Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

ILR - Indefinite Leave to Remain

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby gndlf » Sun Apr 18, 2021 6:46 pm

Arkadaşlar life in uk sınavla ilgili bir anlamadığım bir soru ile karşılaştım. Yardımcı olursanız çok memnun olurum.

uzatma başvurusu yaptıktan sonra , brp süresi bitiyor. Life in uk sınavına sadece pasaportumuz ile girebiliyor muyuz, yoksa mutlaka süresi dolmamış bir brp'miz olması mı gerekiyor ?

Önceden sanırım resmi sitelerinde şöyle bir bilgi görmüştüm: life in uk sınavına girmeden önce, giriş sebebiniz sorulur. Yani, sınırsız oturum için mi giriyorsunuz, yoksa vatandaşlık için mi şeklinde.... Artık ankara anlaşmalılar da süresiz oturum için sınava girdiklerine göre, süresi halen geçerli bir brp istenir mi? Bu tip soru soruluyor mu?

Konu ile ilgili tecrübeleriniz nelerdir?

Teşekkürler
gndlf

New postby xv.space » Mon Jun 07, 2021 1:56 pm

merhaba,

grupta indefinite bekleyen var mi?
basvuru sureleri cok farkli zamanlarda sonuclanabiliyor olmasina ragmen, takip edebilecegimiz bir yer var mi?
xv.space

New postby esraersal » Mon Jun 07, 2021 6:50 pm

xv.space wrote:merhaba,

grupta indefinite bekleyen var mi?
basvuru sureleri cok farkli zamanlarda sonuclanabiliyor olmasina ragmen, takip edebilecegimiz bir yer var mi?

Whatsapp grubu var. en son 27 ocak basvurusu sonuc aldi bildigim kadariyla.
esraersal

New postby xv.space » Mon Jun 07, 2021 7:12 pm

@esraersal

cok tesekkurler! :)
xv.space

New postby iznail » Mon Jun 21, 2021 7:52 pm

Merhaba,

ILR başvuru için aklıma takılan bir soru var. Geçen yıl son uzatma başvurumda Tenat Letter olarak partnerimden mektup almıştım. Tüm faturalar onun adına geliyor ve ben ona her şey dahil olarak aylık hepsini RENT açıklaması ile transfer yapıyordum. Uzatmamı aldım ve yeni bir eve taşındık. Simdi ILR için tekrar aynı şeyi yapıyoruz, ben ona tüm faturalar dahil RENT olarak transfer yapıyorum o da ev sahibine gönderiyor. Yine ondan Tenat Letter alacağım. Son 2 adresimde aynı kişi ev sahibim olarak görünmüş olacak. Sizce bu sorun yaratır mı ?  paylaşımlarınız için şimdiden teşekkürler.
iznail

New postby esraersal » Tue Jun 22, 2021 9:15 am

iznail wrote:Merhaba,

ILR başvuru için aklıma takılan bir soru var. Geçen yıl son uzatma başvurumda Tenat Letter olarak partnerimden mektup almıştım. Tüm faturalar onun adına geliyor ve ben ona her şey dahil olarak aylık hepsini RENT açıklaması ile transfer yapıyordum. Uzatmamı aldım ve yeni bir eve taşındık. Simdi ILR için tekrar aynı şeyi yapıyoruz, ben ona tüm faturalar dahil RENT olarak transfer yapıyorum o da ev sahibine gönderiyor. Yine ondan Tenat Letter alacağım. Son 2 adresimde aynı kişi ev sahibim olarak görünmüş olacak. Sizce bu sorun yaratır mı ?  paylaşımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Merhaba
Son 2 adresinizdeki ev sahibinin ayni kisi olmasinin sorun yaratacagini dusunmuyorum.
esraersal

New postby zeugma » Tue Jun 29, 2021 3:28 pm

ihatevisa wrote:
gndlf wrote:Arkadaşlar (ilr için gereken) dil sınavı olarak hangi sınava başvurdunuz acaba? (başvurulabilen birkaç çeşit var)

Teşekkürler

https://www.gov.uk/life-in-the-uk-test : £50 - Sinavdan cikinca 10dk icinde sonuc aciklaniyor.

https://www.ukenglishtests.co.uk/search-for-a-test : B1 Exam Citizenship / ILR : £199 :

Gorusme tablet ustunden yapiliyor. Bir konu seciyorsun ornegin ISTANBUL bunu 5 alt basliga boluyorsun ULASIM-KONAKLAMA-YEMEK-YASAM-SANAT bununla ilgili 5-6 dakika karsindaki amcaya konuyu anlatiyosun . Sonrasinda amca sana sorular soruyor ve senin ona soru sormani istiyor buda 5 dk civari suruyor. Gorusme bittikten 24 saat sonra sonucun geliyor.
Sertifika 1 hafta icinde eve geliyor.

@ihatevisa sanirim artik bu ukenglishtests sitesi sinavlari online yapmiyor lokasyon sectiriyor bu yuzden trinity college london daha uygun gibi.
zeugma

New postby ihatevisa » Wed Jun 30, 2021 10:33 am

@zeugma dogrudur ben o mesaji yazali uzun zaman olmustu. Degismis olabilir. Allahtan aradan cikarttim yaaa....
ihatevisa

New postby iznail » Wed Jun 30, 2021 3:57 pm

Merhaba,

ILR başvuru formu için bir sorum olacak.

How long have you lived in the UK?
sorunsuna ilk ecaa aldığımız günden itibaren sayıyoruz değil mi ? mesela benim 06/07/202 de tam 5 yıl oluyor, 4 years, 11 months olarak yazıyorum. yoksa 5 years mı yazmalıyım ?
Teşekkürler.
iznail

New postby gndlf » Fri Jul 02, 2021 12:15 am

@zeugma Neden trinity daha uygun dediniz? Trinity'de de sınav merkezine gitmek zorunlu diye biliyorum.
Uygulanışı açısından ne farkı var biliyor musunuz? Trinity'de dinleme testi de var sanırım.
Aslında korona zamanı asıl şimdi online olmalı tüm sınavlar...
Last edited by gndlf on Fri Jul 02, 2021 2:08 am, edited 1 time in total.
gndlf

New postby esraersal » Fri Jul 02, 2021 1:52 am

iznail wrote:Merhaba,

ILR başvuru formu için bir sorum olacak.

How long have you lived in the UK?
sorunsuna ilk ecaa aldığımız günden itibaren sayıyoruz değil mi ? mesela benim 06/07/202 de tam 5 yıl oluyor, 4 years, 11 months olarak yazıyorum. yoksa 5 years mı yazmalıyım ?
Teşekkürler.

4 yıl 11 ay olarak yazmalısınız
esraersal

New postby gndlf » Fri Aug 13, 2021 12:20 pm

Arkadaşlar bir sorum var, yardımcı olursanız memnun olurum:

Biliyoruz ki, oturum için çalıştığımızı belgelemek gerekiyor.
Sorum şu: sınırsız oturum alan kişi, vatandaşlığa başvururken, çalıştığını kanıtlaması isteniyor mu? Vatandaşlık için çalışma/gelir vs şartların olmadığını düşünüyorum. Ama bir yandan da şu soru aklıma geliyor: vatandaşlık için de: sen ne kazandın, nerde çalışıyorsun diye sorabilirler (gerekli evraklara bakmadığım için soruyorum). Düşünsene vatandaşlığa başvuruyorsun, iş vs yok. Tamam, ingilterede gün geçirmişsin, ama oturum sonrası boş boş durduğun bir senaryo farzedelim. Hiç iş yapmıyorsun, ve hiç para kazanmıyorsun. Yine de vatandaşlığa başvuru yapılabilir mi ?

Teşekkürler
gndlf

New postby zeugma » Tue Aug 17, 2021 7:20 am

gndlf wrote:@zeugma Neden trinity daha uygun dediniz? Trinity'de de sınav merkezine gitmek zorunlu diye biliyorum.
Uygulanışı açısından ne farkı var biliyor musunuz? Trinity'de dinleme testi de var sanırım.
Aslında korona zamanı asıl şimdi online olmalı tüm sınavlar...

@gndlf yeni farkettim sorunu.

Ben ingilizce sinavini evimize yakin oldugu icin Pearson B1 testine girdim.
Sinav merkezinde tamamen bilgisayar karsinda otomatik bir sistem 30dk suruyor.
-Dinledigin cumleleri tekrar etme (Repeat the sentence)
-Fotograf tarif etme(Describe image)
-Hikaye anlatiliyor onunla ilgili sorulara cevap (Story listen/answer)
-Anlatilan hikayeyi geri anlatmak(Retell story)
Bolumlerinden olusuyor.

Ben bir sorun yasamadan gectim fakat acikcasi ingilizcesi zayif olan biri zorlanabilir gibi geldi.

Esim ise Trinity College London B1 sinavina girdi cunku bunun cok basit oldugunu duymustuk.
Sinav merkezinde, karsinizda bulunan kisi ile 10dk boyunca sectiginiz konu ile ilgili sohbet seklinde geciyor ve cok daha kolay bir sekilde gecebilirsiniz.
zeugma

New postby esraersal » Fri Aug 20, 2021 6:47 pm

Yakin zamanda ILR ye basvuracak kimse var mi forumda?
esraersal

New postby zeugma » Tue Aug 24, 2021 6:34 am

@esraersal benim aslinda basvuru zamanim geldi gecti fakat suan Turkiye'de oldugumuz icin bekletiyorum. Doner donmez basvuracagiz.
zeugma

PreviousNext

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü