Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

ILR - Indefinite Leave to Remain

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby eycu » Sat Feb 09, 2013 8:48 pm

@386-DX
Dökümanın tam burası biraz işleri karıştırıyor sanki.

1. "Tier 1 General ile başvuruyorsak ve son beş senede 12 aylık periyotlar içerisinde 180 günü geçmeyen sürelerde UK dışında bulunduysak bunun sebebine dair bir belge sunmamız beklenmiyor" şeklinde anlıyorum. Tecrübe ile sabit. Peki 'compelling or compassionate' durumlara ait kanıt gösterme zorunluluğu ne zaman devreye giriyor? 180 günü aştığımızda mı?

2. ILR başvurusu öncesindeki 5 yıl içerisinde unemployed dönemlerde yurtdışında geçirmiş olduğumuz süreler nasıl değerlendirilecek. 12 ayda 180 günü geçmiyorsa, bunun sebebini gösteren bir belgeye bir ihtiyaç yok mu yine? Tier 1 General vizesi ile 1.5 sene master yaptığım bir dönem var mesela. Yaklaşık 35 gün UK dışında bulunmuşum.
eycu

New postby 386-DX » Sun Feb 10, 2013 10:21 pm

@eycu

1. Hmmm güzel soru. Continious residence'ın nasıl hesaplandığı şurada ayrıntısıyla açıklanmış: http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/sitec ... iew=Binary
"Compelling or compassionate" sebeplerden yalnızca 12 ayda 180 günün geçilmesine dair durumla ilgili olarak bahsediyor. Yine de biraz muğlak kalmış gibi. Tek seferde birkaç haftadan fazlaysa belgesini vermek iyi olabilir, onun dışında holiday deyip geçersiniz. Fakat dediğim gibi, bu compelling or compassionate sebepler gerçekten de çok istisnai durumlar için. ("Compassionate reasons will vary but can include serious illness of the applicant or a close relative, a conflict or a natural disaster, for example, volcanic eruption or Tsunami.")

2. Benim de ilk geldiğim ay 20 günden fazla absence'ım vardı. Bir işten çıkıp sonrakine başlamadan önceki aralıklarda yaptığım 2-3 haftalık kısa tatillerim de var. Tier 1 General ile master yapanlar da az değil. Sizin durumunuzda bir sorun olacağımı sanmıyorum, ama yine de guidance'ları iyice okuyun.

Kolay gelsin.
Last edited by 386-DX on Mon Feb 11, 2013 7:17 pm, edited 1 time in total.
386-DX
ROBERT PLANT

New postby eycu » Sun Feb 10, 2013 10:53 pm

@386-DX
Dökümanları döne döne oku(dum/yorum) aslında. Daha açık yazılması, netleşmesi gereken konular var. Mesela UKBA yeni set(o) formunda D2 sorusuna ihtiyaç kalmadığını, hata olduğunu kabul etmiş vaziyette. Yakın zamanda formda ve guidance'larda güncelleme olacağı kesin!

ILR alanların sayısı arttıkça yeni kuralların nasıl uygulandığı daha da netleşecektir diye düşünüyorum. Bekleyelim görelim.

Tecrübeni paylaştığın için teşekkürler.
eycu

New postby Gonzales » Tue Feb 19, 2013 3:05 pm

Ben de hemen tecrubemi paylasayim taze ILR almis olarak. 1,5 ay once internetten ILR randevumu Croydon PEO icin aldim. Ortalama herhangi bir bilgisayar kullanici randevuyu almakta sikinti yasamaz diye dusunuyorum.

Randevum saat 10:40 idi. 10:10 gece binanin onundeydim ama guvenlik 10:30 da gel dedi. Neyse 10:30 da iceri girdikten sonra hersey 386-DX daha once yazdigi gibi ilerledi. Verdigim dokumanlarda birebir 386-DX ila ayniydi (Employment history-P60 lar yanimdaydi ama vermedim, istenmedi). Ek olarak soyleyebileceklerim

- Banker's Draft icin bazi banka subeleri 2 gun notice isteyebiliyor (HSBC)
- Bank Statement larimda muhur imza falan yoktu sadece bir cover letter vardi
- Full Time Empoylement in yaninda Freelancer isleri vardi onlari hic belirtmedim, bir sorun olmadi
- Case-Worker oyle ahim sahim Police registration a bakmadi gibime geldi. Zaten topu topu 45 dk falan harcadi ,cogunlugu gelir uzerine idi.
- Binaya girisim 10:40 cikisim 13:40 idi. Butun hersey 3 saatte bitti.
- BRP Delivery address olarak isyerini belirtmistim, case-worker in tek sorusu bunu teyit etmek uzerine gerceklesti.
Gonzales

New postby haphazard » Wed Feb 20, 2013 10:02 am

Tebrikler Gonzales! Anladigim kadariyla basvurun 3 saat icinde hemen onaylandi ve sana sonuc bildirildi?
haphazard
ROGER WATERS

New postby Gonzales » Wed Feb 20, 2013 11:01 am

Tesekkurler, Omuzlarimdan bir yuk kalkti. Darisi basina yakin zamanda basina.

Evet, Toplam 3 saat. Case-worker belgeleri 45 dakika falan inceledi. geri kalan 2 saat : odeme,kuyruk,biometrik, basvurunun alinmasi..etc . En son Approval letter alindi, imzayi attim bilgilerin dogruluguna dair ve simdi BRP i bekliyorum

Bircok elemana gore bizim basvurular temiz ve zahmetsiz.
Gonzales

New postby abbulu » Wed Feb 20, 2013 11:42 pm

PEO randevu alma deneyimi:

1. Asagidaki adresten siteye uye oluyorsunuz.
https://apply.ukba.homeoffice.gov.uk/se ... ed/account

2. Hergun gece 00.00 da o gunden 42 sonrasinin appointmentlari aciliyor. o yuzden 23.50 gibi bilgisayar basinda hazir ve nazir olmak gerekiyor.

Vizeye de genelde vize bitiminden 28 gun once basvurulabildigini farzedersek, PEO icin vize bitimine 70 gun kaladan itibaren bilgisayar basina gecilebilir.

PEO alabilmek icin birkac basit taktik uygulamak gerekiyor. Gece 00.00 civarlarinda yeni appointmentlar acilmadan once site tamamen down oluyor. O yuzden islemi 2 browser tab i ile yapmak gerekiyor.

1. 23.50 civarlarinda siteye login olup, tarih secme sayfasina kadar gerekli bilgileri doldurup pusuya yatiyoruz.

2. Ikinci browser tab inda ayni siteyi acip sadece f5 tusu ile refresh yapmak icin kullaniyoruz.

site 00.00 civarinda kapatildiktan sonra refresh tabinda sadece refresh yapip sitenin calisip calismadigini kontrol ediyoruz. Refresh yaptiginiz sayfa calisip tamamen sayfayi yukledigini gordugunuz anda diger tab da hali hazirda tarihler ve PEO merkezini sectiginiz tab a gecip next tusuna tikliyoruz.

daha sonra gelen sayfada varolan appointmentlari goruyoruz.

Bu kisimda dikkat etmek gereken 2 sey var.
Birincisi next tusuna basmak icin hicbir zaman cok acele etmemek. Digeri de available appointment lar icinde listede en ustteki ve en alttaki appointmentlari secmemek. Genellikjle insanlar en ust ve en alttakine yogunsiyorlar ve bunlardan sadece birisi o slotu alabiliyor.

bu sayfada select this time tusuna basmadan once, refresh tab inda refresh yapip sitenin calistigindan emin oluyoruz ve o zmn select tusuna basip appointment i seciyoruz.

Bu sekilde asil appointment sayfasinda her next/select gibi sayfa degistiren bilgi submit eden durumlarda ilk olarak sitenin calistigini kontrol etmek gerekiyor. Eger site calismiyorsa, refresh tabindan sitenin calistigini gorene kadar asil sayfada hic bir tusa basmayin. Yoksa en bastan baslamak zorunda kaliyorsunuz.

2 gece pusuya yattim, 2.ci gece de randevumu aldim.

Ilkinde cok aceleci davrandim o yuzden sitenin calismadigi bir vakitte next tusuna basmis bulundum ve en bastan baslamak zorunda kaldim. Formu doldurana kadar, site bikac kez daha down oldu ve o sirada da butun randevular alindi.

altin kurallar:
1. acele etmemek
2. Her adimda sitenin calistigini kontrol edip sonra asil sayfada tusa clicklemek
abbulu
ROGER WATERS

New postby 386-DX » Thu Feb 21, 2013 2:12 am

Bu kadar kasmaya gerek yok hocam :) Gece geç saatlerde girerseniz rahatça alabiliyorsunuz.
386-DX
ROBERT PLANT

New postby abbulu » Thu Feb 21, 2013 8:50 am

@386-DX

Walla onu daha once bir gece denedim ama benim sansim yaver gitmedi o sekilde.
Hatta butun gece ayakta kaldim sabaha kadar, 5 dk da bir refresh ettim ama bos yer hic olmadi.

Butun gece ayakta kalmaktansa gece 12 de denemek daha kolay bence.
abbulu
ROGER WATERS

New postby Gonzales » Fri Feb 22, 2013 12:56 pm

Randevu ayarlamak icin Firefox addon lari da yardimci olabilir.

Bu arada benim BRP geldi. Sali gunu randevu , Cuma gunu BRP card in elime ulasmasi. 3 Gun surdu. kuryeden alirken Pasaportu gostermem gerekti.
Gonzales

New postby haphazard » Tue Mar 05, 2013 12:44 pm

Bir olumlu haberde benden arkadaslar. Randevum dun idi, 386-DX ve Gonzales anlattigi gibi gelisti olaylar. Ben de bankers draft ile basvurumu gerceklestirdim (Barclays 10 dakika icinde hallediyor ucreti £15, ben Barclays musterisiyim bu arada).

Randevum 11:30da idi 11:00'da gittim direk iceri aldilar, hic kuyruk yoktu ve ilk 15 20 dakika sira numarasi alip, odemeyi yapip, basvuruyu kaydettirmek icin bekledim. Bekleme suresi yaklasik 10 dakika idi. Asil beklemeyi biometrik ve basvuruyu case worker'a teslim ederken yapiyorsunuz. Etrafta bir suru aile ve cocuklari vardi - resmen cocuk parki gibiydi o yuzden gun sonunda baya bi bas agrisi cektim. Anonslar adam akilli yapilmadigi icin pur dikkat olmak gerekiyor o yuzden kulakliginizi takip muzikte dinliyemiyorsunuz.

Benim gorustugum calisanlarin hepsi ingiliz cikti ve klasik ingiliz muhabbeti gulumser yuz ve arkadas canlisi tavirlarri vardi. Pasaport kontrollerinden sonra Home Office'te de ayni tarzda bi davranis bekliyorum acikasi. Case worker'in basvurumu inceleyip onay vermesi yaklasim 20 25 dakika surdu. Simdi BRP'yi bekliyoruz. Darisi yeni basvuracak arkadaslarin basina ama ekstra verdigim paranin her penny'sine degdi diyebilirim.
haphazard
ROGER WATERS

New postby cazkedisi » Tue Mar 05, 2013 7:41 pm

bankers drafta baktilar mi, onsuz da olur mu? :) darisi basimiza, gule gule kullan kardes :P
cazkedisi
ROGER WATERS

New postby pisiyan » Wed Mar 06, 2013 9:41 am

@abbulu

Taktikler icin tesekkurler. Uygulayarak dependant dahil bir gecede randevu aldim.
pisiyan

New postby haphazard » Wed Mar 06, 2013 9:52 am

Bankers Draft'siz da olur ama ben risk atmak istemedim karttan para cekilmez cart curt onunla ugrasmiyayim diye.
haphazard
ROGER WATERS

New postby haphazard » Fri Mar 08, 2013 2:20 pm

Bu arada benim BRP bugun elime gecti. Pazartesi (4 Mart)'ta basvurdum bugun resepsiyona birakmislar. Sorarlar diye pasaportumu getirmistim yanimda ama resepsiyonda ki kadin almis daha sonra bizim sirketten birilerine vermis. Sirket ismi verince mi boyle oluyor bilmiyorum ama neyse ki sag saglim ulasti.
haphazard
ROGER WATERS

PreviousNext

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü