Board index Çalış çalış nereye kadar? Sınır tanımayan çalışanlar örgütü

ILR - Indefinite Leave to Remain

Ankara Anlaşması, Tier 2, ILR vs vs

New postby seyn » Sun May 10, 2015 10:49 am

Selamlar,

Ocak 2016 da Tier 1 General olarak ILR'a basvuracagim,

Esim ise 2011 Aralik ile 2014 Subat arasi Ankara anlasmasi 2014 Subat sonrasi ise Benim Dependentim olarak ingilterede bulunuyor,
Asagidaki dokumana gore esimin benimle ILR a basvurmasi icin en az 5 yil dependentim olmasi gerekiyor gibi anladim ( yabanci sitelerde de buna benzer yorumlar var)

Bu durumda sorum
1- Diyelim Esimin Ankara anlasmasini gecerli saysalar bile toplamda 4 yil uk de kalmis oluyor benimle ILR a basvurmasina engel mi?

2- Eger ankara anlasmasini saymazlarsa benim dependentim olarak gecirdigi 1 yil benim ile ILR a basvurmasina engel mi?

3- Eger yukaridaki cevaplar engel ise 1 yil yada 4 yil extension mu almasi gerekiyor -ki extension da kapandi -

Bu konuda fikri olan var mi?

https://www.gov.uk/government/uploads/s ... _final.pdf

319E. Requirements for indefinite leave to remain
seyn

New postby Homer » Tue May 12, 2015 9:39 am

Durum ayni degil ama benzer, kendi tecrubemi anlatayim.

Esim Ocak 2014te tier 1 dependant vizesi aldi.
Ben Mart 2015te Tier 1 generaldan ILR'a gectim.
Esimin ILR'a basvurmak icin henuz suresi dolmamisti. bu sebepten PBS dependant olarak basvurduk ve 3 yillik vize aldik.

http://www.immigrationboards.com/ forumunda bu konuda cok bilgili insanlar var oradan daha net bilgi alabilirsin.
Homer

New postby HSAG1D » Tue May 12, 2015 11:13 am

ilr'a 5 yil dolmadan en erken 28 gun once basvurulabiliyor.
HSAG1D
ROBERT PLANT

New postby seyn » Tue May 12, 2015 1:55 pm

https://www.gov.uk/settle-in-the-uk/y/y ... -1-general burada soyle bir ifade var, ancak ECAA asagidaki listeye giriyor mu bilmiyorum, Ankara anlasmasinda olan arkadaslar belki biliyordur?

"The 5 years can include time in the UK on another visa if it was one of the following:

Tier 1 (General)
Tier 2 (General)
Tier 2 (Minister of Religion)
Tier 2 (Sportsperson)
Highly Skilled Migrant Programme
Work Permit
Innovator
Self-Employed Lawyer
Writer, Composer or Artist"
seyn

New postby londrayolcusu » Mon Aug 10, 2015 12:09 pm

arkadaslar, nisan ve sonrasinda Ankara Anlasmasindan ILR basvurusu yapip cevap almis olan var mi acaba? bu ara ne kadar suruyor cevaplar?
londrayolcusu

New postby based » Wed Aug 26, 2015 10:01 am

Selam,
Nisan sonrasi degil ama referans olmasi acisindan, 23 Mart'ta Ankara Anlasmasi ILR icin basvurduk, Temmuz sonunda esim icin ek belge istediler, 14 Agustos'ta benim vizem geldi, esim icinde tekrar parmak izi istediler, esimin vizesinde halen bir ses yok.
based

New postby londrayolcusu » Thu Sep 10, 2015 12:25 pm

biraz gec gormusum bunu hay allah :) hayirli olsun, en kisa surede esinizinki de gelir eminim. bizimki de geldi bu arada, 3.5 ay surdu.
londrayolcusu

New postby silvertr » Wed Dec 09, 2015 4:57 pm

Bayadir buraya yazan olmamis. Deneyimlerimi aktarmak istedim.
7 Aralik 2015 de Croydon Peo dan ILR imi aldim. BRP de 9 Aralik bugun elime ulasti.(2 gun hic fena degil) Evde olup aldiginiza dair imza atmaniz gerekiyor.
Tier1G 5 yil uzerinden ILR aldim. Verdigim dokumanlar asagidaki gibi;
1. Peo dan randevu aldigima dair email ciktisi
2. Odeme bilgi formu (gene emaildan)
3. (SET O) Basvuru vormu
4. Tier1G alirken TR den IELTS almistim. Expired olsada kulanirsin demislerdi ama ben riske atmak istemedim. Trinity Collage 10 dakikalik konusma sonucunda B1 sertificasi veriyor onu aldim ve verdim
5. 11 aylik bodro
6. 11 aylik banka dokumu
7 . UK den ayrildigin zamanlar icin is vereninden yazi alman gerekiyor. Ben gun gun almadim. Sadece bu kisi bizde bu bu tarihlerde calisiyordu ve hic unpaid absence almamistir diye bir yazi aldim. Yazilari bana geri verdiler fotokopilerini almadilar bile. Cok uzun bir ayriliginiz yoksa sorun olmicagini dusunuyorum.
8.Polis kayit formum.

Yarismaci arkadaslara basiralar dilerim :)
silvertr
ROBERT PLANT

New postby merope » Wed Dec 16, 2015 10:45 pm

Kurallar değişmiş sanırım ILR için, Gov uk'i oku oku içim şişti, kaldırıp atacağım bilgisayarı. Eskiden daha kolaydı tak tak yazıyordu her şey. bütün sayfalar ve dokümanlar değişmiş bir şey anlamıyorum ya!
merope
ROGER WATERS

New postby main » Tue Mar 08, 2016 12:54 pm

yakin zamanda tier 1 temelli ILR basvurusu yapacagim. yardimci olabileceginizi dusundugum 2 nokta var

1) bank statement
istenen dokumanlar arasinda acikca belirtmis.
statementlar
- orjinal bank statment olacak
online statement aliniyorsa
- ciktilarin uzerinde banka subesi kasesi olacak
ya da
- subeden ciktilarin orjinal olduguna dair belge alinacak

Benim statmentlarim online olarak tanimli. Banka subesinde ne kadar dil dokersem dokeyim online olarak alinan ciktilarin da orjinal oldugunu, uzerine damga vurulmasina gerek olmadigini soyluyorlar bana. Guya uzerindeki logolu Barclays yazisi onun orjinal olduguna delaletmis. Bu arada online alinan cikti orjinal ile ayni formatta. Ama gerek kagit kalitesi gerek renk kalitesi olarak profesyonel baski olmadigi anlasiliyor.
Benzeri durumla karsilasan oldu mu?

2) ingilizce
su ana kadarki tier 1 basvurularimi turkiye'deki ingilizce egitim veren universitemden aldigim antetli "ogretim dili ingilzcedir" yazisi + diploma + transcript (hepsi ingilzce yazilmis) 3lusu ile tamamladim ve language requirement bu sekilde karsilandi.
Su an gecerli ILR dokumanlari arasinda bu requirementi gecmek icin 3 alternatif verilmis
1) dil sinavi vereceksin
2) naric'ten okulun ingilizce olduguna dair belge alacaksin (~£60 hediyesi olan ve 15 isgunu suren bir prosedur)
3) egitim dili ingilizce olan VE ingiltere (veya ingilizce ana dilli bir ulke) de bulunan bir universiteden mezun olmus olacaksin

acaba 3. madde ile burada policy'yi daha siki hale getirmek mi istediler yoksa basit bir ihmal mi var anlamaya calisiyorum. (points calcultor kalktigi icin TIER 1dan ILR'a gecis icin kullanamiyorum. dolayisi ile buradan da okulun ispat edilmesi soz konusu degil)

eger policy'yi kelimesi kelimesine takip etmek gerekirse durmum 3. maddeye uymuyor. benzer durumda olan ve son zamanlarda basvuru yapanlarin tecrubeleri nelerdir?

selamlar, sevgiler
main

New postby merope » Tue Mar 08, 2016 1:26 pm

Main,
banka konusunda ben de ilk uzatma basvurumda sikinti cekmistim. Eger karsindaki sikinti veriyorsa. Baska subeye gitmeyi dene. Bunu bu sekilde almam gerekiyor de. Ben acip home office sitesinde yazani okutmustum. NatWest Londra Marble Arch subesinde bunu bu sekilde almaktan baska carem yok demistim ama 2 git gel yapip kadinla kavga ede ede aldim yani. sinirimden aglamistim.
Sonra ikinci Uzatmada Cambridge'deki subeden istedim, kadin soru bile sormadan tek tek kaseledi verdi: ayni banka, saka gibi.
merope
ROGER WATERS

New postby merope » Tue Mar 08, 2016 1:28 pm

bu arada ikinci sorun icin telefon etmeni oneriyorum. telefonu artik cok hizli aciyorlar ve her seye gayet guzel detayli cevap veriyorlar. cok memnun kaldim.
ben de IELTS'e tekrar girmem gerekecek mi diye icinden cikamayip aradim, aydinlattilar. gerekmiyormus.
merope
ROGER WATERS

New postby main » Tue Mar 08, 2016 2:41 pm

tesekkur ederim yanitlarin icin/
onerin icin: too good to be true :)

umarim dogru numarayi bulurum diye arattim su sayfaya ulastim:
https://www.gov.uk/contact-ukvi/visas-and-settlement
UK Visas and Immigration contact centre
Telephone: 0300 123 2241
Textphone: 0800 389 8289
Monday to Thursday, 9am to 4:45pm
Friday, 9am to 4:30pm

sen de burayi mi aramistin, hatirlayabilecek misin?

merope wrote:bu arada ikinci sorun icin telefon etmeni oneriyorum. telefonu artik cok hizli aciyorlar ve her seye gayet guzel detayli cevap veriyorlar. cok memnun kaldim.
ben de IELTS'e tekrar girmem gerekecek mi diye icinden cikamayip aradim, aydinlattilar. gerekmiyormus.
main

New postby merope » Tue Mar 08, 2016 2:42 pm

Evet, aynen bu sayfadaki numarayi aradim. 2 sene once, 1 bucuk saat telefonda bekledigimi biliyorum. Ara bak sasiracaksin, cidden cok yol almislar :)
merope
ROGER WATERS

New postby main » Wed Mar 09, 2016 3:56 pm

aradim. her sorumu sakince dinleyen ve onerilerimin tumunu onaylayan aksansiz bir kadin ile konustum. bir ILR adayi olarak iskillenmis durumdayim :) en az 1 farkli memur ile daha gorusup sonucunu buraya yazacagim.
main

PreviousNext

Return to Sınır tanımayan çalışanlar örgütü