Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

ILR - Indefinite Leave to Remain

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby abbulu » Wed Mar 20, 2013 8:02 pm

Ben de Croydon dan ILR basvurumu bugun yaptim ve onaylandi. Vize olaylari gayet stresli oluyor.

Haphazard in dedigi gibi, anonslar pek anlasilmiyor. Hoparlorlere yakin bir yer bulup oraya oturmak lazim aksi halde anonsun ne oldugunu anlamak oldukca zor.

Debit kartla odeme yaptim, zaten normal pos makinesi veriyorlar, sifreyle islem yapiliyor. Ben de barclays musteriyim ve barclays debit kartimi kullandim odeme icin. Bankayi aramadim yuksek miktarda bir para cekilecek gibisinden ve bir sorunda cikmadi.

darisi siradakilerin basina
abbulu
ROGER WATERS

New postby eycu » Tue May 28, 2013 2:36 pm

Arkadaslar merhaba,

Limited bir sirket kurdum. Director'i benim. Ben simdi sirketin calisani oluyor muyum. Daha dogrusu sirket kurmakla "employed" oluyor muyum?

Yoksa PAYE kaydi yaptirip, kendine maas vermeye baslayana kadar, calisiyor sayilmiyor muyuz? Bunu sormamin nedeni Nisan'da cikan kurallara gore issizken yurtdisina cikmak ILR icin gerekli olan 5 yillik sureyi bozuyor. Bende onumuzdeki hafta yurtdisina cikacagim. Kendime maas odemeye baslamam gerekli mi? Yoksa sirketi kurmus olmam calisiyor oldugumu gostermek acisindan yeterli mi?

Tesekkurler...
eycu

New postby kali » Wed Sep 11, 2013 11:11 am

of of bir bakayım dedim alaturka londra nasıl başvuruyor ILR'a, herkes PEO kullanmış.

Şu anda ILR için 8-9 ay backlog var postada, Ocakta başvuranların cevapları ağustosta yeni gelmeye başladı. İmkanınız varsa kesinlikle PEO kullanın.

Tier-1 Extension cevabı posta ile 20 günde gelmişti. Bu da ona benzer olur diye düşünüp hiç kontrol etmeden postal yaptm başvuruyu... şimdi 8-9 ay pasaportsuz gez..
There are three kinds of lies: lies, damn lies, statistics
kali

New postby attollos » Sun Sep 29, 2013 5:57 pm

Selamlar, ILR basvurusunu 6 Nisan 2013'ten sonra yenilenmis SET(O) formuyla yapan var mi ?

Section 6 da butun absencelarimizi listelememiz isteniyor ?

Section 6.3'te ise What evidence has been provided to support the reasons for all absences from the UK? diye bir soru var.

1'er senelik periyotlarda 180 gunu gecen absencem yok, yine de eski isverenlerimden yazi almam gerekli mi ? Guidance biraz muglak bu konuda diger forumlarda aradigim da insanlar genelde bu alani bos birakmislar.

Tesekkurler.
attollos

New postby attollos » Sun Sep 29, 2013 6:35 pm

Hmm burada daha once cevaplanmis bir durum gozumden kacmis kusura bakmayin. Tier1(General) isek absencelar icin ekstra bir belge gostermek gerekmiyor anladigim kadariyla.

Gerci SET(O) formu degismis en son 386dx'in basvurusundan bu yana

Evidence of all work-related absences (including paid annual leave) is required from those applying
under Tier 1 (General);Tier 2 (Intra-Company Transfer);Tier 2 (General); Tier 2 (Minister of religion);
Tier 2 (Sportsperson); Tier 5 International Agreement, and permitted employment categories - except
Highly Skilled Migrants

Kafam karisti simdi iyice.

Tesekkurler.
attollos

New postby haphazard » Mon Sep 30, 2013 9:03 am

@atallos

ben o tarihten once basvurdum fakat benim formda da aynisi yaziyordu. benim de kafam karismisti. fakat gecmiste haftasonu icin saga sola gittigim icin gidip is yerinden belge almak sacma geldi, kaldi ki onlarinda boyle birsey isteyecegini dusunmedim. 1 ay is icin ulke disina ciktiysam belki onun icin yazi istiyebilirdim dedim.

en sonunda gittigim butun uzun kisa tatilleri yazip yanina holidays yazdim. hic bir belge vermedim ve bir sorun cikmadi. Tier 2 olmadigin surece cikicagini da sanmiyorum.
haphazard
ROGER WATERS

New postby kali » Mon Sep 30, 2013 9:22 am

Söylediğin gibi form Tier 1G de olsan dolduracaksın ve evidence diyor. Ben doldurdum ve evidence olarak da şirketin antetli kağıdına HR'dan yazılmış yazı ekledim. HR yurtdışında olup olmadığını belgeleyemez ama zikredilen tarihlerde izinli olduğunu yazabilir.

Bizim HR'ın benim için yazdığı yazı şu şekildeydi. Sorun olacağını sanmıyorum ama önümüzdeki 9 ay içi

To: UK Border Agency, United Kingdom
Dear Sir/Madam,
This is to certify that NAME was full time employed with COMPANY between START DATE and END DATE
NAME was fully paid and was using his annual holiday allowance and/or bank holidays for his personal use or travels.

Leave Return:
23 April 2011 07 May 2011 15 days
20 May 2011 23 May 2011 4 days
....
....
....

Yours sincerely,
There are three kinds of lies: lies, damn lies, statistics
kali

New postby 386-DX » Mon Sep 30, 2013 10:32 am

@atallos

Benim başvurduğum tarihte Tier 1G kategorisi için absence'ları açıklayan belge istenmiyordu, ama dediğin gibi bunu sonradan değiştirdiler. Sahiden de istiyor olabilirler artık.
Yabancı forumları da inceleyip iyice emin ol bence. Haybeye yanmasın başvuru ücreti.
386-DX
ROBERT PLANT

New postby attollos » Tue Oct 15, 2013 9:49 pm

ILR PEO basvurum Pazartesi gunu basariyla sonuclandi.

Bazi ozel sebeplerden dolayi ILR'nin olumsuz sonuclanmasi ihtimali uykularimi kaciriyordu ozellikle postal applicationlardaki 8 aylik backlog'u dusnununce bayagi stres oldum.

PEO randevusunu burada daha once tasiye edilen mini cakalliklara basvurmadan online olarak cok rahat bir sekilde Croydon'dan aldim, belki de bazi zamanlarda ILR icin yigilma soz konusudur. Indirimli ucret hicbir dependent olmadan £1321 ve artik online olarak odenebiliyor.

Coydon sevimli bir shithole'un butun ozelliklerini bunyesinde barindiran bir yer. PEO office, East Croydon'la West Croydon arasinda Central London'a bir saat uzaklikta bir yer.

Son iki senedir permanent calisan degilim Limited sirketim uzerinden kontrat yapiyorum o yuzden getiridigim belgeler burada daha once bahsedilenlerden biraz farkli olabilir:

1) SET(O) formu
2) Yeni ve eski pasaportlar ve BRP
3) 2x foto
4) Polis kaydi
5) Life in the UK test sonucu
6) Payslips
7) Dividend vouchers
8) Personal bank statements
9) Business bank statements
10) Letter from accountant

11) Yukardakilerin fotokopileri, islemleri hizlandirmak icin.

Bunun disinda absencelarim icin eski calisanlarimin sadece birinden absence letter alabildim o yuzden onu eklemedim ama yanimda goturdum. Toplamda 160 gun absenceim vardi

Sirketimin verdigi vergiler hakkinda birkac belge vardi onlari da yanimda goturdum.

Croydondaki binayi baya modernize etmisler. Randevudan yarim saat once gitmeyin iceriye almiyorlar.

Ilk kayit gecildikten sonra biometric vermeye baska bir bolume geciyorsunuz ordan sonra da evraklariniz case worker'e teslim ediliyor, size isterseniz kafeye gidin isterseniz disari cikin seklinde oneriyorlar.

Ben ne olur ne olmaz diye kafede beklemeyi tercih ettim. Costa kafe, yaninizda kulaklik ve okuyacak biseyler getirmeyi unutmayin zira ortam ne kadar modernize edilmis olsa da cocuk aglamalari dua edenler endise icinde saga sola yuruyenler benim stres katsayimi iki katina cikardi.

Etrafta bolca bulunan ekranlardan sira numaraniza bakarak basvurunuzun statusunu takip edebilirsiniz. Hatirladigim statusler.

1) Biometric Verification
2) Awaiting decision
3) Under decision
4) Waiting for collection

Benimki baya uzun surdu (2,5 3 saat kadar) cunku case worker beni telefonla 2 defa falan aramis ben de duymamisim. Daha sonra anons yaptirinca direk yanina gittim bana sirketimin ne is yaptigini sordu, Software Consultancy dedim, yanimda VAT registration cerificate getirmistim onu gosterdim OK dedi.

Belgelerin bircogunun orjinallerini teslim ettiler, BRP'nin 1 hafta ile 10 gun icinde elimde olacagini soylediler.

Darisi diger arkadaslarin basina.
attollos

New postby cazkedisi » Sun Nov 24, 2013 12:38 pm

Arkadaşlar selam,

Bazılarınızın bildiği gibi ben eşimle 5 yıl önce Londra'ya geldim. Onun Tier 1'da beş yılı doldu ve Ocak ayında ILR'a başvuracak. Ama ben sadece 3 yıldır onun dependant'ıyım. Ondan önceki iki yıl boyunca buradaki vizem Tier 1 Post Study Work'tü. Dolayısıyla sorum şu, şimdi bana da ILR verirler mi yoksa bekle mi derler? Bana verirler gibi geliyor ama emin olamıyorum. Ona göre randevu alıp para ödememiz gerekiyor. Fikri olan veya daha önce benzer bir durumda kalmış olan var mı? Şimdiden teşekkürler...
cazkedisi
ROGER WATERS

New postby 386-DX » Mon Nov 25, 2013 12:39 pm

Evet, bu durumda beraber başvurabilirsiniz.

Your partner can apply for settlement at the same time as you apply for settlement, if:
- you and they have been living together in the UK for at least 2 years in a marriage or civil partnership, or in a relationship similar to marriage or civil partnership, and that relationship is still genuine (not a 'marriage of convenience', for example);
- they have previously been given permission to enter or stay in the UK as your husband, wife, civil partner, unmarried partner or same-sex partner;
- you and they intend to live permanently with the other as husband and wife, civil partners, unmarried partners or same-sex partners;
- they do not fall for refusal under the general grounds for refusal, and are not an illegal entrant;
- they do not have any unspent convictions within the meaning of the Rehabilitation of Offenders Act 1974; and
- they have sufficient knowledge of the English language and life in the UK, unless they are aged 65 or over when they apply. For more information, see the Knowledge of language and life in the UK section.
http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/visas-immigration/working/tier1/general/settlement/dependants/#header1
386-DX
ROBERT PLANT

New postby cazkedisi » Mon Jan 27, 2014 3:08 pm

Biz de indefinite'imizi bugün aldık. Burada yazan arkadaşların deneyimlerinden sonra herhalde anons olayını düzeltmişler, artık Croydon'da otomatik ve net anonslar yapılıyor, ekranlardan da numara takibi mümkün.

Bu arada randevu saatinizden yarım saat önce gidince artık içeri alıyorlar, hatta bizi içeri almakla kalmadılar, işlemlerimizi de randevu saatinden önce başlattılar. Dolayısıyla çok az bekledik. Her şey tıkır tıkır ve profesyonelce ilerliyor.

Tüm çalışanlar kibar, güleryüzlü ve yardımcı. İşlemler çok hızlı halloluyor. Buna şaşırmadım da hayatımda İngilizlerin bu kadar hızlı çalıştığını görmemiştim, ona şaşırdım. Artık gözüm açık gitmem :)
cazkedisi
ROGER WATERS

New postby green 'n purple » Tue Jan 28, 2014 1:20 pm

Merhaba,

Benim de Tier 1 extension 16 mayista doluyor ve ben de Indefinite leave to remain icin PEO basvurmak istiyorum. 2 tane konu var kafama takilan.

1. Bana dependant olan esimle evlenmemizin uzerinden 1 yil 11 ay sonra indefinite basvurumuzu yapmis oluyoruz. Bu esimin de benimle birlikte indefinite almasinda sorun teskil eder mi, daha 2 yil olmamis bugun git seneye gel derler mi? Daha once birlikte yasadigimizi ispatlayabiliriz. Su sartlar maddesinde illa evlilik olmasi gerekir demiyor ama arada kaldim.

2. Benim ulkeye girisimle entension'imin bitisi arasinda 20 gun var, yani 5 haziranda giris yaptim ama extension'un 16 Mayista bitiyor. Yil icinde de toplasan 50 gun falan yurt disinda kalmisimdir. 20 gunu problem edip sen geleli 5 yil olmamis daha derler mi? Ulkeye girisimden 2 hafta sonra ise baslamistim, o da problem olabilir mi??

Bu iki konuya bakip da acaba postal basvuru mu yapsam diyorum. Birisi 9 ay backlog var demis postal da:-(
konuyla ilgili bilgi ve tecrubesi olan arkadaslar paylasabilirlerse cok sevinirim. Siz olsaniz ne yapardiniz? (desperation)

Tesekkurler...
green 'n purple

New postby skywalker » Tue Jan 28, 2014 3:39 pm

2. Bana bi danisman eger vizeyi alma ile ulkeye giris arasinda 3 aydan az bir sure varsa ILR'a erken basvurabilirsin demisti. 20 gun icin Tier1'i extend etmek acikli olur eger oyleyse.
skywalker

New postby 386-DX » Fri Jan 31, 2014 1:01 am

2. Aynen öyle. Vizeyi aldıktan sonra üç ay içinde giriş yapmışsanız 5 yıllık süre vizenin başladığı tarihten itibaren sayılıyor, UK'e ilk geldiğiniz tarihten değil. Sizin durumunuzda hiçbir sorun olmaz, ben de aynen bu şekilde aldım. Guidance'ı iyice okuyun, ayrıntılar orada yazıyor olmalı.
386-DX
ROBERT PLANT

PreviousNext

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü