugun gelir. Tebrikler!
esraersal

New postby oogway » Wed Jan 12, 2022 4:07 pm

zeugma wrote:Arkadaslar nasil oldu bilmiyorum ama ILR basvurumuz olumlu sonuclandi diye home office den mail geldi az once :)

Tebrikler @zeugma! Gozunuz aydin, darisi biz tum bekleyenlerin basina. :)
oogway

New postby esraersal » Fri Jan 14, 2022 9:42 am

Merhabalar
12 Ekim online, 9 Kasim parmak izi bugun sabah 8de sonuc maili geldi. Kayinvalidem yogun bakimda oldugu icin dun mail atmistim etkisi oldu mu bilmiyorum. Bekleyen herkesin guzel haberler almasi dilegiyle.
esraersal

New postby oogway » Fri Jan 14, 2022 9:56 am

esraersal wrote:Merhabalar
12 Ekim online, 9 Kasim parmak izi bugun sabah 8de sonuc maili geldi. Kayinvalidem yogun bakimda oldugu icin dun mail atmistim etkisi oldu mu bilmiyorum. Bekleyen herkesin guzel haberler almasi dilegiyle.

Sonuca cok sevindim @esraersal, tebrikler!

Kayinvaliden icin de gecmis olsun, umarim en hizli surede sagligina kavusur.
oogway

PreviousNext

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü